Belleville & District Kennel Club
Friday, October 21, 2016 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am/Can Ch VonBremen's Arthur Next In Line
Owners: Collie Winslow and Traci Weaver
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Joe Lobb
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina
Points: 184 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joe Lobb
Border Collie  
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
Best Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Bulldog  Ch Jolibully Shesouttayourleague








Group 1 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   36
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   34
Group 3rd   
GCh Chestnut Doesn't Get Better Than This
  Retriever (Golden)   33
Group 4th    Hyspire Who Dat From Breckin   Retriever (Labrador)   25
BPIG   
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Leaside's Fields Of Gold

Best Of Opposite Sex
Leasides Bohemian Rhapsody

Best Puppy In Breed
Leasides Bohemian Rhapsody



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Leasides Bohemian Rhapsody

Senior Puppy Bitch Class
1st Leasides Bohemian Rhapsody


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Timberblac's True Brew




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star

Best Of Opposite Sex
Dragonluck's Arri Stotle

Best Puppy In Breed
Dragonluck's Arri Stotle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dragonluck's Arri Stotle

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonluck's Arri Stotle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Captiva's Time Is On My Side

Select Dog
GCh Kieran Of Carannagh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred

12-18 Month Bitch Class
1st Mar-K's Colour Me Happy At Rubyred


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Chakra's Just Watch Her Go



Winners Bitch: (0-1-0-1)
BraemarsRose C The Boys Blush

Canadian Bred Bitch Class
1st BraemarsRose C The Boys Blush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   22
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   21
Group 3rd    Heather Bets It's A Humdinger   Bloodhound   16
Group 4th   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   15
BPIG    Dot Matrix Etc Of Secrethaven   Borzoi   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Awbari Sugar Moonbeam

Best Puppy In Breed
Awbari Sugar Moonbeam

Select Dog
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Awbari Sugar Moonbeam

Reserve Winners Bitch
Seistan's Rough And Ready

Junior Puppy Bitch Class
1st Awbari Sugar Moonbeam

Open Bitch Class
1st Seistan's Rough And Ready
2nd Seistan's Don't Tread On Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Heather Bets It's A Humdinger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Heather Bets It's A Humdinger

12-18 Month Dog Class
1st Heather Bets It's A Humdinger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Dot Matrix Etc Of Secrethaven

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dot Matrix Etc Of Secrethaven

Best Puppy In Breed
Dot Matrix Etc Of Secrethaven


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Dot Matrix Etc Of Secrethaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Dot Matrix Etc Of Secrethaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore So Let It Be Written




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Zensational




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Ridishia Closer To The Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Ambassador Cieply Dom

Select Bitch
GCh Mountinridge's Etosha Too




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Freckashpeng's Blonde Moment

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Marius de Romanus

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Marius de Romanus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Freckashpeng Marius de Romanus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Marius de Romanus



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   29
Group 2nd   
GCh Contessa's Not So Angel's Mason
  Cane Corso   25
Group 3rd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   21
Group 4th   
Ch VonBremen's Arthur Next In Line
  Rottweiler   20
BPIG    Snowmist's Harolde   Siberian Husky   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Brisa Sun's Bay A Don Aspen

Best Of Opposite Sex
Monument Mountain Timeless Classic

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Stockli's Dalyia


Winners Dog: (1-3-0-1)
Monument Mountain Timeless Classic

12-18 Month Dog Class
1st Monument Mountain Timeless Classic


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Stockli's Dalyia

Reserve Winners Bitch
Scout's Honour Of Bernvonrust

12-18 Month Bitch Class
1st Treeline's Money Penney

Open Bitch Class
1st Stockli's Dalyia
2nd Scout's Honour Of Bernvonrust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh BarentsNight Bella Donna




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch Bramstoke Halocrest Bronx Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Majestic Girls Got Rhythm

Select Dog
Ch Majestic Thunderstruck

Select Bitch
Majestic Sweet Emotion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason

