Wildwood Kennel Club
Thursday, February 4, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS COL GCh / CAN / AM CH Summerford's What Ever
Owner: Francisco Javier Chavez Pouchard & Christina Koffman-Heard
Breeder: Christina Koffman-Heard
Sponsor: John Affel


Best In Show
Judge: Alan Bennett
Miniature Pinscher  Ch Rexroth's Valentino
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Alan Bennett
French Bulldog  
Ch Crestagard's Tattletail Mae








Group 1 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Winfree's Butter Nothing Else
  Spaniel (English Cocker)   49
Group 2nd   
GCh KAS Black Pearl
  Spaniel (English Springer)   48
Group 3rd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   46
Group 4th   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   40
BPIG   
Ch Shadymist Ambercroft Shesofine
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Ch Rover's Je M'Appelle Noriella

Best Of Opposite Sex
GCh Treebeard's Jack Of All Trades

Best Puppy In Breed
Rover Kall Me Rigby



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Rover Kall Me Rigby

Reserve Winners Bitch
Neigenuveaux's Kiss This

Junior Puppy Bitch Class
1st Neigenuveaux's Kiss This
2nd Rovers Kay T Aqua
3rd Neigenuveaux's Klassy Chassis

Senior Puppy Bitch Class
1st Rover Kall Me Rigby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fugelere Sirocco au Tuke Glen

Best Of Opposite Sex
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Hotwire Legacyk Just Push Play

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Hotwire Legacyk Just Push Play

Best Puppy In Breed
Legacyk Twice Tempted


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Legacyk Twice Tempted

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Legacyk Twice Tempted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dowerky Shall We Dance




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Maktawae Ride N Shotgun

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Splash's Scootin' On The Waves

Best Puppy In Breed
Mooselake's Blaze of Glory


Winners Dog: (3-2-1-0)
Splash's Scootin' On The Waves

Reserve Winners Dog
Jaunenoir's Applemeadow Ruben

Senior Puppy Dog Class
1st Mooselake's Blaze of Glory

Canadian Bred Dog Class
1st Jaunenoir's Applemeadow Ruben

Open Dog Class
1st Splash's Scootin' On The Waves


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Maktawae Ride N Shotgun

Reserve Winners Bitch
Applemeadow Crimson Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Maktawae Ride N Shotgun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Applemeadow Crimson Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roaneden's Gold Rush

Best Puppy In Breed
Roaneden's Gold Rush


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roaneden's Gold Rush

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Gold Rush



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Artistic Impression



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Artistic Impression

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reidwood Artistic Impression


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crimsonacre Marvelous Moondance

Best Puppy In Breed
Crimsonacre Marvelous Moondance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Truly Beautiful

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Ashleysown Truly Beautiful

Best Puppy In Breed
Ashleysown Touch Of Colour


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ashleysown Truly Remarkable

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ashleysown Truly Remarkable


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Ashleysown Truly Beautiful

Reserve Winners Bitch
Ashleysown Touch Of Colour

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashleysown Touch Of Colour

Open Bitch Class
1st Ashleysown Truly Beautiful


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Best Puppy In Breed
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot


Winners Dog: (1-0-0-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Junior Puppy Dog Class
1st RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Winfree's Butter Nothing Else




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Best Of Opposite Sex
Ferngold's Royal Passion

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Open Dog Class
1st Ferngold's Royal Sterling


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Passion

Open Bitch Class
1st Ferngold's Royal Passion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli

Best Of Opposite Sex
Point Of Honor My Dorka

Best Puppy In Breed
Point Of Honor My Dorka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Point Of Honor My Dorka

Senior Puppy Bitch Class
1st Point Of Honor My Dorka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Breica Nani Don't Have A Cow

Best Of Opposite Sex
Weatherrun Solidpoint Frankie

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Breica Nani Don't Have A Cow

Best Puppy In Breed
Breica Nani Don't Have A Cow


Winners Dog: (2-1-0-0)
Breica Nani Don't Have A Cow

Reserve Winners Dog
Graudean Teddie Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Breica Nani Don't Have A Cow

Open Dog Class
1st Graudean Teddie Bear


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Weatherrun Solidpoint Frankie

Open Bitch Class
1st Weatherrun Solidpoint Frankie


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   18
Group 2nd   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   16
Group 3rd    Witsend Bruach Queen Mab   Deerhound (Scottish)   15
Group 4th   
GCh Staier's Evdokiya
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   14
BPIG    Starkeeper Calorien Ambr Declan   Irish Wolfhound   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Xlnt Jewel Of Tokabout




