Calgary Kennel & Obedience Club
Saturday, May 12, 2018



Related Results

Obedience

Friday, May 11 (Obedience Trial 1)
Friday, May 11 (Obedience Trial 2)
Saturday, May 12 (Obedience Trial 3)
Saturday, May 12 (Obedience Trial 4)
Sunday, May 13 (Obedience Trial 5)
Sunday, May 13 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, May 11 (Rally Trial 1)
Friday, May 11 (Rally Trial 2)
Saturday, May 12 (Rally Trial 3)
Saturday, May 12 (Rally Trial 4)
Sunday, May 13 (Rally Trial 5)
Sunday, May 13 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Zabrina Livingstone --
MBPIS Stonepeake Chx In The Mail
"Tender"
Breeder/Owner: Zabrina Livingstone, Stonepeake Chesapeakes
http://stonepeake.webs.com


Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Siberian Husky  
GCh Nanook's Alberta Clipper
Points: 332 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 281
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Retriever (Chesapeake Bay)  
Ch Stonepeake Chx In The Mail
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Keepsake Tyrone Surfnpipeline
Best Veteran In Show
Judge: Sharon Derrick
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Matsutakes A Moment In Time
Best Brace In Show
Judge: Sharon Derrick
Doberman Pinscher Ch dBella's Maeflower & Doberman Pinscher 
GCh Cassel N dBella's Wicked








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Finnibone's Veni Vedi Vici
  Spaniel (Irish Water)   54
Group 2nd    Sevenoaks Sagebrush Betsymae   Setter (English)   53
Group 3rd   
GCh Wyncora Mission Accomplished
  Retriever (Golden)   52
Group 4th   
GCh Blazingstar Black Bubbly
  Retriever (Flat-Coated)   33
BPIG   
Ch Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tollwest Summit Fever   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo

Best Of Opposite Sex
Wulymuts Nutella

Best Puppy In Breed
Wulymuts Nutella



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wulymuts Nutella

Reserve Winners Bitch
Wulymut's Noodle

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Heathercreek Something To Talk About



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Bianca's BrazosRiver Jon Adams

Best Of Opposite Sex
Malhaven Scandalous Behavior

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Malhaven Reckless Abandon

Best Puppy In Breed
Malhaven Reckless Abandon


Winners Dog: (1-1-1-0)
Malhaven Reckless Abandon


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Of Opposite Sex
Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail


Winners Dog: (1-2-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Stonepeake Betty BoopBoop

Reserve Winners Bitch
Stonepeake Reid Btw The Lines

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blazingstar Black Bubbly



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 18 pts (10-5-4-0)
GCh Wyncora Mission Accomplished

Best Of Opposite Sex
Hollykins Simply Marvelous

Best Of Winners: (10-5-4-0)
Auburnmist Water Be Gone

Best Puppy In Breed
Idafab Onedrdog Kaiko's Gift

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy


Winners Dog: (10-5-4-0)
Auburnmist Water Be Gone

Reserve Winners Dog
Idafab Onedrdog Kaiko's Gift


Winners Bitch: (10-5-4-0)
Hollykins Simply Marvelous

Reserve Winners Bitch
Auburnmist Moonlight Sonata

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Labralaynes Toblerone

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Taste Of Tequila

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Eagertrieves Taste Of Tequila

Best Puppy In Breed
Labralayne's Good Karma


Winners Dog: (1-3-1-0)
Labraharvest Striking Gold


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Eagertrieves Taste Of Tequila

Reserve Winners Bitch
Labralayne's Good Karma

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Tollwest Jambuster

Best Of Opposite Sex
Tollwest That's My Jam

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Roaneden's Quatch A Falling Star

Best Puppy In Breed
Roaneden's Quatch A Falling Star


Winners Dog: (3-2-1-0)
Roaneden's Quatch A Falling Star

Reserve Winners Dog
Woodcreek's Infinite Rebel


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Tollwest That's My Jam

Reserve Winners Bitch
Wood Creek Lady Edith Cavell

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam

Best Puppy In Breed
Trusask's Rockstar Liam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairiestorm Rayne

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Wren



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Prairiestorm Rayne

Reserve Winners Bitch
Prairiestorm Wren

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Winauby's Voice Of Reason

Best Of Opposite Sex
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Winauby's Voice Of Reason

