Sudbury & District Kennel Club
Sunday, September 18, 2011 - Show # 6



Related Results


Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can GCh Reidwood Royalty Begins CGN
Owners: Noreen Lorenz and Lindajune Faulkner
Handled by Noreen Lorenz
Best In Show
Judge: Fred Gordon
Saluki  
Ch Windstorm Padtheway Vagabond
Points: 120 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Fred Gordon
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
Ch Roaneden's Int'l Harvester








Group 1 - Fred Gordon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  Spaniel (American Cocker)   26
Group 2nd   
GCh Reidwood Royalty Begins
  Setter (English)   24
Group 3rd   Ch Dreamwork's Makin Memories   Retriever (Golden)   23
Group 4th   
Ch Dobe's Den P Hot Shot
  Pointer   14
BPIG   
Ch Roaneden's Int'l Harvester
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dobe's Den P Hot Shot



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Butterblac Rider At Freestyle



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 8 pts
Ch Dreamwork's Makin Memories



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 5 pts
Ch Castlegar Cruiser



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Reidwood Royalty Begins



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shireoak Rainbows N Raindrops



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Proclaim Tangled Up In Blue



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Grommet







Group 2 - Fred Gordon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windstorm Padtheway Vagabond
  Saluki   15
Group 2nd   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
Group 3rd   
Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   11
Group 4th   
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru
  Bloodhound   9
BPIG   
Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   N/A
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Wynwood Forever Fiery Encore



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Ch Africanadian Mia Of AhmahrNahr



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
Preludes Mx Bb At Freestyle MW



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill's Working The Strip



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Quiquen Ice Age



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts
Ch Windstorm Padtheway Vagabond



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer







Group 3 - Richard Lake Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher   16
Group 2nd   
Ch DC's Something To Talk About At CinnRhee
  Boxer   14
Group 3rd   
Ch Spiritrun's Singular Sensation
  Alaskan Malamute   9
Group 4th   
GCh Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog   8
BPIG    Snowmist's Tyrant At Huskystar   Siberian Husky   N/A
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Spiritrun's Singular Sensation



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 4 pts
Ch DC's Something To Talk About At CinnRhee



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Nautika's Just Chilling At MSK



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 4 pts
GCh Belouro's Areia da Costa



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Snowmist's Smooth Ride







Group 4 - Richard Lake Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rozzi's Air Force One
  Bull Terrier (Miniature)   11
Group 2nd   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier   10
Group 3rd   
Souyen's The Puck Stops Here
  Norfolk Terrier   9
Group 4th   
Ch J'Cobe Broxden The Headliner
  Fox Terrier (Smooth)   6
BPIG   
Ch Rozzi's Air Force One
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rozzi's Air Force One



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Syryn Bruadar O'Kirkwood



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 2 pts
Ch Souyen's The Puck Stops Here



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Toulin's Echo In The North



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Keepsake's Defying Gravity







Group 5 - Richard Lake Top Dog
Points
Group 1st   Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde   Cavalier King Charles Spaniel   17
Group 2nd   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese   15
Group 3rd   Ch Fwaggles Man In The Mirror   Toy Manchester Terrier   14
Group 4th   
Ch Syryn Pachanga D'Cabana
  Havanese   13
BPIG   
Ch Syryn Pachanga D'Cabana
  Havanese   N/A
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Dream's Tiny Dancer



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Heaven's Gate Keeper



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chineseblue's Number One



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Syryn Pachanga D'Cabana



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 3 pts
Ch Jordannas Irish Cream Playboy



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Schuyler's Laparata Robert



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles Man In The Mirror



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tarmar Miracles Happen







Group 6 - Fred Gordon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's In It To Win It
  Shih Tzu   12
Group 2nd   
Ch Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   9
Group 3rd    Krak-Mont's Blessing In Disguise   Boston Terrier   5
Group 4th   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog   4
BPIG    Bar-None Kick Start My Heart   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts
Phantomrun's Wawatay Fantasia



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts
GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Kepley's Doreval Dreamer Jakob



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts
Ch Souyen's In It To Win It





Group 7 - Richard Lake Top Dog
Points
Group 1st   
Becen's Low Rider
  Welsh Corgi (Pembroke)   17
Group 2nd   Ch Grinzing's Forget Me Not   Briard   15
Group 3rd   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   14
Group 4th   
Ch Agassiz's Whiskey On The Rocks
  Australian Cattle Dog   5
BPIG   
Becen's Low Rider
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Agassiz's Whiskey On The Rocks



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ewenique's Its All About Mee



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Grinzing's Forget Me Not



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts
Ch Uneeda Mystery Girl At Kanawa



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Kysarah's Ashes N Ember



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 1 pts
Ch Becen's Low Rider



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 03:48:36 PM