Nipissing Kennel Club
Sunday, October 9, 2016 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, October 08 (Show # 1)
Saturday, October 08 (Show # 2)
Sunday, October 09 (Show # 3)
Sunday, October 09 (Show # 4)
Monday, October 10 (Show # 5)
Monday, October 10 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Run For The Roses
"Rose"
Owner: William & Sharon Creighton N & J Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Javier Ramirez Gomez
Bichon Frise  
Ch PaRay's Molto Particulare
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Javier Ramirez Gomez
Boxer  
Ch Tybrushe's Deja Vu
Best Baby Puppy In Show
Judge: Javier Ramirez Gomez
Shetland Sheepdog   Regaloake's Soleil
Best Veteran In Show
Judge: Javier Ramirez Gomez
Shetland Sheepdog  
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin








Group 1 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   31
Group 2nd   
GCh Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   30
Group 3rd   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   29
Group 4th   GCh Masonridge's Rumour Has It   Retriever (Labrador)   26
BPIG    Perryglen's Making Contact   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Masonridge's Coffee Tea Or Mee   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   GCh Perryglen's Penny Lane   Pointer   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas

Best Of Opposite Sex
Perryglen's Making Contact

Best Puppy In Breed
Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Perryglen's Making Contact

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Making Contact

Veteran Bitch Class
1st GCh Perryglen's Penny Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Von Ruann Typoon's Captain Colby

Best Of Opposite Sex
Ch Legacyk Southern Girl



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Goldenpride Mosley

Best Of Opposite Sex
Ch Golden Angels Gotta Have Hope

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Goldenpride Mosley

Best Puppy In Breed
Golden Angel's Our One And Only

Select Dog
Ch Prettyriver Blunose Ambercroft


Winners Dog: (2-4-1-1)
Goldenpride Mosley

Reserve Winners Dog
Goldfeathers Excalibur Reigns

Canadian Bred Dog Class
1st Goldenpride Mosley

Open Dog Class
1st Goldfeathers Excalibur Reigns


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Masonridge's Rumour Has It

Best Of Opposite Sex
Ch Casbar's Hidden Dreams

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Masonridge's Right As Rain

Best Puppy In Breed
Masonridge's Right As Rain

Select Dog
Ch Jaunenoir's Da Last Chance


Winners Dog: (2-3-2-1)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Reserve Winners Dog
Samphire Star Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Samphire Star Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Rambo's Giv'n Me Goosebumps


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Masonridge's Right As Rain

Reserve Winners Bitch
July's Avenues Ping

Junior Puppy Bitch Class
1st Masonridge's Right As Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skazka's Breakfast At Tiffany's

Open Bitch Class
1st July's Avenues Ping

3-6 Month Bitch Class
1st Masonridge's Coffee Tea Or Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star

Best Of Opposite Sex
Oryxes Fancy Duck Downunder

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Oryxes Fancy Duck Downunder

Best Puppy In Breed
Oryxes Fancy Duck Downunder


Winners Dog: (1-1-1-0)
Seaterrace Wigeon Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Seaterrace Wigeon Hunter


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Oryxes Fancy Duck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Oryxes Fancy Duck Downunder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred

12-18 Month Bitch Class
1st Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Between Friends




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   15
Group 2nd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   11
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   8
Group 4th   
GCh Neuenrade's Down To The Wire
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   7
BPIG   
Boru's Absolute Magnitude
  Bloodhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    McCartney's Image   Whippet   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Taiga Once Upon A Time

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Boru's Absolute Magnitude

Best Of Opposite Sex
Boru's Tru Romance At Mapbella

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Boru's Absolute Magnitude

Best Puppy In Breed
Boru's Absolute Magnitude


Winners Dog: (2-1-0-0)
Boru's Absolute Magnitude

Reserve Winners Dog
Boru's Doin Time

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Boru's Absolute Magnitude

Open Dog Class
1st Boru's Doin Time


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella

Open Bitch Class
1st Boru's Tru Romance At Mapbella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska


