Temiskaming Kennel Club
Tuesday, August 9, 2016 - Show # 2



Related Results

Conformation

Tuesday, August 09 (Show # 1)
Tuesday, August 09 (Show # 2)
Wednesday, August 10 (Show # 3)
Wednesday, August 10 (Show # 4)
Thursday, August 11 (Show # 5)
Thursday, August 11 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Run For The Roses
"Rose"
Owner: William & Sharon Creighton N & J Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Christian Jouanchicot
Afghan Hound  
GCh Winterbourne's Amantaka
Points: 124 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Christian Jouanchicot
Pug  
Ch Pekeapug's Iwannahug Apuginoz
Best Baby Puppy In Show
Judge: Christian Jouanchicot
Havanese   Talemaker's Dirty Little Secret
Best Veteran In Show
Judge: Christian Jouanchicot
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
GCh Lex-An Excaliber ML








Group 1 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   18
Group 2nd    Seasyde I Love Lucy   Pointer   17
Group 3rd   
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone
  Retriever (Chesapeake Bay)   15
Group 4th   
Ch Eros del Fiume
  Lagotto Romagnolo   14
BPIG    Samphire Star Catcher   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Golden Angel's Our One And Only   Retriever (Golden)   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Seasyde I Love Lucy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Seasyde I Love Lucy

Reserve Winners Bitch
KRA's Mmm Mmm Peanut Butter

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde I Love Lucy

Open Bitch Class
1st KRA's Mmm Mmm Peanut Butter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Knightcastle Forrest Gump

Best Of Opposite Sex
Knightcastle Seven Of Nine

Best Puppy In Breed
Knightcastle Seven Of Nine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Knightcastle Seven Of Nine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Knightcastle Seven Of Nine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Goldpaw's Snap To It

Best Of Opposite Sex
Ch Autumnmist's Vegas Showgirl

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Goldpaw's Snap To It


Winners Dog: (1-3-0-1)
Goldpaw's Snap To It

Open Dog Class
1st Goldpaw's Snap To It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Samphire Starburst

Best Of Opposite Sex
Samphire Star Catcher

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Samphire Star Catcher

Best Puppy In Breed
Samphire Star Catcher


Winners Dog: (1-1-0-1)
Samphire Star Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Samphire Star Catcher


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fieldbrook's Ryse For Honour

12-18 Month Bitch Class
1st Fieldbrook's Ryse For Honour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Ch Pawmarc's Our Lady Liberty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Select Dog
GCh Colray's Straight To The Point




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   16
Group 2nd   
GChEx HareHill Goes All In
  Ibizan Hound   15
Group 3rd   
Ch Grandgables Wee Mr Zensational
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   11
Group 4th   
GCh Neuenrade's Down To The Wire
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   9
BPIG    Pawprints Chetcote Enigma   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's Gypsy   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Lex-An Excaliber ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boru's Doin Time

Best Of Opposite Sex
Boru's Tru Romance At Mapbella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boru's Doin Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boru's Doin Time

Open Dog Class
1st Boru's Doin Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boru's Tru Romance At Mapbella

Open Bitch Class
1st Boru's Tru Romance At Mapbella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Egbar 'N' Chetcote Check Mate


Veteran Dog Class
1st GCh Lex-An Excaliber ML


3-6 Month Bitch Class
1st Polonez Chetcote Gardenia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Zensational

Best Puppy In Breed
Ch Pawprints Chetcote Enigma


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pawprints Chetcote Enigma

Junior Puppy Dog Class
1st Pawprints Chetcote Enigma



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChEx HareHill Goes All In

Best Of Opposite Sex
Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Select Dog
Ch Icycold Thirdmate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Shetara's Persephone

Best Of Opposite Sex
Belle Folie Extreme Ways

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Sporting Fields All That Glitters

Select Bitch
Ch Devonair's Vera Duckworth


Winners Dog: (2-2-0-2)
Belle Folie Extreme Ways

Reserve Winners Dog
Devonairs Xxtreme Havok

12-18 Month Dog Class
1st Belle Folie Extreme Ways

Open Dog Class
1st Devonairs Xxtreme Havok


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   15
Group 2nd   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   14
Group 3rd   
GCh Tybrushe's All That Jazz
  Boxer   12
Group 4th   
GCh BarentsNight Fabulous Daisy
  Black Russian Terrier   11
BPIG   
Astylewye's Catch The Rainbow
  Siberian Husky   N/A
Best Veteran In Group   Ch Kortar's Koxswain   Siberian Husky   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Tundra Keikewabic Krystalmar

Best Of Opposite Sex
Bearhug'n Oakiok Snow Lion

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Nimki's Dead On Target


Winners Dog: (2-2-0-1)
Bearhug'n Oakiok Snow Lion

Reserve Winners Dog
Sledgerunner's Hot Dog

12-18 Month Dog Class
1st Sledgerunner's Hot Dog

Open Dog Class
1st Bearhug'n Oakiok Snow Lion


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Nimki's Dead On Target

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Catera I Must Be Dreaming

12-18 Month Bitch Class
1st Nimki's Dead On Target

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bearhug's Catera I Must Be Dreaming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh BarentsNight Fabulous Daisy

