Brantford & District Kennel & Obedience Club
Friday, December 4, 2015



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
Owners: Collie Winslow and Linda Thompson
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Cheryl Paterson
Poodle (Standard)  Ch Vetset Counting Stars
Points: 217 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Paterson
Collie (Rough)  Ch Brookdale Dark Skys
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cheryl Paterson
Collie (Rough)   Blueharvest Burnhaven Mystique
Best Veteran In Show
Judge: Cheryl Paterson
Spaniel (American Cocker)  
GChEx Christycrest Broadway Star








Group 1 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   51
Group 2nd   GCh Reidwood Just My Style   Setter (English)   46
Group 3rd   
GCh Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   45
Group 4th   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   44
BPIG    Honadore City Lights   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Neigenuveaux's Kiss This   Barbet   0
Best Veteran In Group   
GChEx Christycrest Broadway Star
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Treebeard's Jack Of All Trades

Best Of Opposite Sex
Ch Rover's Je M'Appelle Noriella

Best Puppy In Breed
Ch Rover Kall Me Rigby



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Rover Kall Me Rigby

Reserve Winners Bitch
Astartes Honky Tonk Woman

Junior Puppy Bitch Class
1st Rover Kall Me Rigby
2nd Rovers Kay T Aqua

Open Bitch Class
1st Astartes Honky Tonk Woman

3-6 Month Bitch Class
1st Neigenuveaux's Kiss This
2nd Neigenuveaux's Klassy Chassis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Seasyde Enclave The Admiral

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Justdoitat Coquetel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Storm Warning

Best Puppy In Breed
Legacyk Any Given Sunday

Select Bitch
GCh Whisperfield Classico Madiera


Winners Dog: (1-0-1-3)
Legacyk Any Given Sunday

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Legacyk Any Given Sunday



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone

Select Bitch
Ch Pond Hollow Waterfowl La Rumeur Court




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 12 pts (3-7-2-1)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
GCh Storiline's Highland Braveheart

Best Of Winners: (3-7-2-1)
Goldiva's Pied Piper

Best Puppy In Breed
Maplelane's Front Page News

Select Dog
Ch Thornywait Paparazzi


Winners Dog: (3-7-2-1)
Garbank Lislone I Got Style

Reserve Winners Dog
Maplelane's Front Page News

Junior Puppy Dog Class
1st Maplelane's Front Page News

Senior Puppy Dog Class
1st Honadore Mariner's Golden Bolt

Open Dog Class
1st Garbank Lislone I Got Style


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Allsport Random Chance

Best Of Opposite Sex
GCh Masonridge's Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Honadore City Lights

Select Dog
Ch Asklar's Mistle Toe Rocker

Select Bitch
Ch Furumoen's Queen Of Asa



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Honadore City Lights

Senior Puppy Bitch Class
1st Honadore City Lights


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star

Best Puppy In Breed
Ch Roaneden's Gold Rush


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roaneden's Gold Rush

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Gold Rush


3-6 Month Bitch Class
1st Roaneden's Ribbons And Bows


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Just My Style




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whitehot's Triumphant Titan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ch Kelgerri's I'm A Ten

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Mar-K's Heartthrob

Best Puppy In Breed
Kelgerri's Take A Chance On Mee


Winners Dog: (2-5-1-0)
Mar-K's Heartthrob

Reserve Winners Dog
Corjdct's Truly Remarkable

Junior Puppy Dog Class
1st Corjdct's Truly Remarkable

Open Dog Class
1st Mar-K's Heartthrob

Veteran Dog Class
1st GChEx Christycrest Broadway Star


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Kelgerri's I'm A Ten

Reserve Winners Bitch
Bleumoon's Dark Side

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelgerri's Take A Chance On Mee

Canadian Bred Bitch Class
1st Corjdct's Truly Remember

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mar-K's Breaking Bad

Open Bitch Class
1st Kelgerri's I'm A Ten
2nd Bleumoon's Dark Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Winfree's Butter Nothing Else

Best Puppy In Breed
Proclaim Preciously Precocious



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Proclaim Preciously Precocious

