Oakville & District Kennel Club
Friday, September 9, 2011 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
BISS Can. GCh. Am. Ch. Altair's Live Like Horses CGN
Owner/Breeder: Patricia Pentland
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassy Tails

-- Pat Blenkey --
Ch. Liberator's Apache Warbonnet
Breeders/Owners: Pat Blenkey & Brian Casey, Wrath-Liberator Perm Reg'd
Handled by Brian Casey
Best In Show
Judge: Allan Brown
Afghan Hound  
Ch Mijkelh Sikanni of Procyon
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Allan Brown
Samoyed  
GCh Selene of Inn Wang San KR
Best Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Bullmastiff    Bastion's Spellbound
Best Baby Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Retriever (Golden)  
Nautilus Gray Valley's Million Dollar Baby








Group 1 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brackenmoor The Duchess
  Pointer    30
Group 2nd   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  Spaniel (American Cocker)   29
Group 3rd   
GCh Ataboy's Dazzle Me Daphne
  Spaniel (Brittany)   24
Group 4th   Ch Crimsonacre Wind Chime   Setter (Irish)   21
BPIG   
TreeBeard's Galapagos Girl
  Barbet    N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nautilus Gray Valley's Million Dollar Baby
  Retriever (Golden)   0


Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brackenmoor The Duchess





Best Of Breed: 1 pts
Ch Topthat's Raw Sienna





Best Of Breed: 0 pts
Ch Fishercreeks Shea Of Darkwater





Best Of Breed: 3 pts
Rivers Edge Ima Lil Mermaid








Best Of Breed: 0 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester







Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mijkelh Sikanni of Procyon
  Afghan Hound   10
Group 2nd   Ch Jetstream Butterscotch Ripple   Whippet   6
Group 3rd   
Ch Docteur Jivago Du Grand Fresnoy
  Borzoi    1
Group 4th    Foxcliffe Mystical Windgazer   Deerhound (Scottish)   0
BPIG    Valhalla's Blaze Of Glory At Lorricbrook   Whippet   N/A


Best Of Breed: 3 pts
GCh Mijkelh Sikanni of Procyon





Best Of Breed: 0 pts
Foxcliffe Mystical Windgazer





Best Of Breed: 4 pts
Ch Jetstream Butterscotch Ripple







Group 3 - David Ojalvo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Selene of Inn Wang San KR
  Samoyed   25
Group 2nd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    24
Group 3rd   
Ch Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler    19
Group 4th    Sasdania-Vitag's Sultan   Great Dane    17
BPIG    Bastion's Spellbound   Bullmastiff    N/A
Best Baby Puppy In Group    DantryDane French Connection   Great Dane    0


Best Of Breed: 3 pts
Fayek Xena V Lumarion





Best Of Breed: 3 pts
Sasdania-Vitag's Sultan





Best Of Breed: 1 pts
Ch CR Endless Summer





Best Of Breed: 4 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia





Best Of Breed: 0 pts
GCh Selene of Inn Wang San KR







Group 4 - Enrique Filippini Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Blythfell Fergus
  West Highland White Terrier   8
Group 2nd   
Ch Clossongrey Shylo Chestnuts Ona Fire
  Dandie Dinmont Terrier    7
Group 3rd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Schnauzer (Miniature)   6
Group 4th   
Ch Northcote's Don't Look Back
  Lakeland Terrier    1
BPIG No Entry


Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ganymede's Hope And Glory





Best Of Breed: 0 pts
GChEx Northcote's Don't Look Back





Best Of Breed: 4 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill





Best Of Breed: 0 pts
Ch Blythfell Fergus







Group 5 - Enrique Filippini Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Marcosa's License To Thrill At Mojito
  Havanese   24
Group 2nd   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    23
Group 3rd   
GCh Whirlwinds Dazzling Debonair
  Yorkshire Terrier   20
Group 4th   
GCh Altair's Live Like Horses
  Chinese Crested    17
BPIG   
Pomroth Classic Simone
  Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BabyDoll BonBon At LaPomette
  Pomeranian    0


Best Of Breed: 0 pts
GChEx Altair's Live Like Horses





Best Of Breed: 1 pts
Ch Berryhill Little Deuce Coupe








Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova





Best Of Breed: 2 pts
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon





Best Of Breed: 5 pts
Ch Chinadoll's Call Me Jack





Best Of Breed: 3 pts
Ch Pomroth Classic Simone





Best Of Breed: 0 pts
Nee-Hi I Was Born By The River





Best Of Breed: 0 pts
Ch Diventy's La Vie en Rose Paris





Best Of Breed: 2 pts
GCh Whirlwinds Dazzling Debonair







Group 6 - David Ojalvo Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dawin Reigate Carry The Torch   Poodle (Standard)   28
Group 2nd   
Ch Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Baciare E Dire
  French Bulldog    22
Group 3rd   
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert
  Bichon Frise    20
Group 4th   
Ch Schutzu's My Foolish Heart
  Shih Tzu   19
BPIG   
Suimien's Definately Maybe
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kortar's Kandy Kookie   Shiba Inu   0


Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bugaboo's Big Shot   Old English Sheepdog    27
Group 2nd   
Ch Timberline's Firebird
  German Shepherd Dog    26
Group 3rd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    18
Group 4th   
Lynphil Little Monster
  Shetland Sheepdog   17
BPIG   
Lynphil Little Monster
  Shetland Sheepdog   N/A


Best Of Breed: 1 pts
Steppingstone's Impressive





Best Of Breed: 0 pts
GCh Romar's Undeniable





Best Of Breed: 2 pts
GCh Timberwind's Perfect Storm





Best Of Breed: 1 pts
Lanvern I'm A Fully Loaded Jag





Best Of Breed: 0 pts
Gold Fire Of The Coastline





Best Of Breed: 3 pts
Omega Scotch On The Rocks





Best Of Breed: 7 pts
Ch Timberline's Firebird





Best Of Breed: 0 pts
Ch Bugaboo's Big Shot





Best Of Breed: 5 pts
Ch Lynphil Little Monster



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 29th of March 2017 07:48:26 PM