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
MiBre's Princess Leia Skywalker

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Billy The Kid


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Billy The Kid

Open Dog Class
1st Ahmahr Nahr's Billy The Kid


Winners Bitch: (1-1-0-0)
MiBre's Princess Leia Skywalker

12-18 Month Bitch Class
1st MiBre's Princess Leia Skywalker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bartag Grreat Time

Best Puppy In Breed
Bartag Grreat Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bartag Grreat Time

Senior Puppy Dog Class
1st Bartag Grreat Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Staier's Evdokiya




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mayapple It Wasn't Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mayapple It Wasn't Me

12-18 Month Dog Class
1st Mayapple It Wasn't Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Witsend Bruach Queen Mab



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Witsend Bruach Queen Mab

Open Bitch Class
1st Witsend Bruach Queen Mab


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Icycold Takea Second Lookat Me

Best Of Opposite Sex
Ch Icycold Thirdmate

Best Puppy In Breed
Ch Icycold Third Time

Select Bitch
Ch Icycold Third Time




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Laislinn Perfect Pour O Stella

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Calorien Ambr Declan

Best Puppy In Breed
Starkeeper Calorien Ambr Declan

Select Bitch
Ch Jumping For Joy At Curiann


Winners Dog: (1-0-0-2)
Starkeeper Calorien Ambr Declan

Junior Puppy Dog Class
1st Starkeeper Calorien Ambr Declan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sandstorm It's All About The Bling!


Winners Dog: (1-0-1-0)
Afking's Pharo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Afking's Pharo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
Sporting Fields All That Glitters



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sporting Fields All That Glitters

Junior Puppy Bitch Class
1st Sporting Fields All That Glitters


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   34
Group 2nd   
Ch Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   32
Group 3rd   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   26
Group 4th   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   24
BPIG   
Ch Belouro's Viana
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Estava Rain Take It To The Limit



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Alpenspirit Fine Red Wine

Best Of Opposite Sex
GCh Belnois Unlike Any Other

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Fine Red Wine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alpenspirit Fine Red Wine

Junior Puppy Bitch Class
1st Alpenspirit Fine Red Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Envision Glitter In The Air

Best Of Opposite Sex
CinBar's Just Call Me Handsome

Best Of Winners: (1-2-1-2)
CinBar's Just Call Me Handsome

Best Puppy In Breed
CinBar's Just Call Me Handsome

Select Bitch
GCh Cinnibon's Burnt Bunn


Winners Dog: (1-2-1-2)
CinBar's Just Call Me Handsome

Senior Puppy Dog Class
1st CinBar's Just Call Me Handsome


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Anscha-Happy Tail's Keeping The Dream Alive

Reserve Winners Bitch
Tiamat's All About That Base

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiamat's All About That Base

Senior Puppy Bitch Class
1st Anscha-Happy Tail's Keeping The Dream Alive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Breezy Hill's Life Of The Party At Mordawn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason


Winners Dog: (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason

12-18 Month Dog Class
1st Contessa's Not So Angel's Mason



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Puppy In Breed
Redstones Take Me To The River



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Redstones Take Me To The River

Senior Puppy Bitch Class
1st Redstones Take Me To The River


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Select Dog
GCh Striders Kokanee Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenire Ulysses


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenire Ulysses

Open Dog Class
1st Glenire Ulysses



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Summerford's What Ever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Summerford's What Ever

Open Dog Class
1st Summerford's What Ever



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
GCh Seabury's Sophie Tucker

Best Puppy In Breed
GCh Belouro's Viana

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage

Select Bitch
GCh Belouro's Viana



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Skipnstone Moral Of The Story

Reserve Winners Bitch
Skipnstone's La Vida Loca

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's La Vida Loca

Open Bitch Class
1st Skipnstone Moral Of The Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate

Best Of Opposite Sex
Fryslan Farms Storms A Bruin

Best Puppy In Breed
Fryslan Farms Storms A Bruin


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fryslan Farms Storms A Bruin

Junior Puppy Dog Class
1st Fryslan Farms Storms A Bruin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 6 pts (1-6-0-0)
Nerthus Good Vibrations

