Halifax Kennel Club
Saturday, August 31, 2013



Related Results


Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Affenpinscher  
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari
Points: 208 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Keeshond  
Ch Cinnakees Christian Louboutin
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Pomeranian  
Chriscendo Connoisseur
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Havanese   That's Truly Scrumptious
Best Veteran In Show
Judge: Robert Rowbotham
Retriever (Golden)  
Ch YBFGoldens Only One
Best Altered In Show
Judge: Robert Rowbotham
Dachshund (Miniature Long-Haired)  Ch Kleinteck Savor the Flavour








Group 1 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Goldcker A Boat Turn
  Retriever (Golden)   73
Group 2nd   
Ch Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   31
Group 3rd    Dawnglow Strawberry Wine   Spaniel (English Cocker)   27
Group 4th   
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   26
BPIG   Ch Ambertru's Furst C'rush   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts
Ch Breezycreeks Whatya Point N At



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mistcurl's MacCaskill Dhu



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windy Hill God of Fire



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 41 pts
Goldcker A Boat Turn



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Madabout's Moody Blue



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lyloch's East Coast Connextion



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts
Shadyhill's Gentle Breeze



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Dawnglow Strawberry Wine



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bryden's Walk The Line



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts
Truepenny Olympic Colors



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Egerton's River Of Dreams







Group 2 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Vin-Melca's Daggarwoods Delight   Norwegian Elkhound   20
Group 2nd   
GChEx Auriga's Rock Star
  Petit Basset Griffon Vendeen   19
Group 3rd   
Ch Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   18
Group 4th   
Ch Sonbar's Worth Watching At Miloki
  Basenji   13
BPIG   Ch Vin-Melca's Daggarwoods Delight   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sonbar's Worth Watching At Miloki



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Topsfield Corkery Oscar Renta



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts
Ch TG An Audience of One



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sunshine's Ring of Fire ML at ER Dox



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts
Yodel Bear Vomwaldhaus



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Langholm's Paint The Town Red SW



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vin-Melca's Daggarwoods Delight



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Auriga's Rock Star



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Paradigm's Winds Of Winter







Group 3 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hi Seas Dr. Romeo MacDuff
  Portuguese Water Dog   18
Group 2nd   
Ch Beowulf Running For Glory
  Bullmastiff   17
Group 3rd   
Lagarada's Princess Victoria
  Great Dane   16
Group 4th    Nyrakym Excellence In Motion Smljnkn   Alaskan Malamute   11
BPIG    Nyrakym Excellence In Motion Smljnkn   Alaskan Malamute   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts
Nyrakym Excellence In Motion Smljnkn



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lannon's Coupe de Champagne



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GCh Beowulf Running For Glory



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts
Ch Berengario Del Ecousse



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts
Ch Veritas Voulez Vous



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts
GCh Lagarada's Princess Victoria



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts
Ch Quarterback Del Basaburua



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hi Seas Dr. Romeo MacDuff



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Chimini's Peregrin Took







Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dragonfox Just Do It
  Fox Terrier (Wire)   13
Group 2nd    Regalridge Invitation to Dance   Welsh Terrier   12
Group 3rd   Ch Kairos Some Like It Hot   Manchester Terrier   11
Group 4th   
Ch Ellerker's Bedrock Blockbuster
  Schnauzer (Miniature)   10
BPIG    Regalridge Invitation to Dance   Welsh Terrier   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Regalridge Remember Me



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Bernfield Moorbern Busted Halo



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Beansidhe Pog Fado



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shonleh Nike at Rosecroft



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dragonfox Just Do It



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kairos Some Like It Hot



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ellerker's Bedrock Blockbuster



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Regalridge Invitation to Dance



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Whiteheather Crack The Code







Group 5 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari
  Affenpinscher   36
Group 2nd   
Ch That's Adorabull's Dreaming of You
  Havanese   35
Group 3rd   
Ch Fwaggles She's So Fine
  Toy Manchester Terrier   16
Group 4th   
Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   15
BPIG   
Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cuordha's Only The Lonely



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Curlious That's How I Roll



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Iglou du Domaine de Polana



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 18 pts
GCh That's Adorabull's Dreaming of You



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ocean On Fire Z Canczech



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Devana Angelwing C'est La Vie



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chriscendo Connoisseur



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles She's So Fine







Group 6 - Natalie Dunfee Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cinnakees Christian Louboutin
  Keeshond   23
Group 2nd   
GChEx Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   18
Group 3rd   
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk
  American Eskimo Dog (Standard)   15
Group 4th   
Onsengeltje All Ready
  Dalmatian   14
BPIG   
Onsengeltje All Ready
  Dalmatian   N/A
Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Chilleykings That's A Little Twisted



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Lannon's Little Miss Sunshine



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 2 pts
GCh Onsengeltje All Ready



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gold-Sierra Favorit



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 4 pts
Ch Cinnakees Christian Louboutin



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Carho's New Wave



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Leeanns Lyrically Poetic



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Ch Arisu's Smooth Criminal



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 5 pts
Ch Winterholme Bohemian Rhapsody





Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamchaser Strathearn Soulmate
  Bearded Collie   19
Group 2nd   
Ch Lyricisle's Without A Trace
  Shetland Sheepdog   18
Group 3rd   
Ch Hilland Uneeda Play The Game
  Collie (Smooth)   10
Group 4th    Campeon L Zeb Metallica Valentina   German Shepherd Dog   5
BPIG   
Ch Lyricisle's Without A Trace
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Garrison's Black Powder



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stonepillar's Magnum



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts
Ch Hilland Uneeda Play The Game



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
Campeon L Zeb Metallica Valentina



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts
GCh Lyricisle's Without A Trace



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 02:17:34 PM