Best Puppy In Breed
Winauby's Voice Of Reason


Winners Dog: (1-1-0-0)
Winauby's Voice Of Reason


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ramblewood All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Ramblewood All The Right Moves


Winners Dog: (2-0-0-0)
Ramblewood All The Right Moves

Reserve Winners Dog
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Breely Koping Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Silberkinder Trax Trail Boss

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Breely Koping Magical Mystery Tour

Best Puppy In Breed
Breely Koping Magical Mystery Tour


Winners Dog: (2-1-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss

Reserve Winners Dog
Koping Win'Weim Tokillamocknbrd


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Breely Koping Magical Mystery Tour





Group 2 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Taugo's Winterz Warrioress
  Borzoi   45
Group 2nd   Ch Christofle Curtain Lights   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   44
Group 3rd   
Ch Amahte's Kilima Njaro
  Ibizan Hound   41
Group 4th   
Avitar's Ragtime Jazz
  Otterhound   36
BPIG   
Spiritsound Rise Up
  Ibizan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fifthelement's Plavalguna   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Brace In Group   
Ch Amahte's Kilima Njaro
  Ibizan Hound   0
Best Brace In Group   GCh Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Best Of Opposite Sex
Summit Special Vintage

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Summit Special Vintage

Best Puppy In Breed
Summit Special Vintage


Winners Dog: (2-2-0-1)
Summit Special Vintage

Reserve Winners Dog
Summit Son Of A Preacher


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Summit Sweet Surrender

Reserve Winners Bitch
Summit Silent Reverie

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Best Of Opposite Sex
BR Lake Park Nemo

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Best Puppy In Breed
Shecaras Phenomenal


Winners Dog: (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Reserve Winners Bitch
Shecaras Ideal Cecile

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Telford's Super Fantastico

Best Of Opposite Sex
Ch Osheehans A Quantum Of Joy

Best Puppy In Breed
Waskasoo's Sweet Revenge

Select Dog
Ch Telford's Rebel Rebel

Select Bitch
Ch Telford's Gee I Am Flattered



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Waskasoo's Sweet Revenge

Reserve Winners Bitch
Waskaoo's Rumor Has It

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Taugo's Winterz Warrioress



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
Ch Akadan's Cantrells Kismet



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Christofle Curtain Lights

Best Of Opposite Sex
Ch Longonloving Chroma Dangerzone

Select Bitch
Ch Wagswell's Short Stop MS



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Setivalt Name's MacGyver

Best Puppy In Breed
Setivalt Name's MacGyver


Winners Dog: (2-0-0-0)
Setivalt Name's MacGyver

Reserve Winners Dog
Wagswell's Squeakquel MW


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Focal Point

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Wagswell's Focal Point

Best Puppy In Breed
Matsutake's Temptation


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Wagswell's Focal Point

Reserve Winners Bitch
Matsutake's Temptation

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues

Best Of Opposite Sex
Ivywild Voodoo Queen

Best Puppy In Breed
Ivywild Voodoo Queen

Select Dog
Ch Voodoo Rhythm



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Ivywild Voodoo Queen

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Amahte's Kilima Njaro

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Spiritsound Rise Up

Best Puppy In Breed
Spiritsound Rise Up

Select Bitch
Ch Steinhill's Pure Of Heart


Winners Dog: (1-1-1-2)
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Spiritsound Rise Up

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Avitar's Ragtime Jazz

Best Of Opposite Sex
Avitar's Timeless Jazz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Avitar's Ragtime Jazz

Best Puppy In Breed
Avitar's Timeless Jazz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Avitar's Timeless Jazz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Avitar's Ragtime Jazz

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Ethos No Ordinary Love

Best Puppy In Breed
Ethos No Ordinary Love

Select Dog
Ch Lynallan Tarranga Palovinna


Winners Dog: (1-2-2-1)
Dreamwindz The Big Chill


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Ethos No Ordinary Love

Reserve Winners Bitch
Dreamwindz Veuve Clicquot





Group 3 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nanook's Alberta Clipper
  Siberian Husky   50
Group 2nd   
GCh Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   41
Group 3rd   Ch dBella's Maeflower   Doberman Pinscher   37
Group 4th   
Ch Alnair Shine Amazing Rey White Avalanche
  Samoyed   29
BPIG    Kuvuk's Apollo Landing   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cassels U Can't Handle Olive Me   Doberman Pinscher   0
Best Brace In Group   Ch dBella's Maeflower   Doberman Pinscher   0
Best Brace In Group   
GCh Cassel N dBella's Wicked
  Doberman Pinscher   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bearnstrait Taolan Leading Man

