Limestone City Obedience & Kennel Club
Saturday, July 29, 2017



Related Results

Conformation

Friday, July 28 (Show #1)
Friday, July 28 (Show #2)
Saturday, July 29
Saturday, July 29 (Ltd Breed Show - Group 3 & 7)
Sunday, July 30



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Allan Brown
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 169 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Staffordshire Bull Terrier  
Ch Clandara's I'm The One
Best Baby Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Alaskan Malamute  
MytukSilentAssassinAtIronpride








Group 1 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   43
Group 2nd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   41
Group 3rd   
GCh Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   35
Group 4th   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   31
BPIG   
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Coppermoon Sm'Orlagh Bug
  Retriever (Golden)   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Blue Spruce Kismet

Best Puppy In Breed
Blue Spruce Holiday Holly



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blue Spruce Holiday Holly

Junior Puppy Bitch Class
1st Blue Spruce Holiday Holly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Apple




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
Oncore Solivia's The Game Of A Lifetime

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Oncore Solivia's The Game Of A Lifetime

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Solivia's Viva La Vida

Open Bitch Class
1st Solivia's Viva La Vida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Leaside's Fields Of Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Leasides Bohemian Rhapsody




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Clearwater's Last Time Around



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Clearwater's Last Time Around

Reserve Winners Bitch
Timberblac's Pirate At Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Clearwater's Last Time Around

Open Bitch Class
1st Timberblac's Pirate At Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Phoenix Ducado De Espinosa Of Strike Golden

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Ramchaine Undeniable


Winners Dog: (2-2-1-1)
Ambertru Turngolds Whatt Nott

Reserve Winners Dog
Meliagold's You've Got A Friend

12-18 Month Dog Class
1st Meliagold's You've Got A Friend

Open Dog Class
1st Ambertru Turngolds Whatt Nott


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Ramchaine Undeniable

Reserve Winners Bitch
Strike Golden Dream A Little Dream To Montego

12-18 Month Bitch Class
1st Strike Golden Dream A Little Dream To Montego

Open Bitch Class
1st Ramchaine Undeniable

3-6 Month Bitch Class
1st Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 11 pts (6-4-1-1)
Hidden Pond's Sadie

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Vintage Sculpture

Best Of Winners: (6-4-1-1)
Hidden Pond's Sadie

Best Puppy In Breed
Asa's Always On My Mind

Select Bitch
Ch Highcaliber Labradale Rebel


Winners Bitch: (6-4-1-1)
Hidden Pond's Sadie

Reserve Winners Bitch
Maktawae Blackwood's Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Asa's Always On My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Windup Barberry Here Comes The Sun

Open Bitch Class
1st Hidden Pond's Sadie
2nd Maktawae Blackwood's Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalmegess' Friendly Confines

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Friendly Confines


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalmegess' Friendly Confines

Junior Puppy Dog Class
1st Kalmegess' Friendly Confines



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player

Best Of Opposite Sex
Bran Linn Amulet



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bran Linn Amulet

Open Bitch Class
1st Bran Linn Amulet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GCh Captiva's Time Is On My Side

Select Dog
Ch Fyrethorn Make Mine A Double




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
Silverhoney's Rockets Red Glare

Best Of Opposite Sex
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Silverhoney's Rockets Red Glare

Best Puppy In Breed
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills

Select Bitch
Ch Silversmith Southern Star Lady Nova


Winners Dog: (2-1-0-3)
Silverhoney's Rockets Red Glare

Reserve Winners Dog
Trax Gordie Zigmund Forbes

Senior Puppy Dog Class
1st Trax Gordie Zigmund Forbes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Silverhoney's Rockets Red Glare


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Trax Northern Star Vega

Junior Puppy Bitch Class
1st Trax Northern Star Vega


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   16
Group 2nd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   15
Group 3rd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   14
Group 4th   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   12
BPIG    Lakilanni Shell Adore Me   Greyhound   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Puppy In Breed
Bushwacker In Like Flynn


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bushwacker In Like Flynn

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bushwacker In Like Flynn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Helsinki Du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Kleinhunde Palakore Cocoa Puff

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kleinhunde Palakore Cocoa Puff

Best Puppy In Breed
Palakore's Paperback Writer


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kleinhunde Palakore Cocoa Puff

Reserve Winners Bitch
Palakore's Paperback Writer

Junior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Paperback Writer

Senior Puppy Bitch Class
1st Kleinhunde Palakore Cocoa Puff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

