K-W Kennel Club
Sunday, May 22, 2016



Related Results

Conformation

Saturday, May 21
Saturday, May 21 (Limited Breed Show for German Breeds)
Sunday, May 22
Monday, May 23 (Show # 3)
Monday, May 23 (Show # 4)

Rally Obedience

Monday, May 23 (Rally Trial 1)
Monday, May 23 (Rally Trial 2)
Monday, May 23 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Pat Blenkey --
GCh. Liberator's Power Play
"Kessel"
Breeder/Owner/Handler: Pat Blenkey & Brian Casey
www.wrathliberator.com


Best In Show
Judge: Nancy Popovich
Whippet  
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
Points: 188 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Nancy Popovich
Samoyed   Vanderbilt's Mister Jake
Best Baby Puppy In Show
Judge: Nancy Popovich
Bullmastiff  
Bramstoke's Heaven And Earth








Group 1 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl
  Retriever (Flat-Coated)   39
Group 2nd   
Ch Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   36
Group 3rd    Ferngold's Royal Sterling   Vizsla (Smooth-Haired)   35
Group 4th   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   33
BPIG   
Ch Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Puppy In Breed
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Perryglen's Cell Block Tango



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Stannyfield's Say Hey Kid

Best Of Opposite Sex
Whisperfield Summer Silence

Best Puppy In Breed
Ch Stannyfield's Say Hey Kid

Select Bitch
Ch Aspenglow's Moonshadow


Winners Dog: (1-0-0-2)
Whisperfield Summer Silence

Senior Puppy Dog Class
1st Whisperfield Summer Silence



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl

Best Of Opposite Sex
Ch Butterblac Time Step

Select Bitch
Ch Blacmoor Puppy New Year




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Bluesouth's That's The Ticket

Best Of Opposite Sex
Ch Akira's Tears Of The Phoenix


3-6 Month Bitch Class
1st Maktawae Star Of D'Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem

Best Of Opposite Sex
Katyra You Missed A Spot

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Oryxes Penchant 4 Fowl Feather

Best Puppy In Breed
Oryxes Penchant 4 Fowl Feather


Winners Dog: (1-3-1-0)
Oryxes Penchant 4 Fowl Feather

Senior Puppy Dog Class
1st Oryxes Penchant 4 Fowl Feather


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Katyra You Missed A Spot

Reserve Winners Bitch
Edenvalley Red Dory

Junior Puppy Bitch Class
1st Katyra You Missed A Spot
2nd Edenvalley Red Dory

Open Bitch Class
1st Wagosh's Lady Kyla A Laces


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Captiva Coderry The Vision

Best Of Opposite Sex
GCh Captiva Our Vision

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Captiva Coderry The Vision

Best Puppy In Breed
Captiva's Avenger


Winners Dog: (2-1-0-1)
Captiva Coderry The Vision

Reserve Winners Dog
Captiva's Avenger

Senior Puppy Dog Class
1st Captiva's Avenger

Open Dog Class
1st Captiva Coderry The Vision


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Captiva's Contessa

Open Bitch Class
1st Captiva's Contessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Truly Priceless

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Ashleysown Truly Priceless

Best Puppy In Breed
Ashleysown Truly Priceless


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ashleysown Colour Of The Wind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ashleysown Colour Of The Wind


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Ashleysown Truly Priceless

Reserve Winners Bitch
Ashleysown Touch Of Colour

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashleysown Truly Priceless
2nd Ashleysown Touch Of Colour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Puppy In Breed
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot


Winners Dog: (1-0-1-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Senior Puppy Dog Class
1st RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clussexx Whisper In The Wind

Best Puppy In Breed
Clussexx Whisper In The Wind


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clussexx Whisper In The Wind

Junior Puppy Dog Class
1st Clussexx Whisper In The Wind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Best Puppy In Breed
Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Junior Puppy Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Best Of Opposite Sex
Ferngold's Royal Passion

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Open Dog Class
1st Ferngold's Royal Sterling