Best Of Opposite Sex
Scandifio's Leia D'Loyalguard

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Valiant Knight Di'Loyalguard Guardiana

Best Puppy In Breed
Scandifio's Leia D'Loyalguard


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Scandifio's Leia D'Loyalguard

Reserve Winners Bitch
Peretti's Rayna

Senior Puppy Bitch Class
1st Scandifio's Leia D'Loyalguard

Open Bitch Class
1st Peretti's Rayna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nightflight Hot Whispers

Best Of Opposite Sex
ConnQuest Let's Start A Riot

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nightflight Hot Whispers

Best Puppy In Breed
Nightflight Hot Whispers


Winners Dog: (2-1-0-0)
ConnQuest Let's Start A Riot

Reserve Winners Dog
Pamelot's Notorious

Junior Puppy Dog Class
1st ConnQuest Let's Start A Riot

12-18 Month Dog Class
1st Pamelot's Notorious


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Nightflight Hot Whispers

Junior Puppy Bitch Class
1st Nightflight Hot Whispers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch J-Lo Dello Coraggioso Cuore

Best Puppy In Breed
Ch J-Lo Dello Coraggioso Cuore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Ch VonBremen's Arthur Next In Line

Best Puppy In Breed
Vasfor's Thirteen One Half


Winners Dog: (3-0-1-0)
Vasfor's Thirteen One Half

Reserve Winners Dog
Vasfor's Revo Four Twenty

Senior Puppy Dog Class
1st Vasfor's Thirteen One Half
2nd Vasfor's Revo Four Twenty

12-18 Month Dog Class
1st Roxanhaus' Chunky Monkey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eugen Arya Chanel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eugen Arya Chanel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eugen Arya Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Unicornhill Story Telling

Best Of Opposite Sex
Ch Sibertrott's Legendary Girl

Best Puppy In Breed
Snowmist's Harolde

Select Dog
GCh Snowmist's Zip Zap What's That


Winners Dog: (1-0-2-1)
Snowmist's Harolde

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Harolde



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crownpark Tuxntails Dreamweaver
  Schnauzer (Miniature)   28
Group 2nd   Ch Rolona's Socrates   Staffordshire Bull Terrier   22
Group 3rd   Ch Boreal Northern Star Guinness   Soft-Coated Wheaten Terrier   18
Group 4th   
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over
  Airedale Terrier   17
BPIG   Ch Boreal Northern Star Guinness   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over

Best Puppy In Breed
Foxheart Westchester Supergirl



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Foxheart Westchester Supergirl

Reserve Winners Bitch
Copperfields Celebration

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxheart Westchester Supergirl

Open Bitch Class
1st Copperfields Celebration


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Terriland Let Me Be Your Man

Best Puppy In Breed
Terriland Let Me Be Your Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Terriland Let Me Be Your Man

Senior Puppy Dog Class
1st Terriland Let Me Be Your Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Daisy Rose Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Yanni House Vendetta



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Essexshire Lady Frances

Reserve Winners Bitch
Yanni House Vendetta

Open Bitch Class
1st Essexshire Lady Frances
2nd Yanni House Vendetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cedarstone's I B Moxy O'Dorlin

Best Of Opposite Sex
Dorlin's Stirling Silver

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cedarstone's I B Moxy O'Dorlin

Best Puppy In Breed
Cedarstone's I B Moxy O'Dorlin


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dorlin's Stirling Silver

Junior Puppy Dog Class
1st Dorlin's Stirling Silver


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cedarstone's I B Moxy O'Dorlin

Reserve Winners Bitch
Cairnforyou Princess Tiffany

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarstone's I B Moxy O'Dorlin

Open Bitch Class
1st Cairnforyou Princess Tiffany


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mazara's Riding With The King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mazara's Riding With The King

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mazara's Riding With The King