Best Of Opposite Sex
Nerthus Movie Star

Best Of Winners: (1-6-0-0)
Nerthus Good Vibrations


Winners Dog: (1-6-0-0)
Nerthus Movie Star

12-18 Month Dog Class
1st Nerthus Movie Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling


Winners Dog: (1-0-1-0)
Midnight Express Artico Encanto

12-18 Month Dog Class
1st Midnight Express Artico Encanto



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   11
Group 2nd   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   10
Group 3rd    First Class Hey Pippa Let's Talk About It   Bedlington Terrier   9
Group 4th   
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   7
BPIG   
Ispy Deal Or No Deal
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
First Class Hey Pippa Let's Talk About It

Best Of Opposite Sex
Ispy Deal Or No Deal

Best Of Winners: (1-1-0-0)
First Class Hey Pippa Let's Talk About It

Best Puppy In Breed
Ispy Deal Or No Deal


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ispy Deal Or No Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Ispy Deal Or No Deal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Huntaway Red Rose




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windeire Daylight

Best Puppy In Breed
Windeire Dayrise



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windeire Daylight

Reserve Winners Bitch
Windeire Dayrise

Senior Puppy Bitch Class
1st Windeire Dayrise

Open Bitch Class
1st Windeire Daylight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skippin CJ JJ Bubblegum

Best Puppy In Breed
Skippin CJ JJ Bubblegum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skippin CJ JJ Bubblegum

Junior Puppy Bitch Class
1st Skippin CJ JJ Bubblegum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beaute Noire Von Ahndeggoense

Best Puppy In Breed
Beaute Noire Von Ahndeggoense



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Scorybrek Gwynne




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   20
Group 2nd   
Ch Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   15
Group 4th   
Ch SassyTails Material Girl
  Chinese Crested   14
BPIG   
Ch SassyTails Material Girl
  Chinese Crested   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Banco Royal Over The Seas And Back

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Banco Royal Over The Seas And Back


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lavenderhill Lord Robert At Cempa

Canadian Bred Dog Class
1st Lavenderhill Lord Robert At Cempa


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Banco Royal Over The Seas And Back

Reserve Winners Bitch
Barrington's Parisian Blonde

12-18 Month Bitch Class
1st Banco Royal Over The Seas And Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barrington's Parisian Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh SassyTails Material Girl

Best Of Opposite Sex
SassyTails Forever In My Heart

Best Puppy In Breed
GCh SassyTails Material Girl


Winners Dog: (1-0-0-1)
SassyTails Forever In My Heart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SassyTails Forever In My Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
St Johns Independence Day At Whichwire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Linn-Lee's Mark Of Distinction

Best Puppy In Breed
Linn-Lee's Mark Of Distinction



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Tinybear's Rising Sun

Best Of Opposite Sex
Tinybear's Bt Stocking Stuffer

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Tinybear's Rising Sun

Best Puppy In Breed
Tinybear's Rising Sun


Winners Dog: (2-2-0-0)
Tinybear's Rising Sun

Reserve Winners Dog
Pomstyle Kristal Kiss

Junior Puppy Dog Class
1st Pomstyle Kristal Kiss

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tinybear's Rising Sun


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Tinybear's Bt Stocking Stuffer

Reserve Winners Bitch
Tinybear's Easy Does It

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinybear's Easy Does It

Canadian Bred Bitch Class
1st Tinybear's Bt Stocking Stuffer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jimary's Billy Bob

Best Of Opposite Sex
Jimary's Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jimary's Billy Bob

Best Puppy In Breed
Jimary's Cinnamon Kisses


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jimary's Billy Bob

Open Dog Class
1st Jimary's Billy Bob


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Jimary's Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Jimary's Cinnamon Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Cinnamon Kisses

Open Bitch Class
1st Jimary's Sweet Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nanway's I've Got A Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nanway's I've Got A Secret

Canadian Bred Bitch Class
1st Nanway's I've Got A Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   15
Group 2nd   
Ch Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   13
Group 3rd    Huichol (Hernandez)   Xoloitzcuintli (Standard)   8
Group 4th   
Ch Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees
  Keeshond   7
BPIG   
Ch Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
MBM's Everli Quinn

Best Puppy In Breed
MBM's Everli Quinn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
MBM's Everli Quinn

Junior Puppy Bitch Class
1st MBM's Everli Quinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After


Winners Dog: (1-0-1-0)
Underdog's Give It To Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Underdog's Give It To Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Crestagard's Tattletail Mae

