Muskoka District Kennel Club
Wednesday, July 27, 2011 - Show # 2



Related Results

Conformation

Wednesday, July 27 (Show # 1)
Wednesday, July 27 (Show # 2)
Thursday, July 28 (Show # 3)
Thursday, July 28 (Show # 4)
Friday, July 29 (Show # 5)

Rally Obedience

Friday, July 29 (Trial 1)
Friday, July 29 (Trial 2)



Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
AmCh CanCh BIS BISS Altair's Live Like Horses
Owner/Breeder: Patricia Pentland
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassy Tails
Best In Show
Judge: David Paterson
Skye Terrier   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: David Paterson
French Bulldog    Robb Isle Watch Me




Group 1 - David Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grandriver's Sandra Dee
  Labrador Retriever   23
Group 2nd   
Ch Delmarva's Top of the World
  Golden Retriever   20
Group 3rd   
Ch Roaneden's Int'l Harvester
  Nova Scotia Duck Tolling Retriever   12
Group 4th   
Ch Dobe's Den P Hot Shot
  Pointer    9
BPIG   
Ch Roaneden's Int'l Harvester
  Nova Scotia Duck Tolling Retriever   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 2 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   6
Group 2nd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki    5
Group 3rd   
Ch Cataraqui Winter Solstice
  Rhodesian Ridgeback    4
Group 4th   
Ch Golden Days Tequila Rose
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
BPIG   
Wenrick's Rebel Without A Cause
  Whippet   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 3 - David Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog    20
Group 2nd   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher    13
Group 3rd   
Ch Striders Santana V Drogheda
  Great Dane    12
Group 4th   
Ch Everlong's Little Inferno
  Boxer    11
BPIG    Braxenburg's Highway To Hell   Rottweiler    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier    12
Group 2nd   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier    11
Group 3rd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   10
Group 4th   
J'Cobe Broxden The Headliner
  Smooth Fox Terrier   6
BPIG    Blythfell Coco   Lakeland Terrier    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese    24
Group 2nd   
Cogie's Clara Belle
  Chihuahua (Short Coat)    23
Group 3rd   
Ch Chillin Like A Villain at SugarLamb
  Pomeranian    22
Group 4th   
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo
  Pug    19
BPIG   
Cogie's Clara Belle
  Chihuahua (Short Coat)    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 6 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Standard Poodle   12
Group 2nd   
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert
  Bichon Frise    11
Group 3rd   Ch Dreamland's Star Of Rivre Glen   Chow Chow    10
Group 4th   
Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Baciare E Dire
  French Bulldog    9
BPIG    Robb Isle Watch Me   French Bulldog    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 7 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   23
Group 2nd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    17
Group 3rd   Ch Wotarukus Devil N Hell's Kitchen   Briard   16
Group 4th   
Ch Timberline's Firebird
  German Shepherd Dog    15
BPIG    Lakesong's Something Wicked   Old English Sheepdog    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)




Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By