St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Sunday, August 16, 2015



Related Results


Results courtesy of:

--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: James Noe
Fox Terrier (Smooth)  
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
Points: 141 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Noe
Miniature Pinscher  Ch Rexroth's Valentino
Best Puppy In Show
Judge: James Noe
Briard  
Ch Majestique Justice For All
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Noe
Spaniel (English Cocker)   Tandridge Right Chuffed
Best Veteran In Show
Judge: James Noe
Shetland Sheepdog  Ch Playland Sweet Home Alabama
Best Altered In Show
Judge: James Noe
  








Group 1 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st    Calowa Lurians Kelgerri Wth   Spaniel (American Cocker)   20
Group 2nd   
Ch Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   13
Group 3rd   Ch CRK I'll Have Another   Pointer (German Short-Haired)   10
Group 4th    Prettyriver Imp O'Ambercroft   Retriever (Golden)   6
BPIG    Royal's Toast Of New York   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tandridge Right Chuffed   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch CRK I'll Have Another

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk So What's Your Point

Select Dog
Ch Mount Albion's Royal Onyx

Select Bitch
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Prettyriver Imp O'Ambercroft

Best Of Opposite Sex
Kairos Baret's Disguise

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Royal's Toast Of New York

Best Puppy In Breed
Royal's Toast Of New York


Winners Dog: (2-1-1-0)
Royal's Toast Of New York

Reserve Winners Dog
Bowbell's High Stakes Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Royal's Toast Of New York

Open Dog Class
1st Bowbell's High Stakes Deal


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Kairos Baret's Disguise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kairos Baret's Disguise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Asa's Vision Of Grace

Best Of Opposite Sex
Ch Asklar's Mistle Toe Rocker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Calowa Lurians Kelgerri Wth

Best Of Opposite Sex
Kelgerri's Walk On The Moon

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Calowa Lurians Kelgerri Wth

Best Puppy In Breed
Shandys California Cruze'n


Winners Dog: (3-4-0-0)
Kelgerri's Walk On The Moon

Reserve Winners Dog
Shandys California Cruze'n

Junior Puppy Dog Class
1st Shandys California Cruze'n

12-18 Month Dog Class
1st Kelgerri's Walk On The Moon

Open Dog Class
1st Jaywyck's Remember The Good Tymes


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Calowa Lurians Kelgerri Wth

Reserve Winners Bitch
Jaywyck's Winning Melody

12-18 Month Bitch Class
1st Shandys Unforgettable Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jaywyck's Winning Melody

Open Bitch Class
1st Calowa Lurians Kelgerri Wth
2nd Jaywyck's Busy Dancing In Tyme


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tandridge Queen N Country


3-6 Month Dog Class
1st Tandridge Right Chuffed


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tandridge Queen N Country

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tandridge Queen N Country


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles

Best Of Opposite Sex
GCh Lienroc Riversong Echo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Witzke's Muado About Muffin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Witzke's Muado About Muffin


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   12
Group 2nd   
Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   11
Group 3rd   
Ch Wynsyr Foxrun Never Say Never
  Afghan Hound   10
Group 4th   
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   9
BPIG   
Heavenlyhund's Fairview
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Divine's I'ma McGinty   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   Ch Delamai's Gorgeous George   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun Never Say Never




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Pan Clan Pedro Cabral

Best Of Opposite Sex
Bayowulfs N Howlhaven Brianna

Select Dog
Ch One Of Us J del Hacedor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Ch HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Heavenlyhund's Fairview

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund's Fairview


Winners Dog: (1-1-1-1)
Heavenlyhund's Fairview

Junior Puppy Dog Class
1st Heavenlyhund's Fairview

Veteran Dog Class
1st GCh Delamai's Gorgeous George


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Heavenlyhund Lesrlebontonruler

Junior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund Lesrlebontonruler


Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Bertan Ernie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool

12-18 Month Bitch Class
1st Ridgeville's Shades Of Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st    Tundrafoot Bernies Last Hurrah   Siberian Husky   13
Group 2nd   
CinnRhee N Pantheons Mohavi
  Boxer   11
Group 3rd   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   4
Group 4th   
Hausenbrook's Super Trouper
  Doberman Pinscher   2
BPIG    Tundrafoot Bernies Last Hurrah   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nantom's Shooting Star   Doberman Pinscher   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Belnois Just Along IV The Ride




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
Ch CinnRhee N Pantheons Mohavi

Best Of Opposite Sex
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Best Puppy In Breed
Ch CinnRhee N Pantheons Mohavi

Select Dog
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Select Bitch
GCh Eastport's Dreamboat Ziva



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Reserve Winners Bitch
Zwilling's Struttin' Her Stuff

12-18 Month Bitch Class
1st DC's Alabama Girl From Jerico

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Open Bitch Class
1st Zwilling's Struttin' Her Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hausenbrook's Super Trouper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hausenbrook's Super Trouper

Open Dog Class
1st Hausenbrook's Super Trouper

3-6 Month Dog Class
1st Nantom's High Octane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Puppy In Breed
Sisco Danetastixs Stormrider


