Red Deer & District Kennel Club
Friday, November 3, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Gunnar Nymann
German Shepherd Dog  
GCh Kohlein's Estrella
Points: 343 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gunnar Nymann
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Ch Prelude Benjamin Button MW
Best Puppy In Show
Judge: Gunnar Nymann
Pointer (German Short-Haired)   Malhaven All The Rave
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gunnar Nymann
French Bulldog   High Five Baby By Gernada
Best Veteran In Show
Judge: Gunnar Nymann
Bullmastiff  
GChEx Melkev's Lord Angus At NewAlba








Group 1 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   60
Group 2nd   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   59
Group 3rd   
GCh Parador High Road
  Pointer (German Short-Haired)   49
Group 4th    Lovely Favorite   Spaniel (American Cocker)   44
BPIG    Malhaven All The Rave   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Wulymut's Napolianne

Best Puppy In Breed
Ch Wulymut's Napolianne

Select Bitch
GCh Wulymut's Jelly Tot



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wulymut's Noodle

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh LK Wallaby

Select Dog
Ch Duccio Da Buoninsegna



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Parador High Road

Best Of Opposite Sex
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Puppy In Breed
Malhaven All The Rave

Select Bitch
Ch Braebrook's This Is How We Do



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Malhaven All The Rave

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Stonepeake's U B Wishin

Best Of Opposite Sex
Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt

Best Puppy In Breed
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Opposite Sex
Ch Itzawhat's Texas Holdem



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
Taffy's Luscious Loki

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Taffy's Luscious Loki

Select Dog
Ch Auburnmist Two Cents Worth


Winners Dog: (2-6-1-1)
Taffy's Luscious Loki

Reserve Winners Dog
Auburnmist Water Be Gone


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Auburnmist Two Yours Truly

Reserve Winners Bitch
Canza's I'll Drink To That

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Eagertrieves King Jordan

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Paevalley Faith

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Eagertrieves King Jordan

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Paevalley Faith

Select Dog
Ch Beaumark's Razzmatazz


Winners Dog: (2-1-1-0)
Eagertrieves King Jordan

Reserve Winners Dog
Critter Creek Kobe Rocks


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Eagertrieves Paevalley Faith

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Impreza Full Tilt



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
Lovely Favorite

Best Of Opposite Sex
Ch Dark Moon Over Brandia

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Lovely Favorite

Best Puppy In Breed
Lovely Favorite

Select Dog
GCh Rehmann's Rockin Robin


Winners Dog: (2-6-1-1)
Lovely Favorite

Reserve Winners Dog
CVJ's Feelin' Groovy


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Legend Mocha Latte

Reserve Winners Bitch
Canrick's Ever After

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Prairiestorm Dream Catcher

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Dream Catcher

Select Dog
Ch Prairiestorm Chaser


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prairiestorm Dream Catcher


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Winauby's Timeless Treasure

Best Of Opposite Sex
Winauby's Toppa The World

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Winauby's Timeless Treasure

Best Puppy In Breed
Winauby's U Got Atta Tu'd


Winners Dog: (1-3-0-0)
Winauby's Toppa The World


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Winauby's Timeless Treasure

Reserve Winners Bitch
Winauby's U Got Atta Tu'd

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Bondir's Lumineux Albert

Best Of Opposite Sex
Bondir Margery's Mystere

Best Puppy In Breed
Bondir Margery's Mystere

Select Bitch
GCh Bondir Christie's Charade



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Bondir Margery's Mystere

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici

Best Of Opposite Sex
Finnibone's Get'It On

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Finnibone's Cuz Mama Can

Best Puppy In Breed
Finnibone's Cuz Mama Can


Winners Dog: (1-1-0-1)
Finnibone's Get'It On


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Poeta del Rabadan

Best Of Opposite Sex
Rayaragua Watching The Moon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rayaragua Watching The Moon

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo

Best Puppy In Breed
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather





Group 2 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Prelude Benjamin Button MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   29
Group 2nd   
GCh Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   28
Group 3rd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   23
Group 4th    Era Of An Artistic Renaissance   Dachshund (Miniature Long-Haired)   22
BPIG    Era Of An Artistic Renaissance   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maxnme's Dark Angel   Whippet   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Islandbasset Evenstaratmordawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Islandbasset Evenstaratmordawn

