Nipissing Kennel Club
Monday, October 9, 2017 - Show # 6



Related Results

Conformation

Saturday, October 07 (Show # 1)
Saturday, October 07 (Show # 2)
Sunday, October 08 (Show # 3)
Sunday, October 08 (Show #4)
Monday, October 09 (Show # 5)
Monday, October 09 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 81 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Shih Tzu  
Ch Souyen's Never Give Up
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Havanese   Pocopayasos Not Guilty
Best Veteran In Show
Judge: Kathrine Grant
Black Russian Terrier  
GCh Eremey Son Lari iz Teremka








Group 1 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   36
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   35
Group 3rd   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   34
Group 4th   Ch Carolina's Wait Wait Don't Tell   Spaniel (American Water)   32
BPIG   
Ch Goldpaw Boldness Be My Friend
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Fieldbrook's Made To Skate
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
Ch Shireoak Rainbows N Raindrops
  Setter (Irish Red & White)   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Redlion's Invasion

Best Of Opposite Sex
Tugboat TLC Carnaval

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Silvercreek TCR's Muddy Waters

Best Puppy In Breed
Silvercreek TCR's Muddy Waters


Winners Dog: (1-2-1-0)
Silvercreek TCR's Muddy Waters

Junior Puppy Dog Class
1st Silvercreek TCR's Muddy Waters


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Tugboat TLC Carnaval

Reserve Winners Bitch
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Tugboat TLC Carnaval
2nd Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Ch Goldpaw Boldness Be My Friend

Best Of Opposite Sex
GCh Shadymist Ambercroft Shesofine

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Kyon's Let It Snow

Best Puppy In Breed
Ch Goldpaw Boldness Be My Friend

Select Dog
Ch Blackpool The Pheonix


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Kyon's Let It Snow

Reserve Winners Bitch
Regalgoldens Best Of My Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Regalgoldens Best Of My Love

Open Bitch Class
1st Kyon's Let It Snow
2nd Golden Angel's Our One And Only


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 12 pts (3-6-2-2)
Ch Rambo's Two Thumbs Up

Best Of Opposite Sex
Ch Skazka Hugo Boss

Best Of Winners: (3-6-2-2)
Casbar's It's Five O'clock Somewhere

Best Puppy In Breed
Skazka's Sarah Jessica Barker

Select Dog
Ch Pirate's Seer For Dragonloft

Select Bitch
Ch Samphire Simply Smashing


Winners Dog: (3-6-2-2)
Casbar's It's Five O'clock Somewhere

Reserve Winners Dog
Samphire Star Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Skazka's Ryder Of The Storm

12-18 Month Dog Class
1st Casbar's It's Five O'clock Somewhere

Open Dog Class
1st Samphire Star Catcher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services




Veteran Bitch Class
1st Ch Shireoak Rainbows N Raindrops


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silverstone Skye Tara Lynne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shaankata's Spirit O'Clanagroe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Carolina's Wait Wait Don't Tell

Best Of Opposite Sex
Mann'rs Carolina Rue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Puppy In Breed
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   7
Group 2nd   
GCh Kinglir At Curiann
  Irish Wolfhound   6
Group 3rd    Cataraqui Sweet Country Song   Rhodesian Ridgeback   5
Group 4th   
GCh Neuenrade's Down To The Wire
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   4
BPIG    Cataraqui Sweet Country Song   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lane Rae Samphire Miss Chievious



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Palakore So Let It Be Written

Best Of Opposite Sex
GCh Sweet Little Lady Madonna




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire

Best Of Opposite Sex
Rallee's All Eyes On Me MW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rallee's All Eyes On Me MW

12-18 Month Bitch Class
1st Rallee's All Eyes On Me MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kinglir At Curiann




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cataraqui Sweet Country Song

Best Puppy In Breed
Cataraqui Sweet Country Song



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cataraqui Sweet Country Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Cataraqui Sweet Country Song


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   3
Group 2nd   GCh La Stonehenge Fly By Knight   Great Dane   2
Group 3rd   
GCh Eremey Son Lari iz Teremka
  Black Russian Terrier   1
Group 4th   
Sioul's Entre-Amis
  Doberman Pinscher   0
BPIG   
Sioul's Entre-Amis
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bluemountain Entle Cloud 9 Of Happy Ranch   Entlebucher Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Eremey Son Lari iz Teremka
  Black Russian Terrier   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eremey Son Lari iz Teremka


Veteran Dog Class
1st GCh Eremey Son Lari iz Teremka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sioul's Entre-Amis

