Yukon Kennel Club
Friday, June 7, 2013 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, June 07 (Show # 1)
Friday, June 07 (Show # 2)
Saturday, June 08 (Show # 3)
Saturday, June 08 (Show # 4)
Sunday, June 09 (Show # 5)
Sunday, June 09 (Show # 6)

Obedience

Friday, June 07 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 08 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 09 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 07 (Rally Trial 1)
Saturday, June 08 (Rally Trial 2)
Sunday, June 09 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Bridget Simon --
RBIS BOSS MBPIS BPISS Can. Ch Simon's Texas Hold 'Em CGN
"Gamble"
Breeder/Owner: Bridget Simon, Simon Shih Tzu
Handled by Bridget Simon & Natasha Taphorn
Best In Show
Judge: David Markus
Afghan Hound  
Ch Polo's Air Force One
Points: 102 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Markus
Bullmastiff   Bramstoke's Stand By Me
Best Puppy In Show
Judge: David Markus
Weimaraner  
Target's Precision Icon
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Markus
Tibetan Terrier   Wanted Nice Dog's Indyi Lamleh








Group 1 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Target's Precision Icon
  Weimaraner   7
Group 2nd    Glenrose True Grit   Setter (Irish)   6
Group 3rd   
Ch Caniscaeli Travelin Man
  Setter (Irish Red & White)   3
Group 4th   
Sunfire's Pink Fawn Lily
  Vizsla (Smooth-Haired)   2
BPIG   
Target's Precision Icon
  Weimaraner   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Aileron's Aim Hi 4 Amelia



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caniscaeli Travelin Man



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Glenrose True Grit



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Synergenic The Divine Miss M



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunfire's Pink Fawn Lily



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Target's Precision Icon







Group 2 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polo's Air Force One
  Afghan Hound   16
Group 2nd   
Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   10
Group 3rd    Ali'i Ak Inu's Briardachs Superstar Of Xeralane   Dachshund (Standard Long-Haired)   9
Group 4th   Ch Graybeard's Bog Myrtle O'Riverspruce   Deerhound (Scottish)   7
BPIG   
Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Polo's Air Force One



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Elance Temple Of Time



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Dynadaux Mud On The Tires MS



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ali'i Ak Inu's Briardachs Superstar Of Xeralane



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Graybeard's Bog Myrtle O'Riverspruce



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cuknocklong Mrs Pearce



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Rabbitsden Triksi Av Vigeland



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Riverspruce's No Redoubt About It



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice







Group 3 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st    Bramstoke's Stand By Me   Bullmastiff   21
Group 2nd    Von Marc's Victory V Stoneridge   Rottweiler   20
Group 3rd    TouchMeNot's Thunder & Contention   Siberian Husky   16
Group 4th    Aerdenhout's Outlaw   Schnauzer (Giant)   11
BPIG    Aerdenhout's Outlaw   Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ali'i Ak's Majer Born On The 4th Of July



Judge: David Markus

Best Of Breed: 4 pts
Ch Skylyn L-sin Rhythm In Motion



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Anden's Declaration Of Glory



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bramstoke's Stand By Me



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
BMW Rascal RM-J



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Ch Von Marc's Victory V Stoneridge



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aerdenhout's Outlaw



Judge: David Markus

Best Of Breed: 4 pts
TouchMeNot's Thunder & Contention



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Cfar's Dbyar Ka Of Arctic Kerberos







Group 4 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   Ch Indus George Of Victoria   Airedale Terrier   1
Group 2nd    Fanpire Gingersnap   Staffordshire Bull Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Indus George Of Victoria



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Fanpire Gingersnap







Group 5 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st    Kingshaven Mr Majestic   Cavalier King Charles Spaniel   8
Group 2nd    Destiny's Passionate Kisses   Chinese Crested   6
Group 3rd    Rankin's Made Ya Look   Chihuahua (Long Coat)   5
Group 4th    Sierra The Mighty Quinn   Papillon   4
BPIG    Steneko Caribou Connection   Papillon   N/A
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Kingshaven Mr Majestic



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Rankin's Made Ya Look



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Destiny's Passionate Kisses



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sierra The Mighty Quinn



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Reylyn Poms Threat At Midnight







Group 6 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Karendons Jagger At Timepieces
  French Bulldog   30
Group 2nd   Ch Penhurst Rumor Mill   Poodle (Miniature)   26
Group 3rd   
Ch Kyeri's Ralung Tenzing
  Tibetan Terrier   19
Group 4th   
Ch Ritcheiver Belizean Blue
  Schipperke   18
BPIG    Dilquin's Nothing Toulouse   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Steneko Typical Day In Dogpatch



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Eastern-Magic Macy



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
O.K. Corral's Montana Trail



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Karendons Jagger At Timepieces



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Windrift's Moving To The Music



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
Ch Penhurst Rumor Mill



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
Ch Dilquin's Nothing Toulouse



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ritcheiver Belizean Blue



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Simon's Raising The Stakes



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kyeri's Ralung Tenzing



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Shida's Twilight Dawn At Springwind





Group 7 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tumbleweed's Valubal Maui Nani
  Old English Sheepdog   13
Group 2nd    Highcroft Pretty Persuasion   Collie (Rough)   12
Group 3rd    Kiss Du Chemin Des Sorcieres   Belgian Shepherd Dog   11
Group 4th   
Black Cooper Indian Summer
  Bearded Collie   10
BPIG    Highcroft Pretty Persuasion   Collie (Rough)   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Medalions Sticks And Stones



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Black Cooper Indian Summer



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Kiss Du Chemin Des Sorcieres



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Highcroft Pretty Persuasion



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Northern Denali's Riverman



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tumbleweed's Valubal Maui Nani



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Peggin Custom Wheels For Ewe



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Pecanvalley Remington Arctic Steel



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Lismore's Wish Upon A Star



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 04:02:23 AM