Norfolk Kennel & Obedience Club
Saturday, April 4, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, April 04 (Show # 1)
Sunday, April 05 (Show # 2)
Monday, April 06 (Show # 3)
Monday, April 06 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/Am GCh Summerford's Remember Me, AOM
"Michael"
Breeder/Owner/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Joe Lobb
German Shepherd Dog  
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
Points: 222 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joe Lobb
Fox Terrier (Wire)  
GCh Foxheart's Rough And Ready
Best Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
French Bulldog  
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Briard  
Majestique Justice For All








Group 1 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   39
Group 2nd   
Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   32
Group 3rd   
GCh Shireoak Iced Sensation
  Setter (Irish Red & White)   31
Group 4th    Caci's Couldn't Be Better   Spaniel (American Cocker)   29
BPIG    Mar-K N Parkavon's Midnight Eclipse   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katyra These Foolish Things   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Poppenspaler's Ichiban

Best Of Opposite Sex
Treebeard's Just Add Water

Best Puppy In Breed
Treebeard's Just Add Water



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Treebeard's Just Add Water

Reserve Winners Bitch
Nappyroots Ema

Senior Puppy Bitch Class
1st Treebeard's Just Add Water

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nappyroots Ema

Open Bitch Class
1st Nappyroots Fara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Ch Legacyk Indecent Exposure

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Aspenglow's Too Hot To Handle

Best Puppy In Breed
GCh Aspenglow's Too Hot To Handle

Select Bitch
GCh De Lombardie Belle des Bois


Winners Dog: (2-2-1-2)
Aspenglow's Too Hot To Handle

Reserve Winners Dog
Mount Albion's Royal Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Mount Albion's Royal Onyx

Senior Puppy Dog Class
1st Aspenglow's Too Hot To Handle


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Aspenglow's Moonshadow

Reserve Winners Bitch
Mount Albion's Royal Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Aspenglow's Moonshadow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mount Albion's Royal Jewel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GCh Storiline's Highland Braveheart

Best Of Opposite Sex
Kajada's Lil' Bit Of Sky

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Kajada's Lil' Bit Of Sky

Best Puppy In Breed
GCh Grayvalley's 50 Shades Of Gray

Select Dog
Ch Bonett Bride Fire Tower

Select Bitch
Ch Magicshade's I'm Moving On To Ambercroft


Winners Dog: (2-3-3-1)
Gowans Batten Down The Hatches

Reserve Winners Dog
Skylon See No Evil

Canadian Bred Dog Class
1st Gowans Batten Down The Hatches

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skylon See No Evil


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Kajada's Lil' Bit Of Sky

Reserve Winners Bitch
Storiline's I Am Legend

Senior Puppy Bitch Class
1st Tanishtagh Start A Fire

Open Bitch Class
1st Kajada's Lil' Bit Of Sky
2nd Storiline's I Am Legend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Castlegar Mischief Maker

Best Of Opposite Sex
GCh MooseLake's Perpetual Bliss

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Castlegar Mischief Maker

Best Puppy In Breed
GCh Devonsleigh It Takes A Village

Select Dog
GCh Stonemeadow's Sofa King Clean


Winners Dog: (1-3-3-1)
Castlegar Mischief Maker

Open Dog Class
1st Castlegar Mischief Maker


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Devonsleigh It Takes A Village

Reserve Winners Bitch
Oaksill Chantilly Lace

Senior Puppy Bitch Class
1st Devonsleigh It Takes A Village

12-18 Month Bitch Class
1st Applemeadow Freedom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oaksill Chantilly Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
RedShadow's Dramatic Entrance


3-6 Month Dog Class
1st Katyra These Foolish Things


Winners Bitch: (0-1-0-0)
RedShadow's Dramatic Entrance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st RedShadow's Dramatic Entrance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation

Best Puppy In Breed
Crossfire Classical Magic


Winners Dog: (1-0-1-0)
Crossfire Classical Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Crossfire Classical Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Caci's Couldn't Be Better

Best Of Opposite Sex
Truly Yours Secret Midnight Express

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Caci's Couldn't Be Better

Best Puppy In Breed
Mar-K N Parkavon's Midnight Eclipse


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Caci's Couldn't Be Better

Open Bitch Class
1st Caci's Couldn't Be Better


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Lojo's Follow You Follow Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxboro's Likely Story

