Mouvement Canin Quebecois
Saturday, October 22, 2011 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, October 22 (Show # 1)
Saturday, October 22 (Show # 2)
Sunday, October 23 (Show # 3)
Sunday, October 23 (Show # 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Multi BISS Can/Am Ch Cantex First You Make A Roux
Breeder: Brenda Cook & Trish Cooper, Cantex Reg'd Italian Greyhounds
Owner: Linda Thompson & Brenda Cook & Trish Cooper
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Ainslie Mills
Shetland Sheepdog  
GCh Shelhaven Sweet Seduction
Points: 218 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ainslie Mills
Pekingese   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
Best Puppy In Show
Judge: Ainslie Mills
Samoyed  
Etoilpolaire Rafale Luna Star




Group 1 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  American Cocker Spaniel   55
Group 2nd   
Ch Southgate Endor Mystic Shaman
  Brittany Spaniel   52
Group 3rd   
Ch SagaGold Amidala
  Golden Retriever   49
Group 4th   
Ch Pennybrook's I'm A Melvin 2
  Vizsla (Smooth-Haired)    43
BPIG    Labradale's Maid In The Shade   Labrador Retriever   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 2 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Euphoria At Riobel
  Petit Basset Griffon Vendeen    20
Group 2nd   
Sirovna Sitting Pretty
  Borzoi    19
Group 3rd    Akiliridge Freya Mali   Rhodesian Ridgeback    17
Group 4th   Ch Interlude Histoire de Diamant   Whippet   16
BPIG   
Serandida Abbaio Viva La Vita
  Ibizan Hound    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 3 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Beardusk's Darkest Desires
  Akita    33
Group 2nd   
Ch Monark Playing Foots
  Great Pyrenees    32
Group 3rd   Ch Lolyka Surf On Pink Wave   Portuguese Water Dog    31
Group 4th   
Ch Striders Santana V Drogheda
  Great Dane    30
BPIG   
Etoilpolaire Rafale Luna Star
  Samoyed   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   Ch Keepsake's Defying Gravity   Soft-Coated Wheaten Terrier    10
Group 2nd   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier    9
Group 3rd   
Terriland Let's Get Loud
  Border Terrier    8
Group 4th    Riobel Journey To The Stars   Miniature Schnauzer   7
BPIG   
Terriland Let's Get Loud
  Border Terrier    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 5 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    48
Group 2nd   
Ch Cantex First You Make A Roux
  Italian Greyhound   47
Group 3rd   Ch Deloka Gone With The Win   Chihuahua (Long Coat)   44
Group 4th   
Ch Mojito's Flash Gordon
  Havanese   35
BPIG    Deloka Rock That Body   Chihuahua (Short Coat)    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Alemick's In Like Flynn
  French Bulldog    8
Group 2nd    Rubypearl Neggie   Miniature Poodle   7
Group 3rd    Loveboby Anouk Of SKB's   Shih Tzu   4
Group 4th   
Bulldacious Joie De Vie
  Bulldog    1
BPIG   
Ch Alemick's In Like Flynn
  French Bulldog    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 7 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   38
Group 2nd   
Ch Boyero Keep On Lovin'Me
  Bouvier des Flandres   33
Group 3rd   
Ch Valubal Fitch Blake
  Old English Sheepdog    29
Group 4th   Ch Dolce Et Cabbana De Jacman   German Shepherd Dog    28
BPIG   
Dusousbois Mary Poppins
  Pembroke Welsh Corgi   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)




Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By