Red Deer & District Kennel Club
Saturday, November 4, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Erin Brown
Pomeranian  
Ch Sunterra Sudden Impact
Points: 410 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Erin Brown
German Shepherd Dog  
GCh Kohlein's Estrella
Best Puppy In Show
Judge: Erin Brown
Weimaraner   Koping Win'Weim BirdsOfAFeather
Best Baby Puppy In Show
Judge: Erin Brown
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Tyrone In The Naaame Of Love
Best Brace In Show
Judge: Erin Brown
Staffordshire Bull Terrier 
GCh Distaff Black Bart & Staffordshire Bull Terrier 
GCh Distaff Blackbird








Group 1 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   72
Group 2nd    Tricklecreek Give It ToMe Strait   Spaniel (Clumber)   71
Group 3rd    Auburnmist Two Yours Truly   Retriever (Golden)   70
Group 4th   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   59
BPIG    Koping Win'Weim BirdsOfAFeather   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Curlsroc Lake Como   Lagotto Romagnolo   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Wulymut's Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Wulymut's Noodle



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wulymut's Noodle

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LK Wallaby



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
GCh Parador High Road

Best Puppy In Breed
Malhaven All The Rave

Select Bitch
Ch Ambrosia-Amira Von Den Donau Wirbeln



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Malhaven All The Rave

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Opposite Sex
Stonepeake Reid Btw The Lines

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt

Best Puppy In Breed
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Opposite Sex
Ch Itzawhat's Texas Holdem



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 10 pts (1-7-2-1)
Auburnmist Two Yours Truly

Best Of Opposite Sex
Ch Auburnmist Two Cents Worth

Best Of Winners: (1-7-2-1)
Auburnmist Two Yours Truly

Best Puppy In Breed
Heatherhill My Cup Of Tea

Select Bitch
GCh Brio's Hotsicle


Winners Dog: (1-7-2-1)
Auburnmist Water Be Gone


Winners Bitch: (1-7-2-1)
Auburnmist Two Yours Truly

Reserve Winners Bitch
Heatherhill My Cup Of Tea

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Eagertrieves King Jordan

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Drama Queen

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Eagertrieves King Jordan

Best Puppy In Breed
Beaumark's Black Diamond Imprint


Winners Dog: (2-2-0-0)
Eagertrieves King Jordan

Reserve Winners Dog
Critter Creek Kobe Rocks


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Eagertrieves Drama Queen

Reserve Winners Bitch
Beaumark's Black Diamond Imprint

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Tollwest Fox In Sox

Best Puppy In Breed
Tollwest Fox In Sox


Winners Dog: (1-1-2-0)
Tollwest Fox In Sox


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
KLAD Samamari Sweet Baby James

Best Of Opposite Sex
KLAD Samamari Fire And Rain

Best Of Winners: (3-6-1-1)
KLAD Samamari Sweet Baby James

Best Puppy In Breed
Canrick's Ever After

Select Dog
GCh Tricep Countrystars Grand Jury


Winners Dog: (3-6-1-1)
KLAD Samamari Sweet Baby James

Reserve Winners Dog
Lovely Favorite


Winners Bitch: (3-6-1-1)
KLAD Samamari Fire And Rain

Reserve Winners Bitch
Canrick's Ever After

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Prairiestorm Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Amigo's Spot On Miss Annie

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Prairiestorm Dream Catcher

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Dream Catcher

Select Dog
Ch Prairiestorm Chaser


Winners Dog: (2-2-2-0)
Prairiestorm Dream Catcher

Reserve Winners Dog
Kinwashkly Copperhead Road


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Amigo's Spot On Miss Annie

Reserve Winners Bitch
Neumannsown Amigo Mustang Saly

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tricklecreek Give It ToMe Strait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tricklecreek Give It ToMe Strait


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Winauby's Toppa The World

Best Of Opposite Sex
Winauby's U Got Atta Tu'd

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Winauby's Toppa The World

Best Puppy In Breed
Winauby's U Got Atta Tu'd


Winners Dog: (1-3-0-0)
Winauby's Toppa The World


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Winauby's U Got Atta Tu'd

Reserve Winners Bitch
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Beswin Ynot Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Bondir Christie's Charade

