Calgary Kennel & Obedience Club
Friday, May 11, 2018



Related Results

Obedience

Friday, May 11 (Obedience Trial 1)
Friday, May 11 (Obedience Trial 2)
Saturday, May 12 (Obedience Trial 3)
Saturday, May 12 (Obedience Trial 4)
Sunday, May 13 (Obedience Trial 5)
Sunday, May 13 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, May 11 (Rally Trial 1)
Friday, May 11 (Rally Trial 2)
Saturday, May 12 (Rally Trial 3)
Saturday, May 12 (Rally Trial 4)
Sunday, May 13 (Rally Trial 5)
Sunday, May 13 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Zabrina Livingstone --
MBPIS Stonepeake Chx In The Mail
"Tender"
Breeder/Owner: Zabrina Livingstone, Stonepeake Chesapeakes
http://stonepeake.webs.com


Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Pug  
Ch Diabolbric's Rumour Of War
Points: 279 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Collie (Rough)  
Ch Tallywood Indulgence
Points: 243
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Retriever (Chesapeake Bay)  
Ch Stonepeake Chx In The Mail
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Kerry Blue Terrier  
Krisma's Iconic Idol
Best Veteran In Show
Judge: Stephen Dainard
Chow Chow  
GChEx Spindrift Mr. Independance
Best Brace In Show
Judge: Stephen Dainard
Staffordshire Bull Terrier 
GCh Distaff Black Bart & Staffordshire Bull Terrier 
GCh Distaff Blackbird








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wyncora Mission Accomplished
  Retriever (Golden)   47
Group 2nd   
Ch Finnibone's Veni Vedi Vici
  Spaniel (Irish Water)   31
Group 3rd   
Ch Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   30
Group 4th   
GCh Blazingstar Black Bubbly
  Retriever (Flat-Coated)   26
BPIG   
Ch Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tollwest Summit Fever   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   
GCh Promise's Of Pure Heart
  Retriever (Golden)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wulymut's Noodle

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Napoleon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wulymut's Noodle

Best Puppy In Breed
Wulymuts Nutella


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wulymut's Napoleon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wulymut's Noodle

Reserve Winners Bitch
Wulymuts Nutella

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Malhaven Scandalous Behavior

Best Of Opposite Sex
Malhaven Reckless Abandon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Malhaven Scandalous Behavior

Best Puppy In Breed
Malhaven Scandalous Behavior


Winners Dog: (1-1-0-0)
Malhaven Reckless Abandon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Of Opposite Sex
Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail


Winners Dog: (1-2-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines

Reserve Winners Bitch
Stonepeake Betty BoopBoop

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blazingstar Black Bubbly



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 15 pts (8-5-3-0)
GCh Wyncora Mission Accomplished

Best Of Opposite Sex
Hollykins Simply Marvelous

Best Of Winners: (8-5-3-0)
Hollykins Here To Eternity

Best Puppy In Breed
Hollykins Simply Marvelous

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy


Winners Dog: (8-5-3-0)
Hollykins Here To Eternity

Reserve Winners Dog
Creeksidefrm's Special Effects


Winners Bitch: (8-5-3-0)
Hollykins Simply Marvelous

Reserve Winners Bitch
JBG's Two Pina Coladas

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Labraharvest Striking Gold

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Taste Of Tequila

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Labraharvest Striking Gold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Labraharvest Striking Gold


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eagertrieves Taste Of Tequila

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Ch Tollwest Jambuster

Best Of Opposite Sex
Tollwest That's My Jam

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Roaneden's Quatch A Falling Star

Best Puppy In Breed
Roaneden's Quatch A Falling Star


Winners Dog: (3-4-1-0)
Roaneden's Quatch A Falling Star

Reserve Winners Dog
Woodcreek's Infinite Rebel


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Tollwest That's My Jam

Reserve Winners Bitch
Caltansis XXVI Awesome Audrey

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam

Best Puppy In Breed
Trusask's Rockstar Liam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairiestorm Rayne

