Nickel District Kennel Club
Sunday, March 29, 2015 - Show # 6



Related Results

Conformation

Friday, March 27 (Show # 1)
Friday, March 27 (Show # 2)
Saturday, March 28 (Show # 3)
Saturday, March 28 (Show # 4)
Sunday, March 29 (Show # 5)
Sunday, March 29 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/Am GCh Summerford's Remember Me, AOM
"Michael"
Breeder/Owner/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Dianne Jovanovic
Schnauzer (Giant)  
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
Points: 135 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dianne Jovanovic
Setter (Irish)  GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire
Best Puppy In Show
Judge: Dianne Jovanovic
French Bulldog  
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
Best Baby Puppy In Show
Judge: Dianne Jovanovic
West Highland White Terrier   Darinielle Julia Star








Group 1 - Patrice Johansen Top Dog
Points
Group 1st   GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire   Setter (Irish)   44
Group 2nd   
GCh Topthat's I'm Sexy N I Know It
  Pointer (German Short-Haired)   43
Group 3rd   
GCh Butterblac's Keep Knocking
  Retriever (Flat-Coated)   38
Group 4th   
Ch Nickleodeon's Life Of Riley
  Spaniel (American Cocker)   37
BPIG    Carnaby Night Shades   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stannyfield Whole Lotta Trouble
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Eros del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eros del Fiume

Open Dog Class
1st Eros del Fiume



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-2)
Ch Seasyde Euphoria

Best Puppy In Breed
Ch Seasyde Euphoria

Select Bitch
GChEx Yakityak's Reindeer Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GCh Topthat's I'm Sexy N I Know It

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk In Your Dreams

Best Puppy In Breed
Ch Legacyk Indecent Exposure

Select Dog
Ch Legacyk All Guns Blazing


Winners Dog: (1-0-3-1)
Nuthatch If A Tree Falls

Open Dog Class
1st Nuthatch If A Tree Falls

3-6 Month Dog Class
1st Stannyfield Whole Lotta Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 18 pts (6-8-3-2)
GCh Gowrielea's Scots Wha Hae

Best Of Opposite Sex
Serein Diamonds Of Blackpool

Best Of Winners: (6-8-3-2)
Serein Diamonds Of Blackpool

Best Puppy In Breed
Ch Macintosh Play On AtGoldpaw

Select Dog
Ch Gotta Be When The Stars Go Blue

Select Bitch
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Samphire Starburst

Best Puppy In Breed
Ch Asa's Vision Of Grace

Select Bitch
Ch Samphire Knight Light



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Asa's Vision Of Grace

Reserve Winners Bitch
Castilleja Skazka Rus Roulette

Junior Puppy Bitch Class
1st Asa's Vision Of Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Castilleja Skazka Rus Roulette

Open Bitch Class
1st Asklar Caught You Lookin Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reidwood Rumour Has It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nickleodeon's Life Of Riley




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Especially Chick Magnet

Best Puppy In Breed
Ch Carnaby Night Shades

Select Dog
GCh Carnaby Collaboration


3-6 Month Dog Class
1st Lojo's Follow You Follow Me


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Carnaby Night Shades

Junior Puppy Bitch Class
1st Carnaby Night Shades


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
GCh DerbyNOxford’s Lady of Sonnets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
DerbyNOxford’s Lady of Sonnets

Reserve Winners Bitch
Pawmarc's Our Lady Liberty

12-18 Month Bitch Class
1st Pawmarc's Our Lady Liberty

Open Bitch Class
1st DerbyNOxford’s Lady of Sonnets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Calabri Sweet Running Maple



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Calabri Sweet Running Maple

Reserve Winners Bitch
Vizslavilla's Memphis

Open Bitch Class
1st Calabri Sweet Running Maple
2nd Vizslavilla's Memphis

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Rising Summer Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gramayre's Dramatic Colour

Best Of Opposite Sex
Gramayre's Backstage Drama

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gramayre's Dramatic Colour

Best Puppy In Breed
Gramayre's Dramatic Colour


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gramayre's Backstage Drama

Senior Puppy Dog Class
1st Gramayre's Backstage Drama


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gramayre's Dramatic Colour

Senior Puppy Bitch Class
1st Gramayre's Dramatic Colour


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Castlekeepsake For Cugein Cyra
  Irish Wolfhound   13
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   11
Group 3rd   
Boru's Havin Myself A Time
  Bloodhound   10
Group 4th   
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   8
BPIG   
Boru's Havin Myself A Time
  Bloodhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dykumos Thatsa Country Hound
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Boru's Havin Myself A Time

Best Of Opposite Sex
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru

Best Puppy In Breed
Ch Boru's Havin Myself A Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Boru's Havin Myself A Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boru's Havin Myself A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jazzman Live At The Ryman