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Passion

Open Bitch Class
1st Ferngold's Royal Passion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Breica's Ain't That A Btch



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Weatherrun's Enchanted Ella

Open Bitch Class
1st Weatherrun's Enchanted Ella


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   16
Group 2nd   
Ch Agha Djari's Jakarta
  Afghan Hound   14
Group 3rd   
Ch Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   12
Group 4th   
Ch Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   11
BPIG   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Agha Djari's Jakarta

Best Of Opposite Sex
Tirzah All About The Bling

Best Puppy In Breed
Tirzah All About The Bling



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tirzah All About The Bling

Senior Puppy Bitch Class
1st Tirzah All About The Bling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Lapidus Ted du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Senior Puppy Dog Class
1st Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Puppy In Breed
Erieau's Black Sabbath


Winners Dog: (2-0-1-0)
Alstertal's Sir Frangelico MLD

Reserve Winners Dog
Erieau's Black Sabbath

Junior Puppy Dog Class
1st Erieau's Black Sabbath

Open Dog Class
1st Alstertal's Sir Frangelico MLD



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hunu The Patriot At Freestyle MW

Best Puppy In Breed
Hunu The Patriot At Freestyle MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hunu The Patriot At Freestyle MW

Senior Puppy Dog Class
1st Hunu The Patriot At Freestyle MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W

Best Of Opposite Sex
Ch Sweetwire's Daybreak Design




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Sarjo's Pretoria

Select Bitch
Ch Copperridge Sky Dancer Athena



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sarjo's Pretoria

Junior Puppy Bitch Class
1st Sarjo's Pretoria

3-6 Month Bitch Class
1st Mobukhosi's Circle Of Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
McCartney's Star Line Up



Winners Bitch: (0-1-0-1)
McCartney's Star Line Up

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Star Line Up

3-6 Month Bitch Class
1st McCartney N Alacrity Celeste


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Summerford's What Ever
  Newfoundland   59
Group 2nd   
Ch Mahogany's Gallant Spirit V Charley
  Saint Bernard   56
Group 3rd    Vanderbilt's Mister Jake   Samoyed   38
Group 4th   
Ch Contessa's Not So Angel's Mason
  Cane Corso   35
BPIG    Vanderbilt's Mister Jake   Samoyed   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alpenspirit Fine Red Wine

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Fine Red Wine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alpenspirit Fine Red Wine

Senior Puppy Bitch Class
1st Alpenspirit Fine Red Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch K Park's Summit Bound CinnRhee

Best Of Opposite Sex
GCh Cinnibon's Burnt Bunn

Best Puppy In Breed
Uppercuts Poetry In Motion

Select Dog
Ch Uppercuts Chip Off The Block



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Cinnrhee's Midnight Summer Breeze

Reserve Winners Bitch
Uppercuts Poetry In Motion

Junior Puppy Bitch Class
1st Uppercuts Poetry In Motion

Senior Puppy Bitch Class
1st Cinnrhee's Cultured Pearl

Open Bitch Class
1st Cinnrhee's Midnight Summer Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Bramstoke's Back In Style


3-6 Month Dog Class
1st Bramstoke's Heaven And Earth


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bramstoke's Back In Style

12-18 Month Bitch Class
1st Bramstoke's Back In Style


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
Liberator's Red Alert

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Stratford CT's Flex

Best Puppy In Breed
Liberator's Red Alert

Select Dog
Ch Liberator's Texas Star


Winners Dog: (3-2-2-0)
Stratford CT's Flex

Reserve Winners Dog
Nantom's High Octane

12-18 Month Dog Class
1st Nantom's High Octane

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hausenbrook's Dragonheart

Open Dog Class
1st Stratford CT's Flex


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Liberator's Red Alert

Reserve Winners Bitch
Nantom's Shooting Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Liberator's Red Alert

12-18 Month Bitch Class
1st Nantom's Shooting Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold

