K-W Kennel Club
Saturday, May 20, 2017



Related Results


Results courtesy of:

--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Wendy Schira
Portuguese Water Dog  
GCh Seabury's Final Voyage
Points: 361 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
French Bulldog  Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Chinese Shar-Pei   Gumby's Sir Lancelot








Group 1 - Robert Ennis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   109
Group 2nd   
Ch Cerise Dutch Master
  Spaniel (English Springer)   103
Group 3rd   
Ch Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   97
Group 4th   
GChEx Butterblac Rider At Freestyle
  Retriever (Flat-Coated)   74
BPIG    Butterblac's Sudden Impact   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fanciful's King Of Hearts   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Yara Biscay's For Butterblac

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Mazaradi

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Neigenuveaux's Midori Moonbeam

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux's Midori Moonbeam

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Apple



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Tukeglen Try Not To Stare


Winners Dog: (1-0-1-0)
Perryglen's Cell Block Tango

12-18 Month Dog Class
1st Perryglen's Cell Block Tango


Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Sepia Fade To Black

Best Of Opposite Sex
Sepia's Secret Little Wish

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Laden Field's Dblcrwn Dixie Sky

Best Puppy In Breed
Sepia's Secret Little Wish

Select Dog
Ch Legacyk Indecent Exposure


Winners Dog: (1-2-2-0)
Laden Field's Dblcrwn Dixie Sky

12-18 Month Dog Class
1st Laden Field's Dblcrwn Dixie Sky


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Sepia's Secret Little Wish

Reserve Winners Bitch
Legacyk Talk Dirty Tome

Senior Puppy Bitch Class
1st Sepia's Secret Little Wish

Open Bitch Class
1st Legacyk Talk Dirty Tome

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star

Best Puppy In Breed
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star

Junior Puppy Dog Class
1st Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
GCh Kidraised Gem's Lil Tom Sawyer

Best Of Opposite Sex
Sarabay's Taffy

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Ambertru's If Nott For You

Best Puppy In Breed
Darrowby's Creiryddlydd Real Deal


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Sarabay's Taffy

Reserve Winners Bitch
Prettyriver's Crush At Luchan

Senior Puppy Bitch Class
1st Darrowby's Creiryddlydd Real Deal

12-18 Month Bitch Class
1st Prettyriver's Crush At Luchan

Open Bitch Class
1st Sarabay's Taffy
2nd Olive Of Stonemead

3-6 Month Bitch Class
1st Sarabay's You Make Me Melt
2nd Prettyriver Halley's At Luchan





3-6 Month Bitch Class
1st Gloryland's I Love Lucy

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Honeyrun's Light Years Ahead


Winners Dog: (1-0-0-0)
Honeyrun's Light Years Ahead

12-18 Month Dog Class
1st Honeyrun's Light Years Ahead


Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Best Puppy In Breed
Reidwood Fashion Statement



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood Fashion Statement

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 22 pts (4-10-7-2)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Mar-K's Breaking News

Best Of Winners: (4-10-7-2)
Mar-K's Breaking News

Best Puppy In Breed
WynRidge's Black Magic Woman

Select Dog
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Select Bitch
Ch Ashleysown Touch Of Colour

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Of Opposite Sex
Tandridge Donneybrook Sennyn

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Tandridge Got Feck

Best Puppy In Breed
Tandridge Got Feck


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Tandridge Got Feck

Reserve Winners Bitch
Winfree's Hide The Stache

Junior Puppy Bitch Class
1st Tandridge Got Feck

12-18 Month Bitch Class
1st Winfree's Hide The Stache

3-6 Month Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me
2nd Especially For You Henley

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Cerise Dutch Master

Best Of Opposite Sex
Trojh's Expressing It Best

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Trojh's Expressing It Best

Best Puppy In Breed
Ruskate's June Miss Norma

Select Dog
GCh Cerise Springfire's Hobo


Winners Dog: (2-2-2-0)
All-Time's Jersey Boy

Reserve Winners Dog
Shore Rudy Liberty forRuskate

12-18 Month Dog Class
1st All-Time's Jersey Boy

Open Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Trojh's Expressing It Best

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Miss Norma

Senior Puppy Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma

Open Bitch Class
1st Trojh's Expressing It Best

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jamball's Dulcinea Of Redoak