Best Of Opposite Sex
Briarton Foxboro Sparks Fly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxboro's Likely Story


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxboro's Likely Story

Open Dog Class
1st Foxboro's Likely Story


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Briarton Foxboro Sparks Fly

Open Bitch Class
1st Briarton Foxboro Sparks Fly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lienroc Riversong Echo

Best Of Opposite Sex
GCh Lienroc Indiana Echoes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Breica Nani Story Of The Year




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   44
Group 2nd   
GCh Kuriann Of First Avenue
  Irish Wolfhound   39
Group 3rd   
Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   32
Group 4th   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   31
BPIG    Kindred Classic McCartney   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Expecto Patronum Of Wolfholm   Irish Wolfhound   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-1-4-0)
GCh Xenos Condren

Best Of Opposite Sex
Charsada Beyond T'lookin Glass

Best Of Winners: (2-1-4-0)
Charsada Beyond T'lookin Glass

Best Puppy In Breed
Charsada Beyond T'lookin Glass

Select Dog
GCh Karakush Gorgeous George


Winners Dog: (2-1-4-0)
Agha Djari's Jakarta

Reserve Winners Dog
Charsada Beyond Atlantis

Junior Puppy Dog Class
1st Agha Djari's Jakarta

Senior Puppy Dog Class
1st Charsada Beyond Atlantis


Winners Bitch: (2-1-4-0)
Charsada Beyond T'lookin Glass

Senior Puppy Bitch Class
1st Charsada Beyond T'lookin Glass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh BoBac Spoiled Red Cecil B DeMille

Select Dog
GCh Soundtrack Mr Tambourine Man


Winners Dog: (2-0-2-0)
One Of Us J del Hacedor

Reserve Winners Dog
Gillan de Lansor

Open Dog Class
1st One Of Us J del Hacedor
2nd Gillan de Lansor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter

Best Puppy In Breed
Ch TraJam Ketra Talk Is Cheap


Winners Dog: (1-0-1-0)
TraJam Ketra Talk Is Cheap

Senior Puppy Dog Class
1st TraJam Ketra Talk Is Cheap



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Hamlet Nijinski Ballet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hamlet Nijinski Ballet

12-18 Month Dog Class
1st Hamlet Nijinski Ballet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Timberline She's Got The Moves

Best Of Opposite Sex
Katydox Quest For Excellence ML

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Timberline She's Got The Moves

Best Puppy In Breed
Timberline She's Got The Moves


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Timberline She's Got The Moves

Reserve Winners Bitch
HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd

Senior Puppy Bitch Class
1st Timberline She's Got The Moves

12-18 Month Bitch Class
1st HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd

Open Bitch Class
1st Heavenlyhund's Simply Divine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled

Best Of Opposite Sex
Grandgables Wee Mr Art Deco

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Grandgables Wee Mr Art Deco

Best Puppy In Breed
Grandgables Wee Mr Art Deco

Select Bitch
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Grandgables Ms Kiss On Da Lips

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms Small Wonder

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms Kiss On Da Lips

12-18 Month Bitch Class
1st CK's Sayitlikeyoumeanit MS

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms Small Wonder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Kuriann Of First Avenue

Best Of Opposite Sex
Ch Padraigin Vom Luchemer Brückchen

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Glenamadda Liberty Belle

Best Puppy In Breed
Ch Glenamadda Liberty Belle

Select Bitch
Ch Glenamadda Kellyscot Enchanted


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Glenamadda Liberty Belle

Reserve Winners Bitch
Standing Ovation At Curiann

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenamadda Liberty Belle

12-18 Month Bitch Class
1st Standing Ovation At Curiann

Open Bitch Class
1st Glenamadda Jewels Of Wolfholm

3-6 Month Bitch Class
1st Laislinn The Last Noel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Bertan Ernie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Auriga Peter Parker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Auriga Peter Parker

Open Dog Class
1st Auriga Peter Parker



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Ch Copperridge Sky Dancer Athena

Select Bitch
Ch Copperridge Sky Dancer Athena




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Meisterhaus Free Kick At Endeavor

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Kindred Classic McCartney

Best Puppy In Breed
Kindred Classic McCartney


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kindred Classic McCartney

Senior Puppy Dog Class
1st Kindred Classic McCartney


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Vrymeer Cartier Halo

Reserve Winners Bitch
Skyline Cold As Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyline Cold As Ice