Best Of Opposite Sex
Ch Kiaranuk's Aurora



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Bamm-Bamm Von Sasaunna

Best Of Opposite Sex
Grace Kelly de Llobu Astur

Best Puppy In Breed
Ch Bamm-Bamm Von Sasaunna



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Grace Kelly de Llobu Astur

Reserve Winners Bitch
Blissfully Me Von Sasaunna

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Samson's Crooked Halo

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Breakout's Precious Gem

Best Puppy In Breed
Samson's Crooked Halo


Winners Dog: (1-2-0-1)
Samson's Crooked Halo


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Breakout's Precious Gem

Reserve Winners Bitch
Samson's Coming Up Roses

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bocaia Corso Bajer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bocaia Corso Bajer

Reserve Winners Bitch
Avitus' Baba Yaga

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (4-0-1-3)
Ch dBella's Maeflower

Best Of Opposite Sex
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Puppy In Breed
Krannoggan Armani By Design

Select Bitch
GCh Sherwood's Nobelistic


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Puppy In Breed
Daynakin N EBD First Date Fate

Select Dog
GCh Invogue FiresbreathvValbydane



Winners Bitch: (0-3-2-1)
ValbyDane Powers Of One

Reserve Winners Bitch
Daynakin N EBD First Date Fate

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Bendegeit's Arson Around


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bendegeit's Arson Around


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Enzo Od Janiho

Best Of Opposite Sex
Ch Scarlett Del Vezuvia Mastino


Winners Dog: (1-0-0-1)
Enzo Od Janiho


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nautica's Ocean Escapade



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk

Best Of Opposite Sex
Tierney's Call Of The Wild

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tierney's Clash Of The Titans


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tierney's Clash Of The Titans


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tierney's Call Of The Wild

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Yensid Full Of Glee



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Yensid Full Of Glee

Reserve Winners Bitch
Lionridge Princess Arendelle

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Alnair Shine Amazing Rey White Avalanche

Best Of Opposite Sex
Jewel's White Aquavit Straight Up

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Alnair Shine Amazing Rey White Avalanche

Best Puppy In Breed
Jewel's White Aquavit Straight Up


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Jewel's White Aquavit Straight Up

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Asgardian's Jade Memoire

Best Puppy In Breed
Asgardian's Jade Memoire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Asgardian's Jade Memoire

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Nanook's Alberta Clipper

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Apollo Landing

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Kuvuk's Apollo Landing

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Apollo Landing

Select Dog
Ch Kuvuk's Walkin In Razor's Edge

Select Bitch
Ch Nanook's Eternal Fire


Winners Dog: (2-4-2-1)
Kuvuk's Harvest Moon

Reserve Winners Dog
Nanook's Fire Dancer


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Kuvuk's Apollo Landing

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Celestial Echo





Group 4 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   34
Group 2nd   
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt
  Soft-Coated Wheaten Terrier   33
Group 3rd   
Ch Quarrydene's Wild At Heart
  Cairn Terrier   28
Group 4th    Beinnein Beyond The Blue   Scottish Terrier   25
BPIG   
Middleshires Page Out Of History At Rikar
  Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keepsake Tyrone Surfnpipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Veteran In Group   
Ch Rainsongs American Express at Jumpstart
  Manchester Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man

Best Puppy In Breed
Ch Schaber's Chargers The Legend Of Troy



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Zealous Licorice Twist

Best Puppy In Breed
Middleshires Page Out Of History At Rikar



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Zealous Licorice Twist

Reserve Winners Bitch
Middleshires Page Out Of History At Rikar

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Best Puppy In Breed
Kingsmere Tenacious Timbit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Quarrydene's Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Quarrydene's Wildfire

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Quarrydene's Wildfire

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beinneins Sweet Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beinneins Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Beinneins Here I Come

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class







Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Best Puppy In Breed
Redfearn's Cherise Treasure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Perfect Rebel

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Best Puppy In Breed
Boldheart's Bend The Rules


Winners Dog: (2-1-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Reserve Winners Dog
Boldheart's Moves Like Jagger


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Boldheart's Perfect Rebel

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beinnein Beyond The Blue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beinnein Beyond The Blue


