Battle River Canine Association
Sunday, October 29, 2017



Related Results

Obedience

Friday, October 27 (Obedience Trial 1)
Saturday, October 28 (Obedience Trial 2)
Sunday, October 29 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, October 27 (Rally Trial 1)
Saturday, October 28 (Rally Trial 2)
Sunday, October 29 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Prairie Dachshund Club - Saturday, October 28 - Conformation



Results courtesy of:

-- Wes & Sue Larnie--
BIS GCH Newalba's Supercharged
"Viper"
Owner: Terry Watkins & Wes Larnie
Breeder: Wes Larnie & Leanne Zukowski
Presented by Tammy Sawatzky


Best In Show
Judge: Barbara Arndt
Retriever (Golden)  
GCh Brio's Hotsicle
Points: 414 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Barbara Arndt
Tibetan Terrier  
GCh Adominos Brigitte Bardot
Best Puppy In Show
Judge: Barbara Arndt
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
Ch Tendrow This Time Around
Best Brace In Show
Judge: Barbara Arndt
Bearded Collie 
GCh Black Cooper Indian Summer & Bearded Collie Ch Hpnotiq's Taking The Lead








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   80
Group 2nd   
GCh Parador High Road
  Pointer (German Short-Haired)   62
Group 3rd   
GCh Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   56
Group 4th   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   55
BPIG    CVJ's Feelin' Groovy   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Brace In Group    Readyfor Talk Of The Town   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Brace In Group    Readyfor Tryst At Scaraval   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Wulymut's Napolianne

Best Puppy In Breed
Wulymut's Napolianne

Select Bitch
GCh Wulymut's Jelly Tot



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wulymut's Napolianne

Reserve Winners Bitch
Wulymut's Noodle

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Independence Foster Homes Trump Card

Best Of Opposite Sex
Foster Home's Morning Glory

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Independence Foster Homes Trump Card

Best Puppy In Breed
Independence Foster Homes Trump Card


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foster Home's Morning Glory

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LK Wallaby



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Parador High Road

Best Of Opposite Sex
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Puppy In Breed
Malhaven All The Rave

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Select Bitch
GCh Shotshell Viva La Vida



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Malhaven All The Rave

Reserve Winners Bitch
Eva Von Den Donau-Wirblen

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Stonepeake's U B Wishin

Best Of Opposite Sex
Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blacklace Hush Of Thunder



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 17 pts (3-7-2-6)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Winners: (3-7-2-6)
Verdoro's Louis Vuitton

Best Puppy In Breed
Ch Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Dog
Ch Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Bitch
Ch Harmony Z B'witched


Winners Dog: (3-7-2-6)
Verdoro's Louis Vuitton

Reserve Winners Dog
Kenro's Chattanooga Choo Choo


Winners Bitch: (3-7-2-6)
Canza's I'll Drink To That

Reserve Winners Bitch
Auburnmist Glory From Belcanto

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 12 pts (5-2-2-4)
GCh Ekho's Endless Bounty

Best Of Opposite Sex
Ch Mayhemfarms Irish Cream

Best Of Winners: (5-2-2-4)
Labraharvest's Beaumark Spirit

Select Dog
Labraharvest Tenacity's Gain

Select Bitch
Ch Mayhemfarms Ever After


Winners Dog: (5-2-2-4)
Eagertrieves Flying Solo

Reserve Winners Dog
Critter Creek Kobe Rocks


Winners Bitch: (5-2-2-4)
Labraharvest's Beaumark Spirit

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Chatelaine

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Readyfor Tryst At Scaraval

Best Puppy In Breed
Readyfor Tryst At Scaraval



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Readyfor Tryst At Scaraval

Reserve Winners Bitch
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Abbeylane Gone Country

Select Bitch
Ch Rhuzara's Blown Away



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 16 pts (3-9-3-2)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
GCh CM's Rehmann's Tri Party Girl Fay

Best Of Winners: (3-9-3-2)
CVJ's Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
CVJ's Feelin' Groovy

Select Dog
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Select Bitch
Ch Dark Moon Over Brandia


Winners Dog: (3-9-3-2)
CVJ's Feelin' Groovy

Reserve Winners Dog
Lovely Favorite


Winners Bitch: (3-9-3-2)
Canrick's Ever After

Reserve Winners Bitch
Canb Moonlight Thief

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Driftwind Dreamkist Adventurer