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jamball's Dulcinea Of Redoak

Open Bitch Class
1st Jamball's Dulcinea Of Redoak

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Ch Sandyridge's Mazing Grace

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Ekahi Rissana Isidoro Almamater

Best Puppy In Breed
Ch Sandyridge's Mazing Grace

Select Bitch
Ch Wynder's Beneath The Waves


Winners Dog: (2-2-1-2)
Ekahi Rissana Isidoro Almamater

Reserve Winners Dog
Wynder's Yellow Ledbetter

Junior Puppy Dog Class
1st Ekahi Rissana Isidoro Almamater

Senior Puppy Dog Class
1st Wynder's Yellow Ledbetter





Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   26
Group 2nd   
Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   25
Group 3rd   Ch Merry Music Chains Of Love   Beagle   22
Group 4th   
Ch Buffobass Mr. Bojangles
  Basset Hound   21
BPIG   
Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Polo's Chillin Like A Villain

Best Of Opposite Sex
Ch Awbari Cotton Candy Cloud



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Buffobass Mr. Bojangles



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Merry Music Chains Of Love



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberline's We Have A Wiener

Best Puppy In Breed
Timberline's We Have A Wiener



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberline's We Have A Wiener

Senior Puppy Bitch Class
1st Timberline's We Have A Wiener

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Painted Sparrow

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Puppy In Breed
Paradachs Wee Mr Grandgables


Winners Dog: (1-2-0-0)
Paradachs Wee Mr Grandgables

Junior Puppy Dog Class
1st Paradachs Wee Mr Grandgables


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Grandgables Ms Painted Sparrow

Reserve Winners Bitch
Grandgables Lil Ms Europa

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Europa

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms Painted Sparrow

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-2-4-0)
Ch Skaduwee's Zulu Warrior

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Kilcooly Abbey

Best Of Winners: (2-2-4-0)
Foxtrot's Kilcooly Abbey

Best Puppy In Breed
Priderock Kai Munigan Aguanno

Select Dog
GCh Kimani's Pride And Honor


Winners Dog: (2-2-4-0)
Skaduwee's Nelson Kyalami

Reserve Winners Dog
Priderock Kai Munigan Aguanno

Senior Puppy Dog Class
1st Priderock Kai Munigan Aguanno

12-18 Month Dog Class
1st Skaduwee's Nelson Kyalami


Winners Bitch: (2-2-4-0)
Foxtrot's Kilcooly Abbey

Reserve Winners Bitch
Mobukhosi's Circle Of Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Foxtrot's Kilcooly Abbey

Open Bitch Class
1st Mobukhosi's Circle Of Fire

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Karob Sandstorm Told You So



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh McCartney N Alacrity Celeste

Best Puppy In Breed
Lightfalls Inevitable At Tulanz

Select Bitch
GCh McCartney's Star Line Up



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Lightfalls Inevitable At Tulanz

Reserve Winners Bitch
Devlynn's Frosted Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Devlynn's Frosted Moon

Open Bitch Class
1st Lightfalls Inevitable At Tulanz





Group 3 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   55
Group 2nd   
Ch Liberator's Glimmer Man
  Doberman Pinscher   49
Group 3rd   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   35
Group 4th   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   34
BPIG    Unicornhill Bonfire O'Kristari   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingdomhouse Promises To Keep



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingdomhouse Promises To Keep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kingdomhouse Promises To Keep

Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Moonsnoe Old Perlican Renegade

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Flight Of Sweet Mothra

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Moonsnoe Old Perlican Renegade

Best Puppy In Breed
Shelaskan Bearhug Heart Tug


Winners Dog: (2-2-0-0)
Moonsnoe Old Perlican Renegade

Reserve Winners Dog
Shelaskan Bearhug Heart Tug

12-18 Month Dog Class
1st Moonsnoe Old Perlican Renegade

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shelaskan Bearhug Heart Tug

Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alpenbliss' Making Moonshine


3-6 Month Dog Class
1st Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Uppercuts Chip Off The Block

Best Of Opposite Sex
GCh Tiamat's All About That Base

Best Puppy In Breed
Cinnibon's She's The One

Select Dog
Ch CinnRhee Barquentine Riverport



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Shearer Winstar's What Dreams Are Made Of

