St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Friday, August 14, 2015 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:

-- Pat Blenkey --
"Kessel"
GCh. Liberator's Power Play
Breeder/Owner/Handler: Pat Blenkey & Brian Casey
www.wrathliberator.com



-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Peter Machen
Chinese Crested   Stars At Sea Putting The Pieces Together At Zhen
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Machen
Afghan Hound  
Ch Tokabout F N Xlnt
Best Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Siberian Husky   Snowmist's Desert Chill
Best Baby Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Shih Tzu   Schutzu's Memories Of Shente








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   GCh Reidwood Just My Style   Setter (English)   32
Group 2nd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   31
Group 3rd   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   28
Group 4th   
GCh Carnaby Collaboration
  Spaniel (English Cocker)   25
BPIG    MK Karol   Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nonnies Sweet N Sassy
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Regun Nemo

Best Of Opposite Sex
Regun Nesta

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Regun Nemo

Best Puppy In Breed
MK Karol


Winners Dog: (2-2-0-0)
Regun Nemo

Reserve Winners Dog
Mk Kirk

Junior Puppy Dog Class
1st Mk Kirk

12-18 Month Dog Class
1st Regun Nemo


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Regun Nesta

Reserve Winners Bitch
MK Karol

Junior Puppy Bitch Class
1st MK Karol

12-18 Month Bitch Class
1st Regun Nesta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Perryglen's Justdoitat Coquetel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Ch Mount Albion's Royal Onyx

Select Bitch
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (5-1-0-0)
Prettyriver Imp O'Ambercroft

Best Of Opposite Sex
Goldnatitude Devil Wears Prada

Best Of Winners: (5-1-0-0)
Prettyriver Imp O'Ambercroft

Best Puppy In Breed
Royal's Toast Of New York


Winners Bitch: (5-1-0-0)
Goldnatitude Devil Wears Prada

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldnatitude Devil Wears Prada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Vision Of Grace

Select Dog
Ch Asklar's Mistle Toe Rocker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katyra All Things Considered

Best Puppy In Breed
Katyra All Things Considered



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katyra All Things Considered

Junior Puppy Bitch Class
1st Katyra All Things Considered


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Just My Style




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Shandys Unforgettable Storm

Best Of Opposite Sex
Jaywyck's Remember The Good Tymes

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Shandys Unforgettable Storm

Best Puppy In Breed
Shandys California Cruze'n

Select Bitch
Ch Kelgerri's Do Right By Mee


Winners Dog: (3-4-0-1)
Jaywyck's Remember The Good Tymes

Reserve Winners Dog
Shandys California Cruze'n

Junior Puppy Dog Class
1st Shandys California Cruze'n

12-18 Month Dog Class
1st Kelgerri's Walk On The Moon

Open Dog Class
1st Jaywyck's Remember The Good Tymes


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Shandys Unforgettable Storm

Reserve Winners Bitch
Nonnies Ashleysown Lolita

12-18 Month Bitch Class
1st Shandys Unforgettable Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nonnies Ashleysown Lolita

Open Bitch Class
1st Calowa Lurians Kelgerri Wth
2nd Jaywyck's Busy Dancing In Tyme

3-6 Month Bitch Class
1st Nonnies Sweet N Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carnaby Collaboration




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Georgian Nanjay's Memory Lane

Best Puppy In Breed
Nanjay's Puzzle Pieces



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Georgian Nanjay's Memory Lane

Reserve Winners Bitch
Nanjay's Puzzle Pieces

Junior Puppy Bitch Class
1st Nanjay's Puzzle Pieces

Open Bitch Class
1st Georgian Nanjay's Memory Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lienroc Riversong Echo

Best Of Opposite Sex
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Witzke's Muado About Muffin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Witzke's Muado About Muffin


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tokabout F N Xlnt
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   15
Group 3rd   
GCh Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   11
Group 4th   
Ch Chilcotin's Road Warrior
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   9
BPIG   
Heavenlyhund's Fairview
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Divine's Remus   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Tokabout F N Xlnt

Best Of Opposite Sex
GCh Wynsyr Foxrun Never Say Never


Winners Dog: (1-0-1-1)
Candyland Not To Be Ignored

Open Dog Class
1st Candyland Not To Be Ignored



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pan Clan Pedro Cabral

Select Dog
Ch One Of Us J del Hacedor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Ch HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Heavenlyhund's Fairview

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund's Fairview


Winners Dog: (2-1-1-1)
Heavenlyhund's Fairview

Reserve Winners Dog
Heavenlyhund Dasauto

Junior Puppy Dog Class
1st Heavenlyhund's Fairview
2nd Heavenlyhund Dasauto


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Heavenlyhund Lesrlebontonruler

Junior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund Lesrlebontonruler


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dachsforth Heavenlyhund Cami


3-6 Month Dog Class
1st Divine's Remus


3-6 Month Bitch Class
1st Divine's I'ma McGinty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Excellmagic L'Hollyhope SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Excellmagic L'Hollyhope SL

Open Bitch Class
1st Excellmagic L'Hollyhope SL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool

12-18 Month Bitch Class
1st Ridgeville's Shades Of Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
Lexie's Fine Wine For Divine

Select Dog
Ch Freckashpeng's Maverick



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lexie's Fine Wine For Divine

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng Divine Temptation

12-18 Month Bitch Class
1st Lexie's Fine Wine For Divine

Open Bitch Class
1st Freckashpeng Divine Temptation


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   19
Group 2nd    Snowmist's Desert Chill   Siberian Husky   18
Group 3rd   
Pattedeau Etoile De Mer
  Portuguese Water Dog   15
Group 4th   GCh Eastport's Dreamboat Ziva   Boxer   14
BPIG    Snowmist's Desert Chill   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Redstone's See No Evil   Doberman Pinscher   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Kandersteg's Just Chillin V Adesa

Best Of Opposite Sex
Sawannah Soulbern

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Belnois Just Along IV The Ride

Best Puppy In Breed
Sawannah Soulbern


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sawannah Soulbern

Reserve Winners Bitch
Belnois Onward And Upward

Senior Puppy Bitch Class
1st Sawannah Soulbern

12-18 Month Bitch Class
1st Belnois Onward And Upward


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Eastport's Dreamboat Ziva

Best Of Opposite Sex
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Cinnrhee Heart Acre Devil In A Cute Suit

Best Puppy In Breed
Ch CinnRhee N Pantheons Mohavi

Select Dog
Ch CinnRhee N Pantheons Mohavi


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Zwilling's Struttin' Her Stuff

Reserve Winners Bitch
DC's Alabama Girl From Jerico

12-18 Month Bitch Class
1st DC's Alabama Girl From Jerico

Open Bitch Class
1st Zwilling's Struttin' Her Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hausenbrook's Super Trouper

Best Of Opposite Sex
Cadence Irelands Call V Radiant

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hausenbrook's Super Trouper

Best Puppy In Breed
Cadence Irelands Call V Radiant


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cadence Irelands Call V Radiant

Junior Puppy Bitch Class
1st Cadence Irelands Call V Radiant

3-6 Month Bitch Class
1st Nantom's Perfect Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Baby Blue's Barney Rubble

Best Of Opposite Sex
Sine Die Demetra

Best Puppy In Breed
Sine Die Demetra



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sine Die Demetra

Junior Puppy Bitch Class
1st Sine Die Demetra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pattedeau Etoile De Mer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pattedeau Etoile De Mer

Open Bitch Class
1st Pattedeau Etoile De Mer

3-6 Month Bitch Class
1st Claircreek Madeline D'Atlantico


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wildhaven's 6th Sense At Almar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wildhaven's 6th Sense At Almar

Open Bitch Class
1st Wildhaven's 6th Sense At Almar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Tundrafoot Bernies Last Hurrah

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Snowmist's Desert Chill

Best Puppy In Breed
Snowmist's Desert Chill


Winners Dog: (2-1-0-0)
Tundrafoot Bernies Last Hurrah

Reserve Winners Dog
Busystar's Incredible Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Tundrafoot Bernies Last Hurrah

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Busystar's Incredible Journey


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Snowmist's Desert Chill

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Desert Chill


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Carol Gray Top Dog
Points
Group 1st    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   11
Group 2nd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   10
Group 3rd    Foxheart's The Only Way I Know   Fox Terrier (Wire)   9
Group 4th   
Skyehigh's Sub Zero
  West Highland White Terrier   7
BPIG    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   N/A
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Energy Bomb of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Ch White Gangster of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Worth The Whiskey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Best Puppy In Breed
Foxheart's The Only Way I Know


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Senior Puppy Dog Class
1st Foxheart's The Only Way I Know


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxheart's Worth The Whiskey

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Worth The Whiskey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fox Valley Bustin Loose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fox Valley Bustin Loose

Open Dog Class
1st Fox Valley Bustin Loose



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Best Puppy In Breed
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Senior Puppy Bitch Class
1st Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Pepper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Junior Puppy Dog Class
1st Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glenroslin's Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Puppy In Breed
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skyehigh's Sub Zero

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Sub Zero



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skyehigh's Sub Zero

Reserve Winners Bitch
Mag's Royal Bling O'Skyehigh

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Sub Zero
2nd Mag's Royal Bling O'Skyehigh


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st    Stars At Sea Putting The Pieces Together At Zhen   Chinese Crested   14
Group 2nd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   11
Group 3rd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   10
Group 4th   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   9
BPIG   
Burbrook Broduil FitzWug
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Burbrook Broduil FitzWug

Best Puppy In Breed
GCh Burbrook Broduil FitzWug




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Stars At Sea Putting The Pieces Together At Zhen

Best Of Opposite Sex
GCh Colliwood's Go For The Gold & Beyond



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MnSpaws Glitz And Glamour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChEx Sir Galahad de Diventy

Best Of Opposite Sex
Szulik's Lovely Lola

Select Dog
GCh Deebet's Robin Hood


3-6 Month Dog Class
1st Szulik's Mister Munster Junior


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Szulik's Lovely Lola

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Szulik's Lovely Lola

3-6 Month Bitch Class
1st Diventy's Miss CoCo Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain

Best Of Opposite Sex
Oz's Marion'ette

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Oz's Marion'ette

Best Puppy In Breed
Oz's Storm Chaser


Winners Dog: (2-1-1-0)
Oz's Storm Chaser

Reserve Winners Dog
Rigair Unique Leo

Canadian Bred Dog Class
1st Oz's Storm Chaser

Open Dog Class
1st Rigair Unique Leo


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Oz's Marion'ette

Open Bitch Class
1st Oz's Marion'ette


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   36
Group 2nd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   35
Group 3rd   
GCh Onsengeltje N Splash Unearthed
  Dalmatian   33
Group 4th    Musicbox Fig Newton At Alharin   Lowchen   21
BPIG    Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero   Lowchen   N/A
Best Baby Puppy In Group    Schutzu's Memories Of Shente   Shih Tzu   0




3-6 Month Bitch Class
1st Aldo's Martha My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Echojack Lonesome For Alberta

Best Puppy In Breed
Bulldacious Izn't She Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bulldacious Izn't She Foxy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Izn't She Foxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
GCh TaiPan Palace Lucy Liu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Cincere Xlnt's Pitstop

Best Of Opposite Sex
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Cincere Xlnt's Pitstop

Best Puppy In Breed
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching


Winners Dog: (1-3-0-0)
Cincere Xlnt's Pitstop

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cincere Xlnt's Pitstop


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Reserve Winners Bitch
Chum-ee's Amazing Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chum-ee's Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Cross B's I'll Be Treasured @ Chum-ee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 11 pts (2-6-2-2)
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed

Best Of Opposite Sex
GCh Onsengeltje All Ready

Best Of Winners: (2-6-2-2)
Mapleaf Don't Stop Believin' In Sunrunner

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Infinite

Select Dog
Ch Shenandal N Stonehill Shiraz

Select Bitch
Ch Spotted Gem's Gaelic Amethyst


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch El Torro's Beau Esprit Libre




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Best Puppy In Breed
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Open Bitch Class
1st Kalchan Cinder Ella Justirling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Best Of Opposite Sex
Shente's Dreaming Of Love

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Best Puppy In Breed
Shente's Reel Big Deal


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Shente's Reel Big Deal

3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Memories Of Shente
2nd Parkway's Golden Opportunity


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Dreaming Of Love

Reserve Winners Bitch
Parkway's Rolling In The Deep

Senior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Open Bitch Class
1st Shente's Dreaming Of Love

3-6 Month Bitch Class
1st Schutzu's Pretty In Pink
2nd Parkway's I Gotta Girl Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adominos Colledge Hart To Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st    MacLaren Rikadon Audacious   Shetland Sheepdog   17
Group 2nd   
GCh Stonecroft's Star Sighting
  Welsh Corgi (Pembroke)   13
Group 3rd    Potterdale Jubilee Diamond   Bearded Collie   11
Group 4th   
Billyjo's Anya V Pantagonia
  German Shepherd Dog   4
BPIG   
Ch Cermel Bradshaw Black Ice
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Coralane's Watch This   Australian Shepherd   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Novacoast Believe In Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
Potterdale Jubilee Diamond

Best Of Opposite Sex
Ch Highlander MacBean At Burlesque

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Potterdale Jubilee Diamond

Best Puppy In Breed
Burlesque Trash Talk


Winners Dog: (4-2-1-0)
Lakewood Forever Cool

Reserve Winners Dog
Brenriga Wrapped In Dreamz

Junior Puppy Dog Class
1st Burlesque Shock The World

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lakewood Forever Cool
2nd Kinikia That's Amore!

Open Dog Class
1st Brenriga Wrapped In Dreamz


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Potterdale Jubilee Diamond

Reserve Winners Bitch
Burlesque Trash Talk

Junior Puppy Bitch Class
1st Burlesque Trash Talk

Open Bitch Class
1st Potterdale Jubilee Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Billyjo's Anya V Pantagonia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Billyjo's Anya V Pantagonia

Canadian Bred Bitch Class
1st Billyjo's Anya V Pantagonia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihályi-Szabó Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
MacLaren Rikadon Audacious

Best Of Opposite Sex
Ch Cermel Bradshaw Black Ice

Best Of Winners: (1-2-1-0)
MacLaren Rikadon Audacious

Best Puppy In Breed
Ch Cermel Bradshaw Black Ice


Winners Dog: (1-2-1-0)
Hatfield Cermel Fire And Ice

Junior Puppy Dog Class
1st Hatfield Cermel Fire And Ice


Winners Bitch: (1-2-1-0)
MacLaren Rikadon Audacious

Reserve Winners Bitch
CermelBradshaw Joy T The World

12-18 Month Bitch Class
1st CermelBradshaw Joy T The World

Open Bitch Class
1st MacLaren Rikadon Audacious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonecroft's Star Sighting

Select Bitch
Ch Foxlore I've Got A Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 06:30:36 AM