Scarborough Kennel Club
Sunday, March 12, 2017



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Valerie Gervais
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Here We Go Again
Points: 265 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Valerie Gervais
Spaniel (English Cocker)   Nonnies Musical Paws
Best Baby Puppy In Show
Judge: Valerie Gervais
Retriever (Golden)   Goldpaw Boldness Be My Friend








Group 1 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st    Happy Acres KissNTell   Retriever (Golden)   65
Group 2nd   
Ch Cerise Dutch Master
  Spaniel (English Springer)   44
Group 3rd    Nuthatch's Those Old Emotions   Pointer (German Wire-Haired)   43
Group 4th   
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown
  Weimaraner   42
BPIG    Nonnies Musical Paws   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldpaw Boldness Be My Friend   Retriever (Golden)   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Gleska Made In Sweden

Best Of Opposite Sex
Ch Apple

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Simba del Fiume

Best Puppy In Breed
Ch Gleska Made In Sweden


Winners Dog: (1-1-1-1)
Simba del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Gleska Made Of Honour

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleska Made Of Honour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuthatch's Those Old Emotions

Open Dog Class
1st Nuthatch's Those Old Emotions



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Redlion's Invasion

Best Of Opposite Sex
Pond Hollow Rubicon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pond Hollow Rubicon

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Rubicon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Falconcliffe Black Ice

Best Of Opposite Sex
Ch Rush's Beautiful Illusion

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Rowansgaard Martin Chuzzlewit

Best Puppy In Breed
Ch Rush's Beautiful Illusion

Select Dog
GChEx Butterblac's Stop Resisting


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Rowansgaard Lavender

Reserve Winners Bitch
Rowansgaard Laurel

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Lavender
2nd Rowansgaard Laurel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Ch Labradale's Cedarbay Tika

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Grandriver's Copper Penny

Best Puppy In Breed
Grandriver's Copper Penny


Winners Dog: (1-3-1-1)
Brookstone Peregrin Took At Gloryland

Senior Puppy Dog Class
1st Brookstone Peregrin Took At Gloryland

3-6 Month Dog Class
1st Castlegar Shoot Your Eye Out


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Grandriver's Copper Penny

Reserve Winners Bitch
Cedarbaylabs Muds Meadow

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandriver's Copper Penny

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarbaylabs Muds Meadow
2nd Oo'Wee From Labroland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Edenvalley Red Dory

Reserve Winners Bitch
Forest Cove Token To Kylador

12-18 Month Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory

Open Bitch Class
1st Forest Cove Token To Kylador


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lentigo's Saltcreek Teal

Select Dog
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Of Opposite Sex
Nonnies Fifty Shades Of Gray

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Nonnies Musical Paws

Best Puppy In Breed
Nonnies Musical Paws


Winners Dog: (2-2-0-1)
Nonnies Fifty Shades Of Gray

Reserve Winners Dog
Tandridge Rough Trade

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Fifty Shades Of Gray

Open Dog Class
1st Tandridge Rough Trade


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Nonnies Musical Paws

Reserve Winners Bitch
Ranzfel Tales Of Beatrix Potter

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Musical Paws

Open Bitch Class
1st Ranzfel Tales Of Beatrix Potter

3-6 Month Bitch Class
1st Tandridge Got Feck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Dutch Master




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
I.M.Navarone's Mr. Bean


Winners Dog: (1-0-0-0)
I.M.Navarone's Mr. Bean

Open Dog Class
1st I.M.Navarone's Mr. Bean



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ourdream's Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Calabri Heart 'N Seoul

Best Puppy In Breed
Heelmark Shikari Shoot For The Moon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Calabri Heart 'N Seoul

Reserve Winners Bitch
Heelmark Shikari Shoot For The Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Heelmark Shikari Shoot For The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Heart 'N Seoul

3-6 Month Bitch Class
1st Egerton Calabri Pinkrosesnlace
2nd Ferngold's Dashing Charlotte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Ch Wynder's Beneath The Waves