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Wren



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Prairiestorm Rayne

Reserve Winners Bitch
Prairiestorm Wren

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Winauby's Voice Of Reason

Best Of Opposite Sex
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Winauby's Voice Of Reason

Best Puppy In Breed
Winauby's Voice Of Reason


Winners Dog: (1-1-0-0)
Winauby's Voice Of Reason


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Ch Beswin Ynot Salutaire Imagine

Best Puppy In Breed
Ramblewood All The Right Moves


Winners Dog: (2-0-1-1)
Ramblewood All The Right Moves

Reserve Winners Dog
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss






Group 2 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Summit Special Vintage
  Basenji   27
Group 2nd   Ch Christofle Curtain Lights   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   24
Group 3rd   GCh Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   21
Group 4th    Avitar's Timeless Jazz   Otterhound   17
BPIG   
Ch Summit Special Vintage
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teckelwood RHK Cinnamon Kisd   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Brace In Group   
Ch Amahte's Kilima Njaro
  Ibizan Hound   0
Best Brace In Group   GCh Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Summit Special Vintage

Best Of Opposite Sex
Summit Silent Reverie

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Summit Special Vintage

Best Puppy In Breed
Summit Special Vintage


Winners Dog: (2-1-0-0)
Summit Special Vintage

Reserve Winners Dog
Summit Son Of A Preacher


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Summit Silent Reverie

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shecaras Ideal Cecile

Best Of Opposite Sex
BR Lake Park Nemo

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shecaras Ideal Cecile

Best Puppy In Breed
Shecaras Ideal Cecile


Winners Dog: (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Ideal Cecile

Reserve Winners Bitch
Shecaras Phenomenal

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Osheehans A Quantum Of Joy

Best Of Opposite Sex
Telford's Gee I Am Flattered

Best Puppy In Breed
Telford's Gee I Am Flattered

Select Bitch
Ch Telford's Super Fantastico



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Telford's Gee I Am Flattered

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Sweet Revenge

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
RHK Stormy's Miss Hazel Grace

Best Puppy In Breed
RHK Stormy's Miss Hazel Grace



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RHK Stormy's Miss Hazel Grace

Reserve Winners Bitch
RHK Sillys Too Many Cinders

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Christofle Curtain Lights

Best Of Opposite Sex
Ch Longonloving Chroma Dangerzone

Select Bitch
Ch Wagswell's Short Stop MS



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Matsutake's Temptation

Best Puppy In Breed
Matsutake's Temptation



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Matsutake's Temptation

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Focal Point

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Best Of Opposite Sex
Ch Amahte's Kilima Njaro

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Spiritsound Rise Up

Best Puppy In Breed
Spiritsound Rise Up


Winners Dog: (1-1-1-1)
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Spiritsound Rise Up

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Avitar's Timeless Jazz

Best Of Opposite Sex
Avitar's Ragtime Jazz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Avitar's Timeless Jazz

Best Puppy In Breed
Avitar's Timeless Jazz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Avitar's Timeless Jazz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Avitar's Ragtime Jazz

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo

Best Of Opposite Sex
Ethos No Ordinary Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lynallan Tarranga Palovinna

Best Puppy In Breed
Ethos No Ordinary Love


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lynallan Tarranga Palovinna


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ethos No Ordinary Love





Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nanook's Alberta Clipper
  Siberian Husky   46
Group 2nd   
Mojave's Apache Tears
  Doberman Pinscher   37
Group 3rd   
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth
  Great Dane   28
Group 4th   
GCh Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   22
BPIG   
Mojave's Apache Tears
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nanook's Footprints On Fire   Siberian Husky   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kiaranuk's Aurora



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Bamm-Bamm Von Sasaunna

Best Of Opposite Sex
Quellens Kiss Me N Get Dressed

Best Puppy In Breed
Ch Bamm-Bamm Von Sasaunna



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Quellens Kiss Me N Get Dressed