Best Of Opposite Sex
Ch Eremey Son Lari iz Teremka

Best Puppy In Breed
Bogdan's Dasher Iz Teremka



Winners Bitch: (0-2-1-1)
What A Wonderful Girl Iz Teremka

Reserve Winners Bitch
Bogdan's Dasher Iz Teremka

Junior Puppy Bitch Class
1st Bogdan's Dasher Iz Teremka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st What A Wonderful Girl Iz Teremka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tybrushe's All That Jazz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch King Of Helluland Dream Breaker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
Ch Claircreek Masterpiece D'Matisse


Winners Dog: (1-0-1-0)
Claircreek Masterpiece D'Matisse

Junior Puppy Dog Class
1st Claircreek Masterpiece D'Matisse



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy

Best Puppy In Breed
Astylewye's Catch The Rainbow


Veteran Dog Class
1st Ch Kortar's Koxswain


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Astylewye's Catch The Rainbow

Junior Puppy Bitch Class
1st Astylewye's Catch The Rainbow


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Christian Jouanchicot Top Dog
Points
Group 1st   Ch Larkspur Acadia Summer Secret At Greycottage   Lakeland Terrier   7
Group 2nd   
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over
  Airedale Terrier   6
Group 3rd   
Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   5
Group 4th    Fraja EC Ticket To Party   American Staffordshire Terrier   4
BPIG    Boreal Northern Star Guinness   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fraja EC Ticket To Party



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fraja EC Ticket To Party

Open Bitch Class
1st Fraja EC Ticket To Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxglove Red Rascal At Syryn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Glahms Golden Aelwen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glahms Golden Aelwen

Open Bitch Class
1st Glahms Golden Aelwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Larkspur Acadia Summer Secret At Greycottage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Toulin's Quite The Spectacle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Boreal Northern Star Guinness

Best Puppy In Breed
Ch Boreal Northern Star Guinness



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boreal Northern Star Guinness

Reserve Winners Bitch
Boreal Stella De Oro

Junior Puppy Bitch Class
1st Boreal Northern Star Guinness
2nd Boreal Stella De Oro


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Christian Jouanchicot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Salatino La Dame Sans Camelia
  Papillon   22
Group 2nd   
GCh Crestyle A Dog Name Sue HL
  Chinese Crested   15
Group 3rd   GChEx Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   14
Group 4th   
Ch Pekeapug's Iwannahug Apuginoz
  Pug   12
BPIG   
Ch Pekeapug's Iwannahug Apuginoz
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talemaker's Dirty Little Secret   Havanese   0
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mini's Fireball Dancer

Best Puppy In Breed
Mini's Fireball Dancer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mini's Fireball Dancer

Junior Puppy Dog Class
1st Mini's Fireball Dancer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle A Dog Name Sue HL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Syryn El Jugador D'Baracoa

Best Puppy In Breed
GCh Pocopayasos U Got Served


Winners Dog: (1-0-1-0)
Syryn El Jugador D'Baracoa

Open Dog Class
1st Syryn El Jugador D'Baracoa


3-6 Month Bitch Class
1st Talemaker's Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rhamah Rythm Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Salatino La Dame Sans Camelia

Best Of Opposite Sex
GCh Jordannas Keep Me In Mind

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Solnechnaja Dubrava Fire Falcon

Best Puppy In Breed
GCh Jordannas Keep Me In Mind


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Algos Northern Reflection

Reserve Winners Bitch
Jordannas Coat Of Many Colours

Senior Puppy Bitch Class
1st Jordannas Coat Of Many Colours

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Northern Reflection

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Miss L-E To Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Coodeefoo Enkido

Best Of Opposite Sex
Romiche Winter Gale

Best Puppy In Breed
Romiche Winter Gale

Select Dog
GCh Romiche Coeur du Brave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Romiche Winter Gale

Reserve Winners Bitch
Wendessa Giselle At Romiche

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Winter Gale

Open Bitch Class
1st Wendessa Giselle At Romiche


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz

Best Of Opposite Sex
GCh MnSpaws Glitz And Glamour

Best Puppy In Breed
GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Pekeapug's Pistol Packin Moma

Junior Puppy Bitch Class
1st Pekeapug's Pistol Packin Moma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Fwaggles Million Dollar Baby

Select Dog
GCh Szulik's Mister Munster Junior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Tarmar Once Upon A Time

Best Puppy In Breed
Ch Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tarmar Once Upon A Time

Reserve Winners Bitch
Adanta's Amethyst Gem Destiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Adanta's Amethyst Gem Destiny


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Christian Jouanchicot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   13
Group 2nd    Classique All The Diamonds   Poodle (Standard)   12
Group 3rd    Dragonfly Bays Riptide   Boston Terrier   9
Group 4th    Hispot's Back On The Streets   Dalmatian   8
BPIG    Classique All The Diamonds   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Darkside Of The Moon   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfly Bays Riptide