Open Bitch Class
1st Vrymeer Cartier Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Drewsar Goblet Of Fire
  Portuguese Water Dog   40
Group 2nd   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   35
Group 3rd   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   30
Group 4th   Ch Villairns Photo Finish   Bernese Mountain Dog   28
BPIG   
Tiptop's Water Witch
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kronblommas Xanthe   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Starring-Maat Original Sin


3-6 Month Dog Class
1st Ironpride's Into The Inferno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Villairns Photo Finish

Best Of Opposite Sex
Belnois Onward And Upward

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Heartsdesire Black And Tan On Tap

Best Puppy In Breed
Belnois Onward And Upward

Select Dog
Alpenspirit All Of Her Love


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Belnois Onward And Upward

Reserve Winners Bitch
Villairns Pick Your Poison

Junior Puppy Bitch Class
1st Villairns Pick Your Poison

Senior Puppy Bitch Class
1st Belnois Onward And Upward

3-6 Month Bitch Class
1st Kronblommas Xanthe
2nd Sawannah Soulbern


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
IliasLegacy Mamba Mika Mars

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Harmony Galaxy



Winners Bitch: (0-4-0-0)
IliasLegacy Mamba Mika Mars

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Harmony Galaxy

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Harmony Galaxy
2nd IliasLegacy Harmony Alexandrite

Senior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Fantasia Ella Davidoff

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Mamba Mika Mars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Bullstock's Son Of Anarchy

Best Of Opposite Sex
Ch Bramstoke's Dirty Little Secret

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Bramstoke Halocrest Bronx Boy

Best Puppy In Breed
Knatchbull Saffi Afair


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Knatchbull Saffi Afair

Reserve Winners Bitch
Shady Oak And Thats My Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Knatchbull Saffi Afair

Open Bitch Class
1st Shady Oak And Thats My Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
GChEx Liberator's Triple Crown

Select Dog
GCh Cassels Journey To Viktory

Select Bitch
Ch Whitcam's My Time To Shine



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Liberator's Match Point

12-18 Month Bitch Class
1st Liberator's Match Point


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Woolmarsh Vimy Ridge

Best Of Opposite Sex
Ch Woolmarsh Versailles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Woolmarsh Vimy Ridge

Best Puppy In Breed
Ch Woolmarsh Vimy Ridge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Woolmarsh Versailles

Senior Puppy Dog Class
1st Woolmarsh Versailles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Woolmarsh Vimy Ridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Vimy Ridge

3-6 Month Bitch Class
1st Glenire Zahra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Heronviews I'm A Dirty Dancer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heronviews I'm A Dirty Dancer

Reserve Winners Bitch
Briana Vom Welland

Open Bitch Class
1st Heronviews I'm A Dirty Dancer
2nd Briana Vom Welland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Utopia Show Me The Joshua Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
GCh Baby Blue's Rogue

Best Of Opposite Sex
Ch Baby Blue's Barney Rubble

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blue's Rogue


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baby Blue's Barney Rubble

12-18 Month Dog Class
1st Baby Blue's Barney Rubble


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blue's Rogue

12-18 Month Bitch Class
1st Baby Blue's Rogue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Summerford's Remember Me

Best Of Opposite Sex
Ch Tiptop's Water Witch

Best Puppy In Breed
Ch Tiptop's Water Witch



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiptop's Water Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Drewsar Goblet Of Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Valkyrie Running Back Roads

Best Puppy In Breed
GCh Valkyrie Running Back Roads

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Wheatley's Polar Vortex Neiva

Reserve Winners Bitch
Lunanova's Be My Silver Spring

Canadian Bred Bitch Class
1st Lunanova's Be My Silver Spring

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wheatley's Polar Vortex Neiva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Esmonds Singular Sensation



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Esmonds Singular Sensation

Reserve Winners Bitch
Vonwadge's Noble Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Vonwadge's Noble Girl

Open Bitch Class
1st Esmonds Singular Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Tundrafoot Bernies Last Hurrah



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   21
Group 2nd   Ch Kebulak Midnight In Moscow   Kerry Blue Terrier   20
Group 3rd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   19
Group 4th   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   18
BPIG    Blythfell Ross   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Traymar Terrydale HK Mischievous Affair