12-18 Month Dog Class
1st Jazzman Live At The Ryman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire

Best Of Opposite Sex
Cedar Hills A Little Bit O'Wire MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Castlekeepsake For Cugein Cyra



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Castlekeep's Girl On Fire

Open Bitch Class
1st Castlekeep's Girl On Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Angelridge Outlaw


3-6 Month Dog Class
1st Dykumos Thatsa Country Hound



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Shetara's Chasing The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Shetara's Persephone

Best Puppy In Breed
Ch Shetara's Persephone

Select Dog
Meisterhaus Free Kick At Endeavor



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Shetara's Trinity

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Trinity


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Dianne Jovanovic Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   10
Group 2nd   
Ch Bullproof Titan
  Bullmastiff   9
Group 3rd   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   8
Group 4th   
Ch Huskystars Blazing Baelfire
  Siberian Husky   6
BPIG    Kjaq's Utterly Awesome Sasha   Rottweiler   N/A
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chieftain's Skylark



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chieftain's Skylark

Open Bitch Class
1st Chieftain's Skylark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bullproof Titan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cheviot's Fantasy On The Rocks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Summerford's Remember Me

Best Of Opposite Sex
Ch Tiptop's Water Witch

Best Puppy In Breed
Ch Tiptop's Water Witch



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiptop's Water Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
GCh Valkyrie Running Back Roads

Best Puppy In Breed
GCh Valkyrie Running Back Roads




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Best Of Opposite Sex
Ch Eirian's Knock Em Dead Carrabba

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Best Puppy In Breed
Ch Kjaq's Utterly Awesome Sasha


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Senior Puppy Bitch Class
1st Kjaq's Utterly Awesome Sasha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Huskystars Blazing Baelfire




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Dianne Jovanovic Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Alborada Tokushima
  West Highland White Terrier   11
Group 2nd   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   8
Group 3rd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   7
Group 4th    Syryn Bruadar Brighde Dubh   Cairn Terrier   6
BPIG   
Ch Alborada Tokushima
  West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Darinielle Julia Star   West Highland White Terrier   0
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benchmark's Winning Goal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsfarm Going For Action



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsfarm Going For Action

Open Bitch Class
1st Kingsfarm Going For Action


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Syryn Bruadar Brighde Dubh

Best Puppy In Breed
Syryn Bruadar Brighde Dubh



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Syryn Bruadar Brighde Dubh

Reserve Winners Bitch
Syryn Bearclan's Fionnaghal

Senior Puppy Bitch Class
1st Syryn Bruadar Brighde Dubh

Open Bitch Class
1st Syryn Bearclan's Fionnaghal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kebulak Midnight In Moscow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pinehome's Bride To Be



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pinehome's Bride To Be

Reserve Winners Bitch
Pinehome's Clever One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pinehome's Clever One

Open Bitch Class
1st Pinehome's Bride To Be
2nd Pinehome's Keen On Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Alborada Tokushima

Best Of Opposite Sex
Ch Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Puppy In Breed
Ch Alborada Tokushima


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

12-18 Month Dog Class
1st Dunkellers Fire N Ice Kasamar


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar

3-6 Month Bitch Class
1st Darinielle Julia Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   17
Group 2nd   
Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   16
Group 3rd   
Ch Romiche Coeur du Brave
  Pekingese   15
Group 4th   
Ch Amblers Tiptop Attitude At Hi Stakes
  Havanese   12
BPIG   
Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashstone's Light My Fire   Havanese   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Arcreya Panoramic View


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windwater Kissing Bandit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
GCh Amblers Tiptop Attitude At Hi Stakes

Best Of Opposite Sex
GCh Angelheart's U R The 1 That I Want

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Amblers Totally Awesome Dude

Best Puppy In Breed
GCh Amblers Tiptop Attitude At Hi Stakes

Select Dog
GCh Christa's Jumpy Clown Cadillac

Select Bitch
GCh Ashstone's Atria


Winners Dog: (1-1-2-3)
Amblers Totally Awesome Dude

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Amblers Totally Awesome Dude

3-6 Month Dog Class
1st Ashstone's Light My Fire


Winners Bitch: (1-1-2-3)
Talemaker's Charming Delight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talemaker's Charming Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Mystik Dramatique Design

Best Of Opposite Sex
GCh Uwharrie El Paso

Select Dog
Cantex Bon Appetit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Algos Northern Dancer Of Monarch

Best Puppy In Breed
Ch Algos Northern Dancer Of Monarch



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Algos Northern Dancer Of Monarch

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Northern Dancer Of Monarch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Romiche Coeur du Brave

Best Of Opposite Sex
Romiche Sweetheart Of Muhlin

Best Puppy In Breed
GCh Romiche Coeur du Brave



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Romiche Sweetheart Of Muhlin

