Alberta Kennel Club / Purina National
Saturday, August 1, 2015



Related Results

Obedience

Friday, July 31 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 01 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 02 (Obedience Trial 3)
Monday, August 03 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, July 31 (Rally Trial 1)
Saturday, August 01 (Rally Trial 2)
Sunday, August 02 (Rally Trial 3)
Monday, August 03 (Rally Trial 4)

Related Specialties

All Terrier Club Of Alberta - Friday, July 31 - Conformation
Pug Club Of Canada - Sunday, August 02 - Conformation
Italian Greyhound Club Of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Italian Greyhound Club Of Canada - Sunday, August 02 - Conformation
Giant Schnauzer Canada - Sunday, August 02 - Conformation
Weimaraner Association Of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada - Friday, July 31 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Golden Retriever Club Of Canada - Friday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club Of Canada - Friday, July 31 - Obedience
Bernese Mountain Dog Club Of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Bernese Mountain Dog Club Of Canada - Saturday, August 01 - Obedience
Bernese Mountain Dog Club Of Canada - Saturday, August 01 - Rally Obedience
Alberta Sporting Hound Association - Friday, July 31 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club - Friday, July 31 - Conformation
Border Terrier Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Wild Rose English Springer Spaniel Association Of Alberta - Monday, August 03 - Conformation
Wild Rose English Springer Spaniel Association Of Alberta - Sunday, August 02 - Obedience
Miniature Schnauzer Club Of Canada - Sunday, August 02 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, August 02 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, August 01 - Conformation
Great Dane Club Of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Great Dane Club Of Canada - Sunday, August 02 - Conformation
Great Dane Club Of Canada - Saturday, August 01 - Obedience
Great Dane Club Of Canada - Sunday, August 02 - Obedience
English Springer Spaniel Club Of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
English Springer Spaniel Club Of Canada - Sunday, August 02 - Obedience
Afghan Hound Club of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Old English Sheepdog Fanciers of Western Canada - Friday, July 31 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada - Saturday, August 01 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada - Sunday, August 02 - Conformation
Airedale Terrier Club of Canada - Friday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Alberta - Sunday, August 02 - Conformation
Borzoi Canada - Saturday, August 01 - Conformation



Results courtesy of:

-- Tannis Postma --
Am/Can BIS, MBISS GCh Newalba N Pekeapug's Nightmare
Owner: Tannis Postma, Joan Minks and Wesley Larnie
Breeder: Wes Larnie
Presented by Randy McAteer



-- Joan McMurphy --
GCH Lilangelz In My Dreams
"Reo"
Owner: Shelly Mackie & Joan McMurphy
Breeder/Handler: Shelley Mackie


Best In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Schnauzer (Giant)  
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout
Points: 692 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Dandie Dinmont Terrier  
German Dandies' Victoria
Best Veteran In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Pug  
GCh Xoe's Oscar De La Hoya








Group 1 - Allan Pepper Top Dog
Points
Group 1st   Ch CastleRock Come Together   Retriever (Golden)   113
Group 2nd   
Ch Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   71
Group 3rd   
Ch Seasyde N Erin's Hear Him Roar
  Pointer   69
Group 4th   Ch Legacy Random Fusion   Spaniel (English Springer)   65
BPIG   
Pipedream's Enough Said
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Veteran In Group    Wiley Creek Ben's Blessing   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 0 pts
Ch Full Dei Boschi D'Oro



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 3 pts
Ch Seasyde N Erin's Hear Him Roar



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 7 pts
GCh Pipedream's Calamity Jane



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 5 pts
GCh Windy Hill God of Fire



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 41 pts
GCh CastleRock Come Together



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 3 pts
Mayhemfarms Electric Spark



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 2 pts
GCh Seaterrace's History Muse Clio



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitehot's Triumphant Titan



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 3 pts
McLauren's Second Story Man



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 4 pts
GCh Fanciful's Let The Games Begin



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ragtime North Star



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 13 pts
GCh Legacy Random Fusion



