Mount Cheam Canine Association
Sunday, September 25, 2011



Related Results


Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura's Snowbird
"Annie"
Fran Zimmerman, Aura Poodles
Best In Show
Judge: Robert Dawson
Alaskan Malamute  
Ch Mytuk's Technical Knock Out
Points: 249 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Robert Dawson
Pomeranian  
Ch Sunterra Stand N Deliver
Best Brace In Show
Judge: Robert Dawson
Boston Terrier Ch Rodonnas Playing With The Devil & Boston Terrier  Rodonnas Lets Even The Odds
Best Veteran In Show
Judge: Robert Dawson
Newfoundland  Ch CastaNewf's Obsession
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Dawson
Bulldog   Lenbullan Dio D'Oro








Group 1 - Stanley Shen Top Dog
Points
Group 1st   Ch RoseWin Anson's Cervelo   Weimaraner   36
Group 2nd    Oceanspray Fashion Design   Retriever (Labrador)   34
Group 3rd   Ch Gleneire's Im Stuck On You   Spaniel (English Springer)   26
Group 4th    Corum Six And The City   Retriever (Golden)   25
BPIG    Ottergroves Immaculate Inception   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
Ch NMH Affinity Spirit Of The Dance



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 9 pts
Corum Six And The City



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Oceanspray Fashion Design



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Tollchester's Top Secret



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 4 pts
Sjoblom Sherwood's California Dream



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Brasswinds Dasia Blue



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gleneire's Im Stuck On You



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Statesman's Awesome Solstice



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
GCh RoseWin Anson's Cervelo







Group 2 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxglen Deal Or No Deal
  Basset Hound   14
Group 2nd   
Ch Hollyrood Thistle Of Tamazar
  Deerhound (Scottish)   13
Group 3rd   
Ch Coso's Adonis Of Argos
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 4th   
HeavenlyHund's Athena ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   6
BPIG   
HeavenlyHund's Athena ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Procyon Omineca Of Mijkelh



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxglen Deal Or No Deal



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Till's Livin' Is Easy



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Ch HeavenlyHund's Athena ML



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
HeavenlyHund's Hera MSP



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hollyrood Thistle Of Tamazar



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polygor's Stolen Moments



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Coso's Adonis Of Argos



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Parfait's Tall Dark And Handsome







Group 3 - Barbara Watt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mytuk's Technical Knock Out
  Alaskan Malamute   48
Group 2nd   
Ch Skansen's Great Gatsby
  Schnauzer (Giant)   47
Group 3rd   
Ch Daybreak's Bad Influence
  Boxer   45
Group 4th   
GCh CastaNewf's Rendition
  Newfoundland   41
BPIG   
Ch Aerdenhout's Catch The Wind
  Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mytuk's Technical Knock Out



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 3 pts
Ebnet's Wild Wild West



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Daybreak's Bad Influence



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Royolyn Athabaskan



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Burke's Pinocchio Of BNV



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kaskadian's Jonsan Keeping The Peace



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 11 pts
Ch Audley Farms Resolute King Of My Castle



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 3 pts
GCh CastaNewf's Rendition



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Armada's Little Orca



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 2 pts
Trojan's Cuda V Blackburne



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Skansen's Great Gatsby



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Steinhaus Curb Your Enthusiasm



Judge: Barbara Watt

Best Of Breed: 5 pts
Ch Huskavarna's Perfect To A T







Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Leman Thalie
  West Highland White Terrier   18
Group 2nd   Ch Dunsmuir's Black Ice Treasure   Scottish Terrier   17
Group 3rd   
Ch Joval's Charli Angel at Tappenaire
  Airedale Terrier   13
Group 4th   
Ch Harringtons Crimsonrose Figaro
  Australian Terrier   10
BPIG    Glenfraser's Stellar Rose   Scottish Terrier   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Joval's Charli Angel at Tappenaire



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Harringtons Crimsonrose Figaro



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Fanfare Just Eat My Dust



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bonniedee Lady Of Starlight



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Morgansonne Topper Dar-Lu



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Littlefield Just Let It Ride



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kruse's High Interest



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dunsmuir's Black Ice Treasure



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Leman Thalie







Group 5 - Stanley Shen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Stand N Deliver
  Pomeranian   58
Group 2nd   
Ch Pastoral Hit The Jackpot
  Yorkshire Terrier   44
Group 3rd   
Ch Sheeba King Arthur
  Cavalier King Charles Spaniel   43
Group 4th   
Marsic Get Outta My Way
  Italian Greyhound   40
BPIG   
Ch Sunterra Stand N Deliver
  Pomeranian   N/A
Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sheeba King Arthur



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Dewdrops Lil Sip Of Domperignon



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sand-Man Miss Kitty



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Jovancrest's Jewel Of Kaunotar



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sugar Bay's Beringer



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Marsic Get Outta My Way



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Pinup's Red Slider



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 12 pts
GChEx Freespirits For Your Eyes Only



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 13 pts
Ch Sunterra Stand N Deliver



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Kailand's Ruben Of Protearidge



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Seket Mara Troubadour



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Ch RanMar's Alexander The Great



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pastoral Hit The Jackpot







Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kyeri's Ralung Tenzing
  Tibetan Terrier   46
Group 2nd   
Ch Amberbull Make A Sexy Time
  French Bulldog   45
Group 3rd   
Ch Furchila Autumn Breeze
  Lhasa Apso   38
Group 4th   
Ch Daimler's Krack-R-Jack At Klitsa
  Keeshond   28
BPIG    Sunojo Red Red Wine   Shiba Inu   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 8 pts
Vannassau's Avenger



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Wood's Bam Bam Bigelo



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Shenandal Estate Firebug



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts
Ch Amberbull Make A Sexy Time



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts
Ch Daimler's Krack-R-Jack At Klitsa



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 9 pts
Ch Furchila Autumn Breeze



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Hushaby's Isibell



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Kimelle Voodoo Chile



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts
Sunojo Red Red Wine



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Kojiros The Magic Begins Again



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kyeri's Ralung Tenzing





Group 7 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quiche's Ivee League
  Bouvier des Flandres   23
Group 2nd   
Ch Edgeview In Style
  Shetland Sheepdog   22
Group 3rd    Laslars Angel Face Mirajasta   German Shepherd Dog   10
Group 4th    Rainforest Tallywood Artifact   Collie (Rough)   7
BPIG    Shelgrande Livin' On The Edge   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Malpaso Zoolo Striptease



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Celticmoon's Mystic Storm



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Quiche's Ivee League



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
Rainforest Tallywood Artifact



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts
Laslars Angel Face Mirajasta



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 11 pts
GChEx Edgeview In Style



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Tailbrite Beltane Dark Before Dawn



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 11:52:57 AM