Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association
Monday, August 26, 2013



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Am/Can GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Ray Smith
Affenpinscher  
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari
Points: 244 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Ray Smith
Lakeland Terrier  
Ch Northcote's No Doubt About It
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ray Smith
Setter (English)  
Confettis Lebeau Leo








Group 1 - Peter Frost Top Dog
Points
Group 1st   Ch Crimsonacre Wind Chime   Setter (Irish)   111
Group 2nd    Norsehaven Top Notch Taffy   Retriever (Golden)   101
Group 3rd   Ch Companionway-Sutton Mandolin Wind   Spaniel (Sussex)   91
Group 4th   
Ch Topthat's I'm Sexy N I Know It
  Pointer (German Short-Haired)   90
BPIG   
Blue Velvet de l'Amadis
  Spaniel (French)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Confettis Lebeau Leo
  Setter (English)   0
Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 6 pts
GCh Neigenuveaux's Gambit



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 10 pts
GChEx Yakityak's Reindeer Games



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 18 pts
Topthat's I'm Sexy N I Know It



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windy Hill God of Fire



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 9 pts
Norsehaven Top Notch Taffy



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 7 pts
GCh Chablais Casablanca



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 2 pts
Devonshire's Alluring



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 3 pts
Ch Fair Isle Kericreek Has No Comment



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 9 pts
Ch Crimsonacre Wind Chime



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Carrollton's Count Lancelot



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Asherwood Rhapsody In Blue Jeans



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Cabot N Seabreeze Night Train To Wicksford



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blue Velvet de l'Amadis



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts
Ch Alto's Calling Dr Bombay



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Companionway-Sutton Mandolin Wind



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 19 pts
GCh Ourdream's Wheel Of Fortune



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 3 pts
GCh Stargazer N FreedomHills Zip-A-Dee-Doo-Dah







Group 2 - Ray Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Auriga's Rock Star
  Petit Basset Griffon Vendeen   29
Group 2nd   
Ch Tashtins Lookin For Trouble
  Beagle   28
Group 3rd   
Ch Sirhan Kharima Windstorm
  Saluki   25
Group 4th   
Ch Quiet Creek's Double or Nothing for Heather
  Bloodhound   24
BPIG    Touchstone Fur Elise   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Touchstone Forever Friends   Whippet   0
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mijkelh Osceola



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Tashtins Lookin For Trouble



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Quiet Creek's Double or Nothing for Heather



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Savvidax Ms Minx ML



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Trakehndachs Ms Virginia



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Grinzing's Halle W The Surprise



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 4 pts
Dun Myrica Doctor Gonzo Of Eagle



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Auriga's Rock Star



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shumbatsvuku Shem



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sirhan Kharima Windstorm



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone
  Great Pyrenees   25
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   24
Group 3rd   
Ch Hi Seas Dr. Romeo MacDuff
  Portuguese Water Dog   23
Group 4th   
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   20
BPIG    Nordstrand Simon Said   Newfoundland   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Wolfholic's Stormy Season



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Bella Donna



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts
GCh Briley's Time Of My Life



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GCh HouseofEmRam Rise Of The Lycan



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch CaMe Mystic Warrior



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Nordstrand Simon Said



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts
GCh Hi Seas Dr. Romeo MacDuff



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ivan Artax's Angels



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 5 pts
GCh Highlander's Rumour Has It







Group 4 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   22
Group 2nd   
Ch Northcote's No Doubt About It
  Lakeland Terrier   21
Group 3rd   
Ch Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   20
Group 4th   
Ch Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   19
BPIG   
Ch Northcote's No Doubt About It
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hat Trick's Brisline Bo Helio



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 5 pts
Ch Fernrigg's Over The Moon



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pebble Rock's Camelot



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts
Ch Plawsworth Foxburrow Goldrush



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's No Doubt About It



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 6 pts
Debessiere DonJuan



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Maximus



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GCh Clandara's Outlaw







Group 5 - Fabian Daza Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari
  Affenpinscher   16
Group 2nd    Laurelgate's Enchanted   Havanese   15
Group 3rd   
GChEx Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   11
Group 4th   
Ch Tickitbou's Shaken Not Stirred
  Griffon (Brussels)   10
BPIG    Laurelgate's Enchanted   Havanese   N/A
Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 1 pts
Nuttah Kay De L' Amitola



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
GCh BCBG Fashion Maybeline



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
Ch Crestyle Glitz'n Glamour HL



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 1 pts
Ch Riverport's Good Vibrations



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tickitbou's Shaken Not Stirred



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 3 pts
Ch Laurelgate's Enchanted



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 1 pts
Perleblanche's White Star Dust



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts
Ch Littlestar's Always On Time







Group 6 - Ray Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre
  French Bulldog   9
Group 3rd   
Ch Bellefleet Don't Pass Me By
  Poodle (Miniature)   8
Group 4th   Ch Wassong's On To Glory   Tibetan Spaniel   7
BPIG   
Adessi Elemental Afterglow
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kortar's Kolour Kalidoscope   Shiba Inu   0
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Belletruffe Bois Lady Jackie



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bellefleet Don't Pass Me By



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mardeck's The Sorceror's Son



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kortar's Kasen



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 3 pts
Ch Wassong's On To Glory





Group 7 - Peter Frost Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boyero Magnificent Gladiator
  Bouvier des Flandres   23
Group 2nd    Gryffin South Beach Baby   Welsh Corgi (Pembroke)   21
Group 3rd   Ch Regaloake Pretty Woman Weeloch   Shetland Sheepdog   18
Group 4th   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   12
BPIG   Ch Merrymoon Pluperfect Pippin   Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Boyero Magnificent Gladiator



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 0 pts
Sendero's Femme Fatale



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 6 pts
Ch Yvette von der Eschelbronner Schlosswiese



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 5 pts
Ch Regaloake Pretty Woman Weeloch



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 2 pts
GCh Merrymoon Pluperfect Passage



Judge: Peter Frost

Best Of Breed: 2 pts
Gryffin South Beach Baby



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 24th of September 2017 11:16:19 PM