Argus Kennel Club
Friday, June 21, 2013 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, June 21 (Show # 1)
Friday, June 21 (Show # 2)
Saturday, June 22 (Show # 3)
Saturday, June 22 (Show # 4)
Sunday, June 23 (Show # 5)
Sunday, June 23 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Making Breed History...
Ch Oakridgelane Nakoma of Shunico
with handler Justin Young
Best In Show
Judge: Larry Kereluke
Bernese Mountain Dog  
Ch Avatars Bringing Sexy Back
Points: 102 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
Retriever (Flat-Coated)   Gamekeepers Razzle'N Dazzle Em








Group 1 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Parador Talisman
  Pointer (German Short-Haired)   13
Group 2nd   
Ch DocMar's Just Don't Give A D'amn
  Retriever (Golden)   12
Group 3rd   Ch Windwood Neon Lights   Setter (Irish)   9
Group 4th   
GChEx Butterblac Rider At Freestyle
  Retriever (Flat-Coated)   8
BPIG    Gamekeepers Razzle'N Dazzle Em   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Parador Talisman



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Quailridge's Gami At Bigwater



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Butterblac Rider At Freestyle



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
GCh TCh DocMar's Just Don't Give A D'amn



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Upland Excelyn Winning Stride



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windwood Neon Lights



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diago Simon Says



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Casalvieri's Fiona Blackwitch







Group 2 - Robert Verhulst Top Dog
Points
Group 1st   Ch Diagram A Time For Greatness SS   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   11
Group 2nd   Ch Impala Ladies Love Outlaws   Saluki   10
Group 3rd    Just-Wright White Collar   Beagle   5
Group 4th    Admindac Miss Gratitude MSCP   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   4
BPIG    Kamgaard Kaministiquia of Wrathwood   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's London Fog



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Just-Wright White Collar



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 1 pts
Admindac Miss Gratitude MSCP



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diagram A Time For Greatness SS



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Kamgaard Kaministiquia of Wrathwood



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Gondwana Purple Rain



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 4 pts
Ch Impala Ladies Love Outlaws







Group 3 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Avatars Bringing Sexy Back
  Bernese Mountain Dog   16
Group 2nd   
Ch Davik's Just Do It
  Siberian Husky   15
Group 3rd   
GChEx Burke's Pinocchio Of BNV
  Great Dane   13
Group 4th    McMagic's Mojo   Samoyed   10
BPIG   
Ch Alder's Hugs N Kisses
  Akita   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Alder's Hugs N Kisses



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kiaranuk's Nordic Fashion



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avatars Bringing Sexy Back



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Liberator's Mirage



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Burke's Pinocchio Of BNV



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Prairiesong Elise On Lilac Hill



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Ch Top Shelf Screech To Badbear



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
McMagic's Mojo



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
GCh Davik's Just Do It







Group 4 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kenan's Beneath The Waves
  Kerry Blue Terrier   5
Group 2nd   
Warkshire's Highland Lass
  Cairn Terrier   4
Group 3rd   Ch Blythewood Fast Company   Schnauzer (Miniature)   3
Group 4th    Izimbali Moondance   Bull Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Izimbali Moondance



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Warkshire's Highland Lass



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kenan's Beneath The Waves



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aberschan Glory Of The Snow



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blythewood Fast Company



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bueollin's Dressed For Success







Group 5 - Sheila Verhulst Top Dog
Points
Group 1st   Ch Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   10
Group 2nd   
Ch Sunterra Star Status
  Pomeranian   9
Group 3rd   
Dreamworks Lyntom Gingersnap
  Pug   8
Group 4th   
Revelry's Blue Moon Rising
  Cavalier King Charles Spaniel   7
BPIG   
Dreamworks Lyntom Gingersnap
  Pug   N/A
Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 2 pts
GCh Revelry's Blue Moon Rising



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bloomsbury Braveheart



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Rejoyce's Miss Beanie Girl



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Noblewinds Icing On The Cake



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 1 pts
Ch ChaHar's Desert Sand Storm



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Star Status



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby







Group 6 - Sheila Verhulst Top Dog
Points
Group 1st   
Shurans Sh-Boom Sh-Boom
  Lhasa Apso   10
Group 2nd   
Ch Onsengeltje N Splash Unearthed
  Dalmatian   9
Group 3rd   
Rustinwood's Cover Girl
  Shih Tzu   8
Group 4th   
Symarun's Claim To Fame
  Bulldog   5
BPIG   
Shurans Sh-Boom Sh-Boom
  Lhasa Apso   N/A
Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 2 pts
Symarun's Claim To Fame



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 2 pts
Refinne Amity Charlie Blue O'Adanac



Judge: Sheila Verhulst

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rustinwood's Cover Girl





Group 7 - Robert Verhulst Top Dog
Points
Group 1st   
Ch KamValley N Lismore Bazzinga
  Welsh Corgi (Pembroke)   31
Group 2nd   
GCh Signature's Philip Marlow V Kridler
  German Shepherd Dog   30
Group 3rd   Ch Goldenhylite's Opening Night   Shetland Sheepdog   19
Group 4th   
Ch Hope Wind He's So Rav'n
  Australian Shepherd   10
BPIG   
Avatar's International Affair Bayshore
  Border Collie   N/A
Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 4 pts
Ch Hope Wind He's So Rav'n



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Nanook Pagaille Mapbella



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Ch Avatar's International Affair Bayshore



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tallywood Enlightened



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 1 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shadagrace Cassbar's Hot Thyme



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 10 pts
GChEx Signature's Philip Marlow V Kridler



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 8 pts
Ch Goldenhylite's Opening Night



Judge: Robert Verhulst

Best Of Breed: 0 pts
GChEx KamValley N Lismore Bazzinga



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 04:12:18 PM