Scarborough Kennel Club
Friday, March 10, 2017 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Stephen Andrews
Akita  
Indevor Space Effect
Points: 191 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Andrews
Chinese Crested   Maximilla's Clever Piano Man








Group 1 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st    Ambertru's Crushin'It At Yukon   Retriever (Golden)   54
Group 2nd   
Ch Cerise Dutch Master
  Spaniel (English Springer)   34
Group 3rd    Apple   Lagotto Romagnolo   33
Group 4th   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   31
BPIG    Baileymist N Starling Showgirl   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Lucinda



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Apple

Best Of Opposite Sex
Simba del Fiume

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Apple

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (1-1-0-0)
Simba del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Apple

Open Bitch Class
1st Apple


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
Tukeglen U R A Legend

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuthatch's Those Old Emotions

Open Dog Class
1st Nuthatch's Those Old Emotions



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kolipo's Dark Nite


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kolipo's Dark Nite

Open Dog Class
1st Kolipo's Dark Nite



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Falconcliffe Black Ice

Best Of Opposite Sex
Ch Rush's Beautiful Illusion

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Rowansgaard Laurel

Best Puppy In Breed
Ch Rush's Beautiful Illusion


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rowansgaard Martin Chuzzlewit

Open Dog Class
1st Rowansgaard Martin Chuzzlewit


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Rowansgaard Laurel

Reserve Winners Bitch
Rowansgaard Lavender

12-18 Month Bitch Class
1st Cornerstone Ola Of Rowansgaard

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Laurel
2nd Rowansgaard Lavender


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Ch Labradale's Cedarbay Tika

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Labradale's Cedarbay Tika

Best Puppy In Breed
Brookstone Peregrin Took At Gloryland


Winners Dog: (2-4-1-0)
Fantasy Fly Cabus

Reserve Winners Dog
Brookstone Peregrin Took At Gloryland

Senior Puppy Dog Class
1st Brookstone Peregrin Took At Gloryland

Open Dog Class
1st Fantasy Fly Cabus


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Labradale's Cedarbay Tika

Reserve Winners Bitch
Grandriver's Copper Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandriver's Copper Penny
2nd Devonsleigh Peaches And Cream

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarbaylabs Muds Meadow

Open Bitch Class
1st Labradale's Cedarbay Tika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

12-18 Month Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ch Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Best Of Opposite Sex
Countrydream's White Royal Sash

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Best Puppy In Breed
Countrydream's White Royal Sash


Winners Dog: (1-2-0-0)
Countrydream's White Royal Sash

Junior Puppy Dog Class
1st Countrydream's White Royal Sash


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Reserve Winners Bitch
Countrydream's Sweet Perfume

12-18 Month Bitch Class
1st Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Open Bitch Class
1st Countrydream's Sweet Perfume


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ranzfel Tales Of Beatrix Potter

Open Bitch Class
1st Ranzfel Tales Of Beatrix Potter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Dutch Master




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Echobar's Gnocchi A La Harris




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Shauna McLauchlan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   19
Group 2nd   Ch Kinglir At Curiann   Irish Wolfhound   18
Group 3rd   
Ch Awbari Sugar Moonbeam
  Afghan Hound   14
Group 4th    Merry Music Chains Of Love   Beagle   13
BPIG   
Ch Awbari Sugar Moonbeam
  Afghan Hound   N/A
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Best Puppy In Breed
GCh Awbari Sugar Moonbeam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Merry Music Chains Of Love


Winners Dog: (1-0-0-0)
Merry Music Chains Of Love

Open Dog Class
1st Merry Music Chains Of Love



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pawprints Chetcote Penn Dragon

Best Of Opposite Sex
Polonez Chetcote Gardenia

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote La Dolce Vita



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Polonez Chetcote Gardenia

Reserve Winners Bitch
Chetcote La Dolce Vita

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote La Dolce Vita

12-18 Month Bitch Class
1st Polonez Chetcote Gardenia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Desjardin's Binky MS

Best Puppy In Breed
Desjardin's Binky MS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Desjardin's Binky MS

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Bitsy MS

Senior Puppy Bitch Class
1st Desjardin's Binky MS

Open Bitch Class
1st Desjardin's Bitsy MS


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brownwood Sky Marshall SS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brownwood Sky Marshall SS