Best Of Opposite Sex
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Puppy In Breed
Sherlocks Devil In A Blu Dress


Winners Dog: (1-1-1-0)
Especially Hot Rod Harley


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Beswin Ynot Game Changer

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Word On The Street

Best Puppy In Breed
Ch Beswin Ynot Game Changer



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Beswin Ynot Word On The Street

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Finnibone's Get'It On

Best Of Opposite Sex
Finnibone's Cuz Mama Can

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Finnibone's Get'It On

Best Puppy In Breed
Finnibone's Get'It On


Winners Dog: (1-1-0-0)
Finnibone's Get'It On


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson

Best Puppy In Breed
Gossamer Go Tell It On The Mountain


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leith Gramayre No Chic In This Geek







Group 2 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   54
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   45
Group 3rd   
GCh Sirhan Kareem Cairo
  Saluki   41
Group 4th   
Ch Prelude Benjamin Button MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   40
BPIG   
Ch Tendrow This Time Around
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Brace In Group   Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Brace In Group    Teckelwood Winter Frost ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Deloubelle With Best Wishes

Best Of Opposite Sex
Daghan Mucho Gusto Procyon


Winners Dog: (2-0-0-1)
Daghan Mucho Gusto Procyon

Reserve Winners Dog
Daghan Picadilly


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Of Opposite Sex
Bassetacres Happytailed Encore

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Puppy In Breed
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bassetacres Happytailed Encore

Reserve Winners Bitch
Ukrainian Bomond O Sole Moi

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telford's Baby's Got Reach

Best Puppy In Breed
Telford's Baby's Got Reach



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telford's Baby's Got Reach

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 8 pts (5-3-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure

Best Of Opposite Sex
Elance Malificent

Best Of Winners: (5-3-1-0)
Konza-Plum Creek Countach

Best Puppy In Breed
Hello Dolly Stepowy Goniec


Winners Dog: (5-3-1-0)
Konza-Plum Creek Countach

Reserve Winners Dog
Elance Moonstone


Winners Bitch: (5-3-1-0)
Elance Malificent

Reserve Winners Bitch
Hello Dolly Stepowy Goniec

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 8 pts (2-2-4-1)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Best Of Winners: (2-2-4-1)
RHK Tigers Night Smoke

Best Puppy In Breed
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Select Dog
GCh RHK Sunrise's Night Phantom


Winners Dog: (2-2-4-1)
RHK Tigers Night Smoke

Reserve Winners Dog
RHK Stormy's Phantom Image


Winners Bitch: (2-2-4-1)
RHK Sunfires Chili Surprise

Reserve Winners Bitch
Teckelwood Winter Frost ML

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Gran's Hillbillie Bar Code MS

Select Dog
Ch Longonloving Chroma Dangerzone



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Prelude Benjamin Button MW

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Raise Your Glass MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Raise Your Glass MW



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wagswell's Raise Your Glass MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Selfie MW

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Ironwills Batman

Select Dog
GCh Ironwills Top Gun


Winners Dog: (1-0-2-0)
Ironwills Yesterday's Man


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Matsutakes Forged In Fire

Best Puppy In Breed
Ch Tendrow This Time Around

Select Dog
Ch Tendrow This Time Around



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Wagswell's Focal Point

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Windrock Life Is A Highway



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windrock Look At You Girl

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Heathview Ragnar Lothbrok

Best Of Opposite Sex
Barrassy's Silhouette

Best Puppy In Breed
Barrassy's Silhouette

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Barrassy's Silhouette

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 11 pts (2-6-1-3)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
GCh Ethos N Eros Pseudonym

Best Of Winners: (2-6-1-3)
Silverempire Calypso Diamond

Best Puppy In Breed
Silverempire Calypso Diamond

Select Bitch
Ch Weerob Temperance At Maxnme


Winners Dog: (2-6-1-3)
Dreamwindz Black Label Brut

Reserve Winners Dog
Silverempire Kid's Best Friend


Winners Bitch: (2-6-1-3)
Silverempire Calypso Diamond

Reserve Winners Bitch
Dreamwindz White Label NV





Group 3 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   74
Group 2nd   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   69
Group 3rd   
Ch Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   67
Group 4th   
GCh Newalba's Supercharged
  Bullmastiff   57
BPIG   
Ch Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch CVA's I'm No Renegade

