Skaha Kennel Club
Friday, September 8, 2017 - Show #2



Related Results

Conformation

Friday, September 08 (Show #1)
Friday, September 08 (Show #2)
Saturday, September 09
Saturday, September 09 (Ltd Breed Show for Groups 1-3-5-7)
Sunday, September 10
Sunday, September 10 (Ltd Breed Show for Groups 2-4-6)

Obedience

Saturday, September 09 (Obedience Trial 1)
Sunday, September 10 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, September 09 (Rally Trial 1)
Sunday, September 10 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

-- Maria MacDonald --
MBIS RBIS Can GCh./Am Ch. Kohlein's Estrella OFA H&E
Breeder/Owner: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Margaret Jones
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Here We Go Again
Points: 150 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Margaret Jones
Newfoundland  
GChEx Heartsease Empress Of India
Best Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Cavalier King Charles Spaniel  
Ch Cantebury Three Dog Night
Best Brace In Show
Judge: Margaret Jones
Staffordshire Bull Terrier 
GCh Distaff Black Bart & Staffordshire Bull Terrier 
GCh Distaff Blackbird








Group 1 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   33
Group 2nd   
GCh Aurelia's King's Ransom
  Vizsla (Smooth-Haired)   28
Group 3rd   
Ch Sweetgold Shelby
  Retriever (Golden)   26
Group 4th   
Fieldgate Eagle Storms The Sky
  Setter (English)   16
BPIG   
GCh Aurelia's King's Ransom
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch LK Wallaby

Best Of Opposite Sex
LK Promise Pixie

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Dck U Aivaro Rudriquez

Best Puppy In Breed
LK Promise Pixie


Winners Dog: (2-2-1-0)
Dck U Aivaro Rudriquez

Reserve Winners Dog
Laki's Pride Lemme At Solipse


Winners Bitch: (2-2-1-0)
LK Promise Pixie

Reserve Winners Bitch
West Coast Bea Loved

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Nowwithem Double Dot Ammo

Best Of Opposite Sex
GCh Nowwithem Rooster Cogburn

Best Puppy In Breed
Kingscroft Sogni D Oro



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kingscroft Sogni D Oro

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
Ch Sweetgold Shelby

Best Of Opposite Sex
GCh Camalire's Dbl B First Edition

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Rocklane's Crimson And Gray

Best Puppy In Breed
Rocklane's Crimson And Gray

Select Dog
GCh Pompanobay Coppermoon

Select Bitch
Ch Verdoro's Overcoming Obstacles


Winners Dog: (1-4-2-3)
Sharella's Jovial Algorithm


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Rocklane's Crimson And Gray

Reserve Winners Bitch
Coppermoon Jitterbug

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Readyfor Elixer Of Luv By Quinncreek

Best Of Opposite Sex
Tollerpride's On Vixen

Best Puppy In Breed
Readyfor Sunjiro Of Madronakii

Select Dog
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo


Winners Dog: (1-0-2-1)
Readyfor Sunjiro Of Madronakii


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fieldgate Eagle Storms The Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fieldgate Eagle Storms The Sky


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kilbane Sweet Dreamz



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Parlor's All That Charisma



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Parlor's All That Charisma

Reserve Winners Bitch
Merry Thoughts Yawanna Twist

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aurelia's King's Ransom

Best Of Opposite Sex
Superhero Karma Of Aurelia

Best Puppy In Breed
GCh Aurelia's King's Ransom



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Superhero Karma Of Aurelia

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin

Best Of Opposite Sex
Trax Sailor Moon

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Trax Sailor Moon


Winners Dog: (1-3-1-0)
Trax Edenrock Start Me Up


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Trax Sailor Moon

Reserve Winners Bitch
Trax Team Spirit





Group 2 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Hollyrood Gin 'N Bear It
  Deerhound (Scottish)   11
Group 2nd    Thornberry Shaka Zulu   Rhodesian Ridgeback   10
Group 3rd   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   8
Group 4th   GCh Wagswell's Summer In The City   Dachshund (Standard Wire-Haired)   3
BPIG   
Hollyrood Gin 'N Bear It
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Brace In Group   
GCh Admindac's Creme De Cacao MSD
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Brace In Group   Ch Admindac Velvet Juggler MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0




Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wagswell's Goin' For Gold MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Raise Your Glass MW