Reserve Winners Bitch
Cinnibon's She's The One

Junior Puppy Bitch Class
1st Cinnibon's She's The One

Senior Puppy Bitch Class
1st Fyrecreek's Just Like Fire

Open Bitch Class
1st Shearer Winstar's What Dreams Are Made Of

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Bramstoke's Embracing 5th Avenue

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bramstoke's Embracing 5th Avenue


Winners Dog: (1-3-1-0)
Knatchbull Need A Bigger Boat

12-18 Month Dog Class
1st Knatchbull Need A Bigger Boat

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 13 pts (3-4-5-2)
Ch Liberator's Glimmer Man

Best Of Opposite Sex
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Winners: (3-4-5-2)
Nantom's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Always A Step Ahead

Select Dog
GCh Ravalleses Always A Step Ahead

Select Bitch
Ch Nantom's Shooting Star


Winners Dog: (3-4-5-2)
Gatehouse Tiberius

Reserve Winners Dog
Oriol Hector De Grande Vinko

Junior Puppy Dog Class
1st Gatehouse Tiberius

Senior Puppy Dog Class
1st Ravalleses West Side Story

12-18 Month Dog Class
1st Oriol Hector De Grande Vinko

3-6 Month Dog Class
1st Tira Vento Landrover Vom Dobereich

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ella Blue Of Bosworth



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ella Blue Of Bosworth

12-18 Month Bitch Class
1st Ella Blue Of Bosworth

Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pyrview's Sultan Of Soul



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Open Bitch Class
1st Sweetirons Facebook Official

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Ailama Try To Win


Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
Estrelaleal Nautical Disaster

Select Bitch
Ch BigBay Stormy Weather


Winners Bitch: (0-4-1-1)
Estrelaleal Nautical Disaster

Reserve Winners Bitch
Bigbay Augusta

12-18 Month Bitch Class
1st Estrelaleal Nautical Disaster
2nd Bigbay Augusta
3rd Keevabay's Hearts Desire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Claircreek Purple Dahlia

3-6 Month Bitch Class
1st Courier Nuovi Anni At Bigbay

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Esmonds Devil Went Down To Georgia



Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Best Of Opposite Sex
Pakoanani Saint Mac Truck

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Best Puppy In Breed
Nerthus Christmas Wish


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pakoanani Saint Mac Truck

Open Dog Class
1st Pakoanani Saint Mac Truck


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Reserve Winners Bitch
Nerthus Christmas Wish

Junior Puppy Bitch Class
1st Nerthus Christmas Wish

12-18 Month Bitch Class
1st Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Silcort Emma May

Best Puppy In Breed
Peppermill Encore Presentation



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Silcort Emma May

Reserve Winners Bitch
Peppermill Encore Presentation

Junior Puppy Bitch Class
1st Peppermill Encore Presentation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silcort Emma May

Open Bitch Class
1st Roxy (ZY480876)

3-6 Month Bitch Class
1st Raintree Hicotn Above And Beyond

Judge: Cindy Stansell

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Best Of Opposite Sex
Bain's Northern Royal Kate

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Best Puppy In Breed
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Select Dog
Ch Snowmist's Everyone's Oreo


Winners Dog: (1-3-1-0)
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Bonfire O'Kristari

3-6 Month Dog Class
1st Jalerran's Snowmist Freedom Fighter


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bain's Northern Royal Kate

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Inquisitive

Junior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Decadence

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Inquisitive

12-18 Month Bitch Class
1st Bain's Northern Royal Kate





Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   28
Group 2nd   
Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   20
Group 3rd    Dralion's Mirror Image   Norwich Terrier   19
Group 4th    Armirelli Show Leader   Australian Terrier   15
BPIG    Dralion's Mirror Image   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dralion's Kindred Spirit   Norwich Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GCh Foxheart Westchester Supergirl

Best Of Opposite Sex
Ch Regalridge High Hopes

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Debonaire It Pays To Be Naughty

Best Puppy In Breed
Ch Debwewin By Gardenaire

Select Dog
Ch Debonaire Livin' The Good Life

Select Bitch
Ch Debwewin By Gardenaire


Winners Dog: (2-1-2-3)
Traymar Terrydale HK Excellent Adventure

Reserve Winners Dog
Inglevalley Hold Ur Head High

Senior Puppy Dog Class
1st Traymar Terrydale HK Excellent Adventure

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Inglevalley Hold Ur Head High