Best Puppy In Breed
Ch Beswin Ynot Game Changer



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Bondir Margery's Mystere

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Word On The Street

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Finnibone's Get'It On

Best Of Opposite Sex
Ch Finnibone's Veni Vedi Vici

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Finnibone's Get'It On

Best Puppy In Breed
Finnibone's Get'It On


Winners Dog: (1-1-0-1)
Finnibone's Get'It On


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poeta del Rabadan



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Vizslavilla Prize Pure Goddess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Superhero CptMarvel Of Aurelia

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo

Best Puppy In Breed
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather

Reserve Winners Bitch
Koping Win'Weim RiverInTheRain





Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   43
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   36
Group 3rd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   35
Group 4th   
Ch Prelude Benjamin Button MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   34
BPIG   
Ch Dreamwindz White Label NV
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maxnme's Dark Angel   Whippet   0
Best Brace In Group    Teckelwood Winter Frost ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Brace In Group   Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Deloubelle With Best Wishes



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Of Opposite Sex
Ukrainian Bomond O Sole Moi

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Puppy In Breed
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Ukrainian Bomond O Sole Moi

Reserve Winners Bitch
Islandbasset Evenstaratmordawn

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Waskasoo's Rock And Roll

Best Of Opposite Sex
Telford's Super Fantastico

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Waskasoo's Rock And Roll

Best Puppy In Breed
Telford's Baby's Got Reach


Winners Dog: (1-3-0-0)
Waskasoo's Rock And Roll


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Telford's Super Fantastico

Reserve Winners Bitch
Telford's Baby's Got Reach

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Best Puppy In Breed
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure

Best Of Opposite Sex
Hello Dolly Stepowy Goniec

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Elance Moonstone

Best Puppy In Breed
Taugo's Raynbo Archer


Winners Dog: (4-2-1-0)
Elance Moonstone

Reserve Winners Dog
Taugo's Raynbo Archer


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Hello Dolly Stepowy Goniec

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Celestial Sky

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Era Of An Artistic Renaissance

Best Puppy In Breed
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Select Dog
GCh RHK Sunrise's Night Phantom


Winners Dog: (3-2-2-1)
Era Of An Artistic Renaissance

Reserve Winners Dog
Stardax Night Ranger


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Burberry Of Yang Guang Kennel

Reserve Winners Bitch
Teckelwood Winter Frost ML

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prelude Benjamin Button MW



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Firestorm's Joulu Aatto



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Pikkinokka's Star Struck

Reserve Winners Bitch
Braeldi's Lady Autumn

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee

Best Of Opposite Sex
Barrassy's Silhouette

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee

Best Puppy In Breed
Barrassy's Silhouette

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart


Winners Dog: (1-2-1-0)
Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Barrassy's Silhouette

Reserve Winners Bitch
Barrassy's Explorer

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Dreamwindz White Label NV

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Black Label Brut

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Dreamwindz White Label NV

Best Puppy In Breed
Dreamwindz White Label NV

Select Dog
Ch Manorcourt Midnight Jasper

Select Bitch
GCh Brushwood Meant To Be


Winners Dog: (2-2-1-2)
Dreamwindz Black Label Brut

Reserve Winners Dog
Guinness, Tn-i


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Dreamwindz White Label NV

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Blue By Tarakru





Group 3 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   87
Group 2nd   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   80
Group 3rd   
GCh Newalba's Supercharged
  Bullmastiff   72
Group 4th   
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk
  Rottweiler   69
BPIG   
Ch ValbyDane BetweenHeavenNEarth
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kenterain Ringmaster Of Newalba   Bullmastiff   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Of Opposite Sex
Teikota I Bring Magic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Puppy In Breed
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Dog: (1-1-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Teikota I Bring Magic

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
NitroBerner's Dancing Prince

Best Of Opposite Sex
Ch Tailspins Mirror Image

Best Of Winners: (2-4-1-2)
NitroBerner's Dancing Prince

Best Puppy In Breed
Ch Tailspins Mirror Image

Select Dog
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Select Bitch
GCh Nitroberner's Cloud Nine


Winners Dog: (2-4-1-2)
NitroBerner's Dancing Prince

Reserve Winners Dog
Tailspins Northern Reflections


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Greta Kiziakowa Zagroda

Reserve Winners Bitch
Kaibab's Justice Shining Bright

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty

Best Of Opposite Sex
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Martini's True Blue