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Benchmark's Winning Goal

Best Of Opposite Sex
Cedarhill Turn Back Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cedarhill Turn Back Time

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarhill Turn Back Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ch DancingB's Angus MacFergus

Best Of Opposite Sex
Ch DancingB's Audi Goes For Max

Best Of Winners: (2-2-0-0)
DancingB's Angus MacFergus

Best Puppy In Breed
Ch DancingB's Audi Goes For Max


Winners Dog: (2-2-0-0)
DancingB's Angus MacFergus

Reserve Winners Dog
Dancingb's Rally Road Alpha Romeo

Junior Puppy Dog Class
1st Dancingb's Rally Road Alpha Romeo

12-18 Month Dog Class
1st DancingB's Angus MacFergus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kebulak Midnight In Moscow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Northcote's To The Max

Best Puppy In Breed
Ch Northcote's To The Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's To The Max



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Moonshadows Dreamboat Annie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Toulin's Quite The Spectacle

Best Of Opposite Sex
Ch Glenroslin Jinty At Thistledhu

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Gryndlscot Warrior Princess

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Warrior Princess

Select Dog
Ch Glenroslin's Dallas Dhu

Select Bitch
Ch McCuskers Cracklin Rosie


Winners Dog: (1-2-2-2)
Deghall Count On Me

Open Dog Class
1st Deghall Count On Me

3-6 Month Dog Class
1st Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Gryndlscot Warrior Princess

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Begin The Beguine

Senior Puppy Bitch Class
1st Gryndlscot Warrior Princess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Begin The Beguine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Blythfell Ross

Best Of Opposite Sex
Ch Alborada Tokushima

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Blythfell Ross

Best Puppy In Breed
Ch Blythfell Ross


Winners Dog: (2-1-0-1)
Blythfell Ross

Reserve Winners Dog
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Junior Puppy Dog Class
1st Blythfell Ross

12-18 Month Dog Class
1st Dunkellers Fire N Ice Kasamar


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar

3-6 Month Bitch Class
1st Darinielle Julia Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   18
Group 2nd   
Ch Four Halls Look At Me
  Maltese   16
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   13
Group 4th   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   12
BPIG    Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Emeric's Shoot For The Stars   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cempa It's Elementary Watson




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Emeric's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Altair Mazel Tov I Sea Horses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Alika Tia Three Stooges Curly


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alika Tia Three Stooges Curly

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Alika Tia Three Stooges Curly



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Berryhill Heartbreak Kid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Berryhill Heartbreak Kid

Open Dog Class
1st Berryhill Heartbreak Kid



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Four Halls Look At Me

Best Of Opposite Sex
Ch Tauro Sheihus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tauro Sheihus


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tauro Sheihus

Open Dog Class
1st Tauro Sheihus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tauro Khalisia

Open Bitch Class
1st Tauro Khalisia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Rexroth's Valentino

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Valentino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rexroth's Valentino



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Of Opposite Sex
Ch Diaquiris Samantha Jones

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Samantha Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Winterhaven Man About Town

Best Of Opposite Sex
Son Shine's Koko Kola

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Winterhaven Man About Town

Best Puppy In Breed
Son Shine's Snugglee Maiden


Winners Dog: (2-2-0-0)
Winterhaven Man About Town

Reserve Winners Dog
Son Shines Bimbo The Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterhaven Man About Town

Open Dog Class
1st Son Shines Bimbo The Man


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Son Shine's Koko Kola

Reserve Winners Bitch
Son Shine's Snugglee Maiden

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shine's Snugglee Maiden

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shine's Koko Kola


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road

Best Puppy In Breed
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rigair Cherry Berry

Best Of Opposite Sex
Ch Rigair Jackpot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rigair Cherry Berry

Best Puppy In Breed
Ch Rigair Jackpot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rigair Jackpot

Junior Puppy Dog Class
1st Rigair Jackpot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rigair Cherry Berry

Open Bitch Class
1st Rigair Cherry Berry


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   16
Group 3rd   
Ch TaiPan Palace Lucy Liu
  Chinese Shar-Pei   11
Group 4th   
Ch Schutzu's Saint Elmo's Fire
  Shih Tzu   10
BPIG   
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dawin Hot Ticket   Poodle (Standard)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Rohon Mr Valentine