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Tyrone's Winterfell

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Tyrone High Society

Best Puppy In Breed
Tyrone High Society

Select Bitch
Ch Tyrone Grain Of Truth


Winners Dog: (1-2-0-2)
Tyrone's Winterfell


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Tyrone High Society

Reserve Winners Bitch
Tyrone In The Naaame Of Love

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (0-3-1-5)
GCh Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Select Bitch
GCh Distaff Blackbird



Winners Bitch: (0-3-1-5)
Daydream No Power In The Verse

Reserve Winners Bitch
Distaff Tardis

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In

Best Of Opposite Sex
Tasha's Olala Lulu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tasha's Olala Lulu





Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   42
Group 2nd   
Ch Denian Sonic Boom Of Tab's
  Pomeranian   38
Group 3rd   
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   36
Group 4th   
Ch VeeVee Royally Big Deal
  Yorkshire Terrier   24
BPIG    Xoe's Trick Baby   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lionheart Mi Shikibu
  Japanese Chin   0
Best Veteran In Group   
Ch Avimimus Topaz Tephra
  Italian Greyhound   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Gleneire's Royal Supernova

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Gleneire's Royal Supernova

Reserve Winners Bitch
Moyola's Red Rhapsodi

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Best Puppy In Breed
Pastels The Current


Winners Dog: (2-0-0-0)
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Reserve Winners Dog
Pastels The Current


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Best Of Opposite Sex
Misty Meadow's Love Of My Life

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Best Puppy In Breed
Pastel's Lush Life


Winners Dog: (1-1-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Crestars Blitzy Saylz HL

Best Of Opposite Sex
GCh Zen's Shake It Up

Select Bitch
Ch Dakota Rose Mambo Italiano



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Firecrest N Crestars Wild Card

Reserve Winners Bitch
Firecrest N Calindi Lady Luck

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
HBH A Touch Of Gold

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Los Leyendas Rising From The Flames With Honor

Best Puppy In Breed
HBH A Touch Of Gold

Select Dog
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey


Winners Bitch: (1-2-2-0)
HBH A Touch Of Gold

Reserve Winners Bitch
Honor Let Your Light Shine

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avimimus Topaz Tephra



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 11 pts (4-3-4-1)
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Animato Annacott Black Pearl

Best Of Winners: (4-3-4-1)
Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Puppy In Breed
Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
Ch Riff Raff's Roadhouse


Winners Dog: (4-3-4-1)
Ladymagic Topflite Windcatcher

Reserve Winners Dog
Animato Annacott Red Diamond


Winners Bitch: (4-3-4-1)
Prestwick's Sugar 'n Spice

Reserve Winners Bitch
Topflite Wild About You

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Denian Sonic Boom Of Tab's

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Tease Me



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Xoe's Trick Baby

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Xoe's Trick Baby

Best Puppy In Breed
Xoe's Trick Baby

Select Dog
Ch Xoe's Wheat King At Eleki


Winners Dog: (1-1-2-0)
Xoe's Disco Godfather


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Xoe's Trick Baby

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh VeeVee Royally Big Deal

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhaven Grace N Glamour

Best Puppy In Breed
Coco Chanel Of Noahsarc



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Coco Chanel Of Noahsarc





Group 6 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   35
Group 2nd   
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders
  Chow Chow   29
Group 3rd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   22
Group 4th   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   21
BPIG    Whissler's Vroom Vroom   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BFF's Queen Of The Night
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Spindrift Mr. Independance
  Chow Chow   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mackendrick Counter2Counter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mackendrick Counter2Counter

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Beshia's Ho Ming

Best Puppy In Breed
Chowridge'n Spiritwood's Buddha


Winners Dog: (2-2-2-1)
Beshia's Ho Ming

Reserve Winners Dog
Chowridge'n Spiritwood's Buddha


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Pura Vida Djalo

Reserve Winners Bitch
Beshia's Kai Kahanu

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Ch Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Echoviews Prairie Storm

Select Bitch
Ch Echoviews Divine Wicked Games



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Echoviews Prairie Storm

Reserve Winners Bitch
Echoviews Nu Celestial Opus

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Puppy In Breed
Paris Moon Fabio

Select Dog
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso


Winners Dog: (1-0-2-0)
Paris Moon Fabio


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
GCh Beaukees First Full Moon

Select Bitch
Ch Designer Canada Post



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belcourt NV

Best Puppy In Breed
Belcourt NV



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belcourt NV

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Crystalton Chikoda X Factor

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Crystalton Chikoda X Factor

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda X Factor

Select Dog
GCh Crystalton Tees Suspended


Winners Dog: (1-3-2-0)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Crystalton Chikoda X Factor