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Debonaire It Pays To Be Naughty

Senior Puppy Bitch Class
1st Debonaire It Pays To Be Naughty

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Armirelli Show Leader

Best Of Opposite Sex
Benayr Brumby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Armirelli Show Leader

Best Puppy In Breed
Armirelli Show Leader


Winners Dog: (1-1-0-0)
Benayr Brumby

Open Dog Class
1st Benayr Brumby


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Armirelli Show Leader

Junior Puppy Bitch Class
1st Armirelli Show Leader

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Northernclan's Red Quinn

Best Puppy In Breed
Mistybrig Turnip The Heat


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Of Opposite Sex
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxheart's Tsarshadow StormWarning



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abberann Phelan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abberann Phelan

Open Dog Class
1st Abberann Phelan


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Dralion's Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Ch Ragus Devils Double

Best Puppy In Breed
Dralion's Mirror Image

Select Bitch
GCh Paradym Laughs Out Loud



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Dralion's Mirror Image

Reserve Winners Bitch
Paradym Dralion Lily Tomlins

Senior Puppy Bitch Class
1st Dralion's Mirror Image

12-18 Month Bitch Class
1st Paradym Dralion Lily Tomlins

3-6 Month Bitch Class
1st Dralion's Kindred Spirit





3-6 Month Bitch Class
1st Foxbend Light My Way

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Algernon Sky High Magic

Best Of Opposite Sex
Carbor Bread And Butter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Algernon Sky High Magic


Winners Dog: (1-1-0-0)
Algernon Sky High Magic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Algernon Sky High Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Carbor Bread And Butter

Open Bitch Class
1st Carbor Bread And Butter

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Honeywheat's Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Woodbend's Irish Debut



Winners Bitch: (0-3-0-1)
I'm A Peppery Jewel

Reserve Winners Bitch
Anloch's Bridge To Honeywheat

Junior Puppy Bitch Class
1st Woodbend's Irish Debut

Open Bitch Class
1st I'm A Peppery Jewel
2nd Anloch's Bridge To Honeywheat

3-6 Month Bitch Class
1st Diamondjewels My Lil Valentine

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Fireworks







Group 5 - Robert Ennis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   39
Group 2nd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   35
Group 3rd   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   34
Group 4th   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   27
BPIG    Laurelgate Katie Hearts Delite   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ghost Light Of Lore N'Co   Chinese Crested   0
Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Ch Madrigal Don'tWannamissathing

Best Of Opposite Sex
Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Ch Madrigal Don'tWannamissathing

Select Dog
Ch Burbrook What Dreams May Come

Select Bitch
Ch Bonitos Campaneros Uhura


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Reserve Winners Bitch
Syrenia's Southern Fancy

Junior Puppy Bitch Class
1st Midsummer Life Is A Highway

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Syrenia's Southern Fancy
2nd Midsummer Born To Be Wild

Open Bitch Class
1st Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Colliwood's Beautiful Like A Rainbow

Best Puppy In Breed
Colliwood's Beautiful Like A Rainbow



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Colliwood's Beautiful Like A Rainbow

Reserve Winners Bitch
Zhen's Dare To Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Colliwood's Beautiful Like A Rainbow

Senior Puppy Bitch Class
1st Zhen's Dare To Dream

3-6 Month Bitch Class
1st Ghost Light Of Lore N'Co

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
Laurelgate Katie Hearts Delite

Select Dog
GCh Laurelgate's Radical Riggs


Winners Dog: (2-2-3-0)
Sonrisas Laughing Jay

Reserve Winners Dog
Sedosos Some Like It Hot

12-18 Month Dog Class
1st Sedosos Some Like It Hot

Open Dog Class
1st Sonrisas Laughing Jay


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Laurelgate Katie Hearts Delite

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Princess Peach

Junior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate Katie Hearts Delite

