Nipissing Kennel Club
Sunday, October 9, 2016 - Show # 4



Related Results

Conformation

Saturday, October 08 (Show # 1)
Saturday, October 08 (Show # 2)
Sunday, October 09 (Show # 3)
Sunday, October 09 (Show # 4)
Monday, October 10 (Show # 5)
Monday, October 10 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Run For The Roses
"Rose"
Owner: William & Sharon Creighton N & J Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Donna Conod
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 140 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Pointer   Perryglen's Making Contact
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Retriever (Golden)   Goldpaw's Rocky Road Cookie
Best Veteran In Show
Judge: Donna Conod
Pointer  GCh Perryglen's Penny Lane








Group 1 - Javier Ramirez Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   32
Group 2nd   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   30
Group 3rd   Ch Casbar's Hidden Dreams   Retriever (Labrador)   27
Group 4th   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   18
BPIG    Perryglen's Making Contact   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldpaw's Rocky Road Cookie   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   GCh Perryglen's Penny Lane   Pointer   0
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas

Best Of Opposite Sex
Ch Perryglen's Making Contact

Best Puppy In Breed
Ch Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Perryglen's Making Contact

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Making Contact

Veteran Bitch Class
1st GCh Perryglen's Penny Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Legacyk Southern Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Von Ruann Typoon's Captain Colby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Gotta Be Ambercroft's Keeping A Secret

Best Of Opposite Sex
Ch Prettyriver Blunose Ambercroft

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Gotta Be Ambercroft's Keeping A Secret

Best Puppy In Breed
Golden Angel's Our One And Only

Select Bitch
Ch Golden Angels Gotta Have Hope


Winners Dog: (1-4-1-1)
Goldenpride Mosley

Canadian Bred Dog Class
1st Goldenpride Mosley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Ch Casbar's Hidden Dreams

Best Of Opposite Sex
July's Avenues Ping

Best Of Winners: (2-4-2-1)
July's Avenues Ping

Best Puppy In Breed
Samphire Simply Smashing

Select Dog
Ch Jaunenoir's Da Last Chance

Select Bitch
GCh Masonridge's Rumour Has It


Winners Dog: (2-4-2-1)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Reserve Winners Dog
Samphire Star Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Samphire Star Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Rambo's Giv'n Me Goosebumps


Winners Bitch: (2-4-2-1)
July's Avenues Ping

Reserve Winners Bitch
Samphire Simply Smashing

Junior Puppy Bitch Class
1st Samphire Simply Smashing
2nd Masonridge's Right As Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skazka's Breakfast At Tiffany's

Open Bitch Class
1st July's Avenues Ping


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star

Best Of Opposite Sex
Ch Oryxes Fancy Duck Downunder

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Oryxes Fancy Duck Downunder

Best Puppy In Breed
Ch Oryxes Fancy Duck Downunder


Winners Dog: (1-1-1-0)
Seaterrace Wigeon Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Seaterrace Wigeon Hunter


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Oryxes Fancy Duck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Oryxes Fancy Duck Downunder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Elaide Ticino Davaroni

12-18 Month Bitch Class
1st Elaide Ticino Davaroni


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred

12-18 Month Bitch Class
1st Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Between Friends




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Javier Ramirez Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   15
Group 2nd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   10
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   7
Group 4th   
Harehill's French Connection
  Ibizan Hound   6
BPIG   
Harehill's French Connection
  Ibizan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    McCartney's Image   Whippet   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Ch Taiga Once Upon A Time

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Boru's Doin Time

Best Of Opposite Sex
Boru's Tru Romance At Mapbella

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Boru's Doin Time

Best Puppy In Breed
Boru's Absolute Magnitude


Winners Dog: (2-1-0-0)
Boru's Doin Time

Reserve Winners Dog
Boru's Absolute Magnitude

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Boru's Absolute Magnitude

Open Dog Class
1st Boru's Doin Time


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella

Open Bitch Class
1st Boru's Tru Romance At Mapbella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska


Winners Dog: (1-0-1-0)
RockinDox Screech Hound

12-18 Month Dog Class
1st RockinDox Screech Hound



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Best Puppy In Breed
Snowdancer's Ain't No Wire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowdancer's Ain't No Wire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Best Puppy In Breed
Harehill's French Connection



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harehill's French Connection

Junior Puppy Bitch Class
1st Harehill's French Connection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Shared Belief

Best Puppy In Breed
Windyshores Believes In Magic


Winners Dog: (2-0-1-2)
Windyshores Believes In Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Windyshores Believes In Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   18
Group 2nd   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   17
Group 3rd   Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke   Bullmastiff   9
Group 4th   
GCh Snowmist's Reality Check
  Siberian Husky   8
BPIG   
Ch Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Briley's Perfect Chemistry   Boxer   0
Best Veteran In Group   
Ch Cair Paravel's Take It Back
  Boxer   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Of Opposite Sex
Integrity Flaming Heart Shika

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Best Puppy In Breed
Nordic Wild Storm


Winners Dog: (2-1-0-0)
Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan

Reserve Winners Dog
Nordic Wild Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Nordic Wild Storm

Open Dog Class
1st Nyrakym's Spiritrun At Samaljankan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

12-18 Month Bitch Class
1st Integrity Flaming Heart Shika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 7 pts (2-0-1-5)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Draco's Dark Horse

Best Puppy In Breed
Ch Tybrushe's Deja Vu

Select Dog
Ch Lynbary's Lord Of The Ring

Select Bitch
Ch Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (2-0-1-5)
Draco's Dark Horse