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Wynder's Yellow Ledbetter

Best Puppy In Breed
Wynder's Yellow Ledbetter

Select Dog
Ch Echobar's Gnocchi A La Harris


Winners Dog: (1-1-2-0)
Wynder's Yellow Ledbetter

Junior Puppy Dog Class
1st Wynder's Yellow Ledbetter


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Wynder's Beneath The Waves

Junior Puppy Bitch Class
1st Wynder's Beneath The Waves


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   28
Group 2nd   
GCh Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   27
Group 3rd   Ch Castlekeep Dark N Stormynights   Irish Wolfhound   26
Group 4th   
GCh Bushwacker Mercury Rising
  Basenji   17
BPIG   
Ch Awbari Sugar Moonbeam
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chetcote Dragon Fire   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Best Puppy In Breed
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Select Bitch
Ch Awbari Cotton Candy Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Merry Music Chains Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pawprints Chetcote Penn Dragon

Best Of Opposite Sex
Polonez Chetcote Gardenia

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote La Dolce Vita



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Polonez Chetcote Gardenia

Reserve Winners Bitch
Chetcote La Dolce Vita

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote La Dolce Vita

12-18 Month Bitch Class
1st Polonez Chetcote Gardenia

3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Dragon Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Desjardin's Bitsy MS

Best Puppy In Breed
Desjardin's Bitsy MS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Desjardin's Bitsy MS

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Binky MS

Senior Puppy Bitch Class
1st Desjardin's Binky MS

Open Bitch Class
1st Desjardin's Bitsy MS


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tsertus Pirate At Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Tsertus Gingerbread




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Ch Castlekeep Dark N Stormynights

Best Of Opposite Sex
Ch Kinvarna At Curiann

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Sovngarde Dire Wolf

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Sheila

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act


Winners Dog: (1-5-2-1)
Sovngarde Dire Wolf

Open Dog Class
1st Sovngarde Dire Wolf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Arthayr A Winter Warrior

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr A Northern Flower

Best Puppy In Breed
Ch Arthayr A Winter Warrior

Select Bitch
Ch Naku's Gift At Arthayr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Devonair's Darkwing Yarah

Best Of Opposite Sex
Shamasan Jack Rabbit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Devonair's Darkwing Yarah

Best Puppy In Breed
Devonair's Darkwing Yarah


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shamasan Jack Rabbit

Open Dog Class
1st Shamasan Jack Rabbit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Devonair's Darkwing Yarah

Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   36
Group 2nd   Ch Lindsayleigh's Thunder Struck   Schnauzer (Giant)   32
Group 3rd   
Ch Ailama Try To Win
  Newfoundland   29
Group 4th   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   28
BPIG   
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hausenbrook's Get Off My Cloud
  Doberman Pinscher   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Aeon Legend Sun Of Wukong

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

Best Puppy In Breed
Shelaskan Bearhug Heart Tug


Winners Dog: (3-1-0-0)
Bearhug's Aeon Legend Sun Of Wukong

Reserve Winners Dog
Shelaskan Bearhug Heart Tug

Junior Puppy Dog Class
1st Shelaskan Bearhug Heart Tug

12-18 Month Dog Class
1st Bearhug's Aeon Legend Sun Of Wukong

Open Dog Class
1st Nordic Wild Storm


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

12-18 Month Bitch Class
1st Bearhug's Mfy Demi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shelbernese Calico Cricket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shelbernese Calico Cricket

Reserve Winners Bitch
Kumnc Hershey N Cruz's Quincy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kumnc Hershey N Cruz's Quincy

Open Bitch Class
1st Shelbernese Calico Cricket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Xelascon Desperado Gold

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Ravencrest Chachacha Cinnrhee

Best Puppy In Breed
Xelascon Du Chocolat Noir

Select Bitch
Ch Cinnrhee's Midnight Summer Breeze


Winners Dog: (1-3-0-2)
Xelascon Desperado Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Xelascon Desperado Gold


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Ravencrest Chachacha Cinnrhee

