Societe Canine de Quebec
Friday, August 4, 2017



Related Results

Conformation

Friday, August 04
Friday, August 04 (Ltd Breed Show - Group 3)
Saturday, August 05
Sunday, August 06
Sunday, August 06 (Ltd Breed Show - Group 1)

Obedience

Saturday, August 05 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 05 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 06 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 06 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 05 (Rally Trial 1)
Saturday, August 05 (Rally Trial 2)
Sunday, August 06 (Rally Trial 3)
Sunday, August 06 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. Can. Ch. Loral's Gibraltar of Black Onyx
Owners: Dr. Brian & Janna Beard
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Mike Jackman
Australian Shepherd  Ch Danell's Wild 'N Out
Points: 195 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mike Jackman
Russell Terrier  Ch Marlyn My Cherie Amour
Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Dalmatian  Ch Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Spaniel (English Cocker)   Malysse St-Patrick's Irlande
Best Veteran In Show
Judge: Mike Jackman
Siberian Husky  
GChEx Snowmist's Reality Check
Best Altered In Show
Judge: Mike Jackman
Dachshund (Standard Long-Haired)  Ch Telkel Hide The Body SL








Group 1 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st    Fieldday Saga Noren   Retriever (Flat-Coated)   48
Group 2nd   
Ch Sevenoaks Confettis Legend
  Setter (English)   45
Group 3rd    Malysse Sweet Sound Of Soul   Spaniel (English Cocker)   37
Group 4th   
GCh Szizlin Brandy You're Always On My Mind
  Vizsla (Smooth-Haired)   33
BPIG    Gramayre Leith Faerie Cheap Thrill   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malysse St-Patrick's Irlande   Spaniel (English Cocker)   0
Best Veteran In Group   Ch Northbay Sound Of Silence Gail   Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Altered In Group   Ch Northbay Sound Of Silence Gail   Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Bleuzorange C Peawi Mystique

Best Of Opposite Sex
Bleuzorange C Boom Leo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Barbetdeau Mugsy Barbetfrankia

Best Puppy In Breed
Barbetdeau Mugsy Barbetfrankia


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bleuzorange C Boom Leo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Barbetdeau Mugsy Barbetfrankia

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lucas Du Chevalier Bleu

Best Of Opposite Sex
Leia de la Ruse des Bois

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lucas Du Chevalier Bleu


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lucas Du Chevalier Bleu


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Leia de la Ruse des Bois

Reserve Winners Bitch
Juliette du Chevalier Bleu

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch DuValin Cayenne

Best Puppy In Breed
Ch DuValin Cayenne



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch De Lombardie Prayer In Wind

Best Of Opposite Sex
De Lombardie Legend Of The Fall

Best Of Winners: (1-1-0-1)
De Lombardie Legend Of The Fall

Best Puppy In Breed
De Lombardie Legend Of The Fall


Winners Dog: (1-1-0-1)
De Lombardie Legend Of The Fall


Winners Bitch: (1-1-0-1)
De Lombardie Petit Monstre Boo





Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fieldday Saga Noren

Best Of Opposite Sex
Flat Castle's King Of The Blues

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fieldday Saga Noren

Best Puppy In Breed
Fieldday Wishgranter


Winners Dog: (1-2-0-0)
Flat Castle's King Of The Blues


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fieldday Saga Noren

Reserve Winners Bitch
Fieldday Wishgranter

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Masonridge Samadam Imagin That

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Jaunenoir's Paintin' The Town

Best Puppy In Breed
Jaunenoir's Paintin' The Town


Winners Dog: (1-1-0-1)
Masonridge Samadam Imagin That


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Jaunenoir's Paintin' The Town

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Ch Sevenoaks Confettis Legend

Best Of Opposite Sex
GCh Reidwood Run For The Roses

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Reidwood Fashion Statement

Best Puppy In Breed
Reidwood Fashion Statement

Select Dog
GCh Artizoe Keeley's On The Road Again

Select Bitch
Ch Artizoe Keeley's People Watching


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Reidwood Fashion Statement

Reserve Winners Bitch
Set'r Ridge's Pastel Shine

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IvyLeeLoo's Everybody Knows

Best Puppy In Breed
IvyLeeLoo's Everybody Knows



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IvyLeeLoo's Everybody Knows

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Malysse Sweet Sound Of Soul

Best Of Opposite Sex
Giroflee Helski

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Malysse Sweet Sound Of Soul

Select Dog
Ch Giroflee Go Johnny Go


Winners Dog: (1-1-2-0)
Malysse Sweet Sound Of Soul


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Giroflee Helski

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cerise Bonanza


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cerise Bonanza


Judge: James Osborne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Elza des Appalaches

