Lower Mainland Dog Fanciers of BC
Saturday, October 26, 2013



Related Results


Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Fran Zimmerman, Aura Poodles
Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Bichon Frise  
Ch Absolute Afinity Agape Bullet Proof
Points: 467 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Cashel's Oban On Ice
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Lakeland Terrier  
Ch Northcote's No Doubt About It
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Pekingese  
Littlelion Mi T Majik
Best Veteran In Show
Judge: Robert Rowbotham
Drever  
Ch Track-Action EskoMo
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Robert Rowbotham
Bichon Frise  
Ch Absolute Afinity Agape Bullet Proof
Best Brace In Show
Judge: Robert Rowbotham
Dalmatian 
Ch Onsengeltje N Splash Unearthed & Dalmatian 
Ch Onsengeltje All Ready








Group 1 - Mario Magsaysay Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TollerPride Gathering Storm
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   62
Group 2nd   Ch Pacificgold's Distinctive Code   Retriever (Golden)   54
Group 3rd   
Ch Parador High Road
  Pointer (German Short-Haired)   41
Group 4th   
Ch Windy Hill God of Fire
  Retriever (Flat-Coated)   40
BPIG    Fyreglo's Dolce And Gabbana   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tashora Dare To Be Cool   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
Ch D'Locks Honeydukes Hogan
  Spaniel (Irish Water)   0
Best BBE In Group    Sunhaven American Ride   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 0 pts
Angelina Solipse



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 0 pts
GCh Parador High Road



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 1 pts
Quailridge's Justin Case Of Trouble



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 6 pts
GCh Windy Hill God of Fire



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 12 pts
Ch Pacificgold's Distinctive Code



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 10 pts
Sparkling Creek Blondie



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 7 pts
GCh TollerPride Gathering Storm



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Legends What Women Want



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrunners Untouchable



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 2 pts
Ch Fallowfield Kaerus Of Anerley



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kman's Golden Treasure



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 3 pts
Red Skies At St. Rock



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 1 pts
Ch Emerald Isle Well Hello Dolly



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 0 pts
Ch D'Locks Honeydukes Hogan



Judge: Mario Magsaysay

Best Of Breed: 2 pts
GCh RoseWin Anson's Cervelo







Group 2 - Eugene Blake Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tashtins Lookin For Trouble
  Beagle   68
Group 2nd   
GCh Polo's Air Force One
  Afghan Hound   57
Group 3rd   
Ch Africanadian PBJ Of AhmahrNahr
  Basenji   48
Group 4th    Woldorfs V Sausage Stables Tyler SS   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   38
BPIG   
Ch Africanadian PBJ Of AhmahrNahr
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group    Alfheim's Take Me Back To My Roots   Ibizan Hound   0
Best Veteran In Group   
Ch Track-Action EskoMo
  Drever   0
Best BBE In Group   
GCh Polo's Air Force One
  Afghan Hound   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Polo's Air Force One



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 9 pts
Ch Africanadian PBJ Of AhmahrNahr



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sasquatch Bubbles 'N' Squeak



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 10 pts
GChEx Tashtins Lookin For Trouble



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
North Woods Majenkir Morning Mist



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Garden Court's Victor One Roger That Ray ML



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 2 pts
Sunrise-Xo Sister Sister MS



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 2 pts
I'm Wired For Speed V Khaos MW



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 1 pts
Woldorfs V Sausage Stables Tyler SS



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 5 pts
GCh Wiretaps One Cool Cat



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts
Lehigh G'Zelle At Foxglove



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
Ch Westarr Heart Of A Lion



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 3 pts
Ch Pikkinokka's Kentucky Longshot



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
GCh Amahte's Talladega Nights



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Krieckside's Can U Hear Me Now



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts
Ch XO Royal Flush



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hillside's Alabama Of Lightspeed



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts
Summit Ironwood Farrahst Of Them All







Group 3 - Kathleen Hardwick Top Dog
Points
Group 1st    Dreamcatcher Major Victory Of Loki   Tibetan Mastiff   59
Group 2nd   
Ch Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   58
Group 3rd   
Ch Falconcastles Project Brinx
  Bullmastiff   57
Group 4th   
Ch Qualicums Deuces Are Wild
  Rottweiler   48
BPIG    Supernova Smart Fire Denmel   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Westcoastbmd's Sidney   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   Ch Brightwater Where The Heart Is   Bernese Mountain Dog   0
Best BBE In Group   Ch Affinity's Golden Trident   Bullmastiff   0
Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mytuk's Technical Knock Out



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 7 pts
Ch Nobleheart's Rigel



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 6 pts
Ch Dornlea's Achy Break Your Heart



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 8 pts
Ch Falconcastles Project Brinx



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 5 pts
Ch Supernova Smart Fire Denmel



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 2 pts
Mihi's Causing Tongues To Wag



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kaskadian's Jonsan Keeping The Peace



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sisu's Rock You Like A Hurricane



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 6 pts
GCh Cucarrick's Amongst The Waves



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 2 pts
GCh Samador Rainy Night In Georgia



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 5 pts
GCh Qualicums Deuces Are Wild



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stoan's Xabu De Peru



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 1 pts
Zarina's Design Show Time