Reserve Winners Bitch
Xelascon Diamonds For Tiffany

Junior Puppy Bitch Class
1st Xelascon Du Chocolat Noir

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravencrest Chachacha Cinnrhee
2nd Xelascon Diamonds For Tiffany


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Best Puppy In Breed
Bramstoke's Embracing 5th Avenue


Winners Dog: (1-2-1-0)
Knatchbull Need A Bigger Boat

Senior Puppy Dog Class
1st Knatchbull Need A Bigger Boat


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Reserve Winners Bitch
Bramstoke's Embracing 5th Avenue

Senior Puppy Bitch Class
1st Bramstoke's Embracing 5th Avenue

Open Bitch Class
1st Ironbull's Buffy The Vamprslayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Bewitched

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Ravalleses Always A Step Ahead

Best Puppy In Breed
Ch Ravalleses Always A Step Ahead

Select Dog
Ch Dobereich's Upping The Ante


Winners Dog: (2-1-2-0)
Ravalleses Always A Step Ahead

Reserve Winners Dog
Hausenbrook's Man Of God

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses Always A Step Ahead

12-18 Month Dog Class
1st Hausenbrook's Man Of God


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Dobereich's Bewitched

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dobereich's Bewitched

3-6 Month Bitch Class
1st Hausenbrook's Get Off My Cloud
2nd Legendale Reign Of Goldgrove


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Of Opposite Sex
Bosworths Faith In Lily

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Puppy In Breed
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bosworths Faith In Lily

Senior Puppy Bitch Class
1st Bosworths Faith In Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Alex Pod Moravskym Betlemem

Best Puppy In Breed
Maple Woods Tripull A Birbark


Winners Dog: (2-0-0-0)
Alex Pod Moravskym Betlemem

Reserve Winners Dog
Maple Woods Tripull A Birbark

Senior Puppy Dog Class
1st Maple Woods Tripull A Birbark

12-18 Month Dog Class
1st Alex Pod Moravskym Betlemem



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ailama Try To Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
Drewsar Envious Eclipse

Best Puppy In Breed
Estrelaleal Nautical Disaster


3-6 Month Dog Class
1st Claircreek Fergus d'Pissarro


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Drewsar Envious Eclipse

Reserve Winners Bitch
Bigbay Cairenn Chasdubh

Senior Puppy Bitch Class
1st Estrelaleal Nautical Disaster

12-18 Month Bitch Class
1st Bigbay Cairenn Chasdubh

Open Bitch Class
1st Drewsar Envious Eclipse

3-6 Month Bitch Class
1st Claircreek Elora d'Pissarro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daisy Duke Von Der Indischen-See



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kyser Bearrs Rattle And Hum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Of Opposite Sex
Ch Lindsayleigh's Add A Ltl Spice

Select Dog
Ch Lindsayleigh's Nelson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Snowmist's Everyone's Oreo




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   27
Group 2nd   
Ch Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   21
Group 3rd   
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   19
Group 4th   GCh Crofterslee Coachman   Border Terrier   16
BPIG   Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blythfell Balfour   West Highland White Terrier   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Ispy Deal Or No Deal

Best Of Opposite Sex
Camerata Ispy Monke C Monke Do

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Camerata Ispy Monke C Monke Do

Best Puppy In Breed
Lamz Let's Roll


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lamz Let's Roll

Junior Puppy Dog Class
1st Lamz Let's Roll


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Camerata Ispy Monke C Monke Do

Reserve Winners Bitch
Lamz Snowbrook Haters Gonna Hate

12-18 Month Bitch Class
1st Lamz Snowbrook Haters Gonna Hate

Open Bitch Class
1st Camerata Ispy Monke C Monke Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Crofterslee Coachman

Best Of Opposite Sex
Foxrun Blue Horizon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ottermask Mr Selfridge

Best Puppy In Breed
Ottermask Mr Selfridge


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ottermask Mr Selfridge

Open Dog Class
1st Ottermask Mr Selfridge


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Foxrun Blue Horizon

12-18 Month Bitch Class
1st Foxrun Blue Horizon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
uBuntu's Violet Mae Of Paradox