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sisco Danetastixs Stormrider

Junior Puppy Dog Class
1st Sisco Danetastixs Stormrider



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pattedeau Etoile De Mer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pattedeau Etoile De Mer

Open Bitch Class
1st Pattedeau Etoile De Mer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tundrafoot Bernies Last Hurrah

Best Puppy In Breed
Tundrafoot Bernies Last Hurrah


3-6 Month Bitch Class
1st Sibertrott's Race You To First


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   23
Group 2nd   
Ch High Pines Deal Me In
  Norwich Terrier   22
Group 3rd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   20
Group 4th    Skyehigh's Ice Water   West Highland White Terrier   19
BPIG    Skyehigh's Ice Water   West Highland White Terrier   N/A
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glorys Heartbreaker V Hugadale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glorys Heartbreaker V Hugadale

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glorys Heartbreaker V Hugadale



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Energy Bomb of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Ch White Gangster of Bully Lake

Select Dog
Ch White Gangster of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Worth The Whiskey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Best Puppy In Breed
Foxheart's The Only Way I Know


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Senior Puppy Dog Class
1st Foxheart's The Only Way I Know


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxheart's Worth The Whiskey

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Worth The Whiskey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch High Pines Deal Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Ch Bronwyn Something To Talk About At Rexroth




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fox Valley Bustin Loose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fox Valley Bustin Loose

Open Dog Class
1st Fox Valley Bustin Loose



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Best Puppy In Breed
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Reserve Winners Bitch
Kenann's Mirthreverence NBT

Senior Puppy Bitch Class
1st Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Open Bitch Class
1st Kenann's Mirthreverence NBT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Silvercastle Mighty Impressive

Best Of Opposite Sex
Silvercastle Elegance N Motion

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Silvercastle Mighty Impressive


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Silvercastle Elegance N Motion

Reserve Winners Bitch
Silvercastle Always Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Silvercastle Always Forever

Canadian Bred Bitch Class
1st Silvercastle Elegance N Motion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch McCuskers Protector Of Man

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Pepper

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Select Dog
Ch Deghall Count On Me


Winners Dog: (1-2-3-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Junior Puppy Dog Class
1st Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Glenroslin's Pepper

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot True Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot True Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Puppy In Breed
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skyehigh's Ice Water

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Ice Water



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skyehigh's Ice Water

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Sub Zero

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Sub Zero

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Ice Water


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   12
Group 2nd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   11
Group 3rd   
Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   8
Group 4th   Ch Claripugs Urban Myth   Pug   2
BPIG   
Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claripugs Urban Myth




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Deebet's Robin Hood

Best Of Opposite Sex
Szulik's Lovely Lola

Select Dog
GChEx Sir Galahad de Diventy


3-6 Month Dog Class
1st Szulik's Mister Munster Junior


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Szulik's Lovely Lola

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Szulik's Lovely Lola

3-6 Month Bitch Class
1st Diventy's Miss CoCo Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Oz's Marion'ette

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Oz's Storm Chaser

Best Puppy In Breed
Oz's Storm Chaser


Winners Dog: (1-5-0-0)
Oz's Storm Chaser

Canadian Bred Dog Class
1st Oz's Storm Chaser


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Oz's Marion'ette

Reserve Winners Bitch
Parisyorkies Matilda

Junior Puppy Bitch Class
1st Oz's Merriment And Mayhem

Senior Puppy Bitch Class
1st Oz's Storm Alert

12-18 Month Bitch Class
1st Hunderwood Jolie Lady Million

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Parisyorkies Matilda

Open Bitch Class
1st Oz's Marion'ette


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   39
Group 2nd   
Ch Shenandal N Stonehill Shiraz
  Dalmatian   38
Group 3rd    Musicbox Fig Newton At Alharin   Lowchen   26
Group 4th   
Bulldacious Izn't She Foxy
  Bulldog   19
BPIG   
Bulldacious Izn't She Foxy
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Schutzu's Memories Of Shente   Shih Tzu   0
Best Veteran In Group    Fox Lane's Musicbox Melody   Lowchen   0



3-6 Month Dog Class
1st Aldo's Guinness At Dancingb


3-6 Month Bitch Class
1st Aldo's Martha My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Bulldacious Izn't She Foxy

Best Of Opposite Sex
Echojack's Phoenix Rising

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Bulldacious Izn't She Foxy

Best Puppy In Breed
Bulldacious Izn't She Foxy

Select Bitch
Ch Echojack Lonesome For Alberta


Winners Dog: (1-3-0-1)
Echojack's Phoenix Rising

Junior Puppy Dog Class
1st Echojack's Phoenix Rising


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Bulldacious Izn't She Foxy

Reserve Winners Bitch
Jacib's Royal Flush

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Izn't She Foxy

Canadian Bred Bitch Class
1st Jacib's Royal Flush

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Electra

3-6 Month Bitch Class
1st Jacib's Storytime


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
GCh TaiPan Palace Lucy Liu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Cincere Xlnt's Pitstop

Best Of Opposite Sex
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Best Puppy In Breed
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 11 pts (1-7-3-1)
Ch Shenandal N Stonehill Shiraz