Best Puppy In Breed
Dragonfly Bays Riptide



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfly Bays Riptide

Senior Puppy Bitch Class
1st Dragonfly Bays Riptide


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Empires Empowering Jacib

Best Of Opposite Sex
Ch Wildwood Bulldacious Resisting A Rest

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Empires Empowering Jacib

Best Puppy In Breed
Jacib's Rock Steady


Winners Dog: (3-3-0-0)
Empires Empowering Jacib

Reserve Winners Dog
Jacib's Rock Steady

Junior Puppy Dog Class
1st Jacib's Rock Steady
2nd Bulldacious Veni Vidi Vici

12-18 Month Dog Class
1st Empires Empowering Jacib


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Wildwood Bulldacious Resisting A Rest

Reserve Winners Bitch
Jacib's I Told You So

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's I Told You So

12-18 Month Bitch Class
1st Ultimate Bulldacious Hashtag This

Open Bitch Class
1st Wildwood Bulldacious Resisting A Rest


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Darkside Of The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hispot's Back On The Streets



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hispot's Back On The Streets

Open Bitch Class
1st Hispot's Back On The Streets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Classique All The Diamonds

Best Puppy In Breed
Classique All The Diamonds



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Classique All The Diamonds

Reserve Winners Bitch
Lumiere's Hot Off The Press

Junior Puppy Bitch Class
2nd Mithril Danchelles Ava Maria

Senior Puppy Bitch Class
1st Classique All The Diamonds
2nd Lumiere's Hot Off The Press


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kortar's Kommonwealth Kween

Best Puppy In Breed
Ch Kortar's Kommonwealth Kween




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dabalars Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dabalars Rumour Has It

Open Bitch Class
1st Dabalars Rumour Has It

3-6 Month Bitch Class
1st Algos North Star
2nd Algos Northern Promise


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Spotlite's Starlet
  German Shepherd Dog   27
Group 2nd   Ch Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   20
Group 3rd    Feoras Agent Skye At Kaymann   Collie (Rough)   19
Group 4th   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   18
BPIG    Sablehill's Dream Runner   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Darena Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Best Of Opposite Sex
GCh Rick's Smokin' Thunder

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Mi-T K-Aus Over The Border

Best Puppy In Breed
Casselcreek Escapology


Winners Dog: (1-0-1-0)
Casselcreek Escapology

Junior Puppy Dog Class
1st Casselcreek Escapology



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Classical's Magical Meemie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Classical's Magical Meemie

Open Bitch Class
1st Classical's Magical Meemie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bordergem Midnight Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bordergem Midnight Star

12-18 Month Dog Class
1st Bordergem Midnight Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Agent Skye At Kaymann

Best Puppy In Breed
Feoras Agent Skye At Kaymann



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Agent Skye At Kaymann

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras Agent Skye At Kaymann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GChEx Spotlite's Starlet

Best Of Opposite Sex
Sonoma's Dust Bowl Dance V Timberline

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Sablehill's Dream Runner

Best Puppy In Breed
Sablehill's Dream Runner

Select Bitch
Ch Chica Vom Burgimwald


Winners Dog: (2-3-0-2)
Sonoma's Dust Bowl Dance V Timberline

Reserve Winners Dog
Aeroforce Vom Albtal

12-18 Month Dog Class
1st Sonoma's Dust Bowl Dance V Timberline

Canadian Bred Dog Class
1st Aeroforce Vom Albtal


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Sablehill's Dream Runner

Reserve Winners Bitch
Lindau's Dark Side Of The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaleef's Dazzling Halo Von Lousar

Senior Puppy Bitch Class
1st Sablehill's Dream Runner

12-18 Month Bitch Class
1st Lindau's Dark Side Of The Moon

3-6 Month Bitch Class
1st Darena Vom Burgimwald
2nd Albtals Clio Vom Zaubermeister


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Csodavirag Ocean

Best Of Opposite Sex
Ch Nyirsegfia Renegade



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Csodavirag Ocean

Reserve Winners Bitch
Tiszai Hullamtoro Buco

12-18 Month Bitch Class
1st Csodavirag Ocean
2nd Tiszai Hullamtoro Buco


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 9 pts (1-6-2-1)
GCh OTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Ch Canrosea A Long N Winding Road

Best Of Winners: (1-6-2-1)
Canrosea A Long N Winding Road

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Who Knew

Select Dog
Ch Laureate Who Knew


Winners Dog: (1-6-2-1)
Regaloake's Bravo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Regaloake's Bravo


Winners Bitch: (1-6-2-1)
Canrosea A Long N Winding Road

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Barbielicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Canrosea A Long N Winding Road
2nd Redpine's Stormin Blue Streak
3rd Snowdancer's Mirror Image

Canadian Bred Bitch Class
1st Onawhim's Keep On Dreaming

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious

Open Bitch Class
1st Laureate Madam President

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Blue Frosting


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 20th of July 2017 09:44:24 AM