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (2-2-1-3)
Martini's True Blue

Reserve Winners Dog
Martini's Recent Vintage


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Soleil N Cyntech's Celebrity Status

Reserve Winners Bitch
Briante's This Girls On Fire

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Newalba's Supercharged

Best Of Opposite Sex
Newalba's Lil Miss Mayhem

Best Puppy In Breed
Mordawn's Bowchickawowwow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Newalba's Lil Miss Mayhem

Reserve Winners Bitch
Mordawn's Bowchickawowwow

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Best Of Opposite Sex
GCh Arcticice Qimmiq W Asik

Best Puppy In Breed
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 10 pts (6-1-2-2)
GCh Cassel N dBella's Wicked

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (6-1-2-2)
Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Puppy In Breed
GCh Cassius de Akido San

Select Dog
Ch Gentry's Criminal Minds

Select Bitch
GCh Sherwood's Nobelistic


Winners Dog: (6-1-2-2)
Karlee's Kicking It Up A Knotch

Reserve Winners Dog
Cassels Moonshine Whiskey


Winners Bitch: (6-1-2-2)
Cassels Lunar Eclipse

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 9 pts (3-3-1-3)
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie

Best Of Opposite Sex
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Winners: (3-3-1-3)
Von Ferden Ida Y Vuelta

Best Puppy In Breed
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Select Bitch
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth


Winners Dog: (3-3-1-3)
Von Ferden Ida Y Vuelta

Reserve Winners Dog
Kiltic's Highland Poet


Winners Bitch: (3-3-1-3)
Valbydane Prepare Tbstarstruck

Reserve Winners Bitch
Alisya Von Szerventa

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Best Of Opposite Sex
Fortress Mischief Managed

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Best Puppy In Breed
Tailcreek's I Wanna Believe


Winners Dog: (2-1-0-0)
Fortress Mischief Managed

Reserve Winners Dog
Tailcreek's Black Watch


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Of Opposite Sex
Scarlet Del Vezuvia Mastino

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Puppy In Breed
Enzo Od Janiho


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Scarlet Del Vezuvia Mastino

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 9 pts (1-3-5-1)
GCh Amorosa's Veni Vedi Vici at Prairiehome

Best Of Opposite Sex
Ch Vent du Nord Charlevoix En Reve

Best Of Winners: (1-3-5-1)
Nautica's Fallenoak Key Of Sea

Best Puppy In Breed
Nautica's Fallenoak Key Of Sea

Select Dog
GCh Ashmoors Channel Into Bayside


Winners Dog: (1-3-5-1)
Pipelines Joseph Martinez


Winners Bitch: (1-3-5-1)
Nautica's Fallenoak Key Of Sea

Reserve Winners Bitch
Ashmoor's Just West Of Prairiehome

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Ch Acostar Aquadea At Birch Bay

Best Puppy In Breed
Aveiro's Storming The Beach



Winners Bitch: (0-5-1-1)
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Reserve Winners Bitch
Aveiro's Storming The Beach

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk

Best Of Opposite Sex
Ch Wathaman's Adventurous Affair

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Cera Unserbund

Best Puppy In Breed
Cortez Vom Hause Rottik

Select Bitch
Ch Fortails Rita


Winners Dog: (2-4-1-2)
Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger

Reserve Winners Dog
Cortez Vom Hause Rottik


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Cera Unserbund

Reserve Winners Bitch
Brotom's That Voodoo Thing

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Orpheus du Grand Blettay

Best Of Opposite Sex
Lionridge Princess Arendelle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lionridge Princess Arendelle


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lionridge Tow Mater


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lionridge Princess Arendelle

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Winterdance's Let It Storm

Best Of Opposite Sex
Ch White Spirit's Mistaya Snowflake

Select Dog
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Innovations Lennox Lewis

Best Puppy In Breed
Innovations Lennox Lewis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Innovations Lennox Lewis


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Nanook Barynuk Heart Of Fire

Best Of Opposite Sex
Nanook Stormcall Starry Night

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Nanook Barynuk Heart Of Fire

