Nipissing Kennel Club
Saturday, October 8, 2016 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, October 08 (Show # 1)
Saturday, October 08 (Show # 2)
Sunday, October 09 (Show # 3)
Sunday, October 09 (Show # 4)
Monday, October 10 (Show # 5)
Monday, October 10 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Run For The Roses
"Rose"
Owner: William & Sharon Creighton N & J Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Judy Horton
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Judy Horton
Boxer  
Ch Tybrushe's Deja Vu
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judy Horton
Retriever (Golden)  
Goldpaw's Rocky Road Cookie
Best Veteran In Show
Judge: Judy Horton
Shetland Sheepdog  
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin








Group 1 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   32
Group 2nd   
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   31
Group 3rd   
GCh Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   30
Group 4th   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   29
BPIG   
Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Goldpaw's Rocky Road Cookie
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   GCh Perryglen's Penny Lane   Pointer   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Yakityak's Blue Christmas

Best Of Opposite Sex
Perryglen's Making Contact

Best Puppy In Breed
Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Perryglen's Making Contact

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Making Contact

Veteran Bitch Class
1st GCh Perryglen's Penny Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Legacyk Southern Girl

Best Of Opposite Sex
Von Ruann Typoon's Captain Colby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Goldenpride Mosley

Best Of Opposite Sex
Ch Golden Angels Gotta Have Hope

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Goldenpride Mosley

Best Puppy In Breed
Golden Angel's Our One And Only

Select Dog
Ch Prettyriver Blunose Ambercroft


Winners Dog: (2-5-1-1)
Goldenpride Mosley

Reserve Winners Dog
Goldfeathers Excalibur Reigns

Canadian Bred Dog Class
1st Goldenpride Mosley

Open Dog Class
1st Goldfeathers Excalibur Reigns


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
Ch Casbar's Hidden Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Masonridge's Rumour Has It

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Casbar's Sydney

Best Puppy In Breed
Masonridge's Right As Rain

Select Dog
Ch Jaunenoir's Da Last Chance


Winners Dog: (2-5-2-1)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Reserve Winners Dog
Samphire Star Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Samphire Star Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Rambo's Giv'n Me Goosebumps


Winners Bitch: (2-5-2-1)
Casbar's Sydney

Reserve Winners Bitch
Masonridge's Right As Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Masonridge's Right As Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Casbar's Sydney
2nd Fieldbrook's Ryse For Honour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skazka's Breakfast At Tiffany's

Open Bitch Class
1st July's Avenues Ping


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star

Best Puppy In Breed
Seaterrace Wigeon Hunter


Winners Dog: (1-0-1-0)
Seaterrace Wigeon Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Seaterrace Wigeon Hunter


3-6 Month Bitch Class
1st Oryxes Fancy Duck Downunder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred

12-18 Month Bitch Class
1st Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   14
Group 2nd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   13
Group 3rd    Boru's Doin Time   Bloodhound   10
Group 4th   
GCh Navyn Ballymacmaeve
  Whippet   8
BPIG   
Harehill's French Connection
  Ibizan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's You Make Loving Fun   Whippet   0
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Taiga Once Upon A Time

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boru's Doin Time

Best Of Opposite Sex
Boru's Tru Romance At Mapbella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boru's Doin Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boru's Doin Time

Open Dog Class
1st Boru's Doin Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella

Open Bitch Class
1st Boru's Tru Romance At Mapbella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska


Winners Dog: (1-0-1-0)
RockinDox Screech Hound

12-18 Month Dog Class
1st RockinDox Screech Hound



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Best Puppy In Breed
Harehill's French Connection



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Junior Puppy Bitch Class
1st Harehill's French Connection


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Navyn Ballymacmaeve

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Shared Belief

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Shetara's The Oracle

Best Puppy In Breed
Forgetmenot Sobers Don Diablo


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Shetara's The Oracle

Open Bitch Class
1st Shetara's The Oracle

3-6 Month Bitch Class
1st Shetara's You Make Loving Fun
2nd McCartney's Image


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   18
Group 2nd   Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke   Bullmastiff   17
Group 3rd   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   16
Group 4th   
GCh Snowmist's Reality Check
  Siberian Husky   8
BPIG   
Ch Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Briley's Perfect Chemistry   Boxer   0
Best Veteran In Group   Ch Iceway's Picture Perfect   Samoyed   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Of Opposite Sex
Integrity Flaming Heart Shika

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Puppy In Breed
Nordic Wild Storm


Winners Dog: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Reserve Winners Dog
Nordic Wild Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Nordic Wild Storm

Open Dog Class
1st Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

12-18 Month Bitch Class
1st Integrity Flaming Heart Shika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 7 pts (2-0-1-5)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Lynbary's Lord Of The Ring

Best Puppy In Breed
Ch Tybrushe's Deja Vu

Select Bitch
GCh Tybrushe's All That Jazz


Winners Dog: (2-0-1-5)
Draco's Dark Horse

Reserve Winners Dog
Cedar's Son Of A Star

Open Dog Class
1st Draco's Dark Horse
2nd Cedar's Son Of A Star


3-6 Month Bitch Class
1st Briley's Perfect Chemistry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Van Orman's Come Fly With Me

Best Puppy In Breed
Van Orman's Come Fly With Me

Select Bitch
GCh Gatehouse Royal Princess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Van Orman's Come Fly With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Van Orman's Come Fly With Me

3-6 Month Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch Iceway's Picture Perfect