Reserve Winners Bitch
Grace Kelly de Llobu Astur

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Samson's Crooked Halo

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Samson's Coming Up Roses

Best Puppy In Breed
Samson's Fire In The Sky


Winners Dog: (1-2-0-1)
Samson's Crooked Halo


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Samson's Coming Up Roses

Reserve Winners Bitch
Samson's Fire In The Sky

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bocaia Corso Bajer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bocaia Corso Bajer

Reserve Winners Bitch
Avitus' Baba Yaga

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts (5-1-1-2)
Mojave's Apache Tears

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Winners: (5-1-1-2)
Mojave's Apache Tears

Best Puppy In Breed
Mojave's Apache Tears

Select Dog
GCh Mojave's Gateway To Gold

Select Bitch
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet


Winners Dog: (5-1-1-2)
Mojave's Apache Tears

Reserve Winners Dog
Krannoggan Armani By Design


Winners Bitch: (5-1-1-2)
Sharinway's She's A Maneater

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Of Opposite Sex
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Puppy In Breed
Daynakin N EBD First Date Fate

Select Dog
GCh Libertesse Scouts Honour



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Daynakin N EBD First Date Fate

Reserve Winners Bitch
ValbyDane Powers Of One

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Bendegeit's Arson Around


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bendegeit's Arson Around


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Scarlett Del Vezuvia Mastino

Best Of Opposite Sex
Enzo Od Janiho


Winners Dog: (1-0-0-1)
Enzo Od Janiho


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nautica's Ocean Escapade



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tierney's Call Of The Wild

Select Bitch
GCh Wathaman's Zest For Life



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tierney's Call Of The Wild

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jewel's White Aquavit Straight Up

Best Of Opposite Sex
Snowfire Brighter Than The Sun

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jewel's White Aquavit Straight Up

Best Puppy In Breed
Jewel's White Aquavit Straight Up


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowfire Brighter Than The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jewel's White Aquavit Straight Up

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Best Puppy In Breed
Asgardian's Diamond Inthe Ruff



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Jade Memoire

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Nanook's Alberta Clipper

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Apollo Landing

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Kuvuk's Apollo Landing

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Apollo Landing

Select Dog
Ch Kuvuk's Walkin In Razor's Edge

Select Bitch
Ch Nanook's Eternal Fire


Winners Dog: (2-4-2-1)
Nanook's Fire Dancer

Reserve Winners Dog
Kuvuk's Harvest Moon


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Kuvuk's Apollo Landing

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Celestial Echo





Group 4 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   32
Group 2nd   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   31
Group 3rd    Beinneins Here I Come   Fox Terrier (Wire)   23
Group 4th    Beinnein Beyond The Blue   Scottish Terrier   21
BPIG   
Ch Tyrone High Society
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Krisma's Iconic Idol
  Kerry Blue Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Ch Schaber's Chargers The Legend Of Troy



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Zealous Pinot Noir

Best Puppy In Breed
Middleshires Page Out Of History At Rikar



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Zealous Pinot Noir

Reserve Winners Bitch
Zealous Licorice Twist

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Best Puppy In Breed
Kingsmere Tenacious Timbit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Quarrydene's Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come

Reserve Winners Bitch
Beinneins Sweet Dreams

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Best Puppy In Breed
Redfearn's Cherise Treasure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Perfect Rebel

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Best Puppy In Breed
Boldheart's Bend The Rules


Winners Dog: (2-1-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Reserve Winners Dog
Boldheart's Moves Like Jagger


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Boldheart's Perfect Rebel

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Best Puppy In Breed
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Beinnein Beyond The Blue

Best Of Opposite Sex
Ch Stalwart's Legacy At Rynara


Winners Dog: (1-0-0-1)
Beinnein Beyond The Blue


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Tyrone's Winterfell

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Tyrone High Society

Best Puppy In Breed
Tyrone High Society


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tyrone's Winterfell


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Tyrone High Society

Reserve Winners Bitch
Tyrone In The Naaame Of Love

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (0-2-1-5)
GCh Distaff Blackbird

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Select Bitch
Ch Distaff Cosma Shiva