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Porrigito Lara Croft



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Porrigito Lara Croft

Open Bitch Class
1st Porrigito Lara Croft


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Anfarra Griff

Best Puppy In Breed
Anfarra Griff


Winners Dog: (2-0-0-0)
Anfarra Griff

Reserve Winners Dog
DBF Woodsong Duster Of Anfarra

Senior Puppy Dog Class
1st Anfarra Griff

Open Dog Class
1st DBF Woodsong Duster Of Anfarra



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Crownpark Tuxntails Dreamweaver

Best Of Opposite Sex
Ch Obsession Philip The Handsome

Best Puppy In Breed
Tuxntails We've Got Magic



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Tuxntails We've Got Magic

Reserve Winners Bitch
Ebonylyn's Princess Selena

12-18 Month Bitch Class
1st Classywags Summer Breeze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tuxntails We've Got Magic

Open Bitch Class
1st Ebonylyn's Princess Selena
2nd Sensations Jump To Jaydeez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tarabelle Tartan Tasselle

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Of Jock Stuart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tarabelle Tartan Tasselle

Best Puppy In Breed
Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tarabelle Of Jock Stuart

Junior Puppy Dog Class
1st Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tarabelle Tartan Tasselle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarabelle Tartan Tasselle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boreal Northern Star Guinness

Best Puppy In Breed
Ch Boreal Northern Star Guinness




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Rolona's Socrates

Best Of Opposite Sex
Sheaman Irish Blessing

Select Dog
GCh Clandara's Outlaw



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   22
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   21
Group 3rd   
Ch Euphoria's Prince Charming
  Maltese   19
Group 4th   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   16
BPIG    Tauro Fohari   Maltese   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Chrys-Haefen Troy Mardigrais

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mardigrais Beautiful Dreamer


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mardigrais Beautiful Dreamer

Open Dog Class
1st Mardigrais Beautiful Dreamer


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chrys-Haefen Troy Mardigrais

Open Bitch Class
1st Chrys-Haefen Troy Mardigrais


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Weylinmarshs Formerly Known As

Best Puppy In Breed
Weylinmarshs Formerly Known As

Select Bitch
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh


Winners Dog: (2-4-1-3)
Weylinmarshs Formerly Known As

Reserve Winners Dog
Joyaseda's Ace Of Hearts

Junior Puppy Dog Class
1st Weylinmarshs Formerly Known As

Senior Puppy Dog Class
1st Joyaseda's Ace Of Hearts


Winners Bitch: (2-4-1-3)
Amistosa's Gone With The Wind

Reserve Winners Bitch
Giocoso's Joy For Sonrisas

Junior Puppy Bitch Class
1st Amistosa's Gone With The Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Giocoso's Joy For Sonrisas
2nd Joyaseda's Twinkle Crimson Sky

Open Bitch Class
1st Joyaseda's Princess Peach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Euphoria's Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Rigair Belle Adele

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tauro Fohari

Best Puppy In Breed
Tauro Fohari


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tauro Fohari

Junior Puppy Dog Class
1st Tauro Fohari


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rigair Belle Adele

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Belle Adele


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coodeefoo Enkido




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Select Dog
Ch Pugalicious Bubble N'Squeak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Deebet's Robin Hood

Select Dog
Ch Diventy's Jaxson




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   Ch Tayann Incredible Awesomeness   Boston Terrier   21
Group 2nd   Ch Jolibully Shesouttayourleague   Bulldog   20
Group 3rd   
GCh Dawin Hot Cakes
  Poodle (Standard)   18
Group 4th   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   14
BPIG   Ch Jolibully Shesouttayourleague   Bulldog   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tayann Incredible Awesomeness




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Jolibully Shesouttayourleague

Best Puppy In Breed
Ch Jolibully Shesouttayourleague

Select Bitch
Ch Jolibully Holy Dior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Proctor's A Nu Touch In Dots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Proctor's A Nu Touch In Dots

Open Bitch Class
1st Proctor's A Nu Touch In Dots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bugaboo Notorious!