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Waskasoo's Rock And Roll


Winners Dog: (1-0-0-0)
Waskasoo's Rock And Roll


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure

Best Of Opposite Sex
Hello Dolly Stepowy Goniec

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Hello Dolly Stepowy Goniec

Best Puppy In Breed
Hello Dolly Stepowy Goniec


Winners Dog: (2-2-1-0)
Elance Moonstone

Reserve Winners Dog
Taugo's Raynbo Archer


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Hello Dolly Stepowy Goniec

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Celestial Sky

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Era Of An Artistic Renaissance

Best Puppy In Breed
Era Of An Artistic Renaissance

Select Dog
GCh InParadise Premier Performance


Winners Dog: (1-1-2-1)
Era Of An Artistic Renaissance


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Teckelwood Winter Frost ML

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prelude Benjamin Button MW



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Firestorm's Joulu Aatto



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Barrassy's Explorer

Best Of Opposite Sex
Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Barrassy's Explorer

Best Puppy In Breed
Barrassy's Explorer

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Barrassy's Explorer

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Black Label Brut

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Dreamwindz Black Label Brut

Best Puppy In Breed
Dreamwindz Black Label Brut

Select Dog
Ch Manorcourt Midnight Jasper

Select Bitch
GCh Ethos N Eros Yours Truly


Winners Dog: (2-2-1-3)
Dreamwindz Black Label Brut

Reserve Winners Dog
Guinness, Tn-i


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Dreamwindz White Label NV

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Blue By Tarakru





Group 3 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st    Von Ferden Ida Y Vuelta   Great Dane   75
Group 2nd   
TyOhni's Sanekats Weylyn
  Alaskan Malamute   68
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   67
Group 4th   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   64
BPIG   
TyOhni's Sanekats Weylyn
  Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kenterain Ringmaster Of Newalba   Bullmastiff   0
Best Veteran In Group   
GChEx Melkev's Lord Angus At NewAlba
  Bullmastiff   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Puppy In Breed
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Dog: (1-0-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 12 pts (3-4-3-3)
Ch Tailspins My Heart Soars

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Cloud Nine

Best Of Winners: (3-4-3-3)
NitroBerner's Dancing Diva

Best Puppy In Breed
Ch Tailspins Mirror Image

Select Dog
GCh Werlwind's Young At Heart

Select Bitch
Ch Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (3-4-3-3)
NitroBerner's Dancing Prince

Reserve Winners Dog
Tailspins Northern Reflections


Winners Bitch: (3-4-3-3)
NitroBerner's Dancing Diva

Reserve Winners Bitch
Greta Kiziakowa Zagroda

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 7 pts (2-1-1-4)
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Opposite Sex
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty

Best Of Winners: (2-1-1-4)
Martini's True Blue

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (2-1-1-4)
Martini's True Blue

Reserve Winners Dog
Martini's Recent Vintage


Winners Bitch: (2-1-1-4)
Soleil N Cyntech's Celebrity Status

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Newalba's Supercharged

Best Of Opposite Sex
Newalba's Lil Miss Mayhem

Best Puppy In Breed
Mordawn's Bowchickawowwow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Newalba's Lil Miss Mayhem

Reserve Winners Bitch
Mordawn's Bowchickawowwow

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Arcticice Qimmiq W Asik

Best Of Opposite Sex
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Best Puppy In Breed
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 7 pts (4-1-2-1)
GCh Cassius de Akido San

Best Of Opposite Sex
GCh Cassel N dBella's Wicked

Best Of Winners: (4-1-2-1)
Cassels Chillin On The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Cassius de Akido San

Select Dog
Ch Gentry's Criminal Minds


Winners Dog: (4-1-2-1)
Mojave's Black Gold

Reserve Winners Dog
Cassels Moonshine Whiskey


Winners Bitch: (4-1-2-1)
Cassels Chillin On The Moon

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Von Ferden Ida Y Vuelta

Best Of Opposite Sex
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Von Ferden Ida Y Vuelta

Best Puppy In Breed
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Select Dog
GCh Libertesse Scouts Honour

Select Bitch
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth


Winners Dog: (1-2-1-3)
Von Ferden Ida Y Vuelta


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Alisya Von Szerventa

Reserve Winners Bitch
Sterling's Worth Her Wait V Darkhorse Kismet

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Best Of Opposite Sex
Fortress Mischief Managed