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistybrig Turnip The Heat

Best Puppy In Breed
Mistybrig Turnip The Heat


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistybrig Turnip The Heat

Canadian Bred Dog Class
1st Mistybrig Turnip The Heat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Of Opposite Sex
Zlatapraha Vaughan

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sandant Special Edition

Best Puppy In Breed
Sandant Special Edition


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sandant Special Edition

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sandant Special Edition


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Zlatapraha Vaughan

12-18 Month Bitch Class
1st Zlatapraha Vaughan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Glahms Golden Aelwen

Select Bitch
Ch German Dandies' Victoria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash

Select Bitch
Ch Moonshadows Dreamboat Annie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Isle Of Arran

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Isle Of Arran



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Glenroslin's Isle Of Arran

Reserve Winners Bitch
Gemma Stonehenge Venus La Universal

Junior Puppy Bitch Class
1st Gemma Stonehenge Venus La Universal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glenroslin's Isle Of Arran


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Honeywheat's Poetry In Motion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Puppy In Breed
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Dreams N Roses

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Skyehigh's Dreams N Roses

Best Puppy In Breed
Ch Forestfield Shotgun Rider


Winners Dog: (3-2-1-0)
Wild Look Of Bright Star

Reserve Winners Dog
Forestfield Shotgun Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Forestfield Shotgun Rider

12-18 Month Dog Class
1st Wild Look Of Bright Star
2nd ForestDarinelleField Robbie

3-6 Month Dog Class
1st Blythfell Balfour


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Skyehigh's Dreams N Roses

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's High Class

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Dreams N Roses
2nd Skyehigh's High Class


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   32
Group 2nd   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   31
Group 3rd   GCh Claripugs The Diplomat   Pug   29
Group 4th   Ch Maximilla's Clever Piano Man   Chinese Crested   27
BPIG   Ch Maximilla's Clever Piano Man   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nimiq's Malted Milk   Havanese   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Burbrook Wug Royal Shenanigans

Best Of Opposite Sex
Ch Madrigal Don'tWannamissathing

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Tallygolds Northern Skye

Best Puppy In Breed
GCh Burbrook Wug Royal Shenanigans


Winners Dog: (2-1-0-1)
Madrigal Don'tWannamissathing

Reserve Winners Dog
Midsummer Take A Back Road

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer Take A Back Road

Senior Puppy Dog Class
1st Madrigal Don'tWannamissathing


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Tallygolds Northern Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tallygolds Northern Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GCh Maximilla's Clever Piano Man

Best Of Opposite Sex
Dokkum Nights On Broadway

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Insar Jelani Iz Kanekso

Best Puppy In Breed
GCh Maximilla's Clever Piano Man


Winners Dog: (4-2-1-0)
Insar Jelani Iz Kanekso

Reserve Winners Dog
Nine Golden Tails Of Lore

Junior Puppy Dog Class
1st Dokkum Tokyo Nights

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nine Golden Tails Of Lore

Open Dog Class
1st Insar Jelani Iz Kanekso
2nd Dokkum Jive Talking


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Dokkum Nights On Broadway

Reserve Winners Bitch
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Junior Puppy Bitch Class
1st Dokkum Nights On Broadway

Senior Puppy Bitch Class
1st Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

3-6 Month Bitch Class
1st All Curds No Whey Of Lore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch HeartsDelites View From Abroad

Best Of Opposite Sex
Ch Twinkle's Eye Of The Storm

Best Puppy In Breed
Ch HeartsDelites View From Abroad


Winners Dog: (1-0-0-1)
Twinkle's Eye Of The Storm

Senior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Eye Of The Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mystik Dramatique Design

Best Of Opposite Sex
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Best Puppy In Breed
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Senior Puppy Dog Class
1st Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ladyday's How High The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyday's How High The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rigair Belle Adele

Best Puppy In Breed
Rigair Chanelle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rigair Belle Adele

