Limestone City Obedience & Kennel Club
Friday, July 28, 2017 - Show #2



Related Results

Conformation

Friday, July 28 (Show #1)
Friday, July 28 (Show #2)
Saturday, July 29
Saturday, July 29 (Ltd Breed Show - Group 3 & 7)
Sunday, July 30



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Thora Brown
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 142 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Staffordshire Bull Terrier  
Ch Clandara's I'm The One








Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   34
Group 2nd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   32
Group 3rd   Ch Fyrethorn Make Mine A Double   Setter (Irish)   27
Group 4th   
GCh Apple
  Lagotto Romagnolo   23
BPIG    Especially Tri'n Make Me   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Apple




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
Oncore Solivia's The Game Of A Lifetime

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Solivia's Viva La Vida

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Solivia's Viva La Vida

Open Bitch Class
1st Solivia's Viva La Vida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Leasides Bohemian Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's Fields Of Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Timberblac's Pirate At Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Timberblac's Pirate At Heart

Reserve Winners Bitch
Clearwater's Last Time Around

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Clearwater's Last Time Around

Open Bitch Class
1st Timberblac's Pirate At Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Phoenix Ducado De Espinosa Of Strike Golden

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Strike Golden Dream A Little Dream To Montego


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ambertru Turngolds Whatt Nott

Open Dog Class
1st Ambertru Turngolds Whatt Nott


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Strike Golden Dream A Little Dream To Montego

Reserve Winners Bitch
Ramchaine Undeniable

12-18 Month Bitch Class
1st Strike Golden Dream A Little Dream To Montego

Open Bitch Class
1st Ramchaine Undeniable


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (5-2-1-0)
Ch Asa's Vintage Sculpture

Best Of Opposite Sex
Windup Barberry Here Comes The Sun

Best Of Winners: (5-2-1-0)
Paddington's Captain Jack

Best Puppy In Breed
Asa's Always On My Mind


Winners Dog: (5-2-1-0)
Paddington's Captain Jack

Reserve Winners Dog
Chablais Paddington Dunkin' Dns

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Anywhere Whit You

Canadian Bred Dog Class
1st Devonsleigh's Moments In Time

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Paddington's Captain Jack

Open Dog Class
1st Chablais Paddington Dunkin' Dns
2nd Centenalee Good Times At Rocheby


Winners Bitch: (5-2-1-0)
Windup Barberry Here Comes The Sun

Reserve Winners Bitch
Asa's Always On My Mind

Junior Puppy Bitch Class
1st Asa's Always On My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Windup Barberry Here Comes The Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bran Linn Amulet

Open Bitch Class
1st Bran Linn Amulet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
Ch Fyrethorn Make Mine A Double

Select Dog
GCh Yorick's Breaking Records




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Of Opposite Sex
Silverhoney's Rockets Red Glare

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Silverhoney's Rockets Red Glare

Best Puppy In Breed
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills

Select Bitch
Ch Silversmith Southern Star Lady Nova


Winners Dog: (1-1-0-3)
Silverhoney's Rockets Red Glare

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Silverhoney's Rockets Red Glare


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Trax Northern Star Vega

Junior Puppy Bitch Class
1st Trax Northern Star Vega


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   12
Group 2nd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   11
Group 3rd   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   10
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   9
BPIG    Mountinridge's Savuti Chobe   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Puppy In Breed
Bushwacker In Like Flynn


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bushwacker In Like Flynn

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bushwacker In Like Flynn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Kleinhunde Palakore Cocoa Puff

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Luna Caprese Maracaibo Rum E Cocaina

Best Puppy In Breed
Kleinhunde Palakore Cocoa Puff


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kleinhunde Palakore Cocoa Puff

Reserve Winners Bitch
Palakore's Paperback Writer

Junior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Paperback Writer

Senior Puppy Bitch Class
1st Kleinhunde Palakore Cocoa Puff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

Best Puppy In Breed
Lakilanni Shell Adore Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

Senior Puppy Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aotearoa Mana Tika




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Mountinridge's Savuti Chobe

Best Of Opposite Sex
Sarjo's Quintessance Cleopatra

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Mountinridge's Savuti Chobe

Best Puppy In Breed
Mountinridge's Savuti Chobe


Winners Dog: (2-1-0-0)
Mountinridge's Savuti Chobe

Reserve Winners Dog
Foxtrot's Duncan's Castle

Senior Puppy Dog Class
1st Mountinridge's Savuti Chobe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Foxtrot's Duncan's Castle


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sarjo's Quintessance Cleopatra

12-18 Month Bitch Class
1st Sarjo's Quintessance Cleopatra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   19
Group 2nd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   16
Group 3rd   
GCh Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   14
Group 4th   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   13
BPIG    Macho des Costys du Tomberg   Akita   N/A
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Macho des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Macho des Costys du Tomberg