Best Of Opposite Sex
Jaylor's On Pointe Precious Jewel V Danetastic

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bosworth's Honourable Hunter


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bosworth's Honourable Hunter

12-18 Month Dog Class
1st Bosworth's Honourable Hunter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Thickish Newfoundlands Event At Jalynn

Best Puppy In Breed
Mariner's Ice Breaker



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Thickish Newfoundlands Event At Jalynn

Reserve Winners Bitch
Mariner's Ice Breaker

Senior Puppy Bitch Class
1st Mariner's Ice Breaker

Open Bitch Class
1st Thickish Newfoundlands Event At Jalynn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fado's Digby A Treasure Diver




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Abraxus Kamryn N Deamonta At Braveheart

Best Puppy In Breed
Abraxus Margo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Abraxus Kamryn N Deamonta At Braveheart

Reserve Winners Bitch
Abraxus Margo

Junior Puppy Bitch Class
1st Abraxus Margo

Open Bitch Class
1st Abraxus Kamryn N Deamonta At Braveheart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 17 pts (5-5-5-3)
Ch Mahogany's Gallant Spirit V Charley

Best Of Opposite Sex
Ch Athena XII

Best Of Winners: (5-5-5-3)
Lil' Jon's Gideon

Best Puppy In Breed
Pakoanani Halo Cortana

Select Dog
GCh R'Solitaire Astro Montmart

Select Bitch
GCh Snowridge A Sprig O'Jasmine


Winners Dog: (5-5-5-3)
Lil' Jon's Gideon

Reserve Winners Dog
Lil' Jon's Rum Runner's Last Call

Senior Puppy Dog Class
1st Pakoanani Saint Mac Truck

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lil' Jon's Rum Runner's Last Call
2nd Rainier's Eye Candy

Open Dog Class
1st Lil' Jon's Gideon
2nd Skyview's Shadowfrost Ny New York

3-6 Month Dog Class
1st Lasquite's Zeus II Snowridge


Winners Bitch: (5-5-5-3)
Rainier's Gypsy Woman

Reserve Winners Bitch
Nerthus Turtle Dove

Senior Puppy Bitch Class
1st Pakoanani Halo Cortana

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rainier's Gypsy Woman

Open Bitch Class
1st Nerthus Turtle Dove
2nd Carmen's Frosty Paws Of Royalty
3rd Nerthus Good Vibrations


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Mister Jake

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Because I Can

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Mister Jake

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Mister Jake


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Mister Jake

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Mister Jake


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Because I Can

Reserve Winners Bitch
Cabaka's Perfect For Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Because I Can

12-18 Month Bitch Class
1st Cabaka's Perfect For Me

3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Remember When


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Thunder Struck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lindsayleigh's Thunder Struck

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lindsayleigh's Thunder Struck



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 9 pts (3-5-1-1)
GCh Silcort Cliver

Best Of Opposite Sex
Ch Uhlan Talk Of The Town

Best Of Winners: (3-5-1-1)
MFF Buffalo's Rhinestone Cowgirl

Best Puppy In Breed
Schattentier's Now And Again


Winners Dog: (3-5-1-1)
Chimera Dinsdale Rocketman Vshiraz

Reserve Winners Dog
Dundee Saltus Ze Zahrabske

Senior Puppy Dog Class
1st Schattentier's Never Ask Why

12-18 Month Dog Class
1st Chimera Dinsdale Rocketman Vshiraz

Open Dog Class
1st Dundee Saltus Ze Zahrabske


Winners Bitch: (3-5-1-1)
MFF Buffalo's Rhinestone Cowgirl

Reserve Winners Bitch
Cortaillod Rebecca

Senior Puppy Bitch Class
1st Schattentier's Now And Again

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dinsdale-Chimera Dragonfly

Open Bitch Class
1st MFF Buffalo's Rhinestone Cowgirl
2nd Cortaillod Rebecca
3rd Roxy (ZY480876)