Best Of Opposite Sex
Spicy du Nordet Dit Maverick

Best Of Winners: (1-1-1-2)
De l'Amadis Alyss des Appalaches

Best Puppy In Breed
De l'Amadis Alyss des Appalaches

Select Dog
GCh Manny Of Falnette History

Select Bitch
Ch Mahoi Du Nordet Dite Tarka


Winners Dog: (1-1-1-2)
Spicy du Nordet Dit Maverick


Winners Bitch: (1-1-1-2)
De l'Amadis Alyss des Appalaches

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 8 pts (0-5-2-2)
GCh Szizlin Brandy You're Always On My Mind

Best Of Opposite Sex
Ch Lekka Ely By Faithful Miro

Best Puppy In Breed
Akar Leeloo Our Fifth Element

Select Dog
Ch Akar Baud Leon

Select Bitch
Ch Akar Florence de Sam



Winners Bitch: (0-5-2-2)
Akar Nala Bella

Reserve Winners Bitch
Akar Lola Simone

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gramayre Leith Faerie Cheap Thrill

Best Puppy In Breed
Gramayre Leith Faerie Cheap Thrill






Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh SJ Aries Winters Avalanche SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   18
Group 2nd   
Ch Daggarwood N Kingdoms Maku Shiver
  Norwegian Elkhound   9
Group 3rd   
GCh Marquis Onde Mystere
  Afghan Hound   8
Group 4th   Ch Arshan Blanchefleur   Saluki   6
BPIG    Interlude Fleur de Coton   Whippet   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Telkel Fini Les Caprices SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Best Altered In Group   Ch Telkel Hide The Body SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Marquis Onde Mystere

Select Dog
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ango Angari Dream Big

Best Puppy In Breed
Ango Angari Dream Big



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ango Angari Dream Big

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 8 pts (2-4-3-0)
GCh SJ Aries Winters Avalanche SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Quit Bugging Me

Best Of Winners: (2-4-3-0)
Telkel Quit Bugging Me

Best Puppy In Breed
Telkel Wait And See SL

Select Dog
Ch Telkel Sons Are Rising SL


Winners Dog: (2-4-3-0)
Cedavoch The Sorcerer

Reserve Winners Dog
Dufailloux Je Sais Pas SL


Winners Bitch: (2-4-3-0)
Telkel Quit Bugging Me

Reserve Winners Bitch
Telkel Wait And See SL

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Zendach Walter @ Dufailloux

Best Of Opposite Sex
Zendach Laylou At Dufailloux



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Zendach Laylou At Dufailloux

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwood N Kingdoms Maku Shiver



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rougevalley's Madiba Akiliridge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rougevalley's Madiba Akiliridge

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Arshan Blanchefleur

Select Bitch
Ch Sandbeauty Surprise Desiree



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Interlude Fleur de Coton

Best Puppy In Breed
Interlude Fleur de Coton



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Interlude Fleur de Coton





Group 3 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st   Ch Alora Special Edition de Baviere   Doberman Pinscher   37
Group 2nd   
Ch Graecarth Diamonds N'Pearls
  Akita   34
Group 3rd   
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx
  Rottweiler   32
Group 4th   Ch Pattedeau La Vie En Rose   Portuguese Water Dog   31
BPIG    Macho des Costys du Tomberg   Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trinacria's Dolce Vita   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GChEx Snowmist's Reality Check
  Siberian Husky   0
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Graecarth Diamonds N'Pearls

Best Of Opposite Sex
Macho des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Macho des Costys du Tomberg


Winners Dog: (1-0-0-1)
Macho des Costys du Tomberg


Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Owyhee N Tonomi I'm A Rocket Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Owyhee N Tonomi I'm A Rocket Man


Judge: James Osborne

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Belnois Magnifique Maggie

Best Of Opposite Sex
Alpenspirit Dangerous Liaisons

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Belnois Magnifique Maggie

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Dangerous Liaisons

Select Bitch
GCh Belnois Sit Still Look Pretty


Winners Dog: (3-4-0-1)
Alpenspirit Dangerous Liaisons

Reserve Winners Dog
Belnois Rumble In Da Bronx


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Belnois Magnifique Maggie

Reserve Winners Bitch
Belnois Eye Candy

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Alora Special Edition de Baviere

