Nipissing Kennel Club
Saturday, October 8, 2016 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, October 08 (Show # 1)
Saturday, October 08 (Show # 2)
Sunday, October 09 (Show # 3)
Sunday, October 09 (Show # 4)
Monday, October 10 (Show # 5)
Monday, October 10 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Run For The Roses
"Rose"
Owner: William & Sharon Creighton N & J Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Michael Lanctot
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Points: 155 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Michael Lanctot
Boxer  
Ch Tybrushe's Deja Vu
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Lanctot
Whippet   McCartney's Image
Best Veteran In Show
Judge: Michael Lanctot
Pointer  GCh Perryglen's Penny Lane








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   33
Group 2nd   
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   32
Group 3rd   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 4th    Perryglen's Making Contact   Pointer   29
BPIG    Perryglen's Making Contact   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldpaw's Rocky Road Cookie   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   GCh Perryglen's Penny Lane   Pointer   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Perryglen's Making Contact

Best Of Opposite Sex
GCh Yakityak's Blue Christmas

Best Puppy In Breed
Ch Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Perryglen's Making Contact

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Making Contact

Veteran Bitch Class
1st GCh Perryglen's Penny Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Legacyk Southern Girl

Best Of Opposite Sex
Von Ruann Typoon's Captain Colby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Ch Goldenpride Mosley

Best Of Opposite Sex
Ch Golden Angels Gotta Have Hope

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Goldenpride Mosley

Best Puppy In Breed
Golden Angel's Our One And Only

Select Dog
Ch Prettyriver Blunose Ambercroft


Winners Dog: (2-5-1-1)
Goldenpride Mosley

Reserve Winners Dog
Goldfeathers Excalibur Reigns

Canadian Bred Dog Class
1st Goldenpride Mosley

Open Dog Class
1st Goldfeathers Excalibur Reigns


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 10 pts (2-6-2-1)
Ch Casbar's Hidden Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Masonridge's Rumour Has It

Best Of Winners: (2-6-2-1)
Masonridge's Right As Rain

Best Puppy In Breed
GCh Masonridge's Right As Rain

Select Dog
Ch Jaunenoir's Da Last Chance


Winners Dog: (2-6-2-1)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Reserve Winners Dog
Samphire Star Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Samphire Star Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Rambo's Giv'n Me Goosebumps


Winners Bitch: (2-6-2-1)
Masonridge's Right As Rain

Reserve Winners Bitch
Samphire Simply Smashing

Junior Puppy Bitch Class
1st Masonridge's Right As Rain
2nd Samphire Simply Smashing

12-18 Month Bitch Class
1st Casbar's Sydney
2nd Fieldbrook's Ryse For Honour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skazka's Breakfast At Tiffany's

Open Bitch Class
1st July's Avenues Ping

3-6 Month Bitch Class
1st Masonridge's Coffee Tea Or Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star

Best Puppy In Breed
Ch Seaterrace Wigeon Hunter


Winners Dog: (1-0-1-0)
Seaterrace Wigeon Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Seaterrace Wigeon Hunter



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred

12-18 Month Bitch Class
1st Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Judy Horton Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   19
Group 2nd   
GCh Navyn Ballymacmaeve
  Whippet   18
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   13
Group 4th    Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar   Irish Wolfhound   10
BPIG    Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    McCartney's Image   Whippet   0
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Ch Taiga Once Upon A Time

Select Dog
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella

Best Of Opposite Sex
Boru's Doin Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boru's Doin Time

Open Dog Class
1st Boru's Doin Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella

Open Bitch Class
1st Boru's Tru Romance At Mapbella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
GCh Pawprints N Chetcote Couture

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Daclier Cinamon Heart Chetcote

Best Puppy In Breed
Daclier Cinamon Heart Chetcote


Winners Dog: (1-2-1-1)
RockinDox Screech Hound

12-18 Month Dog Class
1st RockinDox Screech Hound

3-6 Month Dog Class
1st Luna Caprese Maracaibo Rum E Cocaina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Chetcote Enigma