Best Puppy In Breed
Lakilanni Shell Adore Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

Senior Puppy Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aotearoa Mana Tika




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Foxtrot's Duncan's Castle

Best Of Opposite Sex
Ch Foxtrot's Kilcooly Abbey

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Foxtrot's Duncan's Castle

Best Puppy In Breed
Mountinridge's Savuti Chobe


Winners Dog: (2-1-0-1)
Foxtrot's Duncan's Castle

Reserve Winners Dog
Mountinridge's Savuti Chobe

Senior Puppy Dog Class
1st Mountinridge's Savuti Chobe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Foxtrot's Duncan's Castle


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Sarjo's Quintessance Cleopatra

12-18 Month Bitch Class
1st Sarjo's Quintessance Cleopatra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ludah's Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Touchstone Party Doll



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Touchstone Party Doll

Junior Puppy Bitch Class
1st Touchstone Party Doll


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   34
Group 2nd   
Ch Loral's Gibraltar Of Black Onyx
  Rottweiler   30
Group 3rd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   27
Group 4th   
Ch Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   25
BPIG    Macho des Costys du Tomberg   Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MytukSilentAssassinAtIronpride
  Alaskan Malamute   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Macho des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Macho des Costys du Tomberg


Winners Dog: (1-0-0-0)
Macho des Costys du Tomberg

Senior Puppy Dog Class
1st Macho des Costys du Tomberg



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ironpride's Echo The Fight



3-6 Month Bitch Class
1st MytukSilentAssassinAtIronpride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Brisa Sun's Bay A Don Aspen

Best Of Opposite Sex
October's Dream Weaver

Best Of Winners: (2-2-1-2)
October's Dream Weaver

Select Dog
Ch Belnois Timeless Symphinny

Select Bitch
Ch Belnois Don't Need Makeup


Winners Dog: (2-2-1-2)
October's Dream Weaver

Reserve Winners Dog
Belnois Schubert At Baergli

12-18 Month Dog Class
1st Belnois Schubert At Baergli

Open Dog Class
1st October's Dream Weaver

3-6 Month Dog Class
1st Belnois Who You Gonna Call


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Scout's Honour Of Bernvonrust

Reserve Winners Bitch
Turiya's Bella Rosa

Open Bitch Class
1st Scout's Honour Of Bernvonrust
2nd Turiya's Bella Rosa

3-6 Month Bitch Class
1st Belnois Absolutely Fabulous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Medvezhya Staya Indiana Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Xelascon Desperado Gold

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Xelascon Du Chocolat Noir

Best Puppy In Breed
Dabalon's Mister Soul


Winners Dog: (2-1-0-1)
Xelascon Desperado Gold

Reserve Winners Dog
Dabalon's Mister Soul

Junior Puppy Dog Class
1st Dabalon's Mister Soul

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Desperado Gold


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Xelascon Du Chocolat Noir

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Xelascon Du Chocolat Noir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Bramstoke's Embracing 5th Avenue

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Bramstoke's Embracing 5th Avenue

Select Dog
Ch Majestic Thunderstruck


Winners Dog: (1-1-2-0)
Guardnangel's Journey's End

Open Dog Class
1st Guardnangel's Journey's End


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Bramstoke's Embracing 5th Avenue

12-18 Month Bitch Class
1st Bramstoke's Embracing 5th Avenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Cassels Journey To Viktory

Best Of Opposite Sex
Mi-ti's Delta Force



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mi-ti's Delta Force

Open Bitch Class
1st Mi-ti's Delta Force


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh La Stonehenge Fly By Knight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sweetirons Facebook Official

Best Of Opposite Sex
Ch Knighterrant Koodo Northernpaw

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sweetirons Facebook Official


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sweetirons Facebook Official

Open Bitch Class
1st Sweetirons Facebook Official

3-6 Month Bitch Class
1st Northernpaws Fantastic Beast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Ashmoors More Than A Memory


3-6 Month Dog Class
1st Ashmoor's Sea The Stars


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Ashmoors More Than A Memory

Reserve Winners Bitch
Ashmoor's Eleanor Rigby

Open Bitch Class
1st Ashmoors More Than A Memory
2nd Ashmoor's Eleanor Rigby

3-6 Month Bitch Class
1st Ashmoor's Kiss Me Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Puppy In Breed
Seabury's Made To Measure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Seabury's Made To Measure