Best Puppy In Breed
Sioul's Entre-Amis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sioul's Entre-Amis

Junior Puppy Bitch Class
1st Sioul's Entre-Amis


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh La Stonehenge Fly By Knight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st    Souyen's Man Of Today   Norfolk Terrier   6
Group 2nd   
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   5
Group 3rd   GCh Essexshire Sir Jack Of Essex   Bull Terrier (Miniature)   4
Group 4th    Garcini's Full Sail To Kaitlyn   Fox Terrier (Wire)   2
BPIG    Souyen's Man Of Today   Norfolk Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
Glahms Lord Dixon
  Dandie Dinmont Terrier   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Traymar Terrydale HK Dance With Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Traymar Terrydale HK Dance With Me

12-18 Month Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Dance With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Puppy In Breed
Essexshire Mr Spock Of Essex


Winners Dog: (1-0-1-0)
Essexshire Mr Spock Of Essex

Junior Puppy Dog Class
1st Essexshire Mr Spock Of Essex



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glahms Lord Dixon


Veteran Dog Class
1st Ch Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Garcini's Full Sail To Kaitlyn

Best Puppy In Breed
Garcini's Full Sail To Kaitlyn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Garcini's Full Sail To Kaitlyn

Junior Puppy Bitch Class
1st Garcini's Full Sail To Kaitlyn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Souyen's Man Of Today

Best Puppy In Breed
Souyen's Man Of Today


Winners Dog: (1-0-0-0)
Souyen's Man Of Today

Junior Puppy Dog Class
1st Souyen's Man Of Today



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   Ch Moongate Toy Soldier For Cogie   Chihuahua (Short Coat)   7
Group 2nd   
Ch CooDeeFoo Fear The Beard
  Pekingese   6
Group 3rd   Ch Fwaggles Sting Like A Bee   Toy Manchester Terrier   1
Group 4th   
GCh Mystik Dramatique Design
  Italian Greyhound   0
BPIG   
Ch CooDeeFoo Fear The Beard
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pocopayasos Not Guilty   Havanese   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moongate Toy Soldier For Cogie


3-6 Month Dog Class
1st Moongate's Boy Scout



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Pocopayasos Not Guilty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mystik Dramatique Design




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch CooDeeFoo Fear The Beard

Best Of Opposite Sex
Romiche Ce Bel Amour

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Romiche Anniversary Waltz

Best Puppy In Breed
Ch CooDeeFoo Fear The Beard


Winners Dog: (1-3-1-0)
Romiche Anniversary Waltz

Junior Puppy Dog Class
1st Romiche Anniversary Waltz


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Romiche Ce Bel Amour

Reserve Winners Bitch
Romiche Winter Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Ce Bel Amour

Senior Puppy Bitch Class
1st Coodeefoo I Need A Daiquiri

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Romiche Winter Gale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fwaggles Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Ch Fwaggles Sting Like A Bee




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   9
Group 2nd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   8
Group 3rd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   7
Group 4th   
Ch Souyen's Never Give Up
  Shih Tzu   6
BPIG   
Ch Souyen's Never Give Up
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sheldon Bazinga Iz Palevyh Buldogov
  French Bulldog   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Honeylane's Castle On A Cloud

Best Puppy In Breed
Honeylane's Castle On A Cloud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Honeylane's Castle On A Cloud

Senior Puppy Bitch Class
1st Honeylane's Castle On A Cloud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fullofbull's Toto



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Souyen's Never Give Up

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Never Give Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Algos Diamond From The Skye

Best Puppy In Breed
Ch Algos Diamond From The Skye



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Mia Bella de l'Avocat de la Tour
  Berger Picard   7
Group 2nd   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   6
Group 3rd    Kimura's Uno   Norwegian Buhund   5
Group 4th   GCh MOTCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   4
BPIG   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Gem At Rivermyst   Shetland Sheepdog   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Catalyst's Bush Party At TK

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mia Bella de l'Avocat de la Tour



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kanawa Cardross She's Country




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brienna's Gone With The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brienna's Gone With The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Brienna's Gone With The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nyirsegfia Fecsego

Best Puppy In Breed
Nyirsegfia Fecsego


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nyirsegfia Fecsego

Senior Puppy Dog Class
1st Nyirsegfia Fecsego



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kimura's Uno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kimura's Uno

Open Dog Class
1st Kimura's Uno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MOTCh Redpine's One For The Books


3-6 Month Dog Class
1st Rivermyst Singin The Blues


3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Gem At Rivermyst


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 05:51:08 AM