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Best Puppy In Breed
Tailcreek's I Wanna Believe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fortress Mischief Managed


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Scarlett Del Vezuvia Mastino

Best Of Opposite Sex
Enzo Od Janiho

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Scarlett Del Vezuvia Mastino

Best Puppy In Breed
Enzo Od Janiho


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Scarlett Del Vezuvia Mastino

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 8 pts (1-3-5-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Ashmoor's Just West Of Prairiehome

Best Of Winners: (1-3-5-0)
Pipelines Joseph Martinez

Best Puppy In Breed
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Select Dog
GCh Nautica's Ocean Escapade


Winners Dog: (1-3-5-0)
Pipelines Joseph Martinez


Winners Bitch: (1-3-5-0)
Ashmoor's Just West Of Prairiehome

Reserve Winners Bitch
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Best Puppy In Breed
Baywood Delightful Armada



Winners Bitch: (0-5-2-0)
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Reserve Winners Bitch
Baywood Delightful Armada

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk

Best Of Opposite Sex
Cera Unserbund

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cera Unserbund

Best Puppy In Breed
Tierney's Call Of The Wild


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Cera Unserbund

Reserve Winners Bitch
Tierney's Call Of The Wild

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Orpheus du Grand Blettay

Best Of Opposite Sex
Lionridge Princess Arendelle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lionridge Tow Mater


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lionridge Tow Mater


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lionridge Princess Arendelle




Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Steinhaus V Consort Ruffian

Best Puppy In Breed
Steinhaus V Consort Ruffian



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Steinhaus V Consort Ruffian

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Snowydreams Fire Okami

Best Of Opposite Sex
GCh Snowydreams Sparkle Inthe Sky

Best Puppy In Breed
Snowydreams Fire Okami


Winners Dog: (1-0-0-1)
Snowydreams Fire Okami






Group 4 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ganymede's Excalibur
  Border Terrier   43
Group 2nd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   40
Group 3rd   
Ch German Dandies' Victoria
  Dandie Dinmont Terrier   39
Group 4th   
Ch Daydream Kissing Sixth Gear
  Staffordshire Bull Terrier   36
BPIG    Kilshans Iza Watchin U   Rat Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tyrone In The Naaame Of Love
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brea's Glitter N Glitz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brea's Glitter N Glitz

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man

Best Of Opposite Sex
Prairie Moon's Final Fantasy

Select Dog
GCh Chargers Gazella All For Glory



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Prairie Moon's Final Fantasy

Reserve Winners Bitch
LBK's Not Your Average Heroine

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Temora Rise And Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Temora Rise And Shine

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ganymede's Excalibur

Best Of Opposite Sex
Zealous Remember Striker's Zoe

Best Puppy In Breed
Zealous Remember Striker's Zoe



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Zealous Remember Striker's Zoe

Reserve Winners Bitch
Kismet Deja Vu At Windseeker

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bullydust Whiskey Day Drinkin



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Quarrydene's Diamond Heist

Best Of Opposite Sex
Mcguinness Dressed To Impress


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mcguinness Dressed To Impress


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Best Puppy In Breed
Dariant Harmony


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets

Best Puppy In Breed
Auldwychs Best Kept Secrets



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Best Of Opposite Sex
Ch Soleilbleu Kenan's Behan Fab

Best Of Winners: (1-1-1-1)
TG's Take The Lead At Keriland

Best Puppy In Breed
TG's Take The Lead At Keriland


Winners Dog: (1-1-1-1)
TG All Eyes On Me


Winners Bitch: (1-1-1-1)
TG's Take The Lead At Keriland

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Kilshans Iza Watchin U

Best Of Opposite Sex
GCh BlueGKs Feel The Noyz

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Kilshans Iza Watchin U

Best Puppy In Breed
Kilshans Iza Watchin U


Winners Dog: (3-2-1-0)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Reserve Winners Dog
Kilshans Art Of Noyz


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Kilshans Iza Watchin U

Reserve Winners Bitch
Sands' CU At Kilshans

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Villam's Twilight Princess

Best Puppy In Breed
Villam's Twilight Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Villam's Twilight Princess

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
VDK Sailor's Hornpipe



Winners Bitch: (0-2-0-1)
VDK Sailor's Hornpipe

Reserve Winners Bitch
VDK Kenzie Of Glenshiel

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Best Puppy In Breed
Gleanntan Something Special Comin At Ya