Open Dog Class
1st Brownwood Sky Marshall SS



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Pearlla Pelligrina Of First Avenue

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Sheila

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Pearlla Pelligrina Of First Avenue

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Sheila

Junior Puppy Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila

12-18 Month Bitch Class
1st Pearlla Pelligrina Of First Avenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Naku's Gift At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr A Winter Warrior

Best Puppy In Breed
Ch Arthayr A Winter Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch McCartney N Alacrity Celeste




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st   
Indevor Space Effect
  Akita   18
Group 2nd   
Ch Ailama Try To Win
  Newfoundland   17
Group 3rd   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   15
Group 4th   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   14
BPIG    Knatchbull's Look At Me   Bullmastiff   N/A
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Indevor Space Effect



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Indevor Space Effect

Open Bitch Class
1st Indevor Space Effect


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
IliasLegacy Harmony Alexandrite



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Look At Me



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Reserve Winners Bitch
Knatchbull's Look At Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Knatchbull's Look At Me

Open Bitch Class
1st Ironbull's Buffy The Vamprslayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Dantrydanes Who's Talking Now

Best Of Opposite Sex
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Dantrydanes Who's Talking Now

Best Puppy In Breed
Dantrydanes Who's Talking Now


Winners Dog: (1-3-0-0)
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Senior Puppy Dog Class
1st Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Dantrydanes Who's Talking Now

Reserve Winners Bitch
Dantrydanes Dory Found Nemo

Senior Puppy Bitch Class
1st Dantrydanes Who's Talking Now
2nd Dantrydanes Pocket Novel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dantrydanes Dory Found Nemo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ailama Try To Win



Winners Bitch: (0-1-0-1)
King Of Helluland Fleur Du Soir

12-18 Month Bitch Class
1st King Of Helluland Fleur Du Soir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
Bigbay Cairenn Chasdubh

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bigbay Cairenn Chasdubh

Best Puppy In Breed
Estrelaleal Ahead By A Century


Winners Dog: (1-3-1-0)
Estrelaleal Ahead By A Century

Senior Puppy Dog Class
1st Estrelaleal Ahead By A Century


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bigbay Cairenn Chasdubh

Reserve Winners Bitch
Bigbay Augusta

Senior Puppy Bitch Class
1st Estrelaleal Nautical Disaster

12-18 Month Bitch Class
1st Bigbay Cairenn Chasdubh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bigbay Augusta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daisy Duke Von Der Indischen-See



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Jane Parker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   11
Group 2nd   GCh Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   9
Group 3rd   
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   6
Group 4th   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   5
BPIG    Portadown's Dynamite   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jewels Cinnamon Spice From Afar



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jewels Cinnamon Spice From Afar

Reserve Winners Bitch
Jewels She's Got Rhythm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jewels Cinnamon Spice From Afar

Open Bitch Class
1st Jewels She's Got Rhythm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Of Opposite Sex
Zlatapraha Vaughan

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sandant Special Edition

Best Puppy In Breed
Sandant Special Edition


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sandant Special Edition

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sandant Special Edition


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Zlatapraha Vaughan

12-18 Month Bitch Class
1st Zlatapraha Vaughan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Glahms Golden Aelwen

Select Bitch
Ch German Dandies' Victoria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sensations Jump To Jaydeez

Best Puppy In Breed
Portadown's Dynamite



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sensations Jump To Jaydeez

Reserve Winners Bitch
Portadown's Dynamite

Junior Puppy Bitch Class
1st Portadown's Dynamite

Open Bitch Class
1st Sensations Jump To Jaydeez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   25
Group 2nd   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   24
Group 3rd    Rose Arbor's Dance To Your Hartscontent   Cavalier King Charles Spaniel   22
Group 4th    Maximilla's Clever Piano Man   Chinese Crested   16
BPIG    Maximilla's Clever Piano Man   Chinese Crested   N/A
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shente's Kinky Boots

Best Puppy In Breed
Shente's Missy Grey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shente's Kinky Boots

Reserve Winners Bitch
Shente's Missy Grey

Senior Puppy Bitch Class
1st Shente's Missy Grey

Open Bitch Class
1st Shente's Kinky Boots


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
GCh Maximilla's Clever Piano Man