Senior Puppy Bitch Class
1st Proclaim Preciously Precocious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona

Best Of Opposite Sex
GCh Legacy Random Fusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ourdream's Red Sky At Night




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   17
Group 2nd   
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   16
Group 3rd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   15
Group 4th   
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
BPIG   
McCartney's Xpensive Date
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Winning Colours WiskeynDimonds   Whippet   0
Best Veteran In Group   
Ch Dragonsong's That Girl
  Whippet   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Tokabout F N Xlnt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Nepachee's The Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow

Best Puppy In Breed
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow

Select Bitch
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Aviance's Barbaro SL

Best Puppy In Breed
GCh Aviance's Barbaro SL


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Senior Puppy Dog Class
1st Aviance's Barbaro SL



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Icycold Takea Second Lookat Me

Best Of Opposite Sex
Ch Icycold Thirdmate

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Best Puppy In Breed
Icycold 3rd Red Dawn At Henmar


Winners Dog: (1-2-0-1)
Icycold Thirdmate

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Icycold Thirdmate


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Reserve Winners Bitch
Icycold Third Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Icycold Third Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jumping For Joy At Curiann




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Cataraqui Running A Red


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cataraqui Running A Red

Open Dog Class
1st Cataraqui Running A Red



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
GCh McCartney's Xpensive Date

Select Bitch
Ch Dragonsong's That Girl


Veteran Dog Class
1st Ch Dragonsong's Doc Holiday

3-6 Month Dog Class
1st Winning Colours WiskeynDimonds


Winners Bitch: (0-1-0-2)
McCartney's Xpensive Date

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Xpensive Date

Veteran Bitch Class
1st Ch Dragonsong's That Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Azure Winning Colors Rosesonly
2nd Huntaway Ruffian


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   33
Group 2nd   
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout
  Schnauzer (Giant)   30
Group 3rd   
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee
  Boxer   29
Group 4th   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   23
BPIG    Downeast Midnight Fantasy   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   0
Best Veteran In Group    Sheytan's Beauty Blues Brother   Siberian Husky   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mal Planet Time To Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Ironpride's Goin' Rogue

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mal Planet Time To Dance

Select Dog
Ch Keikewabic's Nimki Dryden


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mal Planet Time To Dance

Open Dog Class
1st Mal Planet Time To Dance

Veteran Dog Class
1st Ch Keikewabic's Nimki Dryden

3-6 Month Dog Class
1st Ironpride's Echo The Fight


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ironpride's Goin' Rogue

12-18 Month Bitch Class
1st Ironpride's Goin' Rogue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belnois Onward And Upward



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belnois Onward And Upward

Open Bitch Class
1st Belnois Onward And Upward


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Ch Vanquish's A Thousand Stars

Best Of Winners: (1-2-3-0)
CinBar's Just Call Me Handsome

Best Puppy In Breed
Ch CinBar's Just Call Me Handsome

Select Dog
Ch Safrona's Lone Star


Winners Dog: (1-2-3-0)
CinBar's Just Call Me Handsome

Junior Puppy Dog Class
1st CinBar's Just Call Me Handsome


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Vanquish's A Thousand Stars

Reserve Winners Bitch
Tiamat's All About That Base

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiamat's All About That Base

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanquish's A Thousand Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason


Winners Dog: (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason

12-18 Month Dog Class
1st Contessa's Not So Angel's Mason



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Opposite Sex
GCh Liberator's Power Play

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Monarch's War Cloud

Best Puppy In Breed
Ch Nantom's Shooting Star


Winners Dog: (1-1-1-1)
Monarch's War Cloud

Open Dog Class
1st Monarch's War Cloud


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Nantom's Shooting Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Nantom's Shooting Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Wilburs Stick To Yr Fur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Select Dog
GCh Striders Kokanee Gold


Winners Dog: (1-0-2-0)
Cupar's King Of Hearts

12-18 Month Dog Class
1st Cupar's King Of Hearts



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Sanchor's Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Sanchor's A New Journey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sanchor's Never Say Never