Select Dog
Ch Empire's Original Gangster



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
TaolanQuest Grey Wind

Best Of Opposite Sex
Teikota I Bring Magic

Best Of Winners: (2-2-0-0)
TaolanQuest Grey Wind

Best Puppy In Breed
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Dog: (2-2-0-0)
TaolanQuest Grey Wind

Reserve Winners Dog
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Teikota I Bring Magic

Reserve Winners Bitch
TaolanQuest Bright White Sports Car

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 10 pts (5-3-2-1)
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Opposite Sex
Tailspins Mirror Image

Best Of Winners: (5-3-2-1)
Tailspins Mirror Image

Best Puppy In Breed
Tailspins Mirror Image

Select Dog
GCh Mirogod Sledzikujacy Bern


Winners Dog: (5-3-2-1)
Mountain Crystal Hermesz

Reserve Winners Dog
NitroBerner's Dancing Prince


Winners Bitch: (5-3-2-1)
Tailspins Mirror Image

Reserve Winners Bitch
NitroBerner's Dancing Diva

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty

Best Of Opposite Sex
Ch Newalba's Braveheart

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Zwilling's Born This Way

Reserve Winners Bitch
Briante's This Girls On Fire

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Newalba's Supercharged

Best Of Opposite Sex
Newalba's Lil Miss Mayhem

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Newalba's Lil Miss Mayhem

Best Puppy In Breed
Mordawns Strength And Honor


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mordawns Strength And Honor


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Newalba's Lil Miss Mayhem

Reserve Winners Bitch
Mordawn's Bowchickawowwow

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Best Of Opposite Sex
GCh Arcticice Qimmiq W Asik

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Arcticice Qimmiq X Irrusiq

Best Puppy In Breed
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq


Winners Dog: (2-2-1-1)
Arcticice Qimmiq X Irrusiq

Reserve Winners Dog
Arcticfire Aput


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Arcticfire Apanik

Reserve Winners Bitch
Arcticice Qimmiq Orca

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Puppy In Breed
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Select Bitch
GCh Sherwood's Nobelistic


Winners Dog: (2-1-1-2)
Sharinway's Startin Sumthin

Reserve Winners Dog
Munros Tacit Ronin Mainwynd


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Troth's Force Of Nature

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 9 pts (3-2-2-3)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Of Winners: (3-2-2-3)
Kiltic's Highland Snow

Best Puppy In Breed
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Select Dog
GCh Libertesse Scouts Honour

Select Bitch
GCh ATG's Wild Child


Winners Dog: (3-2-2-3)
Kingstone's Amazing Abraham

Reserve Winners Dog
Jonniedane Blk Withtwo Sugars


Winners Bitch: (3-2-2-3)
Kiltic's Highland Snow

Reserve Winners Bitch
Britlinblues Whispering Wind

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Fortress Hard To Be Humble

Best Of Opposite Sex
Bendegeit's As You Wish

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bendegeit's As You Wish

Best Puppy In Breed
Fortress Mischief Managed


Winners Dog: (2-3-1-0)
Fortress Mischief Managed

Reserve Winners Dog
Tailcreek's Black Watch


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bendegeit's As You Wish

Reserve Winners Bitch
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Ch Robel Alessandra Bellisima

Best Of Opposite Sex
GCh AGMCh Baywood Sask River Mission

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Acostar Aquadea At Birch Bay

Best Puppy In Breed
Whoosh Robel Princess Elsa


Winners Dog: (2-5-1-1)
Baywood Dare To Be Wild

Reserve Winners Dog
Baywood Echo Waves Reflected


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Acostar Aquadea At Birch Bay

Reserve Winners Bitch
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eternalfire's 'El Presidente



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Winterdance's Let It Storm

Best Of Opposite Sex
Ch White Spirit's Mistaya Snowflake



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Innovations Dutch Destroyer

Best Puppy In Breed
Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Innovations Dutch Destroyer

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Debalys Sultana Jasmine

Best Of Opposite Sex
GCh Ringkona's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
Wolvereen N Debalys Galaxy