Junior Puppy Dog Class
1st Seabury's Made To Measure



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx

Best Of Opposite Sex
Konigliche Inja V Mullins Haus

Best Puppy In Breed
Konigliche Inja V Mullins Haus



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Konigliche Inja V Mullins Haus

Reserve Winners Bitch
Knightons Twilight Shayla

Senior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Inja V Mullins Haus

12-18 Month Bitch Class
1st Knightons Twilight Shayla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Perun's Evening Primrose

Select Bitch
Ch Perun's Jewel Orchid



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Perun's Evening Primrose

12-18 Month Bitch Class
1st Perun's Evening Primrose


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   15
Group 2nd   
Ch Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   14
Group 3rd   
Ch Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   13
Group 4th   GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball   Scottish Terrier   12
BPIG   
Ch Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    SeptiemeCiel Revel Lo   Parson Russell Terrier   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plumeria's White Sands


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plumeria's White Sands

12-18 Month Dog Class
1st Plumeria's White Sands



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Magisterials Mr Sirius Wagtail

Best Of Opposite Sex
Magisterial Ripple Of Thistles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Magisterials Mr Sirius Wagtail


Winners Dog: (1-1-0-0)
Magisterials Mr Sirius Wagtail

12-18 Month Dog Class
1st Magisterials Mr Sirius Wagtail


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Magisterial Ripple Of Thistles

Open Bitch Class
1st Magisterial Ripple Of Thistles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windyfields Mortimer Odin

Best Of Opposite Sex
Hiwire Pyrotechnics Of Mazara

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windyfields Mortimer Odin

Best Puppy In Breed
Windyfields Mortimer Odin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windyfields Mortimer Odin

Junior Puppy Dog Class
1st Windyfields Mortimer Odin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hiwire Pyrotechnics Of Mazara

Open Bitch Class
1st Hiwire Pyrotechnics Of Mazara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Wildgoose Runway At High Pines



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wildgoose Oscar After Party

Reserve Winners Bitch
Wildgoose Semper Fidelis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildgoose Oscar After Party

Open Bitch Class
1st Wildgoose Semper Fidelis


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st SeptiemeCiel Revel Lo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Kishniga's HMS Small Town Boy


3-6 Month Bitch Class
1st Kishniga's Hms Dixie Chick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's I'm The One

Best Puppy In Breed
GCh Clandara's I'm The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Forestfield Mysterious Garnet

Best Of Opposite Sex
Ch Forestfield Catch Me If You Can

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Forestfield Mysterious Garnet

Best Puppy In Breed
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Dog: (1-1-0-1)
Forestfield Mysterious Garnet

Junior Puppy Dog Class
1st Forestfield Mysterious Garnet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kasamar's The Royal She

12-18 Month Bitch Class
1st Kasamar's The Royal She


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   14
Group 2nd   Ch Carmorosa's Ranger Rick   Silky Terrier   13
Group 3rd   Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen   Cavalier King Charles Spaniel   12
Group 4th   
Ch Selah Leavin N Impression
  Havanese   7
BPIG   Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crosstickle's Violetta May   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Glenorchys Magic Moments

Best Puppy In Breed
Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Glenorchys Magic Moments

Reserve Winners Bitch
Embee's Highland Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenorchys Magic Moments

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallygolds Rainbow Cabella

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenorchys Brand New Day

Open Bitch Class
1st Embee's Highland Moon

3-6 Month Bitch Class
1st Crosstickle's Violetta May


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dachari Green With Envy

Best Puppy In Breed
Dachari Green With Envy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dachari Green With Envy

Reserve Winners Bitch
Dachari Smooth Blac Rush In

Senior Puppy Bitch Class
1st Dachari Green With Envy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dachari Smooth Blac Rush In


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Estrella del Norte de Tiene Tumbao

Best Puppy In Breed
Estrella del Norte de Tiene Tumbao

Select Dog
GCh Very Wonder Full Mano Gentis



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Estrella del Norte de Tiene Tumbao

Junior Puppy Bitch Class
1st Estrella del Norte de Tiene Tumbao


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Marchwind Riverport's Enzo

Best Of Opposite Sex
Ch Belina Feisty Miss Silverland




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dreamville Jersey Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Ranger Rick




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   16
Group 2nd   
Selectabull's Little Gangsta
  Boston Terrier   14
Group 3rd   
GCh Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   13
Group 4th   
Bar-None Crooked Halo Of Visualart
  Poodle (Standard)   10
BPIG   
Selectabull's Little Gangsta
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Siosalach's Heart Of Glass   Chinese Shar-Pei   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal


