Prairie Canine Academy
Saturday, June 16, 2018 - Show #4



Related Results

Conformation

Friday, June 15 (Show #1)
Friday, June 15 (Show #2)
Saturday, June 16 (Show #3)
Saturday, June 16 (Show #4)
Sunday, June 17 (Show #5)
Sunday, June 17 (Show #6)



Results courtesy of:


-- Heather Munholland --
CH. Wiretaps Storm Trooper
"Sneakers"
Owner: Heather Munholland
Breeder: Janet Rein


Best In Show
Judge: Mary White
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Matsutakes This Moment In Time
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mary White
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 148
Best Puppy In Show
Judge: Mary White
Doberman Pinscher   Holmrun's Witchery At Kaladob
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mary White
Italian Greyhound  
Diavolino's Demerara
Best Veteran In Show
Judge: Mary White
Australian Shepherd  Ch Sheep's Kin Cowboy Poetry
Best Altered In Show
Judge: Mary White
Australian Shepherd   Kiji Its A Hard Knock Life
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Mary White
Boxer  
GCh Tybrushe's Deja Vu








Group 1 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   20
Group 2nd   
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici
  Spaniel (Irish Water)   18
Group 3rd   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   17
Group 4th   
GCh Rickways The Prophet
  Retriever (Labrador)   16
BPIG   
Ch Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kinwashkly Perty Chipper
  Spaniel (Brittany)   0
Best BBE In Group   
GCh Castlefin's Night In The City
  Retriever (Golden)   0




Group 2 - Lucie Paradis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   21
Group 2nd   
GCh Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   18
Group 3rd   
GCh Polo's The Socialite
  Afghan Hound   17
Group 4th    Aikerskaill Always At SpecialD   Whippet   15
BPIG    Aikerskaill Always At SpecialD   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ironwill's Ironman
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Best Altered In Group   
Ch Amahte's Jamaica Me Crazy
  Ibizan Hound   0




Group 3 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   25
Group 2nd   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   20
Group 3rd   Ch Gentry's My Fiona   Doberman Pinscher   17
Group 4th    Vanderbilt's Hallo Spaceboy   Samoyed   9
BPIG    Holmrun's Witchery At Kaladob   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tybrushe's Certainly I Can   Boxer   0
Best Altered In Group   
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
  Great Dane   0
Best BBE In Group   
GCh Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   0




Group 4 - Lucie Paradis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   14
Group 2nd   GCh Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   13
Group 3rd    Dreamaker Wish Upon A Star   Schnauzer (Miniature)   11
Group 4th   
Ch Riverlands Suga N Spice
  Fox Terrier (Smooth)   9
BPIG    Dreamaker Wish Upon A Star   Schnauzer (Miniature)   N/A




Group 5 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   32
Group 2nd   
Ch Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   26
Group 3rd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   24
Group 4th   
Decho Skywalker Watch My Smoke
  Italian Greyhound   22
BPIG    Symarun's Brace For Impact   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diavolino's Demerara
  Italian Greyhound   0
Best BBE In Group   
Nadals Gran Torino
  Poodle (Toy)   0




Group 6 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   22
Group 2nd   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   21
Group 3rd   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   20
Group 4th   
GCh DanBro's Girls Night Out
  Boston Terrier   17
BPIG   
Kalokairie Eyes On The Prize
  Dalmatian   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Satika's Angel With Serenity
  Shiba Inu   0
Best BBE In Group   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   0


Group 7 - Lucie Paradis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Turbar's Minty Fresh
  Australian Shepherd   30
Group 2nd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   15
Group 3rd   Ch Donayne's Make A Wish   Shetland Sheepdog   14
Group 4th   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   6
BPIG   Ch Donayne's Make A Wish   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Saffire's Roll The Dice
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   Ch Sheep's Kin Cowboy Poetry   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group    Kiji Its A Hard Knock Life   Australian Shepherd   0
Best BBE In Group   
Ch Turbar's Minty Fresh
  Australian Shepherd   0
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By