Reserve Winners Bitch
Rigair Chanelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Chanelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Belle Adele


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pinkribbon's Behave Yourself

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's Behave Yourself



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Livanda Fabbiano

Best Puppy In Breed
Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (1-0-1-0)
Taeplace SoGangsta At Obsession

Junior Puppy Dog Class
1st Taeplace SoGangsta At Obsession



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Winterhaven R Impressive Baron

Best Of Opposite Sex
Winterhaven Great Expectations

Best Puppy In Breed
Winterhaven Great Expectations



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Winterhaven Great Expectations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterhaven Great Expectations


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Of Opposite Sex
Bellefleets Little Deuce Coupe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Chocolate Daquiri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellefleets Little Deuce Coupe

Senior Puppy Dog Class
1st Bellefleets Little Deuce Coupe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Chocolate Daquiri


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Claripugs The Diplomat

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Shoalcreek's Heavenly Liza

Best Puppy In Breed
Shoalcreek's Heavenly Liza



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shoalcreek's Heavenly Liza

Junior Puppy Bitch Class
1st Shoalcreek's Heavenly Liza


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   31
Group 2nd   
Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   30
Group 3rd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   24
Group 4th   
Ch Commitment's Holy Diver
  Chow Chow   23
BPIG   
Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanir's Canadian Edition   Lhasa Apso   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq

Senior Puppy Dog Class
1st Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Aldars Will Always Remember

Best Of Opposite Sex
Ch Echojack's Iron Maiden

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Nonnies Bulldacious Rise Above


Winners Dog: (1-1-1-1)
Nonnies Bulldacious Rise Above

12-18 Month Dog Class
1st Nonnies Bulldacious Rise Above


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Nonnies Bulldacious Have Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Nonnies Bulldacious Have Faith


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Commitment's Holy Diver




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
NspirD Elevated Style

Best Puppy In Breed
NspirD Elevated Style


Winners Dog: (1-0-0-0)
NspirD Elevated Style

Junior Puppy Dog Class
1st NspirD Elevated Style



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Ch Robb Isle Organized Chaos Aldar

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Fullofbull's Toto

Best Puppy In Breed
Ch Valpo's Man Of Steele


Winners Dog: (1-3-1-1)
Fullofbull's Toto

Senior Puppy Dog Class
1st Fullofbull's Toto


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Petitslutins Robb Isle Shado

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts Elfrida

Junior Puppy Bitch Class
1st Ottervalley Cricket Fullofbull

Senior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Elfrida

Open Bitch Class
1st Petitslutins Robb Isle Shado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Vanir's On A Claire Day

Best Of Opposite Sex
Sails N Tails Mo Trouble

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Vanir's On A Claire Day

Best Puppy In Breed
Sails N Tails Mo Trouble


Winners Dog: (1-3-0-0)
Sails N Tails Mo Trouble

Junior Puppy Dog Class
1st Sails N Tails Mo Trouble


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Vanir's On A Claire Day

Reserve Winners Bitch
Vanir's Scarlett Huntress

Canadian Bred Bitch Class
1st Vanir's Scarlett Huntress

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanir's On A Claire Day

Open Bitch Class
1st Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

3-6 Month Bitch Class
1st Vanir's Canadian Edition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Thalpet's Its About Time

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Joy Ride

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Thalpet's Its About Time

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Joy Ride


Winners Dog: (2-2-0-0)
Thalpet's Its About Time

Reserve Winners Dog
Asa's Whiskey Wisdom At Denali

12-18 Month Dog Class
1st Asa's Whiskey Wisdom At Denali

Open Dog Class
1st Thalpet's Its About Time


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bellefleet's Joy Ride

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Gravitational Force

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet Gravitational Force

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Joy Ride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Valmara's The One And Only