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 2 pts
Triple Arrow Cuchulain On Vacation



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 1 pts
GCh Primetime Idol's Hot Rocker



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 1 pts
Royailes Willem Of Windsor



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 2 pts
Sentryfier Boulder's Gingerbee



Judge: Allan Pepper

Best Of Breed: 5 pts
GCh Koping Win'Weim Pink Floyd







Group 2 - Joanne Sewell Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Polo's Air Force One
  Afghan Hound   83
Group 2nd   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   76
Group 3rd   
Ch Hollyrood No Egrets
  Deerhound (Scottish)   73
Group 4th   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   71
BPIG   
Ch Ahmahr Nahr's Sacred Shaman
  Basenji   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Taugo's Ulric
  Borzoi   0
Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Polo's Air Force One



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Sacred Shaman



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 2 pts
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 11 pts
GCh Taugo's Yoda The Grand Master



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 4 pts
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 5 pts
Ch Longonlovings Rocky Road



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 5 pts
GCh Prelude's Simply Simon MW



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chilcotin's Rose Royce



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 3 pts
GCh Wagswell's Seismic Activity



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hollyrood No Egrets



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 0 pts
Ch Voodoo Rhythm



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 1 pts
Ch Amahte's Jamaica Me Crazy



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 13 pts
GCh The Dragonslayer Of Curiann



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 0 pts
Four Pillars' Succession



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 3 pts
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 9 pts
GCh Orion's The World Is Not Enough







Group 3 - Nina Karlsdotter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout
  Schnauzer (Giant)   129
Group 2nd   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   124
Group 3rd   
GChEx Melkev's Lord Angus At NewAlba
  Bullmastiff   121
Group 4th   
GCh Janterra's Corazon Valiente
  Doberman Pinscher   117
BPIG   
Ch Legendale Lady Luk V GoldGrove
  Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Strider N Leinenstones Katalea
  Great Dane   0
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bearfactz King's Ransom



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 4 pts
GCh Winterchills BlkLtrFlourish



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 15 pts
GCh Alpenblicks Greyfriar's Bobby



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts
Midnight Solo Zachariah



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 8 pts
GCh Logan Elm-n-JEMS Your Latest Trick



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Melkev's Lord Angus At NewAlba



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 8 pts
GCh Island Reign's Ace Of Spades



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 11 pts
GCh Janterra's Corazon Valiente



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 26 pts
GCh ValbyDane DesignACaptureMoment



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 2 pts
Daddy's Little Girl Of Swissica



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 2 pts
Ch Goldleaf's Trouble Coming



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Seabrook Perfect Storm Pouch Cove



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 2 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 13 pts
GCh Esmonds One Night Stand



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Vanderbilt's Let The Games Begin



Judge: Joanne Sewell

Best Of Breed: 4 pts
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts
GCh Steinhaus Mon Amie



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Viva Apploase JP Lupin



Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts
Dokhyi Buddha Sons Of Lion







Group 4 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   108
Group 2nd   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   107
Group 3rd   
Ch Minuteman Justified
  Schnauzer (Miniature)   97
Group 4th   
Ch Shawndee Witch Ride of Tanaire
  Airedale Terrier   87
BPIG   
German Dandies' Victoria
  Dandie Dinmont Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Lucia's Dream Summer Breeze
  Scottish Terrier   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 6 pts
Ch Shawndee Witch Ride of Tanaire



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dotcom-Alcala's Lakota Luna



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts
Ch Benayr Chatty Kathy



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 20 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 5 pts
Ch Rebelside White Devil Of Bullingstorgame



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts
GCh Bullydust Charlotte's Web



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts
Ch German Dandies' Victoria



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts
Ch InStyle's Tides Are Changing



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Kenan's Beneath The Waves



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts
GCh Northcote's Fire Ranger



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sea Of Flames



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts
Snow Winds Masked Bandit



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts
Ch BlueGKs Feel The Noyz



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 9 pts
GCh Minuteman Justified