Best Of Opposite Sex
Xentique Quasaring

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Xentique Quasaring

Best Puppy In Breed
GCh Crestagard's Tattletail Mae

Select Dog
GCh Seulement Tissage Mes Reves


Winners Dog: (2-1-1-1)
Xentique Quasaring

Reserve Winners Dog
Goldshield's Catch A Dream De La Rive Gauche

Senior Puppy Dog Class
1st Xentique Quasaring

12-18 Month Dog Class
1st Goldshield's Catch A Dream De La Rive Gauche


Winners Bitch: (2-1-1-1)
HTM Phi Phi O'Hara D Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st HTM Phi Phi O'Hara D Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Daveren's Shake It Off

Best Puppy In Breed
Superlative's Dirty Karma



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Daveren's Shake It Off

Reserve Winners Bitch
Superlative's Dirty Karma

Junior Puppy Bitch Class
1st Superlative's Dirty Karma

12-18 Month Bitch Class
1st Daveren's Shake It Off


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Tudorose Smadamas

Best Of Opposite Sex
Valmara's Desert Bride

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Tudorose Smadamas

Best Puppy In Breed
Tudorose Smadamas


Winners Dog: (2-2-0-0)
Tudorose Smadamas

Reserve Winners Dog
Vetset Power Play Of Visualart

Junior Puppy Dog Class
1st Tudorose Smadamas
2nd Vetset Power Play Of Visualart


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Valmara's Desert Bride

Reserve Winners Bitch
Beaucaniche Joie de Vivre

Junior Puppy Bitch Class
1st Valmara's Desert Bride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beaucaniche Joie de Vivre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Huichol (Hernandez)

Best Puppy In Breed
Huichol (Hernandez)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Huichol (Hernandez)

Senior Puppy Dog Class
1st Huichol (Hernandez)



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Timberline's Jax
  German Shepherd Dog   27
Group 2nd    Sweetwater's Blue Ribbon   Bearded Collie   23
Group 3rd   
Grandgables Give'm The Boot
  Shetland Sheepdog   20
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   16
BPIG   
ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum

Best Of Opposite Sex
Callibreeze Kiss And Tell

Best Of Winners: (3-2-1-0)
ThundeRun Night Editor

Best Puppy In Breed
ThundeRun Night Editor


Winners Dog: (3-2-1-0)
ThundeRun Night Editor

Reserve Winners Dog
Coralane's Watch This

Senior Puppy Dog Class
1st Coralane's Oswald Cobblepot

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ThundeRun Night Editor
2nd Coralane's Watch This


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Callibreeze Kiss And Tell

Reserve Winners Bitch
Callibreeze Fire And Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Callibreeze Kiss And Tell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Callibreeze Fire And Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Sweetwater's Blue Ribbon

Best Of Opposite Sex
Ch Nonesuch Startin' A Sensation At Aspenvale

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sweetwater's Blue Ribbon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sweetwater's Blue Ribbon

Open Dog Class
1st Sweetwater's Blue Ribbon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Estrella's Pretty Betty Quick

Open Bitch Class
1st Estrella's Pretty Betty Quick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Majestique Justice For All

Best Of Opposite Sex
Grinzing's Jewelled Moonstone



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Grinzing's Jewelled Moonstone

Canadian Bred Bitch Class
1st Grinzing's Jewelled Moonstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
GCh Omega Magic Touch

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor

Best Puppy In Breed
Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor


Winners Dog: (1-3-1-1)
Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor

Junior Puppy Dog Class
1st Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Brookdale Windsong Fascination

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's TriLight

Senior Puppy Bitch Class
1st Comeaway Ever After

Canadian Bred Bitch Class
1st Brookdale Windsong Fascination

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's TriLight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Timberline's Jax

Best Of Opposite Sex
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Carena Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Lindau's Distant Thunder


Winners Dog: (1-1-1-1)
Lindau's Distant Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Lindau's Distant Thunder


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Carena Vom Burgimwald

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Grandgables Exotica

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Grandgables Give'm The Boot

Best Puppy In Breed
Grandgables Avebury Mr Motown

Select Dog
GCh Crinan Executive Decision


Winners Dog: (2-1-1-0)
Grandgables Give'm The Boot

Reserve Winners Dog
Grandgables Avebury Mr Motown

Senior Puppy Dog Class
1st Grandgables Avebury Mr Motown

Open Dog Class
1st Grandgables Give'm The Boot


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Grandgables Exotica

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Exotica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 10:03:46 PM