Winners Dog: (1-0-1-0)
RockinDox Screech Hound

12-18 Month Dog Class
1st RockinDox Screech Hound



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Best Puppy In Breed
Harehill's French Connection



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Junior Puppy Bitch Class
1st Harehill's French Connection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Forgetmenot Sobers Don Diablo

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Windyshores Songs Of Magic

Best Puppy In Breed
Windyshores Songs Of Magic

Select Dog
Ch McCartney's Shared Belief


Winners Dog: (1-1-1-1)
Forgetmenot Sobers Don Diablo

Junior Puppy Dog Class
1st Forgetmenot Sobers Don Diablo


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Windyshores Songs Of Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Windyshores Songs Of Magic

3-6 Month Bitch Class
1st McCartney's Image
2nd Shetara's You Make Loving Fun


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Judy Horton Top Dog
Points
Group 1st   Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke   Bullmastiff   19
Group 2nd    Draco's Dark Horse   Boxer   18
Group 3rd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   9
Group 4th   
GCh Snowmist's Reality Check
  Siberian Husky   8
BPIG   
Ch Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gatehouse Somewhere On A Beach   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
Ch Chieftain's Tell Me A Torrie
  Boxer   0
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Of Opposite Sex
Integrity Flaming Heart Shika

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Puppy In Breed
Nordic Wild Storm


Winners Dog: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Reserve Winners Dog
Nordic Wild Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Nordic Wild Storm

Open Dog Class
1st Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

12-18 Month Bitch Class
1st Integrity Flaming Heart Shika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 8 pts (2-0-1-6)
Draco's Dark Horse

Best Of Opposite Sex
GCh Tiamat's All About That Base

Best Puppy In Breed
Ch Tybrushe's Deja Vu

Select Dog
Ch Lynbary's Lord Of The Ring

Select Bitch
GCh Tybrushe's All That Jazz


Winners Dog: (2-0-1-6)
Draco's Dark Horse

Reserve Winners Dog
Cedar's Son Of A Star

Open Dog Class
1st Draco's Dark Horse
2nd Cedar's Son Of A Star


Veteran Bitch Class
1st Ch Chieftain's Tell Me A Torrie

3-6 Month Bitch Class
1st Briley's Perfect Chemistry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gatehouse Royal Princess

Best Puppy In Breed
Ch Van Orman's Come Fly With Me

Select Bitch
Ch Van Orman's Come Fly With Me



3-6 Month Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch Iceway's Picture Perfect



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Best Puppy In Breed
Magisterial's Gypsy Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Magisterial's Gypsy Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Snowmist's Reality Check

Best Of Opposite Sex
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kortar's Khatelaine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kortar's Khatelaine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   6
Group 2nd    Copperfields Celebration   Airedale Terrier   5
Group 3rd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   2
Group 4th   
Glahms Lord Dixon
  Dandie Dinmont Terrier   1
BPIG No Entry
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Copperfields Celebration

Select Bitch
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Best Of Opposite Sex
Ch Glahms Golden Aelwen


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   20
Group 2nd   
GChEx Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   17
Group 3rd   
GCh Romiche Coeur du Brave
  Pekingese   14
Group 4th    Tarmar Once Upon A Time   Yorkshire Terrier   10
BPIG   
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heubergs Yellow Rose Of Texas   Pug   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle A Dog Name Sue HL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza

Open Bitch Class
1st Roterr Griff Luiza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Ashstone's Dangerously Obvious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ashstone's Dangerously Obvious

12-18 Month Bitch Class
1st Ashstone's Dangerously Obvious

3-6 Month Bitch Class
1st Talemaker's Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Windwater Wilhelmina Beast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Candy Kisses

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Candy Kisses

Select Dog
Ch Solnechnaja Dubrava Fire Falcon



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Heaven Sent Candy Kisses

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Candy Kisses

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Miss L-E To Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Romiche Coeur du Brave

