Oromocto Kennel Club
Sunday, June 12, 2011 - Show 4



Related Results

Conformation

Saturday, June 11 (Show 1)
Saturday, June 11 (Show 2)
Sunday, June 12 (Show 3)
Sunday, June 12 (Show 4)



Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  Ch Add-Sim's New Year's Lady
Points: 140 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Pomeranian  
Ch Foxworth Follow Me Boys








Group 1 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Marigold Pretty Amazing Grace
  Retriever (Golden)   28
Group 2nd   
Casbar's A Hart Act To Follow
  Retriever (Labrador)   18
Group 3rd   
Especially Puttin' On The Ritz
  Spaniel (English Cocker)   6
Group 4th   
Ch Oakley's Red Bull
  Setter (English)   5
BPIG   
Casbar's A Hart Act To Follow
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Fleetwing's Midnight Meteor



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 9 pts
Ch Marigold Pretty Amazing Grace



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 11 pts
GCh Casbar's A Hart Act To Follow



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Oakley's Red Bull



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch RA's Frequent Flyer



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Especially Puttin' On The Ritz



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Kaleidoscope's Pop Art







Group 2 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   Ch Add-Sim's New Year's Lady   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   10
Group 2nd   
Ch Daggarwoods Bjorn Star
  Norwegian Elkhound   9
Group 3rd   
Auriga's Rock Star
  Petit Basset Griffon Vendeen   7
Group 4th   
Ch Genson's Foreign Affair
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   6
BPIG   
Auriga's Rock Star
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Corkery's Pat A Cake



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Add-Sim's New Year's Lady



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Genson's Foreign Affair



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Auriga's Rock Star



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Eros Windstorm Hoosier Daddy







Group 3 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Homeport Ebbtide
  Newfoundland   26
Group 2nd   
Ch Backcountry Magdalena
  Bernese Mountain Dog   24
Group 3rd   
Ch Elharlen's Valentia
  Boxer   23
Group 4th   
Ch Wasenshi's Pardon My Dust
  Akita   19
BPIG   
Ch Briley's Hush Up and Dance
  Boxer   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Wasenshi's Pardon My Dust



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Backcountry Magdalena



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Elharlen's Valentia



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pine Ridge's Dare To Dream



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts
Ch Cha-Rish 'N Cassel's Wild Child



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Moratel Westriver Santé



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Lily of the Valley Liberte



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pyroni Riverdance



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Homeport Ebbtide



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Belouro's Areia da Costa



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dushanbe's Rock Legend



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Scarlet Jewel







Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   Ch Ellerker's What's In A Name   Schnauzer (Miniature)   20
Group 2nd    Hollytroy's Wings in Flight   Airedale Terrier   19
Group 3rd   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier   18
Group 4th   
Ch Bayhill's Red Warrior
  Bull Terrier   17
BPIG    Skyehigh's Miami Beach   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Hollytroy's Wings in Flight



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
Ch Shivaree Hermit The Dog



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bayhill's Red Warrior



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 5 pts
Ellerker's Just A Little Wicked



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Kreuzritter's Devil You Know



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts
Ch Rivers Edge Burning Love Kreuzritters



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Ch TCh Newvista's Centerfold Lily



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ellerker's What's In A Name



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Skyehigh's Miami Beach







Group 5 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxworth Follow Me Boys
  Pomeranian   11
Group 2nd   
Ch Diavolino's Euphoric
  Italian Greyhound   7
Group 3rd   
Ch Lomoa's Bruzer Boy of Brittany
  Pug   6
Group 4th   
Ch Marlex Alegria
  Miniature Pinscher   4
BPIG   
Ch Foxworth Follow Me Boys
  Pomeranian   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tri-Cas Arellia



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tremaloy Jump At the Chance from Beauview



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diavolino's Euphoric



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
Ch Marlex Alegria



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts
Ch Foxworth Follow Me Boys



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lomoa's Bruzer Boy of Brittany







Group 6 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   17
Group 2nd    Whiskees Merlin At Geluk   Keeshond   16
Group 3rd    Dalamaze Onsengeltje Drmogenie   Dalmatian   14
Group 4th   
Bluemount Pink Flower
  Bulldog   11
BPIG    Whiskees Merlin At Geluk   Keeshond   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts
Bluemount Pink Flower



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
R-Lee Lucci Black Magic Johnson



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
Dalamaze Onsengeltje Drmogenie



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Robb Isle Look At me



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Ch Whiskees Merlin At Geluk



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Laud Darkly Dreaming Dexter



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
Wassong's Kelso





Group 7 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Steel Blu
  Bouvier des Flandres   22
Group 2nd   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   21
Group 3rd    Uneeda Sweet Escape   Collie (Smooth)   15
Group 4th   
MNM's Summerlove Sensation
  Belgian Shepherd Dog   14
BPIG   
Lyricisle's Kiss The Boys
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Cooee's Fire Cracker



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Starwoods Exclusive Affair



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch MNM's Summerlove Sensation



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stonepillar's Steel Blu



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Eastleigh Anjay High Society



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Uneeda Sweet Escape



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts
Heaven Vom Reuschenberger Land



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ponzilla Boczek



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 20th of September 2017 02:47:38 PM