Select Bitch
Ch Debalys Fool Proof


Winners Dog: (1-2-1-3)
Snowydreams Fire Okami


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Wolvereen N Debalys Galaxy

Reserve Winners Bitch
Arcticsun's Frozen Yukon





Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   38
Group 2nd   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   37
Group 3rd   
GChEx Sparx Rich Dark N Delicious
  Schnauzer (Miniature)   35
Group 4th   Ch Varlas Breaking All Rules   Bull Terrier (Miniature)   32
BPIG    Happy White Lexus   West Highland White Terrier   N/A
Best Brace In Group    VDK Kenzie Of Glenshiel   Scottish Terrier   0
Best Brace In Group    VDK Sailor's Hornpipe   Scottish Terrier   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chargers Gazella All For Glory



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zealous Licorice Twist

Best Puppy In Breed
Zealous Licorice Twist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zealous Licorice Twist

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Varlas Breaking All Rules

Best Of Opposite Sex
GCh Bullydust Whiskey Day Drinkin

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Troll Dogs Fiorella

Best Puppy In Breed
Troll Dogs Fiorella

Select Dog
Ch Skybar Jumanji


Winners Dog: (3-2-2-1)
Varlas Bullish Vanity

Reserve Winners Dog
Party Central Venturesome


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Troll Dogs Fiorella

Reserve Winners Bitch
Renica's Moltres By Bullydust

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Best Puppy In Breed
Dariant Harmony


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex

Best Puppy In Breed
Auldwychs Best Kept Secrets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex

Reserve Winners Bitch
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Best Of Opposite Sex
Krisma's Eyes On You



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krisma's Eyes On You

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Caliente's Epic Oleander

Best Of Opposite Sex
Caliente's Lantana Logo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Caliente's Epic Entertainer


Winners Dog: (1-1-0-1)
Caliente's Lantana Logo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Caliente's Epic Entertainer

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Sparx Rich Dark N Delicious

Best Of Opposite Sex
Ch Raylin CJ Bewitched

Best Puppy In Breed
Ch Raylin CJ Bewitched



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Villam's Twilight Princess

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ravenbouts Angus

Best Of Opposite Sex
Ch Stalwart's Delta Miss

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ravenbouts Angus

Best Puppy In Breed
Beinnein's Charles In Charge


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ravenbouts Angus

Reserve Winners Dog
Beinnein's Charles In Charge


Winners Bitch: (2-1-0-1)
VDK Kenzie Of Glenshiel

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bumblebeary's Indiana J Jones

Reserve Winners Bitch
Bumblebeary's Frozen Princess

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GCh Distaff Blackbird

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Select Dog
GCh Wimaru's Final Chance

Select Bitch
GCh Ghostpine's DiamondOfHope



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Distaff Dark Star

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Puppy In Breed
Happy White Lexus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Happy White Lexus






Group 5 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sonora Bindy Baby At Keja
  Poodle (Toy)   60
Group 2nd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   57
Group 3rd   
Arwins Tease Me
  Pomeranian   53
Group 4th   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   46
BPIG   
Arwins Tease Me
  Pomeranian   N/A
Best Brace In Group    Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick   Pekingese   0
Best Brace In Group    Karolina Romans Nadezhdoy   Pekingese   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
GCh Mishka Paddington Bear



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Diadem Choice Morsel

Best Of Opposite Sex
Ch Delrae's Just Because I Can

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Puppy In Breed
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Double Take's Chloe

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Oeno Naughty In Paris

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Charlie Brown

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Oeno Naughty In Paris

Best Puppy In Breed
Oeno Naughty In Paris


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sharinway's Charlie Brown


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Oeno Naughty In Paris

Reserve Winners Bitch
Crosswind's Jungle Girl

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Taja Ruffino Moscato

Best Of Opposite Sex
Ch Willowglyn Elvira

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Taja Ruffino Moscato

Best Puppy In Breed
Taja Ruffino Moscato


Winners Dog: (1-1-0-1)
Taja Ruffino Moscato


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taja Petit Sirah

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Maestro Du Domaine De Polana

Best Of Opposite Sex
Abella Joy Du Domaine De Polana

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Maestro Du Domaine De Polana


Winners Dog: (1-2-0-0)
Maestro Du Domaine De Polana


Reserve Winners Bitch
Muse Du Domaine De Polana

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 10 pts (3-3-3-2)
GCh Pearl Eyed Bears Spencer