Best Of Opposite Sex
Valmara's Seraph

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Valmara's The One And Only

Best Puppy In Breed
Valmara's The One And Only


Winners Dog: (1-1-0-0)
Valmara's The One And Only

Junior Puppy Dog Class
1st Valmara's The One And Only


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Valmara's Seraph

Senior Puppy Bitch Class
1st Valmara's Seraph


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

12-18 Month Bitch Class
1st Regalred Last Try N Dungreggor


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   40
Group 2nd   
JBB's Set Fire To The Reign
  Bouvier des Flandres   31
Group 3rd   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   30
Group 4th    Wind Dancer-Aylesford Paradox   Welsh Corgi (Pembroke)   29
BPIG   Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake Dior Nior   Shetland Sheepdog   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
Ch Turbar Pop Quiz At Xsells

Best Of Opposite Sex
Ch Northbay's Party People X'Sells

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Wenlisa's Edge Of Easy

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Edge Of Easy

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Select Bitch
Ch Aleshanee Angel Alkira


Winners Dog: (2-3-3-2)
Holler's Midnight Express

Reserve Winners Dog
Ninebark's Day Off

Senior Puppy Dog Class
1st Holler's Midnight Express
2nd Ninebark's Day Off


Winners Bitch: (2-3-3-2)
Wenlisa's Edge Of Easy

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws In A Heartbeat

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws In A Heartbeat

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Edge Of Easy

Open Bitch Class
1st EweTurn The Page


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Groguard Fantasia

Best Puppy In Breed
Groguard Fantasia



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Groguard Fantasia

Reserve Winners Bitch
Arrivee's Tessarion La Nouvelle Lune

Junior Puppy Bitch Class
1st Groguard Fantasia

Open Bitch Class
1st Arrivee's Tessarion La Nouvelle Lune
2nd Groguard Electra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch JBB's Set Fire To The Reign




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Highlandblue Crishmal N Clover

Best Puppy In Breed
Highlandblue Crishmal N Clover



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Highlandblue Crishmal N Clover

Senior Puppy Bitch Class
1st Highlandblue Crishmal N Clover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Tir Nan' Og Shock Rock


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tir Nan' Og Shock Rock

Open Dog Class
1st Tir Nan' Og Shock Rock



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Darena Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ch Diesel Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ch Erena Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Erena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Erena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kimura's Uno

Best Of Opposite Sex
Kyon's Boldest Valkyrie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kimura's Uno


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kimura's Uno

Open Dog Class
1st Kimura's Uno


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Boldest Valkyrie

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Boldest Valkyrie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Laureate Vignette

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Laureate Vignette

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey

Select Dog
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey

Select Bitch
Ch Cermel Bradshaw Powder Me Blue


Winners Dog: (2-4-2-1)
Cameo I Have A Dream

Reserve Winners Dog
Starquest Cermel Turbo Charged

Senior Puppy Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged

Open Dog Class
1st Cameo I Have A Dream


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Laureate Vignette

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Soleil

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Collateral Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Laureate Vignette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Soleil
2nd Ramblinbrooks Amazin Grace

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake Dior Nior


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Yasashiikuma Jumpin Jack Flash

Best Of Opposite Sex
Yasashiikuma Dare T'B Different

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Best Puppy In Breed
Yasashiikuma Mine's A Guinness


Winners Dog: (1-1-1-0)
Yasashiikuma Mine's A Guinness

Junior Puppy Dog Class
1st Yasashiikuma Mine's A Guinness


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Dare T'B Different


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Wind Dancer-Aylesford Paradox

Best Of Opposite Sex
Ch Wenlisa's For Sheeps N Giggles

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Wenlisa's For Sheeps N Giggles

Best Puppy In Breed
Ch Wenlisa's For Sheeps N Giggles

Select Dog
Ch Kendelees Reach For The Sky


Winners Dog: (1-2-2-0)
Buster's Black Badger

Senior Puppy Dog Class
1st Buster's Black Badger


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Wenlisa's For Sheeps N Giggles

Reserve Winners Bitch
Winddancer Getup And Boogie

Junior Puppy Bitch Class
1st Winddancer Getup And Boogie

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's For Sheeps N Giggles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 22nd of June 2017 11:52:37 PM