3-6 Month Bitch Class
1st Silcort Emma May


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowmist's Everyone's Oreo

12-18 Month Dog Class
1st Snowmist's Everyone's Oreo



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   26
Group 2nd   Ch Skyehigh's Celebration   West Highland White Terrier   25
Group 3rd   
GChEx Westchester Hill Boy
  Airedale Terrier   23
Group 4th   
Ch Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   14
BPIG   
Ch Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GChEx Westchester Hill Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Inglevalley Not Enuf Sage

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Arily's Holding Up The Sky

Best Puppy In Breed
Crescent's V Raynaire Starting Over

Select Bitch
GCh Regalridge Remember Me


Winners Dog: (2-4-1-2)
Arily's Holding Up The Sky

Reserve Winners Dog
Kana Haus Wayne It's Our Game

Senior Puppy Dog Class
1st Kana Haus Wayne It's Our Game

Open Dog Class
1st Arily's Holding Up The Sky

3-6 Month Dog Class
1st Shawndee Reston Green


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Terrydale HK Traymar's Trusted Traveler

Reserve Winners Bitch
Shawndee Cast Iron Wild Child

Senior Puppy Bitch Class
1st Crescent's V Raynaire Starting Over

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Cast Iron Wild Child

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Nexus

Open Bitch Class
1st Terrydale HK Traymar's Trusted Traveler


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Crofterslee Coachman

Select Dog
Ch Blue Rock The Dude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Of Opposite Sex
Glahms Golden Aelwen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Puppy In Breed
Glahms Thane Of Glamis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Thane Of Glamis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glahms Golden Aelwen

Senior Puppy Bitch Class
1st Glahms Golden Aelwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rightly So Handsome Harry

Best Of Opposite Sex
Happy Hart's Hugs And Kisses

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rightly So Handsome Harry

Best Puppy In Breed
Foxlore Cinnamon Twist


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rightly So Handsome Harry

Open Dog Class
1st Rightly So Handsome Harry


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Happy Hart's Hugs And Kisses

Reserve Winners Bitch
Foxlore Cinnamon Twist

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist

Open Bitch Class
1st Happy Hart's Hugs And Kisses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pines Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pines Daisy

12-18 Month Bitch Class
1st High Pines Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Pawzazz's Dolphus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Best Puppy In Breed
GCh Obsession Mad Queen Juana


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Junior Puppy Dog Class
1st Pawzazz's Dolphus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Beaute Noire Von Ahndeggoense

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaute Noire Von Ahndeggoense


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Toulin's Quite The Spectacle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Honeywheat's Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Honeywheat's Rumour Has It



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Honeywheat's Rumour Has It

Reserve Winners Bitch
Mariner's Grande Finale

Junior Puppy Bitch Class
1st Honeywheat's Rumour Has It
2nd Mariner's Grande Finale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Skyehigh's Celebration

Select Dog
Ch Dunkellers Fire N Ice Kasamar




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   17
Group 2nd   
GCh Tinyprints Watch Me Win
  Pomeranian   11
Group 3rd    Heaven Sent Miss L-E To Regaloake   Papillon   10
Group 4th   
GCh Oz's Thunder And Rain
  Yorkshire Terrier   8
BPIG    Heaven Sent Miss L-E To Regaloake   Papillon   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Burbrook Broduil FitzWug

Best Of Opposite Sex
Midsummers Highland Piper Lass

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Midsummers Highland Piper Lass

Best Puppy In Breed
Midsummers Highland Piper Lass


Winners Dog: (1-4-1-0)
Coverdale Diamonds On Wall Street

12-18 Month Dog Class
1st Coverdale Diamonds On Wall Street


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Flipp Darling Venice Pet

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Flipp Darling Venice Pet

Best Puppy In Breed
Prairiebaby Abracadabra JP

Select Dog
Ch Ashstone's Hearts Delite Fargo


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Prairiebaby Abracadabra JP

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairiebaby Abracadabra JP


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain

Best Of Opposite Sex
Oz's Merriment And Mayhem



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Oz's Merriment And Mayhem

Reserve Winners Bitch
Oz's Rejoice Rejoice

12-18 Month Bitch Class
1st Oz's Rejoice Rejoice

Open Bitch Class
1st Oz's Merriment And Mayhem


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   12
Group 2nd    Cherokee Legend Lorenzo   Bulldog   10
Group 3rd   GCh San Simon Bulls Frodo   French Bulldog   6
Group 4th    Lauris Lady Of Prose At Balfox   Poodle (Standard)   2
BPIG   
Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Cherokee Legend Lorenzo