Winners Dog: (1-0-0-0)
Macho des Costys du Tomberg

Senior Puppy Dog Class
1st Macho des Costys du Tomberg



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ironpride's Echo The Fight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Brisa Sun's Bay A Don Aspen

Best Of Opposite Sex
Belnois Timeless Symphinny

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Turiya's Bella Rosa


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Turiya's Bella Rosa

Reserve Winners Bitch
Scout's Honour Of Bernvonrust

Open Bitch Class
1st Turiya's Bella Rosa
2nd Scout's Honour Of Bernvonrust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barentsnight Light My Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Demetra Dali Land

Best Puppy In Breed
Demetra Dali Land



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Demetra Dali Land

Junior Puppy Bitch Class
1st Demetra Dali Land


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cassels Journey To Viktory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Open Bitch Class
1st Sweetirons Facebook Official


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Ashmoors More Than A Memory



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Puppy In Breed
Seabury's Made To Measure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Seabury's Made To Measure

Junior Puppy Dog Class
1st Seabury's Made To Measure



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Perun's Angel Trumpet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Perun's Angel Trumpet

12-18 Month Bitch Class
1st Perun's Angel Trumpet


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   19
Group 2nd   
Ch Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   18
Group 3rd    Windyfields Mortimer Odin   Fox Terrier (Wire)   17
Group 4th    Chess Jeannie At Charwyn   Scottish Terrier   15
BPIG   
Ch Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plumeria's White Sands


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plumeria's White Sands

12-18 Month Dog Class
1st Plumeria's White Sands



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baytree Choose Peace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thunderally's Stormin Norman

Best Puppy In Breed
Thunderally's Stormin Norman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thunderally's Stormin Norman

Open Dog Class
1st Thunderally's Stormin Norman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Magisterial Ripple Of Thistles

Best Of Opposite Sex
Magisterials Mr Sirius Wagtail

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Magisterial Ripple Of Thistles


Winners Dog: (1-1-0-0)
Magisterials Mr Sirius Wagtail

12-18 Month Dog Class
1st Magisterials Mr Sirius Wagtail


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Magisterial Ripple Of Thistles

Open Bitch Class
1st Magisterial Ripple Of Thistles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windyfields Mortimer Odin

Best Of Opposite Sex
Hiwire Pyrotechnics Of Mazara

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windyfields Mortimer Odin

Best Puppy In Breed
Windyfields Mortimer Odin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windyfields Mortimer Odin

Junior Puppy Dog Class
1st Windyfields Mortimer Odin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hiwire Pyrotechnics Of Mazara

Open Bitch Class
1st Hiwire Pyrotechnics Of Mazara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Wildgoose Runway At High Pines



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wildgoose Semper Fidelis

Reserve Winners Bitch
Wildgoose Oscar After Party

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildgoose Oscar After Party

Open Bitch Class
1st Wildgoose Semper Fidelis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SeptiemeCiel Cool Whip

Best Puppy In Breed
SeptiemeCiel Cool Whip


Winners Dog: (1-0-0-0)
SeptiemeCiel Cool Whip

Junior Puppy Dog Class
1st SeptiemeCiel Cool Whip



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Classywags Autumn Willow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chess Jeannie At Charwyn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chess Jeannie At Charwyn

Reserve Winners Bitch
Chess Wait Wait Don't Tell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chess Wait Wait Don't Tell

Open Bitch Class
1st Chess Jeannie At Charwyn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's I'm The One

Best Puppy In Breed
GCh Clandara's I'm The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Forestfield Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Forestfield Mysterious Garnet

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Forestfield Mysterious Garnet

Best Puppy In Breed
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Dog: (1-1-0-1)
Forestfield Mysterious Garnet

Junior Puppy Dog Class
1st Forestfield Mysterious Garnet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kasamar's The Royal She

12-18 Month Bitch Class
1st Kasamar's The Royal She


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   15
Group 2nd   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   13
Group 3rd   GCh Marchwind Riverport's Enzo   Italian Greyhound   12
Group 4th   Ch Carmorosa's Ranger Rick   Silky Terrier   10
BPIG    Shirmont Parting Gift   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Shirmont Parting Gift

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Puppy In Breed
Shirmont Parting Gift



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Shirmont Parting Gift

Reserve Winners Bitch
Glenorchys Magic Moments

Junior Puppy Bitch Class
1st Shirmont Parting Gift
2nd Glenorchys Magic Moments

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenorchys Brand New Day


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dachari Green With Envy

Best Puppy In Breed
Dachari Green With Envy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dachari Green With Envy

Reserve Winners Bitch
Dachari Smooth Blac Rush In

Senior Puppy Bitch Class
1st Dachari Green With Envy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dachari Smooth Blac Rush In