Best Of Opposite Sex
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Maximilla's Clever Piano Man

Best Puppy In Breed
GCh Maximilla's Clever Piano Man


Winners Dog: (2-1-0-0)
Maximilla's Clever Piano Man

Reserve Winners Dog
Insar Jelani Iz Kanekso

Junior Puppy Dog Class
1st Maximilla's Clever Piano Man

Open Dog Class
1st Insar Jelani Iz Kanekso


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Senior Puppy Bitch Class
1st Crest-Vue Zippedy-Do-Dah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Courage Brabary Town

Best Puppy In Breed
Ch Courage Brabary Town


Winners Dog: (1-0-0-0)
Courage Brabary Town

Senior Puppy Dog Class
1st Courage Brabary Town



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Twinkle's Eye Of The Storm

Best Puppy In Breed
Ch Twinkle's Eye Of The Storm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Twinkle's Eye Of The Storm

Senior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Eye Of The Storm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Best Puppy In Breed
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Senior Puppy Dog Class
1st Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rigair Belle Adele

Best Puppy In Breed
Rigair Chanelle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rigair Belle Adele

Reserve Winners Bitch
Rigair Chanelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Chanelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Belle Adele


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinkribbon's Behave Yourself

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's Behave Yourself



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pinkribbon's Behave Yourself

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon's Behave Yourself


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Puppy In Breed
Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (1-0-0-0)
Taeplace SoGangsta At Obsession

Junior Puppy Dog Class
1st Taeplace SoGangsta At Obsession



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ch Winterhaven R Impressive Baron

Best Of Opposite Sex
Sugarlambs Bcuz Im A Babydoll

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Winterhaven R Impressive Baron

Best Puppy In Breed
Sugarlambs Bcuz Im A Babydoll


Winners Dog: (1-2-0-0)
Winterhaven R Impressive Baron

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterhaven R Impressive Baron


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sugarlambs Bcuz Im A Babydoll

Reserve Winners Bitch
Winterhaven Great Expectations

Junior Puppy Bitch Class
1st Sugarlambs Bcuz Im A Babydoll

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterhaven Great Expectations


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Of Opposite Sex
Bellefleets Little Deuce Coupe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Chocolate Daquiri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellefleets Little Deuce Coupe

Senior Puppy Dog Class
1st Bellefleets Little Deuce Coupe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Chocolate Daquiri


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Siosalach's Hammin It Up

Best Puppy In Breed
Siosalach's Hammin It Up


Winners Dog: (1-0-0-1)
Siosalach's Hammin It Up

Junior Puppy Dog Class
1st Siosalach's Hammin It Up



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Mavis McClintock Top Dog
Points
Group 1st   
Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   23
Group 2nd   
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   19
Group 3rd    Nuuktok's Legend Of Kiviuq   American Eskimo Dog (Standard)   18
Group 4th    Regalred Last Try N Dungreggor   Shih Tzu   17
BPIG   
Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   N/A
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq

Senior Puppy Dog Class
1st Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Echojack's Iron Maiden

Best Of Opposite Sex
Ch Aldars Will Always Remember




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Gumby's Marvelous Underdog

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Tzowen Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's Darkside Of The Moon


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tzowen Queen Of Hearts

12-18 Month Bitch Class
1st Tzowen Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Commitment's Holy Diver




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Ch Robb Isle Organized Chaos Aldar

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Valpo's Man Of Steele

Best Puppy In Breed
Ch Valpo's Man Of Steele

Select Bitch
Ch Passion Flower Of Energy House


Winners Dog: (1-2-0-1)
Valpo's Man Of Steele

Open Dog Class
1st Valpo's Man Of Steele


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ch Asa's Whiskey Wisdom At Denali

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Joy Ride

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Asa's Whiskey Wisdom At Denali

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Joy Ride


Winners Dog: (1-2-0-0)
Asa's Whiskey Wisdom At Denali

12-18 Month Dog Class
1st Asa's Whiskey Wisdom At Denali


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bellefleet's Joy Ride

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Gravitational Force

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet Gravitational Force

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Joy Ride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valmara's The One And Only

Best Puppy In Breed
Valmara's The One And Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Valmara's The One And Only