Best Puppy In Breed
Snowdancer's Ain't No Wire


3-6 Month Dog Class
1st Chetcote Tiger Tiger


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowdancer's Ain't No Wire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Best Puppy In Breed
Harehill's French Connection



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Junior Puppy Bitch Class
1st Harehill's French Connection


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Navyn Ballymacmaeve

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Shared Belief

Best Puppy In Breed
Forgetmenot Sobers Don Diablo

Select Bitch
Ch Shetara's The Oracle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   20
Group 2nd   GCh Summerford's What Ever   Newfoundland   11
Group 3rd   Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke   Bullmastiff   10
Group 4th   
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy
  Siberian Husky   9
BPIG   
Ch Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gatehouse Somewhere On A Beach   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
Ch Cair Paravel's Take It Back
  Boxer   0
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Of Opposite Sex
Integrity Flaming Heart Shika

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Puppy In Breed
Nordic Wild Storm


Winners Dog: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Reserve Winners Dog
Nordic Wild Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Nordic Wild Storm

Open Dog Class
1st Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

12-18 Month Bitch Class
1st Integrity Flaming Heart Shika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 8 pts (2-0-1-6)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Draco's Dark Horse

Best Puppy In Breed
Ch Tybrushe's Deja Vu

Select Dog
Ch Lynbary's Lord Of The Ring

Select Bitch
Ch Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (2-0-1-6)
Draco's Dark Horse

Reserve Winners Dog
Cedar's Son Of A Star

Open Dog Class
1st Draco's Dark Horse
2nd Cedar's Son Of A Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Gatehouse Royal Princess

Best Puppy In Breed
Ch Van Orman's Come Fly With Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Van Orman's Come Fly With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Van Orman's Come Fly With Me

3-6 Month Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch Iceway's Picture Perfect



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Best Puppy In Breed
Magisterial's Gypsy Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Magisterial's Gypsy Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy

Best Of Opposite Sex
GChEx Snowmist's Reality Check

Select Bitch
Ch Sibertrott's Legendary Girl



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Kortar's Khatelaine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kortar's Khatelaine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   7
Group 2nd   
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over
  Airedale Terrier   6
Group 3rd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   3
Group 4th   
Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen

Best Of Opposite Sex
Glahms Lord Dixon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   22
Group 2nd   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   18
Group 3rd   GChEx Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   14
Group 4th   
Ch Pocopayasos U Got Served
  Havanese   11
BPIG   
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talemaker's Dirty Little Secret   Havanese   0
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle A Dog Name Sue HL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza

Open Bitch Class
1st Roterr Griff Luiza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Ashstone's Dangerously Obvious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ashstone's Dangerously Obvious

12-18 Month Bitch Class
1st Ashstone's Dangerously Obvious

3-6 Month Bitch Class
1st Talemaker's Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Ch Jordanna Just A Little Twist

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Candy Kisses

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Candy Kisses

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Heaven Sent Candy Kisses

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Candy Kisses

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Miss L-E To Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Livanda Fabbiano

Best Of Opposite Sex
Romiche Winter Gale

Best Puppy In Breed
Romiche Winter Gale

Select Dog
GCh Romiche Coeur du Brave



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Romiche Winter Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Winter Gale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma

Select Dog
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChEx Fwaggles Million Dollar Baby

Select Dog
GCh Szulik's Mister Munster Junior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Ch Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Tarmar Once Upon A Time

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek's Dapper Caramel

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Shoalcreek's Dapper Caramel
2nd Shoalcreek's Cinnamon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Judy Horton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   9
Group 2nd   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   8
Group 3rd   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   7
Group 4th   Ch Kortar's Kalypso Koffee   Shiba Inu   6
BPIG   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Wund-R Y I'm A Believer   Keeshond   0
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chapman's Calypso Girl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Chapman's Calypso Girl

