Valley Kennel Club
Wednesday, July 22, 2015



Related Results

Obedience

Monday, July 20 (Obedience Trial 1)
Monday, July 20 (Obedience Trial 2)
Tuesday, July 21 (Obedience Trial 3)
Tuesday, July 21 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:

-- Chris Pollen --
Can.Ch.CFC.Ch. Eros del Fiume
Breeder/Owner: Melissa Drisdelle
Handler: Chris Pollen
http://springsporthandler.yolasite.com/


Best In Show
Judge: Chris Graham
Poodle (Standard)  
Ch Dawin In Hot Pursuit
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Chris Graham
Petit Basset Griffon Vendeen  
Ch Auriga Peter Parker
Best Puppy In Show
Judge: Chris Graham
Setter (Irish)  
Captiva's Time Is On My Side
Best Baby Puppy In Show
Judge: Chris Graham
Weimaraner  
Oakpoint Follyhill Winoka Showbz








Group 1 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   53
Group 2nd   
Ch Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   50
Group 3rd   
GCh Kieran Of Carannagh
  Setter (Irish)   49
Group 4th   
Ch Neigenuveaux's Jackson
  Barbet   43
BPIG   
Captiva's Time Is On My Side
  Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Neigenuveaux's Jackson



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Eros del Fiume



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
Solivia's Viva La Vida



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts
GCh Fieldday Greased Lightnin'



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 10 pts
Ch Edgecombe's Silver Dapple Bay



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 15 pts
Ch Irin Angel Next Victory



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts
Ch Amberglen's Finale



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 5 pts
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
Joyousgarde's Trick Or Treat



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bryden's Walk The Line



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
BraemarsRoses Master Splinter



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Zoldmali Cetli











Group 2 - Chris Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   23
Group 2nd   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   22
Group 3rd    Touchstone Blast From The Past   Whippet   20
Group 4th   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   18
BPIG   
Ch Ahmahr Nahr's Sacred Shaman
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group    Touchstone Hell On High Heels   Whippet   0
Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Sacred Shaman



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Branston's Only Game In Town



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Nepachee's The Dance



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nepachee's Copper Kettle



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
Peshawar Touchstone



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Doxdane's Lady In Red



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Vom Branche Bed of Roses SW



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caretta's Rosa Mary



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Mountinridge's Ulusaba



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Chris Graham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Touchstone Blast From The Past







Group 3 - Irenne Bader Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   15
Group 2nd   
GCh Tiburon Element Of Surprise
  Doberman Pinscher   13
Group 3rd   Ch Tickitbou's Fatal Attraction   Boxer   11
Group 4th   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   10
BPIG    La Stonehenge Fly By Knight   Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Integrity's Eclipse At Fall Moon
  Alaskan Malamute   0




Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sascha's Florence



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Fabulous Daisy



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tickitbou's Fatal Attraction



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
GCh Tiburon Element Of Surprise



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 2 pts
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
Knighterrant Sherman The Tank



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ashemburg's Lady Jezzabell



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
OSK's Four Seasons







Group 4 - James Ham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   21
Group 2nd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   20
Group 3rd   
Ch Gyver N Chess Kindred Spirits
  Scottish Terrier   15
Group 4th   
Ch High Pines Deal Me In
  Norwich Terrier   14
BPIG   
Ch Gyver N Chess Kindred Spirits
  Scottish Terrier   N/A
Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: James Ham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windyfields Miss Miranda



Judge: James Ham

Best Of Breed: 4 pts
Ch High Pines Deal Me In



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxbend Celebrity Status



Judge: James Ham

Best Of Breed: 3 pts
Ch Presbrooke Snack Cracker



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gyver N Chess Kindred Spirits



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Waverleyglen's Miss Kate



Judge: James Ham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dorlandale Phillip O'Scorybrek







Group 5 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   17
Group 2nd   
GCh Marron's Jimmy Choo
  Papillon   9
Group 3rd   
Ch Diventy's Jaxson
  Toy Manchester Terrier   8
Group 4th   
GCh Cogie's Precious Streak
  Chihuahua (Short Coat)   7
BPIG    Pequest Private Benjamin   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Crestyle A Dog Name Sue HL
  Chinese Crested   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Mazara's Just Kidd'n Around



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Sunrize Miss Sylver Spring



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cogie's Precious Streak



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Piper Paul von Shinbashi



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverport's Good Vibrations



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Marron's Jimmy Choo



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 7 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bugaboo Sugar Plum Fairy



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diventy's Jaxson







Group 6 - James Ham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Camplaren Just Picture Perfect
  Schipperke   9
Group 3rd    Top Character's Sparks Of Glahm   Boston Terrier   7
Group 4th    Dragonslayer Tai's Sir Winston   Chow Chow   6
BPIG   Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dragonslayer Tai RipVanWinkle   Chow Chow   0
Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Top Character's Sparks Of Glahm



Judge: James Ham

Best Of Breed: 2 pts
Dragonslayer Tai's Sir Winston



Judge: James Ham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche



Judge: James Ham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Dawin In Hot Pursuit



Judge: James Ham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Camplaren Just Picture Perfect





Group 7 - Irenne Bader Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   16
Group 2nd   
Ch Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   15
Group 3rd   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   11
Group 4th   
Ch Zoen Van Vlaanderen
  Bouvier des Flandres   8
BPIG    Somom's Hocus Pocus   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Coign Of Vantage   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
Ch Somom It Wasnt Me Shiningstar



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zoen Van Vlaanderen



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts
Northuist Sunset Blvd



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
Calamist's Caelan



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 3 pts
GCh Laureate Invincible



Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxlore I've Got A Secret



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 20th of September 2017 02:19:37 AM