Best Of Opposite Sex
GCh Onsengeltje All Ready

Best Of Winners: (1-7-3-1)
Planett's N Shamrock Don't Think Twice

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Infinite

Select Dog
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed


Winners Bitch: (1-7-3-1)
Cranbrooke Jacklyn Danielle

Reserve Winners Bitch
Stone Hill N Troika's Shooting Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Infinite

12-18 Month Bitch Class
1st Black Diamond Third Strike

Canadian Bred Bitch Class
1st PaisleyPella U Had Me At Hello

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cranbrooke Jacklyn Danielle
2nd Stone Hill N Troika's Shooting Star

Open Bitch Class
1st Sunnyoaks L'il Rascal At Mapleaf
2nd Shamrock N Highlander Doretta

Veteran Bitch Class
1st Ch Spotted Gem's South Sea Pearl
2nd Ch Blackthorn Violet Of Pathmt

3-6 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Cranbrooke Punk Rock Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Fulofbull Jacko LaSalle Otrvly

Best Of Opposite Sex
Ottervalley Tryin Somethin New

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ottervalley Tryin Somethin New

Best Puppy In Breed
Ch Fulofbull Jacko LaSalle Otrvly


Winners Dog: (1-1-1-0)
Robobull Fabelhaft Fireworks

Junior Puppy Dog Class
1st Robobull Fabelhaft Fireworks


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ottervalley Tryin Somethin New

Junior Puppy Bitch Class
1st Ottervalley Tryin Somethin New


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Musicbox Fig Newton At Alharin

Best Of Opposite Sex
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

Best Puppy In Breed
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

Reserve Winners Bitch
Musicbox Oreo's Properly Dunked

Junior Puppy Bitch Class
1st Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

12-18 Month Bitch Class
1st Sylvan Myst The Dream of Lolyka

Open Bitch Class
1st Musicbox Oreo's Properly Dunked
2nd Musicbox Bare Bum Gumbeaux

Veteran Bitch Class
1st Fox Lane's Musicbox Melody

Sexually Altered Bitch Class
1st Fox Lane's Musicbox Melody


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Best Puppy In Breed
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Select Bitch
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Open Bitch Class
1st Kalchan Cinder Ella Justirling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Best Of Opposite Sex
Shente's Dreaming Of Love

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Best Puppy In Breed
Shente's Reel Big Deal


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Shente's Reel Big Deal

3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Memories Of Shente
2nd Parkway's Golden Opportunity


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Dreaming Of Love

Reserve Winners Bitch
Parkway's Rolling In The Deep

Senior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Open Bitch Class
1st Shente's Dreaming Of Love

3-6 Month Bitch Class
1st Parkway's I Gotta Girl Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sashi's Vision Of Heaven

Best Puppy In Breed
Sashi's Vision Of Heaven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sashi's Vision Of Heaven

Junior Puppy Dog Class
1st Sashi's Vision Of Heaven



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Majestique Justice For All
  Briard   16
Group 2nd    MacLaren Rikadon Audacious   Shetland Sheepdog   15
Group 3rd   
Ch Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   8
Group 4th    Kinikia That's Amore!   Bearded Collie   7
BPIG   
Ch Majestique Justice For All
  Briard   N/A
Best Veteran In Group   Ch Playland Sweet Home Alabama   Shetland Sheepdog   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Kinikia That's Amore!

Best Of Opposite Sex
Burlesque Trash Talk

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Kinikia That's Amore!

Best Puppy In Breed
Burlesque Shock The World

Select Dog
Ch Highlander MacBean At Burlesque


Winners Dog: (3-1-1-0)
Kinikia That's Amore!

Reserve Winners Dog
Burlesque Shock The World

Junior Puppy Dog Class
1st Burlesque Shock The World

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kinikia That's Amore!
2nd Lakewood Forever Cool


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Burlesque Trash Talk

Junior Puppy Bitch Class
1st Burlesque Trash Talk


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All

Best Puppy In Breed
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cornerstone Hear The Star Sing

Best Puppy In Breed
Cornerstone Hear The Star Sing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cornerstone Hear The Star Sing

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornerstone Hear The Star Sing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Noe

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch MacLaren Rikadon Audacious

Best Of Opposite Sex
Ch Cermel Bradshaw Black Ice

Best Of Winners: (1-3-1-2)
CermelBradshaw Joy T The World

Best Puppy In Breed
Ch Cermel Bradshaw Black Ice

Select Bitch
Ch Coastalviews Hot And Spicey


Winners Dog: (1-3-1-2)
Hatfield Cermel Fire And Ice

Junior Puppy Dog Class
1st Hatfield Cermel Fire And Ice


Winners Bitch: (1-3-1-2)
CermelBradshaw Joy T The World

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Charming Alexis

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Charming Alexis

12-18 Month Bitch Class
1st CermelBradshaw Joy T The World

Open Bitch Class
1st Bonnyville's Sweet Valentine

Veteran Bitch Class
1st Ch Playland Sweet Home Alabama


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By