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Best Puppy In Breed
Magisterial's Gypsy Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Magisterial's Gypsy Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Snowmist's Reality Check

Best Of Opposite Sex
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy

Select Bitch
Ch Sibertrott's Legendary Girl




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Judy Horton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   7
Group 2nd   
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over
  Airedale Terrier   6
Group 3rd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   3
Group 4th    Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball   Scottish Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen

Best Of Opposite Sex
Glahms Lord Dixon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Judy Horton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   22
Group 2nd   
Ch Pocopayasos U Got Served
  Havanese   18
Group 3rd   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   16
Group 4th   Ch Jordannas Keep Me In Mind   Papillon   12
BPIG   Ch Jordannas Keep Me In Mind   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talemaker's Dirty Little Secret   Havanese   0
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle A Dog Name Sue HL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza

Open Bitch Class
1st Roterr Griff Luiza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Ashstone's Dangerously Obvious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ashstone's Dangerously Obvious

12-18 Month Bitch Class
1st Ashstone's Dangerously Obvious

3-6 Month Bitch Class
1st Talemaker's Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Best Puppy In Breed
GCh Jordannas Keep Me In Mind

Select Dog
Ch Jordanna Just A Little Twist



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Candy Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Candy Kisses

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Miss L-E To Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Livanda Fabbiano

Best Of Opposite Sex
Romiche Winter Gale

Best Puppy In Breed
Romiche Winter Gale

Select Dog
GCh Romiche Coeur du Brave



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Romiche Winter Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Winter Gale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma

Best Puppy In Breed
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz

Select Dog
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz



3-6 Month Bitch Class
1st Heubergs Yellow Rose Of Texas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior

Select Dog
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Shoalcreek's Cinnamon



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Shoalcreek's Cinnamon

Reserve Winners Bitch
Tarmar Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Shoalcreek's Cinnamon
2nd Shoalcreek's Dapper Caramel


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   9
Group 2nd   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   8
Group 3rd   Ch Kortar's Kalypso Koffee   Shiba Inu   7
Group 4th   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   5
BPIG   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   N/A
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chapman's Calypso Girl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Chapman's Calypso Girl

Reserve Winners Bitch
Chapman's Elegance 'n Lace

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly Bays Riptide

Open Bitch Class
1st Chapman's Calypso Girl
2nd Chapman's Elegance 'n Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

Best Of Opposite Sex
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Dog: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

12-18 Month Dog Class
1st Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Open Bitch Class
1st Muir N Daniers Guilty Pleasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Martrav N Briley's Pop That Cork



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martrav N Briley's Pop That Cork

Junior Puppy Bitch Class
1st Martrav N Briley's Pop That Cork


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kortar's Kalypso Koffee

Best Of Opposite Sex
Wyzguy's Snow Drifter


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wyzguy's Snow Drifter

Open Dog Class
1st Wyzguy's Snow Drifter



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   37
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   27
Group 3rd   Ch Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   26
Group 4th   
Ch Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   24
BPIG    Redpine's Stormin Blue Streak   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Soleil   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Select Bitch
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Agassiz's Marvelous Molly

Reserve Winners Bitch
Riverwild's Rushing To Agassiz

Canadian Bred Bitch Class
1st Riverwild's Rushing To Agassiz

Open Bitch Class
1st Agassiz's Marvelous Molly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Tresrullah's All Tuckered Out

Best Of Opposite Sex
Ch Eweturn Sixteengoingonseventn

Select Bitch
Ch Eweturn Sixteengoingonseventn



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tresrullahs To The Moon Alice

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullahs To The Moon Alice

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Edge Of Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kiss This

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Windsong Coronation

Best Puppy In Breed
Windsong Coronation


Winners Dog: (1-2-1-0)
Windsong Coronation

Junior Puppy Dog Class
1st Windsong Coronation


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Heaven Sent Kiss This

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Champagne Celebration

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Champagne Celebration

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Kiss This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Dare To Go Commando



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Heaven Sent Dare To Go Commando

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Dare To Go Commando


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Diesel Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Darena Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Darena Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-1-0-1)
Diesel Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Darena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Darena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 9 pts (1-8-1-0)
GCh MOTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Pinnacle Keeping The Dream Alive

Best Of Winners: (1-8-1-0)
Pinnacle Keeping The Dream Alive

Best Puppy In Breed
Redpine's Stormin Blue Streak


Winners Bitch: (1-8-1-0)
Pinnacle Keeping The Dream Alive

Reserve Winners Bitch
Redpine's Stormin Blue Streak

Junior Puppy Bitch Class
1st Triesdelight Waves Of Blue

Senior Puppy Bitch Class
1st Redpine's Stormin Blue Streak
2nd Regaloake's Barbielicious

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrook Satrday Nitefever

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Keltic Bliss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrooks Amazin Grace

Open Bitch Class
1st Pinnacle Keeping The Dream Alive
2nd Regaloake's Charming Alexis

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Soleil


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Wenlisa's I Got A Girl Crush

Best Of Opposite Sex
GCh Becen's Fireball

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Becen's Marvellous Tessa


Winners Dog: (1-2-1-1)
Becen's Black Fox

12-18 Month Dog Class
1st Becen's Black Fox


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Becen's Marvellous Tessa

Reserve Winners Bitch
Becen's Ketra Love Story

12-18 Month Bitch Class
1st Becen's Marvellous Tessa

Open Bitch Class
1st Becen's Ketra Love Story

3-6 Month Bitch Class
1st Becen's Just Because


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 11:37:38 PM