Best Of Opposite Sex
Romiche Winter Gale

Best Puppy In Breed
Romiche Winter Gale

Select Dog
GCh Coodeefoo Enkido



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Romiche Winter Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Winter Gale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma

Select Dog
Ch Pugalicious Bubble N'Squeak



3-6 Month Bitch Class
1st Heubergs Yellow Rose Of Texas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChEx Sir Galahad de Diventy

Select Dog
GCh Szulik's Mister Munster Junior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Tarmar Once Upon A Time

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek's Dapper Caramel

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Shoalcreek's Dapper Caramel
2nd Shoalcreek's Cinnamon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   9
Group 2nd   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   8
Group 3rd   Ch Kortar's Kalypso Koffee   Shiba Inu   7
Group 4th   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   5
BPIG   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   N/A
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chapman's Calypso Girl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Chapman's Calypso Girl

Reserve Winners Bitch
Dragonfly Bays Riptide

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly Bays Riptide

Open Bitch Class
1st Chapman's Calypso Girl
2nd Chapman's Elegance 'n Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

Best Of Opposite Sex
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Dog: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

12-18 Month Dog Class
1st Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Open Bitch Class
1st Muir N Daniers Guilty Pleasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Martrav N Briley's Pop That Cork



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martrav N Briley's Pop That Cork

Junior Puppy Bitch Class
1st Martrav N Briley's Pop That Cork


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kortar's Kalypso Koffee

Best Of Opposite Sex
Wyzguy's Snow Drifter


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wyzguy's Snow Drifter

Open Dog Class
1st Wyzguy's Snow Drifter



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   39
Group 2nd   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   38
Group 3rd   
Ch Tresrullah's All Tuckered Out
  Australian Shepherd   27
Group 4th   
Ch Becen's Fireball
  Welsh Corgi (Pembroke)   22
BPIG    Regaloake's Keltic Bliss   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Soleil   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Select Bitch
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Riverwild's Rushing To Agassiz

Reserve Winners Bitch
Agassiz's Marvelous Molly

Canadian Bred Bitch Class
1st Riverwild's Rushing To Agassiz

Open Bitch Class
1st Agassiz's Marvelous Molly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GCh Tresrullah's All Tuckered Out

Best Of Opposite Sex
Ch Eweturn Sixteengoingonseventn

Select Dog
Ch Somom's The Next In Line



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Tresrullah's Charlotte's Web

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tresrullah's Charlotte's Web

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Edge Of Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Champagne Celebration

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Windsong Coronation

Best Puppy In Breed
Windsong Coronation


Winners Dog: (1-2-1-0)
Windsong Coronation

Junior Puppy Dog Class
1st Windsong Coronation


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Heaven Sent Champagne Celebration

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Kiss This

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Champagne Celebration

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Kiss This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Dare To Go Commando

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Dare To Go Commando


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Best Of Opposite Sex
Darena Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Diesel Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Diesel Vom Burgimwald

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-1-2-0)
Diesel Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Darena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Darena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 10 pts (1-8-2-0)
GCh MOTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Keltic Bliss

Best Of Winners: (1-8-2-0)
Regaloake's Keltic Bliss

Best Puppy In Breed
Regaloake's Keltic Bliss

Select Dog
Ch Bradshaws Reign Of Fire Cermel


Winners Bitch: (1-8-2-0)
Regaloake's Keltic Bliss

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Barbielicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Triesdelight Waves Of Blue

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious
2nd Redpine's Stormin Blue Streak

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrook Satrday Nitefever

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Keltic Bliss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrooks Amazin Grace

Open Bitch Class
1st Regaloake's Charming Alexis
2nd Pinnacle Keeping The Dream Alive

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Soleil


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Becen's Fireball

Best Of Opposite Sex
Ch Becen's Marvellous Tessa

Select Bitch
GCh Wenlisa's I Got A Girl Crush


Winners Dog: (1-0-1-2)
Ravinel The Renaissance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravinel The Renaissance


3-6 Month Bitch Class
1st Becen's Just Because


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 17th of October 2017 10:36:31 PM