Victoria County Kennel Club
Saturday, April 30, 2011 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, April 29 (Show # 1)
Friday, April 29 (Show # 2)
Saturday, April 30 (Show # 3)
Saturday, April 30 (Show # 4)
Sunday, May 01 (Show # 5)



Results courtesy of:

-- Shirley Perry --
Ch. Omega High Five
Owners: Shirley & Len Perry, Omega Collies Perm Reg'd
Handled by Shirley Perry
Best In Show
Judge: Robert Whitney
Australian Terrier   
Ch Shastakin Jersey Jake
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Norwegian Buhund    Kyon's Bold Nordic Queen




Group 1 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mario N Beechwood's Midnight Express
  American Cocker Spaniel   39
Group 2nd   
Ch Honadore Kiss N Tell
  Labrador Retriever   37
Group 3rd   
Ch Shor'Line Jetoca High Seas Adventure
  Golden Retriever   28
Group 4th   
Ch Seasyde Fashion Avenue
  Pointer    19
BPIG   
Tuffntendr's Roaneden Reel'Em In
  Nova Scotia Duck Tolling Retriever   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Windstorm Taliah el Sirhan
  Saluki    19
Group 2nd   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   18
Group 3rd   
Ch Ridgeville's Sir Walter Scott
  Rhodesian Ridgeback    17
Group 4th   Ch Quiet Creek's Hard To Come By   Bloodhound    16
BPIG   
Wenrick's Rebel Without A Cause
  Whippet   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 3 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Trishamar's What A Star Aurora
  Siberian Husky   22
Group 2nd   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher    19
Group 3rd   Ch Sapphire's Cooleo   Portuguese Water Dog    18
Group 4th   Ch Tickitbou N Bellagio Nostalgia   Boxer    17
BPIG    Knightons Twilight Bree   Rottweiler    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 4 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shastakin Jersey Jake
  Australian Terrier    14
Group 2nd   Ch Rolona's Revolutionary Road   Staffordshire Bull Terrier    13
Group 3rd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   12
Group 4th   
Ch Clossongrey Shylo Chestnuts Ona Fire
  Dandie Dinmont Terrier    11
BPIG    Meadowlake Black Muddy River   Border Terrier    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 5 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese    13
Group 2nd   
Ch Altair's Live Like Horses
  Chinese Crested    12
Group 3rd   
Sandees Tumbleweed Griffin
  Coton De Tulear   10
Group 4th   
Diventy's La Vie en Rose Paris
  Toy Manchester Terrier    7
BPIG   
Diventy's La Vie en Rose Paris
  Toy Manchester Terrier    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Suimien's Oops I Did It Again
  Shih Tzu   11
Group 2nd   
Ch Petite Cherie Savoir Faire At Foxmoor
  French Bulldog    6
Group 3rd    Mardeck N' Deloran's Sparkling Ice   Schipperke   5
Group 4th    Ormar Vision In White   Standard Poodle   4
BPIG    Mardeck N' Deloran's Sparkling Ice   Schipperke   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 7 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    30
Group 2nd   Ch Bugaboo's Big Shot   Old English Sheepdog    28
Group 3rd   
Ch Kalacsos Magdi
  Puli    27
Group 4th   
Ch ThundeRun's Mr Blue
  Australian Shepherd    26
BPIG    Kyon's Bold Nordic Queen   Norwegian Buhund    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)




Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By