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 8 pts
GCh Stalwart's Mirror Mirror



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts
Ch Avalonis New Olympian



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 5 pts
GCh Tyrone's Revolutionary Road



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 9 pts
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts
GCh Windacre Music Man 2nd







Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   73
Group 2nd   
GCh Diavolino's Own The Moment
  Italian Greyhound   60
Group 3rd   
Ch Tazlandz Call For A Hot Time
  Griffon (Brussels)   52
Group 4th   
Ch Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   50
BPIG    Firesprite's Make My Motor Run   Pomeranian   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Xoe's Oscar De La Hoya
  Pug   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts
GCh Miletree Carnival



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pastel's Raybans



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
GCh TEGS Adding Fuel To The Fire



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wind North By Norwest



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kintana du Domaine de Polana



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Indy Pepino Fapella Gray



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tazlandz Call For A Hot Time



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts
GCh Specialty Juliet's La Belle



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 7 pts
GCh Diavolino's Own The Moment



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sleepyhollow Raphael



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Darstar's Diamond In The Sky



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts
Ch Night Silk Of Great Pegasus JP



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 10 pts
GCh Marron's Jimmy Choo



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Konstantine Legion At SinCity



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 7 pts
GCh Firesprite's Down N Dirty



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
GCh Debrock's N Midori's Billable Assets



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 12 pts
GCh Xoe's Heartbreaker



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skylocke's Too Tuff To Tangle



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
GCh Yorkhaven State Of Grace







Group 6 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st   
Litilann's Show Time
  Poodle (Standard)   99
Group 2nd   
Ch Besitos Tepal
  Xoloitzcuintli (Miniature)   90
Group 3rd   
Ch Nyan Chow's JP Espressivo A Tempo
  Chow Chow   89
Group 4th   
GCh Luvit Dalnavert A Movado Sportivo
  Bichon Frise   83
BPIG    Veritas' Shooting Star Asteria   French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Mi-Pao's Wendell
  Chow Chow   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts
GCh Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 32 pts
Ch Rio's Ocho Loco



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 9 pts
GChEx Iroc Viva Las Vegas



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 5 pts
GCh Nyan Chow's JP Espressivo A Tempo



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 6 pts
Ch Dalalta New Possibility



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 4 pts
Veritas' Shooting Star Asteria



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 7 pts
GCh Showtyme's Happy Feet



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts
Beautiful Rosie



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 8 pts
Ch Litilann's Show Time



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts
GCh Arisu's I'm Your Man



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 7 pts
Ch Kikuju's Flame



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts
GCh Oneeto's Keeper To Carry On



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts
Ch Besitos Tepal



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   81
Group 2nd   
Ch Tumbleweed's Valubal Maui Nani
  Old English Sheepdog   70
Group 3rd   
De Joie Du Chateau Rocher
  Beauceron   59
Group 4th   
Ch Callicoma Triumph
  Australian Kelpie   58
BPIG   
GCh Motlikru-Buaidh Kryptonite
  Bearded Collie   N/A
Best Veteran In Group   Ch Maxcell's Only The Lonely   German Shepherd Dog   0
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Austlyn Ksenia's Racin Four T Eight



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Callicoma Triumph



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 6 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 7 pts
Motlikru-Buaidh Kryptonite



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Ch De Joie Du Chateau Rocher



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Belcol Sweet Desiree



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Sleeping Lady's Fireworks Of The Last Frontier



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tallywood Motivation



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts
Lochstarr Penny Lover



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 10 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stefsstells Saer Seifur



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kaczbars Bond James Bond



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jotunn Bella Binna



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 10 pts
GCh Tumbleweed's Valubal Maui Nani



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stonebrook's Lady Godiva



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 20 pts
GCh Shelgrande Maggie Mae



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts
Beaguile's Frequent Flyer At Shadowalk



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Khaskova Early Morning Edition



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 04:15:35 PM