Best Puppy In Breed
Snowydreams Fire Okami


Winners Dog: (2-2-0-1)
Nanook Barynuk Heart Of Fire

Reserve Winners Dog
Snowydreams Fire Okami


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Nanook Stormcall Starry Night

Reserve Winners Bitch
Nanook's Northern Brook





Group 4 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Prairie Moon's Mega Man
  American Staffordshire Terrier   51
Group 2nd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   47
Group 3rd   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   46
Group 4th   
GCh Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   42
BPIG    Zealous Remember Striker's Zoe   Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tyrone In The Naaame Of Love
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brea's Glitter N Glitz



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brea's Glitter N Glitz

Reserve Winners Bitch
Brea's Licence To Sparkle

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man

Best Of Opposite Sex
LBK's Not Your Average Heroine

Select Dog
GCh Chargers Gazella All For Glory



Winners Bitch: (0-2-2-0)
LBK's Not Your Average Heroine

Reserve Winners Bitch
Prairie Moon's Final Fantasy

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Temora Rise And Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Temora Rise And Shine

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Zealous Remember Striker's Zoe

Best Puppy In Breed
Zealous Remember Striker's Zoe



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Zealous Remember Striker's Zoe

Reserve Winners Bitch
Kismet Deja Vu At Windseeker

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bullydust Whiskey Day Drinkin



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Cairnisles Sharp Dressed Man

Best Of Opposite Sex
Beguiling Gnome For The Day

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mcguinness Dressed To Impress

Best Puppy In Breed
Beguiling Gnome For The Day


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mcguinness Dressed To Impress


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beguiling Gnome For The Day

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sunjoy's All The Time In The World

Best Puppy In Breed
Sunjoy's All The Time In The World


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets

Best Puppy In Breed
Auldwychs Best Kept Secrets



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Best Of Opposite Sex
Ch Soleilbleu Kenan's Behan Fab

Best Of Winners: (1-1-1-1)
TG's Take The Lead At Keriland

Best Puppy In Breed
TG's Take The Lead At Keriland


Winners Dog: (1-1-1-1)
TG All Eyes On Me


Winners Bitch: (1-1-1-1)
TG's Take The Lead At Keriland

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh BlueGKs Feel The Noyz

Best Of Opposite Sex
Sands' CU At Kilshans

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Sands' CU At Kilshans

Best Puppy In Breed
Kilshans Iza Watchin U


Winners Dog: (3-2-1-0)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Reserve Winners Dog
Kilshans Back In Black


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Sands' CU At Kilshans

Reserve Winners Bitch
Kilshans Iza Watchin U

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Villam's Twilight Princess

Best Puppy In Breed
Villam's Twilight Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Villam's Twilight Princess

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
VDK Kenzie Of Glenshiel

Select Bitch
Ch Stalwart's Delta Miss



Winners Bitch: (0-2-0-1)
VDK Kenzie Of Glenshiel

Reserve Winners Bitch
VDK Sailor's Hornpipe

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Best Puppy In Breed
Gleanntan Something Special Comin At Ya


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Ch Bumblebeary's Wild Honey



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 13 pts (1-4-4-5)
GCh Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Fabian

Best Of Winners: (1-4-4-5)
Ghostpine's Blue Heart

Best Puppy In Breed
GCh Hillside Charlotte Badger

Select Bitch
GCh Hillside Charlotte Badger


Winners Dog: (1-4-4-5)
Distaff Bilmora Buster


Winners Bitch: (1-4-4-5)
Ghostpine's Blue Heart

Reserve Winners Bitch
Distaff Dark Star

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Happy White Lexus

Best Of Opposite Sex
Peppermint Tory's Secret

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Happy White Lexus

Best Puppy In Breed
Happy White Lexus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Happy White Lexus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Peppermint Tory's Secret





Group 5 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   58
Group 2nd   
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   50
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   47
Group 4th   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   31
BPIG   
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    MistyTrail Con Todo Mi Corazon   Havanese   0
Best Brace In Group    Seda's Blue Chip Baby   Havanese   0
Best Brace In Group    Seda's All In   Havanese   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
Ch Cragland's Against The Odds



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Of Opposite Sex
Ch Delrae's Just Because I Can

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Puppy In Breed
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Double Take's Chloe