Reserve Winners Bitch
Seransil's Winterlude

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Whissler's Vroom Vroom

Best Of Opposite Sex
Mydreams Put 'M Up Tuffstuff

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Whissler's Vroom Vroom

Best Puppy In Breed
Whissler's Vroom Vroom


Winners Dog: (2-3-0-0)
Mydreams Put 'M Up Tuffstuff

Reserve Winners Dog
Mydreams Repete N'Tuff Stuff


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Whissler's Vroom Vroom

Reserve Winners Bitch
Whisslers Warrior Of Mydreams

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Best Of Opposite Sex
Wassong's You Cant Catch Me At Meadowpark

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Best Puppy In Breed
Trekhond Hell Yeah Meadowpark


Winners Dog: (1-1-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot





Group 7 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   66
Group 2nd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   64
Group 3rd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   62
Group 4th    Madselin While U Were Sleeping   Shetland Sheepdog   53
BPIG   
Nebadon's Kiss N Tell Kricket
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zorrazo Painted In Gold   Spanish Water Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh WR Aussies Blaze of Fire
  Australian Shepherd   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
Ch Turbar's Minty Fresh

Best Of Opposite Sex
Ch Milliron R Cowboy Up

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Casselcreek Cadillac Man

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek East Coast Swing

Select Dog
GCh Crystal Winds Why Not?

Select Bitch
Ch Casselcreek East Coast Swing


Winners Dog: (2-2-3-2)
Casselcreek Cadillac Man

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Summer Solstice


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Adelyn Say My Name

Reserve Winners Bitch
Kiji Learn To Let Go

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Opposite Sex
Ch Shaggylane Glowing Princess



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Mosquito Creeks Girl Trouble

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Reserve Winners Dog
Mosquito Creeks Harley


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Asynior's Dare To Impress

Best Of Opposite Sex
Meraki's Magical Breeze

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Winners Dog: (2-1-0-0)
Asynior's Dare To Impress

Reserve Winners Dog
Kuublac's Wild Wild West


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Meraki's Magical Breeze

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer

Best Of Opposite Sex
Eclipse House Of Cards

Best Puppy In Breed
Eclipse House Of Cards



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eclipse House Of Cards

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (0-5-1-3)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Nebadon's Kiss N Tell Kricket

Best Puppy In Breed
Nebadon's Kiss N Tell Kricket

Select Bitch
Ch Breugel's Rambling Rose



Winners Bitch: (0-5-1-3)
Nebadon's Kiss N Tell Kricket

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Wind Of Change

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Tallywood Indulgence

Best Of Opposite Sex
Charvell's Windswept Legacy

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Tallywood Tanellyll Ingenue

Best Puppy In Breed
Tallywood Glendamar Celebrate


Winners Dog: (1-3-0-1)
Charvell's Windswept Legacy


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tallywood Tanellyll Ingenue

Reserve Winners Bitch
Tallywood Glendamar Celebrate

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Peikkovuoren Vahca

Best Of Opposite Sex
GCh Peikkovuoren Veni

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-1-1-1)
Orical's Outback Adventure


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Peikkovuoren Mussukka

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Snowycreek's Galileo Galassia

Best Of Opposite Sex
Gemridges I.B. Ottis

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Gemridges I.B. Ottis

Best Puppy In Breed
Snowycreek's Highest Honors


Winners Dog: (1-2-0-2)
Gemridges I.B. Ottis


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Snowycreek's Highest Honors

Reserve Winners Bitch
Lasvada Taja Rogue Wave

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Silverspar's 1 Jyn On The Rocks

Select Bitch
Ch Reata's Sister Perfect



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 20 pts (6-11-4-0)
Madselin While U Were Sleeping

Best Of Opposite Sex
GCh Strattonhill French Design

Best Of Winners: (6-11-4-0)
Madselin While U Were Sleeping

Best Puppy In Breed
Madselin While U Were Sleeping

Select Dog
Ch Zesta Step Up


Winners Dog: (6-11-4-0)
Madselin Always Dreaming

Reserve Winners Dog
Shadland Country Sun


Winners Bitch: (6-11-4-0)
Madselin While U Were Sleeping

Reserve Winners Bitch
Dynstar Vespera





Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By