Reserve Winners Dog
Cedar's Son Of A Star

Open Dog Class
1st Draco's Dark Horse
2nd Cedar's Son Of A Star


Veteran Bitch Class
1st Ch Cair Paravel's Take It Back

3-6 Month Bitch Class
1st Briley's Perfect Chemistry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gatehouse Royal Princess

Best Puppy In Breed
Ch Van Orman's Come Fly With Me

Select Bitch
Ch Van Orman's Come Fly With Me



3-6 Month Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch Iceway's Picture Perfect



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Best Puppy In Breed
Magisterial's Gypsy Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Magisterial's Gypsy Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Magisterial's Gypsy Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Snowmist's Reality Check

Best Of Opposite Sex
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kortar's Khatelaine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kortar's Khatelaine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   6
Group 2nd   
Glahms Lord Dixon
  Dandie Dinmont Terrier   5
Group 3rd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   3
Group 4th   
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over
  Airedale Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Best Of Opposite Sex
Ch Glahms Golden Aelwen


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   21
Group 2nd   
Ch Pocopayasos U Got Served
  Havanese   17
Group 3rd   
Ch Coodeefoo Enkido
  Pekingese   15
Group 4th   
GChEx Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   11
BPIG   
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talemaker's Dirty Little Secret   Havanese   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle A Dog Name Sue HL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza

Open Bitch Class
1st Roterr Griff Luiza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Ashstone's Dangerously Obvious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ashstone's Dangerously Obvious

12-18 Month Bitch Class
1st Ashstone's Dangerously Obvious

3-6 Month Bitch Class
1st Talemaker's Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Windwater Wilhelmina Beast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Solnechnaja Dubrava Fire Falcon

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Candy Kisses

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Candy Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Candy Kisses

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Miss L-E To Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Coodeefoo Enkido

Best Of Opposite Sex
Romiche Winter Gale

Best Puppy In Breed
Romiche Winter Gale

Select Dog
Ch Livanda Fabbiano



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Romiche Winter Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Winter Gale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Pistol Packin Moma

Best Puppy In Breed
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz

Select Dog
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChEx Sir Galahad de Diventy

Select Dog
GChEx Fwaggles Million Dollar Baby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shoalcreek's Dapper Caramel

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek's Cinnamon

Open Bitch Class
1st Shoalcreek's Dapper Caramel
2nd Shoalcreek's Cinnamon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   7
Group 2nd   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   6
Group 3rd    Wyzguy's Snow Drifter   Shiba Inu   5
Group 4th   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   3
BPIG   
Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Wund-R Y I'm A Believer   Keeshond   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfly Bays Riptide



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfly Bays Riptide

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly Bays Riptide


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

Best Of Opposite Sex
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Dog: (1-1-0-0)
Danier N Muirs Mister Mischief

12-18 Month Dog Class
1st Danier N Muirs Mister Mischief


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Muir N Daniers Guilty Pleasure

Open Bitch Class
1st Muir N Daniers Guilty Pleasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martrav N Briley's Pop That Cork

Junior Puppy Bitch Class
1st Martrav N Briley's Pop That Cork


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Veteran Bitch Class
1st Ch Wund-R Y I'm A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Wyzguy's Snow Drifter

Best Of Opposite Sex
Ch Kortar's Kalypso Koffee


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wyzguy's Snow Drifter

Open Dog Class
1st Wyzguy's Snow Drifter



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Judy Horton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   35
Group 2nd   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   34
Group 3rd   
Ch Tresrullah's All Tuckered Out
  Australian Shepherd   25
Group 4th   
Ch Becen's Fireball
  Welsh Corgi (Pembroke)   20
BPIG    Redpine's Stormin Blue Streak   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Becen's Just Because   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Veteran In Group   
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Select Bitch
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Tresrullah's All Tuckered Out

Best Of Opposite Sex
Tresrullahs To The Moon Alice

Select Dog
Ch Somom's The Next In Line

Select Bitch
Ch Eweturn Sixteengoingonseventn



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Tresrullahs To The Moon Alice

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullahs To The Moon Alice

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Edge Of Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kiss This

Best Puppy In Breed
Ch Windsong Coronation

Select Dog
Ch Windsong Coronation



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Heaven Sent Kiss This

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Champagne Celebration

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Champagne Celebration

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Kiss This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Dare To Go Commando

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Dare To Go Commando


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Cappi Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
GCh Darena Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Darena Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
GCh Darena Vom Burgimwald

Select Dog
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can


Winners Dog: (1-1-2-0)
Diesel Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Darena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Darena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 8 pts (1-6-1-1)
GCh OTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Best Of Winners: (1-6-1-1)
Redpine's Stormin Blue Streak

Best Puppy In Breed
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Select Bitch
Ch Regaloake's Keltic Bliss


Winners Bitch: (1-6-1-1)
Redpine's Stormin Blue Streak

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Charming Alexis

Junior Puppy Bitch Class
1st Triesdelight Waves Of Blue

Senior Puppy Bitch Class
1st Redpine's Stormin Blue Streak
2nd Regaloake's Barbielicious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrooks Amazin Grace

Open Bitch Class
1st Regaloake's Charming Alexis
2nd Pinnacle Keeping The Dream Alive

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Soleil


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judy Horton

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Becen's Fireball

Best Of Opposite Sex
GCh Wenlisa's I Got A Girl Crush

Select Bitch
Ch Becen's Marvellous Tessa


Winners Dog: (1-0-1-2)
Ravinel The Renaissance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravinel The Renaissance


3-6 Month Bitch Class
1st Becen's Just Because


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 20th of August 2017 02:12:18 PM