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Oeno Naughty In Paris

Best Puppy In Breed
Oeno Naughty In Paris



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Oeno Naughty In Paris

Reserve Winners Bitch
Mysticblu's Mirerd Perfekshen

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Willowglyn Elvira

Best Of Opposite Sex
Karakush When Nude Isnt Rude

Best Puppy In Breed
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Dog: (1-0-0-1)
Karakush When Nude Isnt Rude


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Somerset Wynzall Shameless



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Somerset Wynzall Shameless

Reserve Winners Bitch
Wynzall Silk Teddy

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 15 pts (3-7-3-3)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (3-7-3-3)
Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz

Select Dog
GCh Pearl Eyed Bears Spencer

Select Bitch
Ch Henwrach Daughter Of Darkness


Winners Bitch: (3-7-3-3)
Adagio Under The Seda Sun

Reserve Winners Bitch
Henwramezmerized Bythe Moon

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu

Best Of Opposite Sex
Lionheart Mi Marishaten

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lionheart Mi Marishaten


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mystike's Paragon At Asans


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lionheart Mi Marishaten

Reserve Winners Bitch
Lionheart Mi Tora Gozen

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RoccoBarocco The Island Of Treasures


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Paradisewing's Black Pearl

Best Puppy In Breed
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Select Dog
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
Ch Sunterra Sudden Impact

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite's Time Travel

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Alexandroff Morgann Wolf

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Dream A Lil Dream


Winners Dog: (3-2-1-2)
Alexandroff Morgann Wolf

Reserve Winners Dog
Pikkinokka's Dream A Lil Dream


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Tofini Petal To The Metal

Reserve Winners Bitch
Terramarie's Khiya Niko

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Xoe's Heartbreaker

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Wheat King At Eleki

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Black Force Awakens

Select Bitch
Ch Pekeapug's Black Force Awakens


Winners Dog: (1-0-1-2)
Gibby's Cooper Of Heartland


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Roeders Onyx N Ivory

Best Of Opposite Sex
Ch Maldonfox Roeders Mighty Thor

Best Puppy In Breed
Roeders Onyx N Ivory



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Roeders Onyx N Ivory

Reserve Winners Bitch
Magray Roeders Well Dressed Minx

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Ch VeeVee Big Shot At Royalty

Best Of Opposite Sex
GCh Yorkhouse Organized Crime


Winners Dog: (3-0-1-1)
CwnAnnwn's Billy The Kid

Reserve Winners Dog
Maicon Crystal Of The York






Group 6 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   51
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   46
Group 3rd   
GCh Showtyme's Happy Feet
  Keeshond   44
Group 4th   
Ch MyDream's Love Is In The Air
  Shih Tzu   38
BPIG   
Ch MyDream's Love Is In The Air
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    High Five Baby By Gernada   French Bulldog   0
Best Brace In Group    Monitaps Pixie Boots   French Bulldog   0
Best Brace In Group    Monitaps Bobbi Sox   French Bulldog   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Silvermist

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Silvermist

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Over The Top


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Over The Top


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Silvermist

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Pep Talk

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Iroc Awe Roar Awe



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Spindrift Mr. Independance

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Embers Copper Rose



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Estate's Pixar

Best Of Opposite Sex
Estate's Roadpartner Moondance

Best Puppy In Breed
Estate's Roadpartner Moondance



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Reserve Winners Bitch
Echoview N Heartspots Nu Dream

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Pound The Alarm By Gernada

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Pound The Alarm By Gernada

Best Puppy In Breed
Pound The Alarm By Gernada

Select Bitch
Ch Beauty Queen Browny San-Mar


Winners Dog: (1-3-1-2)
Monet's A Wynnabul Sensation


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Pound The Alarm By Gernada

Reserve Winners Bitch
Monitaps Bobbi Sox

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Showtyme's Happy Feet

Best Of Opposite Sex
Admiraal Showtyme Rave Reviews

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Admiraal Showtyme Rave Reviews

Best Puppy In Breed
Ch Vista Steal The Moon

Select Dog
Ch Vista Steal The Moon


Winners Dog: (1-3-2-0)
Beaukees Power Of Justice


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Admiraal Showtyme Rave Reviews

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Petticoat Junction

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Kandansk Aftermath

Select Bitch
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
Ch Tees Me Canadian Playboy

