Lakehead Kennel Club
Friday, April 29, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Ch Oakridgelane Nakoma of Shunico
Making Breed History...
with handler Justin Young


Best In Show
Judge: James Frederiksen
Shetland Sheepdog  
Ch Shadland Risky Business
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Frederiksen
Basenji  
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
Best Puppy In Show
Judge: James Frederiksen
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Hunu The Patriot At Freestyle MW
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Frederiksen
Alaskan Malamute  
TyOhni's Keikewabic IrishCream
Best Altered In Show
Judge: James Frederiksen
Doberman Pinscher  
GChEx Liberator's Mirage








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Butterblac's Freestyle Spicegrl
  Retriever (Flat-Coated)   36
Group 2nd   
Ch Oakisle Knight Vision
  Setter (Gordon)   22
Group 3rd   
GCh DocMar's Just Don't Give A D'amn
  Retriever (Golden)   21
Group 4th    Winmara's Chasing Rainbows   Spaniel (Clumber)   17
BPIG   
Clitheroe's Mr Worldwide
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shaankata's Demons N Desires   Spaniel (American Cocker)   0
Best Altered In Group   
Ch TCh DocMar's Boys Of Summer
  Retriever (Golden)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Suci's Heart's Afire



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 13 pts
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts
GCh TCh DocMar's Just Don't Give A D'amn



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Ch Keswick Rains Of Castamere



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Oakisle Knight Vision



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts
Shaankata's Edge Of Tomorrow



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Ch Twoemz Take Me To The Max



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts
Ch Winmara's Chasing Rainbows



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts
Cymbeline's Ultimate



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fastien Boysson Bohemia



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   10
Group 2nd   
Ch Boru's Breaking News
  Bloodhound   9
Group 3rd   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   8
Group 4th   
Ch Polo's Chillin Like A Villain
  Afghan Hound   7
BPIG   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's Chillin Like A Villain



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Boru's Breaking News



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Longonlovings RhubarbNCreamPie



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hiddenwires Sleigh Bell



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Kamgaard Kaministiquia of Wrathwood



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Sporting Fields All That Glitters







Group 3 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st    Kimtuck's Triple Play At Komopok   Siberian Husky   24
Group 2nd   
Ch Strider N Leinenstones Happy Hour
  Great Dane   14
Group 3rd   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   13
Group 4th    Top Shelf's Finnishing Touch To Badbear   Newfoundland   12
BPIG   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
TyOhni's Keikewabic IrishCream
  Alaskan Malamute   0
Best Altered In Group   
GChEx Liberator's Mirage
  Doberman Pinscher   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 4 pts
Ch Tundra's On The Rocks



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
LBB's Summit Bound



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lynbary's Emmitt Jackson



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Goldhills Pandora



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wingate's First And Goal



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh Strider N Leinenstones Happy Hour



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Ch Top Shelf's Finnishing Touch To Badbear



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova



Judge: James Noe

Best Of Breed: 9 pts
Ch Kimtuck's Triple Play At Komopok



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Saras Himalaya's Classy Sweetheart







Group 4 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bueollin's Xtra Special
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 2nd   
Magor New Moon Rising
  Bull Terrier   11
Group 3rd    Wards Creek's Shut Up And Dance With Me   Schnauzer (Miniature)   9
Group 4th   
Absolutely Oh Yeah
  Fox Terrier (Smooth)   7
BPIG    Wards Creek's Shut Up And Dance With Me   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ispy Deal Or No Deal



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Conundrum Enchanted Boldwind



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Magor New Moon Rising



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts
Quarrydene's Back To Black



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Absolutely Oh Yeah



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Wards Creek's Shut Up And Dance With Me



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Star Status
  Pomeranian   18
Group 2nd   
GCh Salatino La Dame Sans Camelia
  Papillon   17
Group 3rd   
Ch Whitehouse's Young Troubadour
  Miniature Pinscher   14
Group 4th   Ch Bloomsbury Bellissimo   Chihuahua (Long Coat)   13
BPIG   
Gibby's Hurricane Bella
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rokila Never Forget Riesa   Papillon   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Revelry's Blue Moon Rising



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bloomsbury Bellissimo



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cogie's Imperial Death Star



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh JBLittle Amigo's Bandito



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitehouse's Young Troubadour



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Salatino La Dame Sans Camelia



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Star Status



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Solnes Eden Rose



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gibby's Hurricane Bella



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Power Play Of Visualart
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd    Amity's Silent Cal   Poodle (Miniature)   14
Group 3rd   
Ch PaisleyPella A Boy And His Dog
  Dalmatian   10
Group 4th   
Ch Symaruns Fifth Element
  Bulldog   7
BPIG   
Ch Vetset Power Play Of Visualart
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Symarun's Dirty Devil
  Bulldog   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Symaruns Fifth Element



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
GCh PaisleyPella A Boy And His Dog



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
Amity's Silent Cal



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vetset Power Play Of Visualart



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch WolfRiver's Hear Mee Roar



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Rustinwood's Defying Logic





Group 7 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shadland Risky Business
  Shetland Sheepdog   36
Group 2nd   Ch Glenwaters Sincerely   Collie (Rough)   27
Group 3rd   
Ch Echodell Shadagrace RedHotMiss
  Finnish Lapphund   21
Group 4th   
Ch Crystal Winds Dakotah Von Adler Acres
  Australian Shepherd   19
BPIG   
Ch Echodell Shadagrace RedHotMiss
  Finnish Lapphund   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dalgarnoch By Request
  Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group    Diamond Aire Right On Track   Australian Shepherd   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Reddenblu's August At Willow Brook



Judge: James Noe

Best Of Breed: 5 pts
Ch Crystal Winds Dakotah Von Adler Acres



Judge: James Noe

Best Of Breed: 5 pts
Ch Glenwaters Sincerely



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
GCh Echodell Shadagrace RedHotMiss



Judge: James Noe

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Richtbar You Move Like Jagger



Judge: James Noe

Best Of Breed: 8 pts
GCh Shadland Risky Business



Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts
GChEx KamValley N Lismore Bazzinga



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By