Best Puppy In Breed
Ch Sanchor's Never Say Never


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sanchor's Never Say Never

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sanchor's Never Say Never


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sanchor's A New Journey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sanchor's A New Journey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch CR Joie de Vivre Gucci

Best Of Opposite Sex
CR Quelle Surprise



Winners Bitch: (0-2-1-0)
CR Quelle Surprise

Reserve Winners Bitch
Evangelina Vom Welland

12-18 Month Bitch Class
1st Evangelina Vom Welland

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CR Quelle Surprise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico

Best Of Opposite Sex
Ch Downeast Midnight Fantasy

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Drewsar Breaking Bad

Best Puppy In Breed
Ch Downeast Midnight Fantasy

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage


Winners Dog: (1-2-2-0)
Drewsar Breaking Bad

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Drewsar Breaking Bad


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Downeast Midnight Fantasy

Reserve Winners Bitch
Skipnstone Moral Of The Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Downeast Midnight Fantasy

12-18 Month Bitch Class
1st Skipnstone Moral Of The Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning

Best Of Opposite Sex
Ch Trinacria's Miss Laska


Veteran Dog Class
1st Sheytan's Beauty Blues Brother


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Trinacria's Chamonix Breeze

Open Bitch Class
1st Trinacria's Chamonix Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Dann Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   21
Group 2nd   
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor
  Scottish Terrier   20
Group 3rd   Ch Camerata Don't Spoil The Party   Bedlington Terrier   17
Group 4th    Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   16
BPIG   Ch Camerata Don't Spoil The Party   Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ispy Snap Crackle Pop   Bedlington Terrier   0
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Don't Spoil The Party


3-6 Month Dog Class
1st Ispy Snap Crackle Pop



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Foxrun Harvest Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Benchmark's Winning Goal

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Roschel's Roxanne

Best Puppy In Breed
Ch Roschel's Roxanne


Winners Dog: (1-1-1-1)
Jansim Fiddlers Creek

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jansim Fiddlers Creek

3-6 Month Dog Class
1st Cedarhill Andromeda


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Roschel's Roxanne

Senior Puppy Bitch Class
1st Roschel's Roxanne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Energy Bomb of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Scotch Broom Chimneysweep

Best Puppy In Breed
Scotch Broom Chimneysweep


Winners Dog: (1-0-0-0)
Scotch Broom Chimneysweep

Junior Puppy Dog Class
1st Scotch Broom Chimneysweep



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Moonshadows Cara

Best Puppy In Breed
Ch Moonshadows Cara

Select Bitch
Ch Moonshadows Dreamboat Annie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Moonshadows Cara

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Cara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Of Opposite Sex
Wildgoose Semper Fidelis

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Puppy In Breed
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Junior Puppy Dog Class
1st Bronwyn Rexroth In The Spot Light


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wildgoose Semper Fidelis

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildgoose Semper Fidelis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Marwyn's Era Of Blacklight

Best Puppy In Breed
Marwyn's Era Of Blacklight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Marwyn's Era Of Blacklight

Reserve Winners Bitch
Silvercastle It's Now Or Never

Junior Puppy Bitch Class
1st Marwyn's Era Of Blacklight

Canadian Bred Bitch Class
1st Silvercastle Elegance N Motion

Open Bitch Class
1st Silvercastle It's Now Or Never


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor

Best Of Opposite Sex
Gryndlscot True Love

Select Dog
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Gryndlscot True Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot True Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Dorlandale Phillip O'Scorybrek

Best Of Opposite Sex
Ch Blythfell Mathilde



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Blythfell Mathilde

Reserve Winners Bitch
Tasha's Olala Lulu

12-18 Month Bitch Class
1st Tasha's Olala Lulu

Open Bitch Class
1st Blythfell Mathilde


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   21
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   19
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   16
Group 4th   
Ch Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   13
BPIG   Ch Willow Gates Sandra Dee   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris Louis Vuitton   Pekingese   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Miletree Carnival