Best Of Opposite Sex
Fabert Viviens Vanadis Shatera

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Royalred's Jye

Best Puppy In Breed
Fabert Viviens Vanadis Shatera


Winners Dog: (1-1-1-0)
Royalred's Jye


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fabert Viviens Vanadis Shatera

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Safrandane Spectre

Best Puppy In Breed
CaMe Zyta Bella Luna



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Safrandane Spectre

Reserve Winners Bitch
Safrandane Quantum Of Solace

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Karleo's Gold Rush

Best Of Opposite Sex
Karleo's Watch Her Go

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Pyrview's Berwyn Of Caldera

Best Puppy In Breed
Karleo's Watch Her Go


Winners Dog: (1-3-1-0)
Pyrview's Berwyn Of Caldera


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Karleo's Watch Her Go

Reserve Winners Bitch
Karleo's Sweet Serenity

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Charlotte de Noiretblanc

Best Puppy In Breed
Charlotte de Noiretblanc



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Charlotte de Noiretblanc

Reserve Winners Bitch
Blacknight Sets Fire To Rain

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Pattedeau La Vie En Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Pattedeau Trocadero

Select Bitch
Ch Aviators Nobreza @ Macduff



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nikita Adam Scott

Best Of Opposite Sex
Nikita Aurore Boreale

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nikita Adam Scott

Best Puppy In Breed
Nikita Adam Scott


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nikita Adam Scott


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nikita Aurore Boreale

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
Ch Snowmist's Easy Company

Best Of Opposite Sex
Ch Kimlan's Astablak R U Crazy

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Snowdancer's Baby I'm Worth It

Best Puppy In Breed
Snowdancer's Baby I'm Worth It

Select Dog
Ch Trinacria's Your Majesty


Winners Dog: (3-1-2-1)
Desloupiots Messager De Minuit

Reserve Winners Dog
Desloupiots Vent D'Hiver


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Snowdancer's Baby I'm Worth It





Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   Ch Marlyn My Cherie Amour   Russell Terrier   10
Group 2nd   Ch Boreal Northern Star Guinness   Soft-Coated Wheaten Terrier   9
Group 3rd    Kalua Dabsquoui La Margeline   Airedale Terrier   8
Group 4th   
Ch Glen Mara Most Easy
  Border Terrier   5
BPIG    Luckyhill Fast N Genius   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boreal Smooth Spirit de Kuyper   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kalua Dabsquoui La Margeline



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kalua Dabsquoui La Margeline

Reserve Winners Bitch
Margeline Bonnie All My Loving

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glen Mara Most Easy



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Graffiti That's Amore

Best Puppy In Breed
Dorlin Graffiti Femme de Reve



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Graffiti That's Amore

Reserve Winners Bitch
Dorlin Graffiti Femme de Reve

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marlyn My Cherie Amour



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Luckyhill Fast N Genius

Best Puppy In Breed
Luckyhill Fast N Genius


Winners Dog: (1-0-1-0)
Luckyhill Fast N Genius


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boreal Northern Star Guinness



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mlle Ziva David de Arrierepays

Best Puppy In Breed
Mlle Ziva David de Arrierepays



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mlle Ziva David de Arrierepays





Group 5 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Depasquiet Lucky Charm
  Yorkshire Terrier   26
Group 2nd   
Ch Lionking Taylor Made
  Pekingese   22
Group 3rd   
Ch Diventy's Lady Morgane
  Toy Manchester Terrier   21
Group 4th    Domlina's Ace Of Spades   Havanese   20
BPIG   
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cogie's Your My Little Hero   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch BCBG Loki

Best Of Opposite Sex
Ch Deloka's Dream On

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Linandy's Touof Rio's

Best Puppy In Breed
Luna's N Drrh Miss Leeloo


Winners Dog: (2-3-1-1)
Cornelio Della Citta Eternal

Reserve Winners Dog
Linandy's Mighty Duck


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Linandy's Touof Rio's

Reserve Winners Bitch
BCBG Rainbow Of Shelby

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Cogie's Blazing Clementine

Best Puppy In Breed
Ch Mini's Thaira

Select Bitch
Ch Mini's Thaira



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cogie's Blazing Clementine

Reserve Winners Bitch
Mini's Sweet Beauty

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita

Best Of Opposite Sex
Ch DeReve Coka Gong Zhu Mipha

Best Puppy In Breed
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dereve Bubble Gum

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Domlina's Ace Of Spades

Best Of Opposite Sex
Domlina's Gamine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Domlina's Ace Of Spades