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Ch Bumblebeary's Wild Honey



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 8 pts (0-3-3-3)
Ch Daydream Kissing Sixth Gear

Best Of Opposite Sex
GCh Hillside Charlotte Badger

Best Puppy In Breed
GCh Hillside Charlotte Badger

Select Dog
GCh Distaff Fabian

Select Bitch
GCh Distaff Blackbird



Winners Bitch: (0-3-3-3)
Ghostpine's Blue Heart

Reserve Winners Bitch
Distaff Dark Star

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Peppermint Tory's Secret

Best Puppy In Breed
Peppermint Tory's Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Peppermint Tory's Secret





Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   49
Group 2nd   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   46
Group 3rd   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   44
Group 4th   
GCh Sonora Bindy Baby At Keja
  Poodle (Toy)   40
BPIG   
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eleki Xoe's The Girl Nextdoor   Pug   0
Best Veteran In Group   
Ch Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
Ch Cragland's Against The Odds



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Delrae's Just Because I Can

Best Of Opposite Sex
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Puppy In Breed
Ch Delrae's Just Because I Can


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Double Take's Chloe

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
BCBG N Delrae Spotty Dotty

Best Puppy In Breed
BCBG N Delrae Spotty Dotty



Winners Bitch: (0-5-0-0)
BCBG N Delrae Spotty Dotty

Reserve Winners Bitch
Teresa S Lipetskih Ozer

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Willowglyn Elvira

Best Of Opposite Sex
Karakush When Nude Isnt Rude

Best Puppy In Breed
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Dog: (1-0-0-1)
Karakush When Nude Isnt Rude


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Somerset Wynzall Shameless



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Somerset Wynzall Shameless

Reserve Winners Bitch
Wynzall Silk Teddy

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 13 pts (2-6-3-3)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Henwrach Daughter Of Darkness

Best Of Winners: (2-6-3-3)
Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz

Select Dog
Ch Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz

Select Bitch
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (2-6-3-3)
Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor

Reserve Winners Dog
Henwrafull Moon Fever


Winners Bitch: (2-6-3-3)
Bailemos Who's That Girl

Reserve Winners Bitch
Seda's All In

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu

Best Of Opposite Sex
Lionheart Mi Marishaten

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lionheart Mi Marishaten


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mystike's Paragon At Asans


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lionheart Mi Marishaten

Reserve Winners Bitch
Lionheart Mi Tora Gozen

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Best Of Opposite Sex
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Puppy In Breed
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Select Dog
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sunterra Sudden Impact

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ephraim's Quinn Of Terramarie

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Tease Me


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Terramarie's Khiya Niko

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Xoe's Heartbreaker

Best Of Opposite Sex
Gibby's Cooper Of Heartland


Winners Dog: (1-0-0-1)
Gibby's Cooper Of Heartland


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Roeders Onyx N Ivory

Best Of Opposite Sex
Ch Maldonfox Roeders Mighty Thor

Best Puppy In Breed
Roeders Onyx N Ivory



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Roeders Onyx N Ivory

Reserve Winners Bitch
Magray Roeders Well Dressed Minx

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Opposite Sex
VeeVee Big Shot At Royalty

Best Of Winners: (3-1-1-0)
VeeVee Big Shot At Royalty


Winners Dog: (3-1-1-0)
CwnAnnwn's Billy The Kid

Reserve Winners Dog
Ghawdex Wilson


Winners Bitch: (3-1-1-0)
VeeVee Big Shot At Royalty





Group 6 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kandansk Aftermath
  Poodle (Miniature)   42
Group 2nd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   40
Group 3rd   
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   36
Group 4th   
GChEx Spindrift Mr. Independance
  Chow Chow   31
BPIG   
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    High Five Baby By Gernada   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Spindrift Mr. Independance
  Chow Chow   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Pep Talk

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Pep Talk

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Pep Talk


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Over The Top


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Pep Talk

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Silvermist

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Iroc Awe Roar Awe


Winners Dog: (1-0-1-1)
Bulldacious Savour The Flavour


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Spindrift Mr. Independance

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Best Puppy In Breed
Estate's Roadpartner Moondance



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Reserve Winners Bitch
Echoview N Heartspots Nu Dream

