Fort St. John & District Kennel Club
Monday, May 18, 2015 - Show # 6



Related Results

Conformation

Saturday, May 16 (Show # 1)
Saturday, May 16 (Show # 2)
Sunday, May 17 (Show # 3)
Sunday, May 17 (Show # 4)
Monday, May 18 (Show # 5)
Monday, May 18 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Kathy McLaughlin on behalf of Joan McMurphy --
Lilangelz Styl'n In Paris
"Paris"
Owner: Melody McMurphy & Shelly Mackie
Breeder: Shelley Mackie


Best In Show
Judge: Robert Whitney
Poodle (Miniature)  
GChEx Kandansk Legendary Storm
Points: 107 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Whitney
Bull Terrier (Miniature)  
GCh Bullydust Charlotte's Web
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Canadian Eskimo Dog  
Ch Arcticice Qimmiq Jakoloff
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Havanese  
Mikorason Beca BBad At Misty T
Best Veteran In Show
Judge: Robert Whitney
Spaniel (American Cocker)  
GChEx Rachris Kool As A Que








Group 1 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze
  Spaniel (Clumber)   22
Group 2nd   
Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   21
Group 3rd   
Ch Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   20
Group 4th    Rachris I Walk The Line   Spaniel (American Cocker)   19
BPIG   
Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldberrys Blizzard II   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Rachris Kool As A Que
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Tsunami's Genuine Cowgirl



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Fernlane's Peace River Keno



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts
GCh Grandriver's Gold Nugget



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Tollchester's Starwars Padme



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
Ch Rachris I Walk The Line



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
GCh Toldin's Rip Red Magic



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amahte's The Legend Continues
  Ibizan Hound   7
Group 2nd   
Ch Ironwills Days Of Thunder
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   6
Group 3rd   
GCh Karakush All Eyes On Me
  Afghan Hound   3
Group 4th   
RNB's Limited Edition
  Norrbottenspets   1
BPIG No Entry
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Karakush All Eyes On Me



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Copperleigh's Almond Joy



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Ch Ironwills Days Of Thunder



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Amahte's The Legend Continues



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
RNB's Limited Edition







Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Debalys Kirby
  Siberian Husky   30
Group 2nd   
Ch Garroway's Good Thunder
  Bullmastiff   23
Group 3rd    Koyuk's Justa Little Misbehavin   Alaskan Malamute   19
Group 4th   
Ch Arcticice Qimmiq Jakoloff
  Canadian Eskimo Dog   14
BPIG   
Ch Arcticice Qimmiq Jakoloff
  Canadian Eskimo Dog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Rikar's She's So Sweet
  Boxer   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts
Koyuk's Justa Little Misbehavin



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rikar's She's So Sweet



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
Ch Garroway's Good Thunder



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Ch Arcticice Qimmiq Jakoloff



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Tianna de Akido San



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Shaktistarz Bewitching 4 Danetona 2



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Redmoon's Kermode Spirit Bear



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Baywood Extra Pis N Vinegar



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Windcrest Turn On A Dime



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts
GCh Debalys Kirby







Group 4 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bullydust Charlotte's Web
  Bull Terrier (Miniature)   1
Group 2nd   
Wimaru N Sharinway Full Circle
  Staffordshire Bull Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   
Wimaru N Sharinway Full Circle
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bullydust Charlotte's Web



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wimaru N Sharinway Full Circle







Group 5 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros
  Cavalier King Charles Spaniel   14
Group 2nd   
GCh MistyTrails Reddi N'Will'n
  Havanese   12
Group 3rd   
Ch Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   10
Group 4th   
Ch Lilangelz N CR Infinite Dreams
  Pomeranian   6
BPIG   
Ch Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mikorason Beca BBad At Misty T
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChEx Vannassau's Jam'n At Murconner
  Pug   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Paulaspolar Cant Touch This



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Armoso Sharon's Smokin Javajoe



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch TEGS I'm A Villain Too



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh MistyTrails Reddi N'Will'n



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lilangelz N CR Infinite Dreams



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
GCh Xoe-Eleki's Emerald City



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Nicnak's Breaking Bad







Group 6 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Kandansk Legendary Storm
  Poodle (Miniature)   15
Group 2nd   
GCh Iroc's Royal Flush
  Bulldog   14
Group 3rd    TR Time For New Beginnings   French Bulldog   12
Group 4th    Lumiere The Dutchess Of Fancy   Poodle (Standard)   8
BPIG    TR Time For New Beginnings   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
Ch Wrinklestar U Can't Touch This
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Iroc's Royal Flush







Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
TR Time For New Beginnings



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesrich Nordbaer Heirborn Son



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kandansk Legendary Storm



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Lumiere The Dutchess Of Fancy



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Delamer Sea Red Sky At Night



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
Ch Akashima's Kuro Sandaa Arashi





Group 7 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   12
Group 2nd   
GCh Tamaron's Viva Las Vegas
  Collie (Smooth)   6
Group 3rd    Neversin Brookehaven Time Well Wasted   Welsh Corgi (Pembroke)   5
Group 4th   Ch Windkist Heart Of Darkness   Puli   2
BPIG    Zesta Winning Colours   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hpnotiq's Taking The Lead   Bearded Collie   0
Best Veteran In Group   Ch Windkist Heart Of Darkness   Puli   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Sapphire Moon



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tamaron's Viva Las Vegas



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Windkist Heart Of Darkness



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Neversin Brookehaven Time Well Wasted



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 23rd of September 2017 02:37:29 PM