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Wagswell's Goin' For Gold MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Raise Your Glass MW

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wagswell's Summer In The City



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollyrood Gin 'N Bear It

Best Puppy In Breed
Hollyrood Gin 'N Bear It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollyrood Gin 'N Bear It


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Thornberry Shaka Zulu

Best Puppy In Breed
Thornberry Shaka Zulu


Winners Dog: (2-0-0-0)
Thornberry Shaka Zulu

Reserve Winners Dog
Mazoe's Red Camaro Of Course


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Brushwood Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Ch Alacrity N McCartney Celestin

Best Puppy In Breed
Ch Sinclair Fly Like A Bird

Select Dog
Ch Kamada's Double Down A Million

Select Bitch
Ch Weerob Temperance At Maxnme







Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Empress Of India
  Newfoundland   18
Group 2nd   Ch BernerGold's Chasin' The Dream   Bernese Mountain Dog   17
Group 3rd   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   16
Group 4th   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   15
BPIG    Commocean Ruff Diamond Tanaki   Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch BernerGold's Chasin' The Dream



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty

Select Bitch
Ch Hi Desert Like Velvet @ NTK



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Newalba's Supercharged

Best Of Opposite Sex
Rambull's She's My Kind Of Crazy

Select Dog
GCh Rambull's Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Rambull's She's My Kind Of Crazy

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Willowcreek's Midnight In Paris



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Snowy Mountain's Her Majesty

Best Of Opposite Sex
Snowy Mountain's Lunar Eclipse At Harvest Moon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Snowy Mountain's Lunar Eclipse At Harvest Moon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Harvest Moon's Gold Dust Woman

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amber Precious Stone

Best Puppy In Breed
Amber Precious Stone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amber Precious Stone

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Heartsease Empress Of India



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Tanaki's Happily Ever After

Best Of Opposite Sex
Tanaki Once Upon A Time

Best Puppy In Breed
Commocean Ruff Diamond Tanaki



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tanaki Once Upon A Time

Reserve Winners Bitch
Commocean Ruff Diamond Tanaki

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skansen's Last Man Standing



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Steinhaus Joie De Vie







Group 4 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   14
Group 2nd   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 3rd   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   8
Group 4th    Sayo's Lupita   Fox Terrier (Smooth)   7
BPIG    Dralion's Amblegreen Mavi Gold   Norwich Terrier   N/A
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grayfriar's Max



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sayo's Lupita

Best Of Opposite Sex
GCh Milar Leonard Mc.Coy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sayo's Lupita

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sea Of Flames

Best Of Opposite Sex
Dralion's Amblegreen Mavi Gold

Best Puppy In Breed
Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dralion's Amblegreen Mavi Gold

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Red Rock Maximum Appeal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Red Rock Maximum Appeal


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Brueik's Super Trouper

Select Dog
GCh Glenscots The Soprano



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Distaff Blackbird

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Best Puppy In Breed
Hillside Charlotte Badger



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Distaff Dark Star

Reserve Winners Bitch
Hillside Charlotte Badger

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
GCh Cleghorn's Fortune And Glory







Group 5 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks   Papillon   26
Group 2nd   
Ch Jespersen's Kingsley
  Coton De Tulear   25
Group 3rd   Ch Cantebury Sunshine N Whiskey   Cavalier King Charles Spaniel   24
Group 4th   
Ch Extershire's French Love of Yorkhaven
  Yorkshire Terrier   17
BPIG   
Ch Cantebury Three Dog Night
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Brace In Group    Estacaliente Delitefuly Dreamy   Havanese   0
Best Brace In Group    Estacaliente Dazzling Dixie   Havanese   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lakewood's Once Upon A Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lakewood's Once Upon A Moon

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
Ch Cantebury Sunshine N Whiskey

Best Of Opposite Sex
Ch Cantebury Three Dog Night

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Blue Moon Cavaliers Yet Another Star

Best Puppy In Breed
Ch Cantebury Three Dog Night

Select Dog
GCh Blue Moon Cavaliers Ocean Sunshine Of Oswin


Winners Dog: (2-2-2-1)
Sheeba Cantebury Meeko

Reserve Winners Dog
Gleneire's Royal Reporter

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hileigh Midsummer Nights Dream