Winners Bitch: (0-2-1-5)
Distaff Tardis

Reserve Winners Bitch
Daydream No Power In The Verse

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In

Best Of Opposite Sex
Tasha's Olala Lulu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tasha's Olala Lulu





Group 5 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   35
Group 2nd   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   31
Group 3rd   
Ch Denian Sonic Boom Of Tab's
  Pomeranian   29
Group 4th   
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   27
BPIG   
Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lionheart Mi Shikibu
  Japanese Chin   0
Best Brace In Group   
Ch VeeVee Big Shot At Royalty
  Yorkshire Terrier   0
Best Brace In Group   
Ch VeeVee Royally Big Deal
  Yorkshire Terrier   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Of Opposite Sex
Ch Msfizz Take A Chance On Me

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Kewpy's Cepos Kristof

Select Dog
GCh Mingchen Thandie's Skye High


Winners Dog: (1-2-2-1)
Kewpy's Cepos Kristof


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Gleneire's Royal Supernova

Reserve Winners Bitch
Kewpy's The Right Stuff

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Best Puppy In Breed
Pastels The Current


Winners Dog: (2-0-0-0)
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Reserve Winners Dog
Pastels The Current


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life

Best Of Opposite Sex
Pastel's Lush Life

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life

Best Puppy In Breed
Misty Meadow's Love Of My Life


Winners Dog: (1-1-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Ch Dakota Rose Mambo Italiano



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
HBH A Touch Of Gold

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Los Leyendas Rising From The Flames With Honor

Best Puppy In Breed
HBH A Touch Of Gold

Select Dog
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit


Winners Bitch: (1-1-2-0)
HBH A Touch Of Gold

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 9 pts (4-4-2-0)
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Animato Annacott Black Pearl

Best Of Winners: (4-4-2-0)
Animato Annacott Black Pearl

Best Puppy In Breed
Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
Ch Marron Kot In The Krossfire


Winners Dog: (4-4-2-0)
Ladymagic Topflite Windcatcher

Reserve Winners Dog
Topflite Nanrich No Cash Limit


Winners Bitch: (4-4-2-0)
Animato Annacott Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Raeanne's Such A Lady

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Denian Sonic Boom Of Tab's

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Tease Me



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Xoe's Trick Baby

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Xoe's Trick Baby

Best Puppy In Breed
Xoe's Trick Baby

Select Dog
Ch Xoe's Wheat King At Eleki


Winners Dog: (1-1-2-0)
Xoe's Disco Godfather


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Xoe's Trick Baby

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Yorkhaven Grace N Glamour

Best Of Opposite Sex
GCh VeeVee Royally Big Deal

Best Puppy In Breed
Coco Chanel Of Noahsarc



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Coco Chanel Of Noahsarc





Group 6 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Mackendrick Counter2Counter
  Boston Terrier   32
Group 2nd   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   31
Group 3rd    Seransil's Glammr Girl   Poodle (Standard)   29
Group 4th    Danmar Buck   Bichon Frise   25
BPIG    Seransil's Glammr Girl   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BFF's Queen Of The Night
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Spindrift Mr. Independance
  Chow Chow   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Danmar Buck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Danmar Buck


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mackendrick Counter2Counter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mackendrick Counter2Counter

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Opposite Sex
Chowridge'n Spiritwood's Buddha

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Pura Vida Djalo

Best Puppy In Breed
Pura Vida Djalo

Select Dog
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders


Winners Dog: (1-1-2-1)
Chowridge'n Spiritwood's Buddha


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Pura Vida Djalo

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Ch Echoviews Divine Wicked Games

Best Puppy In Breed
Echoviews Prairie Storm

Select Bitch
Ch Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Echoviews Nu Celestial Opus

Reserve Winners Bitch
Echoviews Prairie Storm

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Puppy In Breed
Paris Moon Fabio


Winners Dog: (1-0-1-0)
Paris Moon Fabio


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Select Bitch
Ch Designer Canada Post