Best Of Opposite Sex
Ch Belcourt Tahlula

Best Puppy In Breed
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Select Dog
GChEx Kandansk All About The Party



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Bonchien Notorious V Jet

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Bonchien Notorious V Jet

Best Puppy In Breed
Bonchien Notorious V Jet

Select Dog
GCh Fyrewater's Black Fog


Winners Dog: (1-2-2-0)
Bonchien New York Minute V Jet


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bonchien Notorious V Jet

Reserve Winners Bitch
Bonchien Night At The Opera V Jet

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Satika's The Fifth Element

Best Of Opposite Sex
Satika's Celtic Charm

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Satika's The Fifth Element


Winners Dog: (1-1-0-0)
Satika's The Fifth Element


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Satika's Celtic Charm

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
Whissler's She's A Scandal

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Sunside Follow My Dream

Best Puppy In Breed
GCh MyDream's Love Is In The Air

Select Dog
GCh Sealegends Magic In Moonlight


Winners Dog: (3-1-2-0)
Sunside Follow My Dream

Reserve Winners Dog
Sunside Wildest Dreams


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Whissler's She's A Scandal

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam

Select Dog
GCh Trekhond Fire It Up MeadowPark



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot

Best Of Opposite Sex
Oneeto's Tanner To Carry On

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Oneeto's Tanner To Carry On

Best Puppy In Breed
Oneeto's Tanner To Carry On


Winners Dog: (1-2-0-1)
Oneeto's Tanner To Carry On


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Oneeto's Prairie Golden Renew

Reserve Winners Bitch
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Group 7 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   42
Group 2nd   Ch Outburst Go Big Or Go Home   Border Collie   40
Group 3rd   
GCh Catchpens Promise For Gold
  Australian Cattle Dog   39
Group 4th   GCh Emmy's Orange Julius   Shetland Sheepdog   34
BPIG   Ch Outburst Go Big Or Go Home   Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Milliron R One In The Chamber   Australian Shepherd   0
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Catchpens Promise For Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Agassiz's Mighty Brooke

Select Dog
Ch Riverwild's Gone Walkabout



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Red Sky's Living The Dream

Reserve Winners Bitch
Turrella Red Spanish Lady

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride

Select Dog
GCh Kiji Don't Talk Just Kiss


Winners Dog: (1-0-2-0)
Cruisin's One For The Money


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Shaggylane Glowing Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Meraki's Magical Breeze

Best Of Opposite Sex
Merakis Supernatural

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Meraki's Magical Breeze

Best Puppy In Breed
Meraki's Magical Breeze


Winners Dog: (2-1-0-0)
Merakis Supernatural

Reserve Winners Dog
Merakis Don't Play With Fire


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Meraki's Magical Breeze

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Outburst Go Big Or Go Home

Best Puppy In Breed
Outburst Go Big Or Go Home



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Outburst Go Big Or Go Home

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nebadon's Perfectly Engineered

Best Of Opposite Sex
Breugel's Gabbi's Revenge

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Breugel's Gabbi's Revenge


Winners Dog: (1-1-1-0)
White Aura's Bullet


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Breugel's Gabbi's Revenge

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Charvell's Windswept Willow



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Charvell's Windswept Willow

Reserve Winners Bitch
Charvell's Windswept Whisper

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Armahani Diamond Davvenasti

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Kohlein's Estrella



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Reata's User Friendly

Best Of Opposite Sex
Airzeppeline Georgia From Aryakas

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Reata's User Friendly

Best Puppy In Breed
Reata's User Friendly


Winners Dog: (1-1-0-0)
Reata's User Friendly


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Airzeppeline Georgia From Aryakas

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 13 pts (3-5-6-0)
GCh Emmy's Orange Julius

Best Of Opposite Sex
WillowGlyn Summer Dream

Best Of Winners: (3-5-6-0)
WillowGlyn Summer Dream

Best Puppy In Breed
GCh Prairiemist Random Heart

Select Dog
GCh Prairiemist Random Heart


Winners Dog: (3-5-6-0)
Zesta Shakeology

Reserve Winners Dog
Belmark Momentum


Winners Bitch: (3-5-6-0)
WillowGlyn Summer Dream

Reserve Winners Bitch
Belmark Aberdeen

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khaskova Early Morning Edition



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By