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Selah Leavin N Impression

Select Dog
GCh Very Wonder Full Mano Gentis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Marchwind Riverport's Enzo

Best Of Opposite Sex
Ch Belina Feisty Miss Silverland




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rockalily's Amber Morn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rockalily's Amber Morn

Reserve Winners Bitch
Rockalily's Bravo Zulu

12-18 Month Bitch Class
1st Rockalily's Bravo Zulu

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockalily's Amber Morn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Dreamville Jersey Boy

Select Dog
GCh Coodeefoo Enkido




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Ranger Rick




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Selectabull's Little Gangsta
  Boston Terrier   14
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   13
Group 3rd   Ch Carmichael's Abracadabra   Chinese Shar-Pei   11
Group 4th   Ch Opus's Feel The Light   Poodle (Miniature)   8
BPIG   
Selectabull's Little Gangsta
  Boston Terrier   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal

12-18 Month Dog Class
1st Weylinmarsh's Pierre Is Royal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Selectabull's Little Gangsta

Best Puppy In Breed
Selectabull's Little Gangsta


Winners Dog: (1-0-0-0)
Selectabull's Little Gangsta

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Little Gangsta



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Carmichael's Abracadabra

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Ch Carmichael's Abracadabra

Select Bitch
Ch Tzowen Queen Of Hearts




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Emerald Meadows Shoot For The Stars



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Fullofbull's Icing On The Cake



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fullofbull's Icing On The Cake

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fullofbull's Icing On The Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Opus's Feel The Light

Best Of Opposite Sex
Asa's Believe It Or Not

Best Puppy In Breed
Asa's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-0-0-1)
Asa's Believe It Or Not

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Believe It Or Not



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Glicks Destiny's Child

Best Of Opposite Sex
Ch Piccadilly's Wilson Leclerc

Best Puppy In Breed
Bar-None Crooked Halo Of Visualart



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Glicks Destiny's Child

Reserve Winners Bitch
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Junior Puppy Bitch Class
1st Bar-None Crooked Halo Of Visualart
2nd Coquetel Time Will Tell

Senior Puppy Bitch Class
1st Desjardin's Togo All The Way

12-18 Month Bitch Class
1st Glicks Destiny's Child


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Who Knew
  Shetland Sheepdog   23
Group 2nd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   18
Group 3rd   Ch Danell's Wild 'N Out   Australian Shepherd   16
Group 4th   Ch Sirius Star's Opus Izar Superbinome Francnord   Bouvier des Flandres   12
BPIG    Lynphil Enchanter   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Danell's Wild 'N Out

Best Of Opposite Sex
Ch LK Michigan's Our Girl

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Danell's Wild 'N Out

Best Puppy In Breed
Ch LK Michigan's Our Girl

Select Dog
GCh Tresrullah's Comic Book Guy


Winners Dog: (1-1-1-1)
Danell's Wild 'N Out

Open Dog Class
1st Danell's Wild 'N Out


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cedarpaws Make My Heart Smile

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarpaws Make My Heart Smile


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Celebre's Jakira O'Bellsha




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sporting Fields Flying High At Asset

Best Of Opposite Sex
Elphin Willow

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sporting Fields Flying High At Asset


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Elphin Willow

Reserve Winners Bitch
Instinct Caissy Flash N Silver

Open Bitch Class
1st Elphin Willow
2nd Instinct Caissy Flash N Silver


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sirius Star's Opus Izar Superbinome Francnord

Best Of Opposite Sex
Jacky-June From Loo Alley

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sirius Star's Opus Izar Superbinome Francnord


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Jacky-June From Loo Alley

Open Bitch Class
1st Jacky-June From Loo Alley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Woodside's Southern Belle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Robillane's Maggie

12-18 Month Bitch Class
1st Robillane's Maggie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Laureate Who Knew

Best Of Opposite Sex
Ch Liberty Bell's Drawing In Pastel

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Lynphil Enchanter

Best Puppy In Breed
Lynphil Enchanter


Winners Dog: (2-1-1-1)
Lynphil Enchanter

Reserve Winners Dog
Adiame's Mister Ed

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Enchanter

Open Dog Class
1st Adiame's Mister Ed


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Country Lane Graffiti

Junior Puppy Bitch Class
1st Country Lane Graffiti


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Edgebrook How D'U Like Me Now


Winners Dog: (2-0-0-0)
Edgebrook How D'U Like Me Now

Reserve Winners Dog
East Dawn's Full Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Edgebrook How D'U Like Me Now

Open Dog Class
1st East Dawn's Full Moon Rising



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth

Best Of Opposite Sex
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Magical Voyager

12-18 Month Dog Class
1st Cymry Hoiles Magical Voyager


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Hoiles Spirit Of Myth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 10:19:17 AM