Open Bitch Class
1st Joyaseda's Princess Peach

3-6 Month Bitch Class
1st Laurelgate's Tiara

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mystik Dramatique Design

Best Puppy In Breed
Windwater Wilhelmina Beast



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windwater Wilhelmina Beast

Senior Puppy Bitch Class
1st Windwater Wilhelmina Beast

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chansuki's I Am A Flirt



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chansuki's I Am A Flirt

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chansuki's I Am A Flirt

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Four Halls Poetry In Motion



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heaven Sent Miss Maybelline

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Miss Maybelline



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heaven Sent Miss Maybelline

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Miss Maybelline

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Leggo My Eggo

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 3 pts (4-0-0-0)
Dreamville Jersey Boy

Best Puppy In Breed
CooDeeFoo Fear The Beard


Winners Dog: (4-0-0-0)
Dreamville Jersey Boy

Reserve Winners Dog
CooDeeFoo Fear The Beard

Junior Puppy Dog Class
1st CooDeeFoo Fear The Beard
2nd Taeplace SoGangsta At Obsession

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Very Valentino

Open Dog Class
1st Dreamville Jersey Boy

3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Walk Of Fame


Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Son Shines Pixi Dust

Best Of Opposite Sex
Ch Winterhaven R Impressive Baron

Best Puppy In Breed
Son Shines Touch Of Class



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Son Shines Pixi Dust

Reserve Winners Bitch
Son Shines Touch Of Class

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shines Touch Of Class

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shines Pixi Dust

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterhaven Great Expectations

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Claripugs Celtic Lore

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Claripugs Celtic Lore

Best Puppy In Breed
Claripugs Celtic Lore


Winners Dog: (2-1-0-1)
Claripugs Celtic Lore

Reserve Winners Dog
Siosalach's Hammin It Up

Junior Puppy Dog Class
1st Claripugs Celtic Lore

Senior Puppy Dog Class
1st Siosalach's Hammin It Up


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Heubergs Yellow Rose Of Texas

Senior Puppy Bitch Class
1st Heubergs Yellow Rose Of Texas

Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dayjuel From Here To Infinity

Best Of Opposite Sex
Dayjuel Derby

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dayjuel From Here To Infinity

Best Puppy In Breed
Dayjuel Derby


Winners Dog: (2-1-0-0)
Dayjuel Derby

Reserve Winners Dog
Kirkstan's Game Plan

Canadian Bred Dog Class
1st Dayjuel Derby

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kirkstan's Game Plan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Dayjuel From Here To Infinity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel From Here To Infinity





Group 6 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   52
Group 2nd   
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz
  Bulldog   51
Group 3rd   Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale   French Bulldog   37
Group 4th   
Ch Delamer Sea I'm Beautiful
  Schipperke   23
BPIG   Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Sir Lancelot   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stirling's Chadklier Alexandra



3-6 Month Bitch Class
1st Robb Isle Sensational Phoebe

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 13 pts (4-5-1-4)
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Of Winners: (4-5-1-4)
Iroc's Sweet Pecan Pi

Best Puppy In Breed
Topbrass Bredan Tabasco Cat

Select Bitch
GCh Bulldacious La Dee Da


Winners Dog: (4-5-1-4)
Iroc's Sweet Pecan Pi

Reserve Winners Dog
Bulldacious Nonnies Bruno

Junior Puppy Dog Class
1st Topbrass Bredan Tabasco Cat

12-18 Month Dog Class
1st Iroc's Sweet Pecan Pi

Open Dog Class
1st Bulldacious Nonnies Bruno
2nd Danier N Muirs Mister Mischief

3-6 Month Dog Class
1st Muirs Justin Case Echojack

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Gumby's Marvelous Underdog

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog


3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Sir Lancelot


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Commitment's Holy Diver


Winners Dog: (1-0-1-0)
Gemini Rudy

Open Dog Class
1st Gemini Rudy


3-6 Month Bitch Class
1st Pyatyi Element Evrika

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brightspot Beholder

Best Puppy In Breed
Brightspot Beholder



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brightspot Beholder

Reserve Winners Bitch
Echoviews Nu Gem For Clairity

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightspot Beholder
2nd Echoviews Nu Gem For Clairity

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 13 pts (4-5-3-2)
Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Ch Nifty's Grated Coconut

Best Of Winners: (4-5-3-2)
Ashmoor's Rosehall Theodore

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale

Select Dog
GCh Karendon's The Pied Piper

Select Bitch
Ch Passion Flower Of Energy House


Winners Dog: (4-5-3-2)
Ashmoor's Rosehall Theodore

Reserve Winners Dog
Robb Isle Justice For All

Senior Puppy Dog Class
1st Xtraordinary Gentleman Of Energy House
2nd Jayron's Solar Knight

