Temiskaming Kennel Club
Thursday, August 13, 2015 - Show # 6



Related Results

Conformation

Tuesday, August 11 (Show # 1)
Tuesday, August 11 (Show # 2)
Wednesday, August 12 (Show # 3)
Wednesday, August 12 (Show # 4)
Thursday, August 13 (Show # 5)
Thursday, August 13 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Danuta Booth --
Dawnglow Independence Day
"Indy"
Owned by Danuta Booth


Best In Show
Judge: Charles Bett
Chinese Shar-Pei  
Ch Jade East Diamonds On My Windshield
Points: 49 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Charles Bett
Welsh Corgi (Pembroke)   Raglansdream's Masterpiece
Best Baby Puppy In Show
Judge: Charles Bett
Ibizan Hound   Icycold Thirdmate
Best Veteran In Show
Judge: Charles Bett
Whippet  Ch Cariad N Wolfhaven Little Reba








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Samphire Knight Light   Retriever (Labrador)   0
Group 2nd No Entry
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Nimiq N' Winterhawks Dark Horse   Weimaraner   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Samphire Knight Light











Group 2 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Neuenrade's Down To The Wire
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   12
Group 2nd   
Ch Trakehndachs CC Electra
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   10
Group 3rd   
Bushwacker Mercury Rising
  Basenji   9
Group 4th    Doonabrig Priceless McCartney   Whippet   7
BPIG Need Name
Best Baby Puppy In Group    Icycold Thirdmate   Ibizan Hound   0
Best Veteran In Group   Ch Cariad N Wolfhaven Little Reba   Whippet   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bushwacker Mercury Rising



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Buffobass Mr. Bojangles



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pawprints Chetcote Penn Dragon



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Trakehndachs CC Electra



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Neuenrade's Down To The Wire



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wiretaps Fire Storm







Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Doonabrig Priceless McCartney







Group 3 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   11
Group 2nd   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   10
Group 3rd    Unicornhill Critic's Choice   Siberian Husky   8
Group 4th   
Ch BarentsNight Fabulous Daisy
  Black Russian Terrier   5
BPIG    Unicornhill Critic's Choice   Siberian Husky   N/A
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tundra Keikewabic Krystalmar



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Fabulous Daisy



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Eirian's Knock Em Dead Carrabba



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Unicornhill Critic's Choice







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   3
Group 2nd    Legally Blond Comet   Soft-Coated Wheaten Terrier   2
Group 3rd   
Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windeire Firebreak



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Legally Blond Comet







Group 5 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   GCh MnSpaws Glitz And Glamour   Pug   9
Group 2nd   
GCh Castel's Montague
  Papillon   8
Group 3rd   
Whitehouse's Young Troubadour
  Miniature Pinscher   5
Group 4th   
GCh Uwharrie El Paso
  Italian Greyhound   4
BPIG   
Whitehouse's Young Troubadour
  Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windwater Boxers Or Briefs   Chinese Crested   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Piper Paul von Shinbashi



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Abrazame N Nimiq's P B And J



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Uwharrie El Paso



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitehouse's Young Troubadour



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Castel's Montague



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh MnSpaws Glitz And Glamour







Group 6 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jade East Diamonds On My Windshield
  Chinese Shar-Pei   4
Group 2nd   
GCh Doreval Junior Angus
  Bulldog   3
Group 3rd    San Simon Bulls Frodo   French Bulldog   1
Group 4th    Sulfity's Gossip Girl   Boston Terrier   0
BPIG    Sulfity's Gossip Girl   Boston Terrier   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Sulfity's Gossip Girl



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Doreval Junior Angus



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Jade East Diamonds On My Windshield



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh San Simon Bulls Frodo





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st    Raglansdream's Masterpiece   Welsh Corgi (Pembroke)   4
Group 2nd    Kanawa Cardross She's Country   Collie (Rough)   3
Group 3rd   
GCh Mi-T K-Aus Over The Border
  Australian Shepherd   1
Group 4th    Onawhim's Keep On Dreaming   Shetland Sheepdog   0
BPIG    Raglansdream's Masterpiece   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ruffleith Dark Kiss At Onawhim   Shetland Sheepdog   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mi-T K-Aus Over The Border



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kanawa Cardross She's Country



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Onawhim's Keep On Dreaming



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Raglansdream's Masterpiece



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By