Winners Dog: (1-2-0-0)
Domlina's Ace Of Spades


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Domlina's Gamine

Reserve Winners Bitch
Domlina's Zoey

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Marchwind Caid At Triskell

Best Of Opposite Sex
Triskell It's Just Wow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Marchwind Caid At Triskell

Best Puppy In Breed
Marchwind Caid At Triskell


Winners Dog: (1-1-0-0)
Marchwind Caid At Triskell


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Triskell It's Just Wow

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Perleblanche's Diamond Body



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Perleblanche's Diamond Body

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lionking Taylor Made



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Giroflee Austin Martin

Best Of Opposite Sex
Pomsdapi Beauty And The Beast

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Giroflee Austin Martin

Best Puppy In Breed
Giroflee Austin Martin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Giroflee Austin Martin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pomsdapi Beauty And The Beast

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diventy's Lady Morgane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diventy's Lady Morgane

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Depasquiet Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Prince Charming

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Depasquiet Shelby At Diventy

Best Puppy In Breed
Depasquiet Shelby At Diventy


Winners Dog: (2-1-0-1)
Depasquiet Prince Charming

Reserve Winners Dog
Littlestar's Ultimate Frontier


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Depasquiet Shelby At Diventy





Group 6 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   Ch Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   9
Group 2nd   
Ch Amiko Go Shun'you Kensha
  Shiba Inu   3
Group 3rd    Valpo's Toujours Rever At Foxmoor Petite Cher   French Bulldog   2
Group 4th    Loveboby Ring Of Fire   Shih Tzu   0
BPIG   Ch Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Franca's The Precious Victoria   Keeshond   0


Winners Dog: (1-2-0-3)
Element N Troika's Renegade


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Onsengeltje Storybook Secret

Reserve Winners Bitch
Spotwdr N Element Princes Heir

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Valpo's Toujours Rever At Foxmoor Petite Cher

Best Puppy In Breed
Valpo's Toujours Rever At Foxmoor Petite Cher






Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amiko Go Shun'you Kensha



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Loveboby Ring Of Fire

Best Puppy In Breed
Loveboby Ring Of Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Loveboby Ring Of Fire




Group 7 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st   Ch Danell's Wild 'N Out   Australian Shepherd   41
Group 2nd   
GCh Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   31
Group 3rd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   26
Group 4th   GCh Magikdream Aristocrate   Shetland Sheepdog   21
BPIG   GCh Sweetedel One And Only Sofia   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tadam Legend Of Zelda   Australian Shepherd   0
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
Ch Danell's Wild 'N Out

Best Of Opposite Sex
Boomrang Arwen Evenstar

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Boomrang Arwen Evenstar

Select Dog
Ch Xsell's Casselcreek Who's That Boy

Select Bitch
Ch Casa Blanca's First Lady


Winners Dog: (2-4-2-2)
Lokasenna Dream Catcher

Reserve Winners Dog
Hearthside Shamelessly Rich


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Boomrang Arwen Evenstar

Reserve Winners Bitch
Somom's Magictouch Shiningstar

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Spike du Mont-Granit



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Ch Aspehn de Lescaut

Best Of Opposite Sex
Adorah De Lescaut

Best Puppy In Breed
Nicha's Force Of Nature Tuuli



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Adorah De Lescaut

Reserve Winners Bitch
Hidalgo Maikan Des Brumes

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kynagon Cayenne Sprinkle

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Rebel Heart At Passion

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bellaclan Rebel Heart At Passion

Select Dog
Ch Borderaddik Real Buzz


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bellaclan Rebel Heart At Passion


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Instinct Caissy Flash N Silver

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Ch Galheights Call M At Skyfall

Select Dog
GChEx Cornus One In A Row


Judge: James Osborne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Almar Winsome Liam Camareigh

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Colbyhaus Gsdstyle's Hollywood Star

Select Bitch
GCh Kohlein's Lourdes


Winners Dog: (1-2-0-2)
Almar Winsome Liam Camareigh


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Colbyhaus Gsdstyle's Hollywood Star

Reserve Winners Bitch
Jane du Domaine

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nacza Z Domlina



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
GCh Magikdream Aristocrate

Best Of Opposite Sex
GCh Sweetedel One And Only Sofia

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Divine's Angels And Demons

Best Puppy In Breed
GCh Sweetedel One And Only Sofia

Select Dog
Ch Linspan's Melodaly Gambler


Winners Dog: (1-5-2-1)
Highledge The Patriot


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Divine's Angels And Demons

Reserve Winners Bitch
Melodaly Yin Yang

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spock Whatever Lola Wants Lola Gets



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 18th of October 2017 11:30:39 AM