Best Of Opposite Sex
GCh HBH Not Just A Dream

Best Of Winners: (3-3-3-2)
Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz

Select Dog
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Lucy In The Sky W Diamonds


Winners Dog: (3-3-3-2)
Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz

Reserve Winners Dog
Specialty Tattum's Adonis

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Paradisewing's Black Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Animato Annacott Black Pearl

Best Puppy In Breed
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Select Dog
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Select Bitch
Ch Annacott Animato Catch U Later


Winners Dog: (2-1-2-2)
Animato Annacott Red Diamond

Reserve Winners Dog
Annacott Animato Dusky Gambler

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick

Best Of Opposite Sex
Fantastica Romans Nadezdoy

Best Of Winners:
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick

Best Puppy In Breed
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fantastica Romans Nadezdoy

Reserve Winners Bitch
Karolina Romans Nadezhdoy

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Arwins Tease Me

Best Of Opposite Sex
Arwins How To Train Ur Dragon

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Arwins Tease Me

Best Puppy In Breed
Arwins Tease Me


Winners Dog: (2-5-0-0)
Arwins How To Train Ur Dragon

Reserve Winners Dog
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Arwins Tease Me

Reserve Winners Bitch
Arwins Enticing

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Of Opposite Sex
Sunkis Apache Gold

Best Of Winners:
Sunkis Apache Gold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sunkis Apache Gold

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Xoe's Heartbreaker

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Wheat King At Eleki

Best Puppy In Breed
Pekeapug's Black Force Awakens

Select Bitch
Ch Xoe's Blush



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Pekeapug's Black Force Awakens

Reserve Winners Bitch
Xoe's Fleur't

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhaven All The Rave

Best Of Winners: (2-2-3-1)
CwnAnnwn's Billy The Kid

Best Puppy In Breed
Analese Of Ccseyanelee's

Select Dog
GCh Extershire's French Love of Yorkhaven


Winners Dog: (2-2-3-1)
CwnAnnwn's Billy The Kid

Reserve Winners Dog
Ghawdex Wilson


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Analese Of Ccseyanelee's

Reserve Winners Bitch
Tweedsmuir Toy Story





Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   48
Group 2nd   
GChEx Kandansk All About The Party
  Poodle (Standard)   44
Group 3rd   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   38
Group 4th   Ch Ramar's Dragon Prince @ Jam   Schipperke   37
BPIG   
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bromley Rock's Silvermist

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Over The Top

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bromley Rock's Silvermist

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Over The Top


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bromley Rock's Over The Top


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bromley Rock's Silvermist

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Iroc Awe Roar Awe

Best Of Opposite Sex
Ch Hpnotiq's Who's Up To Bat

Best Of Winners: (2-1-1-2)
CasaGrande's Ready Eddy

Best Puppy In Breed
Ch Hpnotiq's Who's Up To Bat

Select Bitch
Ch Hpnotiq's A Paige In Time


Winners Dog: (2-1-1-2)
CasaGrande's Doing Time

Reserve Winners Dog
Hpnotiq's Lethal Weapon


Winners Bitch: (2-1-1-2)
CasaGrande's Ready Eddy

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChEx Spindrift Mr. Independance

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Select Dog
GCh Two Ton Teddy



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Chowridge Delicious Cinnamom

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Dream

Best Puppy In Breed
Echoview N Heartspots Nu Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Dream

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh San Simon Bulls Ugo

Best Of Opposite Sex
GCh Beauty Queen Browny San-Mar

Best Of Winners: (1-4-2-1)
TR Pistol Packin' Mama

Best Puppy In Breed
Monitaps Bobbi Sox

Select Dog
Ch Black Betty Darrien


Winners Dog: (1-4-2-1)
Iroc Cuz I Believe In Magic


Winners Bitch: (1-4-2-1)
TR Pistol Packin' Mama

Reserve Winners Bitch
Monitaps Bobbi Sox

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Showtyme's Happy Feet

Best Of Opposite Sex
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Puppy In Breed
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Admiraal's Petticoat Junction

Reserve Winners Bitch
Admiraal Showtyme Claim 2 Fame

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Rosebell's Celebration

Best Of Opposite Sex
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
GChEx Kandansk All About The Party

Best Of Opposite Sex
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Select Dog
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Select Bitch
Ch Belcourt Tahlula