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Pound The Alarm By Gernada

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Puppy In Breed
Pound The Alarm By Gernada

Select Bitch
Ch Artemus Quality Street


Winners Dog: (1-3-1-2)
Monet's A Wynnabul Sensation


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Pound The Alarm By Gernada

Reserve Winners Bitch
Monitaps Bobbi Sox

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Showtyme's Happy Feet

Best Of Opposite Sex
Beaukees Kiss Goodbye

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Beaukees Power Of Justice

Best Puppy In Breed
Ch Vista Steal The Moon

Select Dog
Ch Vista Steal The Moon


Winners Dog: (1-1-2-0)
Beaukees Power Of Justice


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Beaukees Kiss Goodbye

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Kandansk Aftermath

Select Bitch
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Best Of Opposite Sex
Ch Belcourt Tahlula

Best Puppy In Breed
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Select Dog
GCh Crystalton Chikoda Mystery



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Select Dog
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Whissler's She's A Scandal

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Sunside Follow My Dream

Best Puppy In Breed
GCh MyDream's Love Is In The Air

Select Dog
Ch Kikuju's Flame


Winners Dog: (2-1-3-0)
Sunside Follow My Dream

Reserve Winners Dog
Darix D'Son Of Mydream


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Whissler's She's A Scandal

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot

Best Of Opposite Sex
Oneeto's Tanner To Carry On

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Oneeto's Prairie Golden Renew

Best Puppy In Breed
Oneeto's Prairie Golden Renew


Winners Dog: (1-2-0-1)
Oneeto's Tanner To Carry On


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Oneeto's Prairie Golden Renew

Reserve Winners Bitch
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Group 7 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   39
Group 2nd   
GCh Khaskova Early Morning Edition
  Welsh Corgi (Pembroke)   35
Group 3rd   
Ch Zesta No Questions Asked
  Shetland Sheepdog   34
Group 4th    Eenheidje Van Vlaanderen   Bouvier des Flandres   23
BPIG    Eenheidje Van Vlaanderen   Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    WillowGlyn Tiramisu   Shetland Sheepdog   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Catchpens Promise For Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Agassiz's Mighty Brooke

Select Dog
Ch Riverwild's Gone Walkabout



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Kiji Don't Talk Just Kiss

Select Dog
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride


Winners Dog: (1-0-2-0)
Cruisin's One For The Money


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Shaggylane Glowing Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Mosquito Creeks Girl Trouble

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Puppy In Breed
Mosquito Creeks Girl Trouble


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kuublac's Wild Wild West


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kuublac's Wild Wild West


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Outburst Go Big Or Go Home

Best Puppy In Breed
Outburst Go Big Or Go Home



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Outburst Go Big Or Go Home

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Eenheidje Van Vlaanderen

Best Of Opposite Sex
GCh Nebadon's Perfectly Engineered

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Eenheidje Van Vlaanderen

Best Puppy In Breed
Eenheidje Van Vlaanderen


Winners Dog: (1-2-1-0)
White Aura's Bullet


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Eenheidje Van Vlaanderen

Reserve Winners Bitch
Breugel's Gabbi's Revenge

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts
Charvell's Windswept Whisper



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Charvell's Windswept Whisper

Reserve Winners Bitch
Charvell's Windswept Willow

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure

Select Dog
GChEx Armahani Diamond Davvenasti


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Kohlein's Estrella

Select Bitch
Ch Babheim's Queen Of Spades



Winners Bitch: (1-1-0-2)
Xtris Azelle

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Airzeppeline Georgia From Aryakas

Best Of Opposite Sex
Reata's User Friendly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Airzeppeline Georgia From Aryakas

Best Puppy In Breed
Airzeppeline Georgia From Aryakas


Winners Dog: (1-1-0-0)
Reata's User Friendly


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Airzeppeline Georgia From Aryakas

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 10 pts (1-4-6-0)
GCh Zesta No Questions Asked

Best Of Opposite Sex
Zesta Morning Song

Best Of Winners: (1-4-6-0)
Zesta Morning Song

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Cover Story

Select Dog
GCh Emmy's Orange Julius


Winners Dog: (1-4-6-0)
Zesta Puzzled Bi Blu


Winners Bitch: (1-4-6-0)
Zesta Morning Song

Reserve Winners Bitch
WillowGlyn Summer Dream

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khaskova Early Morning Edition



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By