Select Dog
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros


Winners Dog: (1-0-2-0)
Glenire's Odo The Hero

Open Dog Class
1st Glenire's Odo The Hero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Ashstone's Atria

Best Puppy In Breed
Ch Willow Gates Sandra Dee

Select Bitch
GCh Rockhurst's Smile




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Marron's Jimmy Choo

Best Of Opposite Sex
Jasione's Lil Bit of Heaven at Mariboy

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Jasione's Lil Bit of Heaven at Mariboy

Best Puppy In Breed
Mariboy Donlen's Lil Maverick

Select Dog
GCh Castel's Montague


Winners Dog: (1-1-2-0)
Mariboy Donlen's Lil Maverick

Junior Puppy Dog Class
1st Mariboy Donlen's Lil Maverick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Puppy In Breed
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction


Winners Dog: (1-0-1-0)
Linn-Lee's Mark Of Distinction

Junior Puppy Dog Class
1st Linn-Lee's Mark Of Distinction

3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Louis Vuitton



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tinybear's Easy Does It

Best Of Opposite Sex
Ch Tinyprints Fifth Avenue

Best Puppy In Breed
Tinybear's Easy Does It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tinybear's Easy Does It

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinybear's Easy Does It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch MnSpaws Show Stopper In Vegas

Best Puppy In Breed
Ch MnSpaws Show Stopper In Vegas



Winners Bitch: (0-2-1-0)
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Reserve Winners Bitch
MnSpaws Following The Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st MnSpaws Show Stopper In Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MnSpaws Following The Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Diventy's Jaxson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Oz's Tall Tales



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Oz's Tall Tales

Reserve Winners Bitch
Yorkhaven Outa Heaven's Hands

12-18 Month Bitch Class
1st Yorkhaven Outa Heaven's Hands

Open Bitch Class
1st Oz's Tall Tales


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   Ch Vetset Counting Stars   Poodle (Standard)   31
Group 2nd   
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   21
Group 3rd   
GCh Barnstorm To-Jo Be'n Wicked @ Adominos By Dzine
  Tibetan Terrier   15
Group 4th    Nuuktok's Great Expectations   American Eskimo Dog (Standard)   14
BPIG    Huichol (Hernandez)   Xoloitzcuintli (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bullmarket Ramona Quimby   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   Ch Zevodi's Excellent Candie To Asa   Poodle (Miniature)   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Nuuktok's Great Expectations



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nuuktok's Great Expectations

Open Bitch Class
1st Nuuktok's Great Expectations


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Luvit Dalnavert A Movado Sportivo

Select Dog
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Puppy In Breed
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Junior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Shatrugo Nacho Biz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TaiPan Palace Lucy Liu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mi-Pao's Red Maxim




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brightspot Lexie Lou



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Brightspot Black Caviar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brightspot Black Caviar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche

Best Of Opposite Sex
GCh Crestagard's Tattletail Mae

Best Puppy In Breed
GCh Crestagard's Tattletail Mae

Select Dog
GCh San Simon Bulls Frodo



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Crestagard's Tattletail Mae

Reserve Winners Bitch
Robb Isle Takin My Breath Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Atalaya's Sweet Lola Pop

Senior Puppy Bitch Class
1st Robb Isle Takin My Breath Away

Canadian Bred Bitch Class
1st Bullmarket Cindy Lou Who

Open Bitch Class
1st Crestagard's Tattletail Mae

3-6 Month Bitch Class
1st Bullmarket Ramona Quimby


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Superlative's Dirty Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keesridge The Essence Of Zivah




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Asa's Up All Night

Best Puppy In Breed
GCh Bar King's The Devil's In The Details

Select Bitch
GCh Bar King's The Devil's In The Details



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Beautiful Rosie

Open Bitch Class
1st Beautiful Rosie

Veteran Bitch Class
1st Ch Zevodi's Excellent Candie To Asa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 9 pts (4-5-1-0)
Ch Vetset Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Dawin Rei-Gate Irresistible