Best Of Opposite Sex
MBM's Everli Quinn

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Cherokee Legend Lorenzo

Best Puppy In Breed
MBM's Everli Quinn


Winners Bitch: (3-1-0-0)
MBM's Everli Quinn

Senior Puppy Bitch Class
1st MBM's Everli Quinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Opposite Sex
Gentlewind's Downtown Abby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Gumby's Jive Talking Underdog


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Junior Puppy Dog Class
1st Gumby's Jive Talking Underdog


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gentlewind's Downtown Abby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gentlewind's Downtown Abby

3-6 Month Bitch Class
1st Siosalach's Set Fire To The Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh San Simon Bulls Frodo

Best Of Opposite Sex
Robb Isle Organized Chaos Aldar

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bugaboo Notorious!

Best Puppy In Breed
Bugaboo Notorious!


Winners Dog: (2-1-1-0)
Bugaboo Notorious!

Reserve Winners Dog
Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Junior Puppy Dog Class
1st Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Senior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Notorious!


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Robb Isle Organized Chaos Aldar

Canadian Bred Bitch Class
1st Robb Isle Organized Chaos Aldar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Best Puppy In Breed
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Select Bitch
Ch Brielle's Pass The Wine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Junior Puppy Bitch Class
1st Lauris Lady Of Prose At Balfox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Schutzu's Black Pearl Affair

Best Puppy In Breed
Schutzu's Black Pearl Affair



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Schutzu's Black Pearl Affair

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Black Pearl Affair


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Majestique Justice For All
  Briard   13
Group 2nd   
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater
  Welsh Corgi (Cardigan)   12
Group 3rd   
Ch Danga's Xenia-D
  Swedish Vallhund   10
Group 4th    Bonnyville Futurehaven Radar   Shetland Sheepdog   9
BPIG    Merrymoon Unmistakeable   Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Uretopia's I Love Lucy

Best Puppy In Breed
Uretopia's I Love Lucy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Uretopia's I Love Lucy

Junior Puppy Bitch Class
1st Uretopia's I Love Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Bayouland's Light It Up At Fortis

Best Of Opposite Sex
Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Bayouland's Light It Up At Fortis

Best Puppy In Breed
Bayouland's Light It Up At Fortis


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Bayouland's Light It Up At Fortis

Reserve Winners Bitch
Skyrunners Cal'lous Messenger

Senior Puppy Bitch Class
1st Bayouland's Light It Up At Fortis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyrunners Cal'lous Messenger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harvesthil Livin' On The Edge

Best Puppy In Breed
Harvesthil Livin' On The Edge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harvesthil Livin' On The Edge

Junior Puppy Bitch Class
1st Harvesthil Livin' On The Edge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bonnyville Futurehaven Radar

Best Of Opposite Sex
Futurehaven High Temptation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bonnyville Futurehaven Radar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bonnyville Futurehaven Radar

Open Dog Class
1st Bonnyville Futurehaven Radar

3-6 Month Dog Class
1st Regaloake's Encore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Futurehaven High Temptation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Futurehaven High Temptation

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious
2nd Regaloake's Keltic Bliss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danga's Xenia-D




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater

Best Of Opposite Sex
Merrymoon Unmistakeable

Best Puppy In Breed
Merrymoon Unmistakeable



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Merrymoon Unmistakeable

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrymoon Unmistakeable


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 01:21:52 AM