Winners Dog: (2-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal

Reserve Winners Dog
Ipawd's Isaiah Toby

12-18 Month Dog Class
1st Weylinmarsh's Pierre Is Royal
2nd Ipawd's Isaiah Toby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Selectabull's Little Gangsta

Best Puppy In Breed
Selectabull's Little Gangsta


Winners Dog: (1-0-0-0)
Selectabull's Little Gangsta

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Little Gangsta



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Opposite Sex
Ch Carmichael's Abracadabra

Best Puppy In Breed
Ch Carmichael's Abracadabra

Select Bitch
Ch Tzowen Queen Of Hearts



3-6 Month Bitch Class
1st Siosalach's Heart Of Glass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Emerald Meadows Shoot For The Stars



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Fullofbull's Icing On The Cake



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fullofbull's Icing On The Cake

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fullofbull's Icing On The Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Asa's Where I Come From

Best Of Opposite Sex
Ch Opus's Feel The Light

Best Puppy In Breed
Asa's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-0-1-1)
Asa's Believe It Or Not

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Believe It Or Not



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Best Of Opposite Sex
Ch Piccadilly's Wilson Leclerc

Best Puppy In Breed
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Select Bitch
Ch Desjardin's Togo All The Way



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Reserve Winners Bitch
Coquetel Time Will Tell

Junior Puppy Bitch Class
1st Bar-None Crooked Halo Of Visualart
2nd Coquetel Time Will Tell

12-18 Month Bitch Class
1st Glicks Destiny's Child


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   25
Group 2nd   
GCh Laureate Who Knew
  Shetland Sheepdog   21
Group 3rd   
Ch Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
  Old English Sheepdog   12
Group 4th   Ch Danell's Wild 'N Out   Australian Shepherd   11
BPIG    Lynphil Enchanter   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Harmonia's A Magic Moment   German Shepherd Dog   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Bush Party At TK

Best Puppy In Breed
Catalyst's Bush Party At TK


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Bush Party At TK

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Bush Party At TK



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Danell's Wild 'N Out

Best Of Opposite Sex
Ch LK Michigan's Our Girl

Best Puppy In Breed
Ch LK Michigan's Our Girl

Select Dog
GCh Tresrullah's Comic Book Guy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Celebre's Jakira O'Bellsha




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Jacky-June From Loo Alley

Best Of Opposite Sex
Sirius Star's Opus Izar Superbinome Francnord

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Jacky-June From Loo Alley


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Jacky-June From Loo Alley

Open Bitch Class
1st Jacky-June From Loo Alley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Breakaway's Big Bang Theory

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Breakaway's Big Bang Theory


Winners Dog: (1-2-0-1)
Breakaway's Big Bang Theory

Open Dog Class
1st Breakaway's Big Bang Theory


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Hellwigg's Catching Fire

Reserve Winners Bitch
Robillane's Maggie

12-18 Month Bitch Class
1st Robillane's Maggie

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Catching Fire

3-6 Month Bitch Class
1st Harmonia's A Magic Moment


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GCh Laureate Who Knew

Best Of Opposite Sex
Laureate Radiance

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Lynphil Enchanter

Best Puppy In Breed
Lynphil Enchanter

Select Bitch
Ch Liberty Bell's Drawing In Pastel


Winners Dog: (3-4-1-1)
Lynphil Enchanter

Reserve Winners Dog
TLCs Profiler

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Enchanter

Open Dog Class
1st TLCs Profiler
2nd Adiame's Mister Ed


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Laureate Radiance

Reserve Winners Bitch
Country Lane Graffiti

Junior Puppy Bitch Class
1st Country Lane Graffiti
2nd Regaloake's My Eyes Adore You

Senior Puppy Bitch Class
1st TLCs Follow The Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Laureate Radiance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
East Dawn's Full Moon Rising


Winners Dog: (2-0-0-0)
East Dawn's Full Moon Rising

Reserve Winners Dog
Edgebrook How D'U Like Me Now

12-18 Month Dog Class
1st Edgebrook How D'U Like Me Now

Open Dog Class
1st East Dawn's Full Moon Rising



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth

Best Of Opposite Sex
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Magical Voyager

12-18 Month Dog Class
1st Cymry Hoiles Magical Voyager

3-6 Month Dog Class
1st Cymry Winter Moonlight
2nd Cymry Winter Jamboree


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Hoiles Spirit Of Myth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 10:19:29 AM