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Bonchien Notorious V Jet

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Bonchien Notorious V Jet

Best Puppy In Breed
Bonchien Notorious V Jet

Select Dog
GCh Fyrewater's Black Fog


Winners Dog: (1-2-2-0)
Bonchien New York Minute V Jet


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bonchien Notorious V Jet

Reserve Winners Bitch
Bonchien Night At The Opera V Jet

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Satika's The Fifth Element

Best Of Opposite Sex
Cintara Miss Con Jeannie Ality

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Satika's The Fifth Element

Best Puppy In Breed
Cintara Birth Rite


Winners Dog: (2-1-0-0)
Satika's The Fifth Element

Reserve Winners Dog
Cintara Birth Rite


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cintara Miss Con Jeannie Ality

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunside Wildest Dreams

Best Puppy In Breed
Sunside Wildest Dreams


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunside Wildest Dreams


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot

Best Puppy In Breed
Adominos To-Jo Bleve N Forever



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Reserve Winners Bitch
Oneeto's Prairie Golden Renew



Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tallywood Revelry
  Collie (Rough)   54
Group 2nd   
GCh Catchpens Promise For Gold
  Australian Cattle Dog   51
Group 3rd   
GChEx Armahani Diamond Davvenasti
  Finnish Lapphund   48
Group 4th   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   46
BPIG    Tallywood Tanellyll Ingenue   Collie (Rough)   N/A
Best Brace In Group   Ch Hpnotiq's Taking The Lead   Bearded Collie   0
Best Brace In Group   
GCh Black Cooper Indian Summer
  Bearded Collie   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Catchpens Promise For Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Agassiz's Mighty Brooke

Select Dog
Ch Riverwild's Gone Walkabout



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride

Best Of Opposite Sex
KC Cropduster Annie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
KC Cropduster Annie

Best Puppy In Breed
KC Cropduster Annie


Winners Dog: (1-2-1-0)
WR Aussies Dual Chambers


Winners Bitch: (1-2-1-0)
KC Cropduster Annie

Reserve Winners Bitch
Briarbrooks Talk Of The Town

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Burlesque The Force Awakens At Kelkary

Best Of Opposite Sex
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
Burlesque The Force Awakens At Kelkary

Select Bitch
GCh Black Cooper Indian Summer


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir

Select Dog
Ch Maggray's N' Credible Journey



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nebadon's Perfectly Engineered

Best Of Opposite Sex
Breugel's Gabbi's Revenge


Winners Dog: (1-1-1-0)
White Aura's Bullet


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Breugel's Gabbi's Revenge

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tallywood Revelry

Best Puppy In Breed
Tallywood Tanellyll Ingenue



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tallywood Tanellyll Ingenue

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Annie Oakley

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Armahani Diamond Davvenasti

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-0-1-4)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
GCh Chilco's The Fuzz Of Sunflower

Best Puppy In Breed
Sunflower's Donner Of Chilco

Select Bitch
Ch Sunflower's Expressmail Chilco


Winners Dog: (1-0-1-4)
Sunflower's Donner Of Chilco


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Silverspar's Rogue One

Best Of Opposite Sex
Ch Silverspar's 1 Jyn On The Rocks

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Silverspar's Rogue One

Best Puppy In Breed
Bluecalebs Love At First Sight


Winners Dog: (2-1-0-1)
Silverspar's Rogue One

Reserve Winners Dog
Silverspar A Highland Thunder


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bluecalebs Love At First Sight

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 18 pts (5-9-4-1)
Ch LorWin's Casanova

Best Of Opposite Sex
Attridge Kimicko April Showers

Best Of Winners: (5-9-4-1)
Attridge Kimicko April Showers

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Cover Story

Select Dog
Ch Zesta Cover Story

Select Bitch
GCh Zesta Juno Blue


Winners Dog: (5-9-4-1)
Zesta Undeniablu

Reserve Winners Dog
Canyonview Gonna Razamataz Ya


Winners Bitch: (5-9-4-1)
Attridge Kimicko April Showers

Reserve Winners Bitch
Blueshadow's Kiss My Bluesaway

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Khaskova Early Morning Edition

Best Of Opposite Sex
Curig FaerieTale Over The Moon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Curig FaerieTale Over The Moon

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By