Winners Dog: (2-0-0-0)
Rohon Mr Valentine

Reserve Winners Dog
Sassy's Bentley The Best

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sassy's Bentley The Best

Open Dog Class
1st Rohon Mr Valentine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TaiPan Palace Lucy Liu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brightspot Palace Malice

Best Of Opposite Sex
Ch Brightspot Lexie Lou

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brightspot Palace Malice

Best Puppy In Breed
Ch Brightspot Lexie Lou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brightspot Palace Malice

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Brightspot Palace Malice


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brightspot Lexie Lou

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brightspot Lexie Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche

Best Of Opposite Sex
Barknbwild's Ready Steady Go

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Epic's Turning Purple For Homewood

Best Puppy In Breed
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Barknbwild's Ready Steady Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Barknbwild's Ready Steady Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Dawin Cause For Applause

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Dawin Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Ch Crystalton Eye Of The Tiger


Winners Dog: (2-3-1-0)
Signet Drakkar Noir

Reserve Winners Dog
Courtieres All That Jazz

Junior Puppy Dog Class
1st Courtieres All That Jazz

Senior Puppy Dog Class
1st Signet Drakkar Noir


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Dawin Cause For Applause

Reserve Winners Bitch
Crystalton Eye Of The Tiger

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Eye Of The Tiger

Canadian Bred Bitch Class
1st Highprofile Illusion

Open Bitch Class
1st Dawin Cause For Applause

3-6 Month Bitch Class
1st Dawin Hot Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Schutzu's Saint Elmo's Fire

Best Of Opposite Sex
Centerfold's Amber Rose

Best Puppy In Breed
Beswick's Fancy Pants



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Centerfold's Amber Rose

Reserve Winners Bitch
Beswick's Fancy Pants

Junior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Open Bitch Class
1st Centerfold's Amber Rose
2nd Beswick's Fancy Pants


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch H'Gawa Ahkama Lhun-Po



Winners Bitch: (0-1-0-1)
H'Gawa Ahkama Lhun-Po

Open Bitch Class
1st H'Gawa Ahkama Lhun-Po

3-6 Month Bitch Class
1st Ahkama Losar Somba Kar


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   32
Group 2nd   
Ch Ninebark Wish List
  Australian Shepherd   31
Group 3rd   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   27
Group 4th   
GCh Stonecroft's Star Sighting
  Welsh Corgi (Pembroke)   24
BPIG   
Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Majestique Justice For All
  Briard   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-1)
Ch Kokopellis Scarlet Fever At Uretopia



3-6 Month Bitch Class
1st Byeyo's Miss Lulu Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Ninebark Wish List

Best Of Opposite Sex
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Olde Bays Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hazy Hill's Classic Robin

Open Dog Class
1st Hazy Hill's Classic Robin

3-6 Month Dog Class
1st Charjan Bet You Can't See Me


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Olde Bays Counting Stars

Open Bitch Class
1st Olde Bays Counting Stars

3-6 Month Bitch Class
1st Charjan It To Being Charmed
2nd Callibreeze Kiss And Tell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical

Best Of Opposite Sex
Ch Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Best Puppy In Breed
Ch Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Select Dog
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheiling Spirit 'N Hope Stay


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Puppy In Breed
GCh Hollowshots A Twist Of Fate



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hollowshots A Twist Of Fate

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Gossip Girl Xoxo

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshots A Twist Of Fate

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Gossip Girl Xoxo


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Majestique Justice For All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Windsong Gentleman's Agreement

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Windsong Gentleman's Agreement

Best Puppy In Breed
Livingwater Triumph 'N Victory

Select Bitch
Windsong Grab The Microphone


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Ennismoor's Practical Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's Practical Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts
Ladykin's Nono


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ladykin's Nono

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ladykin's Nono


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ladykin's Nana

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ladykin's Nana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Szentmihályi-Szabó Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Grandgables Wind In Her Hair

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Dealers Choice

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Grandgables Wind In Her Hair

Best Puppy In Breed
Nitelatches Dealers Choice


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Grandgables Wind In Her Hair

Reserve Winners Bitch
Avebury's Fable

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Charming Alexis

Senior Puppy Bitch Class
1st Avebury's Fable

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Wind In Her Hair
2nd Bonnyville's Sweet Valentine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Futurehaven Magic Fire O Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonecroft's Star Sighting

Select Bitch
Ch Aylesford Wind In The Willows




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 23rd of September 2017 09:30:01 AM