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Rosebell's Power Play

Best Of Opposite Sex
Rosebell's Aeriel

Best Puppy In Breed
Ch Rosebell's Power Play



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Rosebell's Aeriel

Reserve Winners Bitch
Belcourt NV

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Seransil's Glammr Girl

Best Of Opposite Sex
Crystalton's Canadian Remix

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Seransil's Glammr Girl

Best Puppy In Breed
Seransil's Glammr Girl


Winners Dog: (1-3-0-0)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Seransil's Glammr Girl

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda X Factor

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Whissler's Vroom Vroom

Best Of Opposite Sex
Darix D'Son Of Mydream

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Whissler's Vroom Vroom

Best Puppy In Breed
Whissler's Vroom Vroom


Winners Dog: (2-3-0-0)
Darix D'Son Of Mydream

Reserve Winners Dog
Whissler's Macho Macho Man


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Whissler's Vroom Vroom

Reserve Winners Bitch
Whisslers Warrior Of Mydreams

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Best Of Opposite Sex
Wassong's You Cant Catch Me At Meadowpark

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Best Puppy In Breed
Trekhond Hell Yeah Meadowpark


Winners Dog: (1-1-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark



Group 7 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tallywood Indulgence
  Collie (Rough)   54
Group 2nd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   49
Group 3rd   
GCh Peikkovuoren Vahca
  Finnish Lapphund   47
Group 4th   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   45
BPIG    Eclipse House Of Cards   Berger Picard   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kelkary's Sippin Fire
  Bearded Collie   0
Best Veteran In Group   
GCh WR Aussies Blaze of Fire
  Australian Shepherd   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater's Baru Bindi

Best Puppy In Breed
Clearwater's Baru Bindi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clearwater's Baru Bindi

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GCh Crystal Winds Why Not?

Best Of Opposite Sex
Adelyn Say My Name

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Adelyn Say My Name

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Summer Solstice

Select Dog
GCh WR Aussies Blaze of Fire

Select Bitch
Ch Turbar's Minty Fresh


Winners Dog: (2-1-3-1)
Casselcreek Cadillac Man

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Summer Solstice


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Adelyn Say My Name

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Opposite Sex
Ch Shaggylane Glowing Princess



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Mosquito Creeks Girl Trouble

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Meraki's Magical Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Meraki's Magical Breeze

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer

Best Of Opposite Sex
Eclipse House Of Cards

Best Puppy In Breed
Eclipse House Of Cards



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eclipse House Of Cards

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Angelbrin's Juno

Best Puppy In Breed
Afterglow's Wind Of Change



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Breugel's Rambling Rose

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Wind Of Change

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Tallywood Indulgence

Best Of Opposite Sex
Charvell's Windswept Legacy

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Tallywood Tanellyll Ingenue

Best Puppy In Breed
Rainycreek Resplendence


Winners Dog: (1-3-0-1)
Charvell's Windswept Legacy


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tallywood Tanellyll Ingenue

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Resplendence

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Peikkovuoren Vahca


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Opposite Sex
Gemridges I.B. Ottis

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Snowycreek's Highest Honors

Best Puppy In Breed
Snowycreek's Highest Honors

Select Bitch
Ch Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-2-0-2)
Gemridges I.B. Ottis


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Snowycreek's Highest Honors

Reserve Winners Bitch
Lasvada Taja Rogue Wave

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Silverspar's 1 Jyn On The Rocks

Select Bitch
Ch Reata's Sister Perfect



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 17 pts (3-11-4-0)
Madselin While U Were Sleeping

Best Of Opposite Sex
GCh Strattonhill French Design

Best Of Winners: (3-11-4-0)
Madselin While U Were Sleeping

Best Puppy In Breed
Madselin While U Were Sleeping

Select Dog
Ch Amberlyn's A Legend Begins


Winners Dog: (3-11-4-0)
Madselin Always Dreaming

Reserve Winners Dog
Keystone The Legend Continues


Winners Bitch: (3-11-4-0)
Madselin While U Were Sleeping

Reserve Winners Bitch
Zesta You Had Me At Hello

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By