Best Of Opposite Sex
Holifield's Pretty Reckless

Best Puppy In Breed
Holifield's Pretty Reckless



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Holifield's Pretty Reckless

Reserve Winners Bitch
Jayron's Just Sayin

Junior Puppy Bitch Class
1st Holifield's Pretty Reckless

Senior Puppy Bitch Class
1st Jayron's Just Sayin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rickees Burn Notice

Best Of Opposite Sex
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Best Puppy In Breed
Keesridge Set Fire To Th'Reign



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Sincerely JP Moonlight Milla

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Where I Come From

Best Puppy In Breed
Ch Asa's Where I Come From

Select Dog
Ch Asa's Where I Grew Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Dawin Hot Cakes

Best Of Opposite Sex
Crystalton Tees Brio Bohannan

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Crystalton Tees Brio Bohannan

Best Puppy In Breed
Crystalton Tees Brio Bohannan


Winners Dog: (1-2-0-1)
Crystalton Tees Brio Bohannan

Junior Puppy Dog Class
1st Crystalton Tees Brio Bohannan


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Isis I Can Almost C It At Opus

Reserve Winners Bitch
Bar-None Velvet Revolver Of Visualart

Junior Puppy Bitch Class
1st Bar-None Velvet Revolver Of Visualart

Senior Puppy Bitch Class
1st Isis I Can Almost C It At Opus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Schutzu's Memories Of Shente

Best Of Opposite Sex
Stef Ma Black Diamond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stef Ma Black Diamond

Best Puppy In Breed
Stef Ma Black Diamond


Winners Dog: (1-1-1-0)
Schutzu's A Sharp Dressed Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's A Sharp Dressed Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Stef Ma Black Diamond

Senior Puppy Bitch Class
1st Stef Ma Black Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   20
Group 2nd   
GCh Omega Magic Touch
  Collie (Rough)   19
Group 3rd   
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon
  Bouvier des Flandres   18
Group 4th    Velvetfog Back In Black   Shetland Sheepdog   17
BPIG    Cymry Hoiles Spirit Of Myth   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Byeyo's Doc Holliday

Best Puppy In Breed
Byeyo's Doc Holliday


Winners Dog: (1-0-0-0)
Byeyo's Doc Holliday

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Doc Holliday



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Somom's The Next In Line

Best Of Opposite Sex
Maplewind Autumn Whisper

Best Puppy In Breed
Maplewind Autumn Whisper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Maplewind Autumn Whisper

Reserve Winners Bitch
Alyjess Gerly Roxi

Senior Puppy Bitch Class
1st Maplewind Autumn Whisper

Open Bitch Class
1st Alyjess Gerly Roxi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Celebre's Jakira O'Bellsha

Best Of Opposite Sex
Kingmambo's Satchmo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kingmambo's Satchmo

Open Dog Class
1st Kingmambo's Satchmo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Omega Magic Touch




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Kiefernfels Tomoro Never Dies

Select Bitch
GCh Hellwigg's Nothing But The Best




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szentmihályi-Szabó Nemes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Velvetfog Back In Black

Best Of Opposite Sex
Ch Glencastle Clean Sweep

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Velvetfog Back In Black

Best Puppy In Breed
Cermal Bradshaw Onawhim


Winners Dog: (1-3-1-0)
Glencastle Flight To The Sky

Open Dog Class
1st Glencastle Flight To The Sky


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Velvetfog Back In Black

Reserve Winners Bitch
Cermal Bradshaw Onawhim

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermal Bradshaw Onawhim

Canadian Bred Bitch Class
1st Glencastle Limestone Lady

Open Bitch Class
1st Velvetfog Back In Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth

Best Puppy In Breed
Cymry Hoiles Spirit Of Myth



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cymry Hoiles Spirit Of Myth

Reserve Winners Bitch
Cymry Royal Fascination

Junior Puppy Bitch Class
1st Cymry Hoiles Spirit Of Myth

Open Bitch Class
1st Cymry Royal Fascination


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 09:50:42 PM