Yukon Kennel Club
Friday, June 12, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, June 12 (Show # 1)
Friday, June 12 (Show # 2)
Saturday, June 13 (Show # 3)
Saturday, June 13 (Show # 4)
Sunday, June 14 (Show # 5)
Sunday, June 14 (Show # 6)

Obedience

Friday, June 12 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 13 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 14 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 12 (Rally Trial 1)
Saturday, June 13 (Rally Trial 2)
Sunday, June 14 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Poodle (Standard)   Whisper Ridge Double Black Diamond
Points: 106 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Petit Basset Griffon Vendeen  
Ch Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
Best Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Doberman Pinscher  
Ch Tianna de Akido San
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
French Bulldog  
Dea Ventura Eterno Amore








Group 1 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   12
Group 2nd    Glenrose 13 Days Of Glory   Setter (Irish)   11
Group 3rd   
Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   9
Group 4th    Caltansis 23 Curiosities   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   8
BPIG   
Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nuka Bay Tok's Kluane Lake



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caltansis 23 Curiosities



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caniscaeli Travelin Man



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenrose 13 Days Of Glory



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cherriky's Joe Friday



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Killara's Whisper Sweet Nothings



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
GCh Aurelia's Jittrbug Georgi Girl



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   15
Group 2nd   
GCh Procyon I Am I Said
  Afghan Hound   14
Group 3rd    Blackmarbles Sportingfield House Elf   Whippet   7
Group 4th    Dynadaux Hunky Country Boy MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   5
BPIG   
Vigeland's Frigg
  Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts
GCh Procyon I Am I Said



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Dynadaux Hunky Country Boy MS



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Vigeland's Frigg



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Dadaelis Rabdan Dream Come True



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Blackmarbles Sportingfield House Elf







Group 3 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bramstoke's Stand By Me   Bullmastiff   19
Group 2nd   
Ch Tianna de Akido San
  Doberman Pinscher   16
Group 3rd    Windancer's Yukon Jack   Siberian Husky   15
Group 4th    BeringStrait's Guardian Angel   Newfoundland   8
BPIG   
Ch Tianna de Akido San
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts
Ch Borealbreeze Go Your Own Way



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Falconhurst Little Dove



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bramstoke's Stand By Me



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tianna de Akido San



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Forty Below Cirque de Vie



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
BeringStrait's Guardian Angel



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts
Windancer's Yukon Jack







Group 4 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st    Miller's Memorable Alaska Bound   Norwich Terrier   1
Group 2nd    Jones N Restoring Force   Staffordshire Bull Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Miller's Memorable Alaska Bound



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Jones N Restoring Force







Group 5 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st    Alfheim's Scintilla Della Fiamma   Italian Greyhound   21
Group 2nd   
GCh Mylad L'Aimee Toujour Havntyme
  Havanese   20
Group 3rd   Ch Kewpy's Jersey Boy At Tegart   Cavalier King Charles Spaniel   16
Group 4th   Ch Sierra The Mighty Quinn   Papillon   14
BPIG    Alfheim's Scintilla Della Fiamma   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ironhide's Arwins Ice Ice Baby   Pomeranian   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Lavina Of Northern Denali



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kewpy's Jersey Boy At Tegart



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts
GCh Mylad L'Aimee Toujour Havntyme



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Alfheim's Scintilla Della Fiamma



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 7 pts
Ch Sierra The Mighty Quinn



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Arcticpoms Lock-N-Load



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
GCh Xoe-Eleki's Emerald City



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Skylocke's I'm A Tuffy Two







Group 6 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st    Whisper Ridge Double Black Diamond   Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
GCh Karendons Jagger At Timepieces
  French Bulldog   11
Group 3rd    Victoria (Arena)   Xoloitzcuintli (Standard)   7
Group 4th   
GCh Iroc's Royal Flush
  Bulldog   6
BPIG    Victoria (Arena)   Xoloitzcuintli (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dea Ventura Eterno Amore
  French Bulldog   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Iroc's Royal Flush



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts
GCh Karendons Jagger At Timepieces



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Cabryn Calling Card



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Whisper Ridge Double Black Diamond



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Shida Rolls Royce At Northsong



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Victoria (Arena)





Group 7 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   Ch White Oaks Rolling Stone   Australian Shepherd   20
Group 2nd    Sleeping Lady's Dashing Desi   Bouvier des Flandres   15
Group 3rd    Northern Denali's Riverman   German Shepherd Dog   13
Group 4th    Lowbush Tin Pan Alley   Welsh Corgi (Pembroke)   12
BPIG    Zesta Contraband   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sleeping Ladys Lilly Of The Valley   Bouvier des Flandres   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts
Ch White Oaks Rolling Stone



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Sleeping Lady's Dashing Desi



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tamaron's Viva Las Vegas



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Northern Denali's Riverman



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts
GCh Karalash Undeniable



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Shadowalk Star Sapphire



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts
Lowbush Tin Pan Alley



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 26th of July 2017 07:40:40 AM