Best Of Winners: (4-5-1-0)
Dawin Rei-Gate Irresistible

Best Puppy In Breed
Afterglow Ronnie Brasco


Winners Dog: (4-5-1-0)
Afterglow Ronnie Brasco

Reserve Winners Dog
Kelairn Classique Raisncain

Junior Puppy Dog Class
1st Afterglow Ronnie Brasco
2nd Gardenpath Casino Royale

Senior Puppy Dog Class
1st Kelairn Classique Raisncain

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Brielle's Sex Addiction

3-6 Month Dog Class
1st Vetset Power Play Of Visualart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Best Puppy In Breed
Halo's Journey To Victory Lane


Winners Dog: (1-0-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Junior Puppy Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Barnstorm To-Jo Be'n Wicked @ Adominos By Dzine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Huichol (Hernandez)

Best Puppy In Breed
Huichol (Hernandez)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Huichol (Hernandez)

Junior Puppy Dog Class
1st Huichol (Hernandez)



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   37
Group 2nd   
Ch Agassiz's Blueberry Crush
  Australian Cattle Dog   30
Group 3rd   
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   29
Group 4th   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   24
BPIG   Ch Brookdale Dark Skys   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blueharvest Burnhaven Mystique   Collie (Rough)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz's Blueberry Crush




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum

Best Of Opposite Sex
Cheynat's Sinnfully Delicious

Best Of Winners: (3-2-2-0)
ThundeRun Night Editor

Best Puppy In Breed
GCh ThundeRun Night Editor

Select Dog
GCh Copperridge's Win Advisory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical

Best Of Opposite Sex
Auldscotia One Ringy Dingy

Best Puppy In Breed
Larkslane's Serenade In Blue

Select Dog
GCh Natterjack The Scotsman



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Auldscotia One Ringy Dingy

Reserve Winners Bitch
Larkslane's Serenade In Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Larkslane's Serenade In Blue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auldscotia One Ringy Dingy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ekeko de la Vallee d’Ottawa

Best Of Opposite Sex
Double D's French Vanilla Bean



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Double D's French Vanilla Bean

Open Bitch Class
1st Double D's French Vanilla Bean


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Puppy In Breed
Ch Brookdale Dark Skys

Select Bitch
Ch Brookdale Dark Skys



3-6 Month Bitch Class
1st Blueharvest Burnhaven Mystique


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Puppy In Breed
GCh Heaven Sent Island Secrets

Select Bitch
GCh Heaven Sent Dressed To Impress



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Heaven Sent Island Secrets

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Island Secrets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler

Best Of Opposite Sex
Ch BergerAlemnd Twilight Princess

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Hellwigg's Start Your Engines

Best Puppy In Breed
Hellwigg's Start Your Engines

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-2-2-0)
Hellwigg's Start Your Engines

Canadian Bred Dog Class
1st Hellwigg's Start Your Engines


Winners Bitch: (1-2-2-0)
BergerAlemnd Twilight Princess

Reserve Winners Bitch
Carena Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st BergerAlemnd Twilight Princess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Adore Me

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Nitelatches The BlackList

Best Puppy In Breed
Nitelatches The BlackList


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Regaloake's Adore Me

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Blue Sequins

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Adore Me

Open Bitch Class
1st Regaloake's Blue Sequins


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater

Best Of Opposite Sex
Ch Yasashiikuma Jaunty Jolene

Best Puppy In Breed
Ch Yasashiikuma Jaunty Jolene

Select Dog
Ch Yasashiikuma Jumpin Jack Flash



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Yasashiikuma Jaunty Jolene

Senior Puppy Bitch Class
1st Yasashiikuma Jaunty Jolene


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
FaerieTale Curig Never My Love

Best Of Opposite Sex
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
FaerieTale Curig Never My Love

Best Puppy In Breed
FaerieTale Curig Never My Love


Winners Dog: (1-1-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Junior Puppy Dog Class
1st Curig FaerieTale Mini Cooper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
FaerieTale Curig Never My Love

Junior Puppy Bitch Class
1st FaerieTale Curig Never My Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 19th of September 2017 01:43:29 PM