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning



Judge: Kathleen Hardwick

Best Of Breed: 0 pts
Dreamcatcher Major Victory Of Loki







Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   41
Group 2nd   
Ch Northcote's No Doubt About It
  Lakeland Terrier   35
Group 3rd   
GCh Darwyn's Special Blend
  Welsh Terrier   34
Group 4th   Ch King's Mtn Alice Springs   Dandie Dinmont Terrier   33
BPIG   
Ch Northcote's No Doubt About It
  Lakeland Terrier   N/A
Best BBE In Group   
Ch Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Joval Time Traveller



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Red Warrior Daydreamer Of Michl R



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Tidewalker's Diamond Glory



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Wimberway's Trekhond Yeoman



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Imaginabull's First Edition



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch King's Mtn Alice Springs



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's No Doubt About It



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts
Ch Blackrystal Devil Wears Spurs



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Dreamaker High Flyer



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts
Ch Glenby's Midnight Journey



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts
GCh Cashel's Oban On Ice



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Cumhil Hell Boy



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Darwyn's Special Blend



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Windacre Music Man 2nd







Group 5 - Randy Garren Top Dog
Points
Group 1st    Yup's Malibu Dream   Havanese   71
Group 2nd   
Ch Sunterra StarStruck
  Pomeranian   57
Group 3rd   
Ch Mianda's Got My Mojo On O'Moonstruck
  Pug   51
Group 4th   
Ch Lemoges A Breath Of Jasmine
  Poodle (Toy)   45
BPIG    Pomhaven's Oh Simply Divine   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Littlelion Mi T Majik
  Pekingese   0
Best BBE In Group    Yup's Malibu Dream   Havanese   0
Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Quartzite Apollo



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 0 pts
Phil Hof Urs Aaron Of Ichibon



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 4 pts
GCh Rompford Kaunotar Of Yorkhouse



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 1 pts
Ch Coton Field First Kiss



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 13 pts
Yup's Malibu Dream



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 2 pts
GCh Marsic Get Outta My Way



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 1 pts
Mollydear Sunisle Magic Flute



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 1 pts
GCh Jomax If You Could See Me Now



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 12 pts
GCh Brevette Run For The Roses



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Littlelion China Doll



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 5 pts
Ch Sunterra StarStruck



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lemoges A Breath Of Jasmine



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 5 pts
Ch Mianda's Got My Mojo On O'Moonstruck



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 1 pts
Ch Envoy Mimi's Foxworthy Krystal



Judge: Randy Garren

Best Of Breed: 2 pts
Spirit's April Rain







Group 6 - Dennis McCoy Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Absolute Afinity Agape Bullet Proof
  Bichon Frise   84
Group 2nd   
Ch Symarun's Forbidden Love
  Shih Tzu   75
Group 3rd   
GCh Waylin's Baja Rosa
  Boston Terrier   73
Group 4th   
Ch Onsengeltje N Splash Unearthed
  Dalmatian   61
BPIG   
Ch Kimar's All Bets On Me
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carousels Timeless Coquette   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ch Sealegends Temple Of Chiapan
  Shih Tzu   0
Best BBE In Group   
Ch Absolute Afinity Agape Bullet Proof
  Bichon Frise   0
Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 8 pts
GCh Absolute Afinity Agape Bullet Proof



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 11 pts
GCh Waylin's Baja Rosa



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 12 pts
Ch Rudyk's Sweet Hampton



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 0 pts
Dreamland's Millionaire's Club



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 13 pts
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 12 pts
Atalaya's Maggie Mae O'Kyanite



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 0 pts
Ch Angelsun It's All About Me



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 2 pts
GCh Klitsa's Little Big Mann



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aura Odd Fellow



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 5 pts
GCh Crystalton Suspence



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 3 pts
Ch Darken's Fly By Night



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 1 pts
GCh Symarun's Forbidden Love



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 4 pts
Ch Wassong's On Island Time Trekhond



Judge: Dennis McCoy

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kyeri's Ralung Tenzing





Group 7 - Johan Juslin Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kyon's Bold Norseman   Norwegian Buhund   52
Group 2nd   
Ch Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   51
Group 3rd   
Ch Waseemah's Czar
  German Shepherd Dog   50
Group 4th   
Apple Acres Ocean Mist At CoastalView
  Shetland Sheepdog   44
BPIG   
Apple Acres Ocean Mist At CoastalView
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Marpointe Simply Delicious
  Shetland Sheepdog   0
Best BBE In Group   
Ch Waseemah's Czar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 11 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 2 pts
Tiffany's Jiipsi Au Lait



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 3 pts
Winjammers Lasting Impression



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brocade Lil Deuce Coupe BarJen



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 2 pts
GCh Cherfire's Lime Rickey



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hilland's Kindred Spirit



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 5 pts
Ch Waseemah's Czar



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kyon's Bold Norseman



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 1 pts
Love'n Stuff's Tyler Of Alkiwind



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 1 pts
Rian Chica V.H. Haskerhus



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 8 pts
GCh Apple Acres Ocean Mist At CoastalView



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 4 pts
Aurigan Mantle Storyteller



Judge: Johan Juslin

Best Of Breed: 0 pts
GChEx KamValley N Lismore Bazzinga



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 09:49:38 PM