Reserve Winners Bitch
Wendessa Giselle At Romiche

Senior Puppy Bitch Class
1st Wendessa Giselle At Romiche

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Romiche Sweetheart Of Muhlin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tinybear's Ohso Sonny




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Puppy In Breed
GCh Xoe-Eleki's Emerald City


Winners Dog: (1-0-0-0)
Xoe-Eleki's Emerald City

Senior Puppy Dog Class
1st Xoe-Eleki's Emerald City



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patrice Johansen Top Dog
Points
Group 1st   
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   13
Group 2nd    Isis Sweet Soul Music   Poodle (Standard)   11
Group 3rd   Ch Asa's Unusually Unusual   Poodle (Miniature)   7
Group 4th   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   5
BPIG   
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   N/A
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chapmans Arlington Regal N Bay

Best Of Opposite Sex
Chapman's Calypso Girl

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chapmans Arlington Regal N Bay

Best Puppy In Breed
Chapman's Elegance 'n Lace


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chapman's Calypso Girl

Reserve Winners Bitch
Chapman's Elegance 'n Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Chapman's Elegance 'n Lace

Open Bitch Class
1st Chapman's Calypso Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad

Best Puppy In Breed
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bullstoic's New Aura Can't Bbad

Junior Puppy Bitch Class
1st Bullstoic's New Aura Can't Bbad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
A&I Of The Island's Invader Zim

Best Puppy In Breed
A&I Of The Island's Invader Zim


Winners Dog: (1-0-0-0)
A&I Of The Island's Invader Zim

Junior Puppy Dog Class
1st A&I Of The Island's Invader Zim



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche

Best Of Opposite Sex
Holifield N Rosehall Izzy

Best Puppy In Breed
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Holifield N Rosehall Izzy

Open Bitch Class
1st Holifield N Rosehall Izzy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Asa's Unusually Unusual

Select Bitch
Ch Furumoen's Investment Like Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Isis Sweet Soul Music

Best Of Opposite Sex
Ch Glick's Speranze Primavera

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Glick's Speranze Primavera

Best Puppy In Breed
Isis Sweet Soul Music


Winners Dog: (1-2-0-1)
Glick's Speranze Primavera

Senior Puppy Dog Class
1st Glick's Speranze Primavera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Wanted Nice Dog's Inula

Best Puppy In Breed
Ch Wanted Nice Dog's Inula



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula

Senior Puppy Bitch Class
1st Wanted Nice Dog's Inula


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Davor Javor Top Dog
Points
Group 1st   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   21
Group 2nd   
Ch Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   11
Group 3rd    Kanawa Cardross She's Country   Collie (Rough)   7
Group 4th   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   5
BPIG    Weeloch's Unbelievable   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cermel Bradshaw Black Ice
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Tagalong N Catalyst Dash For Cash



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tagalong N Catalyst Dash For Cash

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tagalong N Catalyst Dash For Cash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch Cheynat's Hot To Trot

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Cheynat's Hot To Trot

Best Puppy In Breed
GCh Cheynat's Simply Perfect

Select Dog
GCh Mi-T K-Aus Over The Border


Winners Dog: (1-1-2-0)
Samilyns Duplicitous

Open Dog Class
1st Samilyns Duplicitous


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Cheynat's Hot To Trot

Open Bitch Class
1st Cheynat's Hot To Trot

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Nice 'N Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Kanawa Cardross She's Country

Best Of Opposite Sex
Ch Charizma Highcroft Boreal Bracken

Best Puppy In Breed
Kanawa Cardross She's Country



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kanawa Cardross She's Country

Senior Puppy Bitch Class
1st Kanawa Cardross She's Country


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
GCh OTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Weeloch's Unbelievable

Best Of Winners: (2-5-3-0)
Weeloch's Unbelievable

Best Puppy In Breed
Weeloch's Unbelievable

Select Dog
Ch Lynphil 'All Eyes On Me'


Winners Dog: (2-5-3-0)
Herdabout Heart Held Hostage

Senior Puppy Dog Class
1st Herdabout Heart Held Hostage

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Herdabout My Style My Way

3-6 Month Dog Class
1st Cermel Bradshaw Black Ice


Winners Bitch: (2-5-3-0)
Weeloch's Unbelievable

Reserve Winners Bitch
Lynphil Saying It All

Senior Puppy Bitch Class
1st Weeloch's Unbelievable
2nd Regaloake's Blue Sequins

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Saying It All
2nd Regaloake Roar At Weeloch

Open Bitch Class
1st Snowdancer's A Real Fancy Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Becen's Firefox

Best Of Opposite Sex
Ravinel Gabrielle Immortelle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ravinel Gabrielle Immortelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel Gabrielle Immortelle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 26th of July 2017 07:42:26 AM