Junior Puppy Dog Class
1st Valmara's The One And Only



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Best Of Opposite Sex
Ch Schutzu's A Sharp Dressed Man

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Best Puppy In Breed
Amadora's One In A Million


Winners Dog: (1-3-1-0)
Amadora's One In A Million

Senior Puppy Dog Class
1st Amadora's One In A Million


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Reserve Winners Bitch
Chopin's Madam Secretary

12-18 Month Bitch Class
1st Regalred Last Try N Dungreggor

Canadian Bred Bitch Class
1st Chopin's Madam Secretary

Open Bitch Class
1st Rising Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st   Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey   Shetland Sheepdog   35
Group 2nd   
JBB's Set Fire To The Reign
  Bouvier des Flandres   24
Group 3rd    Hellwigg's Clash Of The Titans   German Shepherd Dog   23
Group 4th    Turbar Pop Quiz At Xsells   Australian Shepherd   18
BPIG   Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Turbar Pop Quiz At Xsells

Best Of Opposite Sex
Ch Northbay's Party People X'Sells

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Antares Eye Of The Cyclops

Best Puppy In Breed
Antares Eye Of The Cyclops


Winners Dog: (2-1-1-2)
Antares Eye Of The Cyclops

Reserve Winners Dog
Antares Altair Rising

Senior Puppy Dog Class
1st Antares Altair Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Antares Eye Of The Cyclops


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Antares Rise Of The Phoenix

Senior Puppy Bitch Class
1st Antares Rise Of The Phoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Synecdocke Valeovaluivaliturus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Synecdocke Valeovaluivaliturus

Canadian Bred Dog Class
1st Synecdocke Valeovaluivaliturus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch JBB's Set Fire To The Reign




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Omega Hey What Ever

Best Of Opposite Sex
Highlandblue Crishmal N Clover

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Highlandblue Crishmal N Clover

Best Puppy In Breed
Highlandblue Crishmal N Clover


Winners Dog: (1-1-0-0)
Omega Hey What Ever

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega Hey What Ever


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Highlandblue Crishmal N Clover

Senior Puppy Bitch Class
1st Highlandblue Crishmal N Clover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Hellwigg's Clash Of The Titans

Best Of Opposite Sex
GCh Darena Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Hellwigg's Clash Of The Titans

Best Puppy In Breed
Ch Erena Vom Burgimwald

Select Dog
GCh BergerAlemnd's Winning Colour


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Erena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Erena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's Boldest Valkyrie

Best Of Opposite Sex
Kimura's Uno

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's Boldest Valkyrie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kimura's Uno

Open Dog Class
1st Kimura's Uno


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Boldest Valkyrie

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Boldest Valkyrie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Messyhair's Audrey Hepburn

Best Puppy In Breed
Messyhair's Audrey Hepburn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Messyhair's Audrey Hepburn

Senior Puppy Bitch Class
1st Messyhair's Audrey Hepburn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 10 pts (3-5-2-1)
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey

Best Of Opposite Sex
Ch Cermel Bradshaw Powder Me Blue

Best Of Winners: (3-5-2-1)
Starquest Cermel Turbo Charged

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey

Select Dog
GCh Laureate Invincible


Winners Dog: (3-5-2-1)
Starquest Cermel Turbo Charged

Reserve Winners Dog
Avebury's Riot Act

Junior Puppy Dog Class
1st Avebury's Riot Act

Senior Puppy Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged

Open Dog Class
1st Cameo I Have A Dream


Winners Bitch: (3-5-2-1)
Regaloake's Adore Me

Reserve Winners Bitch
Laureate Vignette

12-18 Month Bitch Class
1st Laureate Vignette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrooks Amazin Grace
2nd Regaloake's Soleil
3rd Futurehaven Up Up And Away

Open Bitch Class
1st Regaloake's Adore Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Yasashiikuma Jaunty Jolene

Best Of Opposite Sex
Yasashiikuma Mine's A Guinness

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Best Puppy In Breed
Yasashiikuma Mine's A Guinness


Winners Dog: (1-1-0-1)
Yasashiikuma Mine's A Guinness

Junior Puppy Dog Class
1st Yasashiikuma Mine's A Guinness


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Dare T'B Different


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wind Dancer-Aylesford Paradox




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 22nd of June 2017 11:50:22 PM