Muskoka District Kennel Club
Wednesday, July 27, 2011 - Show # 1



Related Results

Conformation

Wednesday, July 27 (Show # 1)
Wednesday, July 27 (Show # 2)
Thursday, July 28 (Show # 3)
Thursday, July 28 (Show # 4)
Friday, July 29 (Show # 5)

Rally Obedience

Friday, July 29 (Trial 1)
Friday, July 29 (Trial 2)



Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
AmCh CanCh BIS BISS Altair's Live Like Horses
Owner/Breeder: Patricia Pentland
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassy Tails
Best In Show
Judge: Mike Macbeth
Pekingese   
Ch Schuyler's Laparata Robert
Points: 121 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Mike Macbeth
French Bulldog    Robb Isle Watch Me








Group 1 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dobe's Den P Hot Shot
  Pointer    24
Group 2nd   
Ch Windmoor's Knickers In A Twist
  English Setter   23
Group 3rd   Ch Chrys-Haefen Rigger Folkins   Golden Retriever   22
Group 4th   
Ch Ataboy's Dazzle Me Daphne
  Brittany Spaniel   13
BPIG   
Ch Roaneden's Int'l Harvester
  Nova Scotia Duck Tolling Retriever   N/A
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts
Countrydream's Ambiance



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Neigenuveaux's Eleonore



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ataboy's Dazzle Me Daphne



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windmoor's Knickers In A Twist



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts
Rowansgaard His Excellency



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 8 pts
Ch Chrys-Haefen Rigger Folkins



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Grandriver's Sandra Dee



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dobe's Den P Hot Shot



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fogelhund Forever Rox







Group 2 - David Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki    5
Group 2nd   
Ch Golden Days Tequila Rose
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   4
Group 3rd   
Ch Cataraqui Winter Solstice
  Rhodesian Ridgeback    3
Group 4th   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   1
BPIG   
Wenrick's Rebel Without A Cause
  Whippet   N/A
Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Golden Days Tequila Rose



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cataraqui Winter Solstice



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wenrick's Rebel Without A Cause







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    20
Group 2nd   
Snowmist's Quicksilver Speigas
  Siberian Husky   13
Group 3rd   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher    11
Group 4th   
Ch Esmonds Qruzin' For A Bruzin'
  Rottweiler    10
BPIG    Nautika's Just Chilling At MSK   Great Pyrenees    N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Bella Donna



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Everlong's Little Inferno



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Knatchbull's Saxon 5th Avenue



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Striders Santana V Drogheda



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Nautika's Just Chilling At MSK



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Nottinghill's Next Milestone



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Esmonds Qruzin' For A Bruzin'



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Snowmist's Quicksilver Speigas







Group 4 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier    11
Group 2nd   Ch Cairwick Tansy Kirn   Cairn Terrier    10
Group 3rd   
GCh Skyehigh's MKC Bonaparte
  West Highland White Terrier   9
Group 4th   
J'Cobe Broxden The Headliner
  Smooth Fox Terrier   8
BPIG    Blythfell Coco   Lakeland Terrier    N/A
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts
Nevinaire's Three Card Monte



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cairwick Tansy Kirn



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Kelbriers Insolent Little Minx



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Blythfell Coco



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxbend Call My Agent



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
GCh Skyehigh's MKC Bonaparte







Group 5 - David Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese    24
Group 2nd   
Ch Chillin Like A Villain at SugarLamb
  Pomeranian    23
Group 3rd   Ch Fwaggles Hot 'N Bothered   Toy Manchester Terrier    20
Group 4th   
Ch Kateejopug's Empty Pockets
  Pug    19
BPIG    SugarLamb's J'Adore Dior   Pomeranian    N/A
Judge: David Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Mysticmoon's Catch Me If U Can



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cogie's Clara Belle



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Altair's Live Like Horses



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rockhurst's Carmelicious



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Prettyview's Dream Catcher



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Schuyler's Laparata Robert



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Chillin Like A Villain at SugarLamb



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 8 pts
Ch Kateejopug's Empty Pockets



Judge: David Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles Hot 'N Bothered







Group 6 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dreamland's Star Of Rivre Glen   Chow Chow    10
Group 2nd   
Ch Karendon's Ringmaster
  French Bulldog    9
Group 3rd   
Ch Vetset Kate Winsit
  Standard Poodle   4
Group 4th   
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert
  Bichon Frise    3
BPIG    Robb Isle Watch Me   French Bulldog    N/A
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts
Trent's Adoreabull Raindrop



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dreamland's Star Of Rivre Glen



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 4 pts
Ch Karendon's Ringmaster



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
Amjukees It's What I Am



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Vetset Kate Winsit





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   21
Group 2nd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    15
Group 3rd   
Ch Timberline's Firebird
  German Shepherd Dog    14
Group 4th    Windsong Night Fury   Collie (Rough)    6
BPIG    Windsong Night Fury   Collie (Rough)    N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Gefion's New York Lotto



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Romar's Undeniable



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Windsong Night Fury



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts
Ch Timberline's Firebird



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Chetwynd Chancezar Chosen



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By