Reserve Winners Bitch
Dragonfly Bays Riptide

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly Bays Riptide

Open Bitch Class
1st Chapman's Calypso Girl
2nd Chapman's Elegance 'n Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Best Of Opposite Sex
Danier N Muirs Mister Mischief

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Muir N Daniers Guilty Pleasure


Winners Dog: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

12-18 Month Dog Class
1st Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Open Bitch Class
1st Muir N Daniers Guilty Pleasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martrav N Briley's Pop That Cork

Junior Puppy Bitch Class
1st Martrav N Briley's Pop That Cork


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Veteran Bitch Class
1st Ch Wund-R Y I'm A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kortar's Kalypso Koffee

Best Of Opposite Sex
Wyzguy's Snow Drifter


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wyzguy's Snow Drifter

Open Dog Class
1st Wyzguy's Snow Drifter



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   39
Group 2nd   Ch Somom's The Next In Line   Australian Shepherd   38
Group 3rd   
Ch Becen's Fireball
  Welsh Corgi (Pembroke)   33
Group 4th   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   28
BPIG    Windsong Coronation   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Starquest Cermel Turbo Charged   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
Agassiz's Marvelous Molly

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Select Bitch
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Agassiz's Marvelous Molly

Reserve Winners Bitch
Riverwild's Rushing To Agassiz

Canadian Bred Bitch Class
1st Riverwild's Rushing To Agassiz

Open Bitch Class
1st Agassiz's Marvelous Molly

3-6 Month Bitch Class
1st Byeyo's Legends Of Agassiz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Somom's The Next In Line

Best Of Opposite Sex
Ch Eweturn Sixteengoingonseventn

Select Dog
Ch Tresrullah's All Tuckered Out



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Tresrullah's Charlotte's Web

Reserve Winners Bitch
Tresrullahs To The Moon Alice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tresrullah's Charlotte's Web
2nd Tresrullahs To The Moon Alice

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Edge Of Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Majestique Justice For All

Best Of Opposite Sex
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kiss This

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Windsong Coronation

Best Puppy In Breed
Ch Windsong Coronation


Winners Dog: (1-2-1-0)
Windsong Coronation

Junior Puppy Dog Class
1st Windsong Coronation


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Heaven Sent Kiss This

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Champagne Celebration

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Champagne Celebration

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Kiss This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Dare To Go Commando

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Dare To Go Commando


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ch Diesel Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Diesel Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ch Diesel Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-1-0-1)
Diesel Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Darena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Darena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 10 pts (1-8-2-0)
GCh OTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Best Of Winners: (1-8-2-0)
Redpine's Stormin Blue Streak

Best Puppy In Breed
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Select Dog
Ch Bradshaws Reign Of Fire Cermel


Winners Bitch: (1-8-2-0)
Redpine's Stormin Blue Streak

Reserve Winners Bitch
Pinnacle Keeping The Dream Alive

Junior Puppy Bitch Class
1st Triesdelight Waves Of Blue

Senior Puppy Bitch Class
1st Redpine's Stormin Blue Streak
2nd Regaloake's Barbielicious

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrook Satrday Nitefever

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Keltic Bliss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrooks Amazin Grace

Open Bitch Class
1st Pinnacle Keeping The Dream Alive
2nd Regaloake's Charming Alexis

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Soleil


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Becen's Fireball

Best Of Opposite Sex
GCh Wenlisa's I Got A Girl Crush

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Becen's Marvellous Tessa


Winners Dog: (1-2-1-1)
Becen's Black Fox

12-18 Month Dog Class
1st Becen's Black Fox


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Becen's Marvellous Tessa

Reserve Winners Bitch
Becen's Ketra Love Story

12-18 Month Bitch Class
1st Becen's Marvellous Tessa

Open Bitch Class
1st Becen's Ketra Love Story

3-6 Month Bitch Class
1st Becen's Just Because


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 22nd of June 2017 11:50:54 PM