Canadian Bred Dog Class
1st Ashmoor's Rosehall Theodore

Open Dog Class
1st Robb Isle Justice For All

3-6 Month Dog Class
1st Robb Isle Napoleon

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arreau's Lady Marmalade

Best Puppy In Breed
Arreau's Lady Marmalade



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arreau's Lady Marmalade

Senior Puppy Bitch Class
1st Arreau's Lady Marmalade

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shente's Paisley

Best Of Opposite Sex
Amadora's One In A Million

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shente's Paisley

Best Puppy In Breed
Shente's Paisley


Winners Dog: (1-2-0-0)
Amadora's One In A Million

12-18 Month Dog Class
1st Amadora's One In A Million


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Paisley

Reserve Winners Bitch
Chopin's Madam Secretary

Canadian Bred Bitch Class
1st Chopin's Madam Secretary

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shente's Paisley

3-6 Month Bitch Class
1st Schutzu's Silver And Gold



Group 7 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bellaclan Bugatti
  Border Collie   46
Group 2nd   GCh Natterjack The Scotsman   Bearded Collie   42
Group 3rd    Maia du Noble Picard   Berger Picard   40
Group 4th   
GCh Windsong Every Single Day
  Collie (Rough)   39
BPIG    Sonoma's Lover Of The Light   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hellwigg's To Hot To B Reckless
  German Shepherd Dog   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Ch Oracle's Pick Me Up Of Eweturn

Best Of Opposite Sex
Skyrunners Cal'lous Messenger

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Skyrunners Cal'lous Messenger

Best Puppy In Breed
Ch Cedarpaws In A Heartbeat

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Select Bitch
Ch Cedarpaws In A Heartbeat


Winners Dog: (2-3-3-1)
Ninebark's Day Off

Reserve Winners Dog
Eweturn's My Favourite Thing

Senior Puppy Dog Class
1st Ninebark's Day Off

Open Dog Class
1st Eweturn's My Favourite Thing


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Skyrunners Cal'lous Messenger

Reserve Winners Bitch
EweTurn The Page

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Tidal Thyme Twist

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyrunners Cal'lous Messenger

Open Bitch Class
1st EweTurn The Page

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman

Best Puppy In Breed
Blackfriar Buckram Shepherd Of The Blue Moons


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maia du Noble Picard



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maia du Noble Picard

12-18 Month Bitch Class
1st Maia du Noble Picard

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Royal Princess

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bellaclan Royal Princess

Best Puppy In Breed
Bellaclan Royal Princess


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vallnery Think Fast Bellaclan

12-18 Month Dog Class
1st Vallnery Think Fast Bellaclan


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bellaclan Royal Princess

Reserve Winners Bitch
Vallnery Press Your Luck

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Royal Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Vallnery Press Your Luck

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
GCh Windsong Every Single Day

Best Of Opposite Sex
Ch Blueharvest Dragonheart

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Decor's Lincoln's Legend

Best Puppy In Breed
Decor's Lincoln's Legend

Select Dog
GCh Uneeda One Song Glory Colbea

Select Bitch
Ch Omega Echoing Pines Jubilee

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Tir Nan' Og Shock Rock

Best Of Opposite Sex
Kaymann Mistress Of Attraction

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kaymann Mistress Of Attraction


Winners Dog: (1-2-1-0)
Blueharvest The Blue Ninja

12-18 Month Dog Class
1st Blueharvest The Blue Ninja


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kaymann Mistress Of Attraction

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kaymann Mistress Of Attraction

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
Sonoma's Lover Of The Light

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Best Of Winners: (0-1-3-2)
Sonoma's Lover Of The Light

Best Puppy In Breed
Sonoma's Lover Of The Light

Select Bitch
GCh Hellwigg's Nothing But The Best


3-6 Month Dog Class
1st Hellwigg's To Hot To B Reckless


Winners Bitch: (0-1-3-2)
Sonoma's Lover Of The Light

Junior Puppy Bitch Class
1st Sonoma's Lover Of The Light

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szentmihályi-Szabó Nemes



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 01:12:33 PM