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Casa Bonita Centara Grand

Best Puppy In Breed
Casa Bonita Centara Grand



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Casa Bonita Centara Grand

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jespersen's Kingsley







Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Teabear's Dovekie

Best Of Opposite Sex
Ch Janlar's Dom Perignon

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Teabear's Dovekie


Winners Dog: (3-2-1-0)
Teabear's Marof The Penguinz

Reserve Winners Dog
Janlar Poolside I Still Like Ike


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Teabear's Dovekie

Reserve Winners Bitch
Poolside Laffy Taffy

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Furrycreek's Masterpiece



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Aisle's James T Kirk

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Hyclass Simon Says

Best Puppy In Breed
Ch Aisle's James T Kirk


Winners Dog: (1-3-1-1)
Hyclass Simon Says


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Caillet's Dancin Ona Blu Moon

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Piccalilly

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Extershire's French Love of Yorkhaven

Best Of Opposite Sex
Yorkhaven Grace N Glamour



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Yorkhaven Grace N Glamour





Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass
  Bulldog   18
Group 2nd   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   14
Group 3rd   
Ch Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   12
Group 4th   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   10
BPIG    Tees Me Crystalton Spitfire   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sito's Warrior Goddess

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass

Best Of Opposite Sex
McGregor's What Lola Wants???

Select Dog
Ch McGregor's Sponge Bob Sq Pants

Select Bitch
Ch Soba Sugar N Spice Of Iroc



Winners Bitch: (0-1-2-1)
McGregor's What Lola Wants???

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Beaumonde's Crystal Clear

Best Puppy In Breed
Iroc Jasper Of Babylon GVK

Select Bitch
Ch Atalaya's Enid Blyon



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Beaumonde's Crystal Clear

Reserve Winners Bitch
Iroc Jasper Of Babylon GVK

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Keez Kause For Koncern

Best Puppy In Breed
Ch Vista Man On The Moon

Select Dog
Ch Vista Man On The Moon



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wildheart Truaire Feu de Joie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wildheart Truaire Feu de Joie

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tees Me Canadian Playboy

Best Of Opposite Sex
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
Tees Me Crystalton Spitfire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tees Me Crystalton Spitfire

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Puppy In Breed
Sunside Follow My Dream


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sunside Follow My Dream




Group 7 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   24
Group 2nd   
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   18
Group 3rd    Kyon's Leker Gjemsel   Norwegian Buhund   16
Group 4th   
Ch Prairiemist Random Heart
  Shetland Sheepdog   15
BPIG   
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   N/A
Best Brace In Group   
Ch Rainedance Sports Model
  Australian Shepherd   0
Best Brace In Group   
Rainedance Millenni'em' Cameo
  Australian Shepherd   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kiji Urban Cowboy

Best Of Opposite Sex
Rainedance Millenni'em' Cameo

Best Puppy In Breed
Rainedance Millenni'em' Cameo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rainedance Millenni'em' Cameo

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tiffany's Loki Dog Of Mischief


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Milaro Super Nova Blackcomb

Best Of Opposite Sex
Uniquity's Guitars, Cadillacs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Milaro Super Nova Blackcomb

Best Puppy In Breed
Uniquity's Guitars, Cadillacs


Winners Dog: (1-1-0-0)
Uniquity's Guitars, Cadillacs


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Milaro Super Nova Blackcomb

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Cherfire's King Under The Mtn

Best Of Opposite Sex
Cardross Destination Cherfire

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cherfire Saphira Fortunenglory

Best Puppy In Breed
Cardross Destination Cherfire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cherfire Saphira Fortunenglory


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cardross Destination Cherfire

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cherfire's Irish Lullaby



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (1-0-4-1)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha

Select Dog
GCh Chilco's The Fuzz Of Sunflower


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Prairiemist Random Heart

Best Of Opposite Sex
Galenabay Winter Promise

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Galenabay Born To Run

Best Puppy In Breed
GCh Prairiemist Random Heart

Select Dog
GCh Shelgrande Westpointe Notable


Winners Dog: (2-1-2-0)
Galenabay Born To Run

Reserve Winners Dog
Coastalview He's Got The Moves


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Galenabay Winter Promise

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Aurigan Mantle The Highlander

Best Of Opposite Sex
Dani Sue Aarsen



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dani Sue Aarsen

Reserve Winners Bitch
Eyespy Capital Queen

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 17th of November 2017 02:58:42 PM