Seaway Kennel Club
Friday, May 5, 2017 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: John Hodgkinson
French Bulldog  
Ch Valpo's Man Of Steele
Points: 137 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Hodgkinson
Pekingese   Akarana Angelica
Best Puppy In Show
Judge: John Hodgkinson
Setter (English)   Reidwood Fashion Statement








Group 1 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cerise Dutch Master
  Spaniel (English Springer)   31
Group 2nd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   30
Group 3rd   
Ch Shaankata's Spirit O'Clanagroe
  Spaniel (American Cocker)   22
Group 4th   
GCh Wittersham Sunday's Child
  Spaniel (English Cocker)   18
BPIG    Reidwood Fashion Statement   Setter (English)   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Gleska Made Of Honour

Best Of Opposite Sex
Domenico

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Gleska Made Of Honour

Best Puppy In Breed
Gleska Made Of Honour

Select Bitch
GCh Apple


Winners Dog: (1-2-0-1)
Domenico

Open Dog Class
1st Domenico


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Gleska Made Of Honour

Reserve Winners Bitch
Drewsar First Impression

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar First Impression

Open Bitch Class
1st Gleska Made Of Honour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Falconcliffe Black Ice

Best Of Opposite Sex
Blacfriar Speaker Of The House



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blacfriar Speaker Of The House

12-18 Month Bitch Class
1st Blacfriar Speaker Of The House


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 7 pts (5-2-0-1)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Feli Fey Flying Dutchman

Best Of Winners: (5-2-0-1)
Braefield A Dove For Brevmac

Best Puppy In Breed
Hallmark Chantelle Presence Matters


Winners Bitch: (5-2-0-1)
Braefield A Dove For Brevmac

Reserve Winners Bitch
Braefield Periwinkle

Senior Puppy Bitch Class
1st Braefield Periwinkle

Open Bitch Class
1st Braefield A Dove For Brevmac


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stonemeadow's Sandpiper

Best Puppy In Breed
Stonemeadow's Pippi Longstocin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stonemeadow's Sandpiper

Reserve Winners Bitch
Stonemeadow's Pippi Longstocin

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Pippi Longstocin

12-18 Month Bitch Class
1st Stonemeadow's Sandpiper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Best Of Opposite Sex
Katyra's Doin Shots With Avatar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Best Puppy In Breed
Reidwood Fashion Statement



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood Fashion Statement


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crossfire Catch The Thrill

Best Of Opposite Sex
Crossfire Plymouth Conquest

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crossfire Catch The Thrill


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crossfire Plymouth Conquest

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Crossfire Plymouth Conquest


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crossfire Catch The Thrill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire Catch The Thrill


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Crimsonacre Dreams Of You

Best Of Opposite Sex
Crimsonacre Tupelo Honey

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Crimsonacre Dreams Of You


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Crimsonacre Tupelo Honey

Open Bitch Class
1st Crimsonacre Tupelo Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Best Of Opposite Sex
Countrydream's White Royal Sash

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kelgerri's U Can't Touch This

Best Puppy In Breed
Kelgerri's U Can't Touch This


Winners Dog: (1-2-0-1)
Countrydream's White Royal Sash

Junior Puppy Dog Class
1st Countrydream's White Royal Sash


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kelgerri's U Can't Touch This

Reserve Winners Bitch
Jaywyck's Remember Those Magical Tymes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jaywyck's Remember Those Magical Tymes

Open Bitch Class
1st Kelgerri's U Can't Touch This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wittersham Sunday's Child




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Dutch Master




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Merry Music Chains Of Love   Beagle   15
Group 2nd   Ch Starkeeper Rena's Rogue   Irish Wolfhound   14
Group 3rd   
GCh Bushwacker Mercury Rising
  Basenji   10
Group 4th   
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   9
BPIG   Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Merry Music Chains Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Fantasia Miss Grandiose

Best Of Opposite Sex
Ch Heavenlyhund's Fairview



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fantasia Miss Grandiose

Open Bitch Class
1st Fantasia Miss Grandiose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Best Puppy In Breed
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mariki Bluemoon's Pierce-Arrow At Saranan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Icycold Infinity 2the3rd Power

Best Of Opposite Sex
Icycold Caravelle By Kibby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Icycold Infinity 2the3rd Power


Winners Dog: (1-1-0-0)
Icycold Infinity 2the3rd Power

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Icycold Infinity 2the3rd Power


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Icycold Caravelle By Kibby

12-18 Month Bitch Class
1st Icycold Caravelle By Kibby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Starkeeper Rena's Rogue

Best Of Opposite Sex
Starkeeper's Ryn

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Starkeeper Antrim's Elvira Of Echohounds


Winners Dog: (1-1-1-1)
Starkeeper's Ryn

Open Dog Class
1st Starkeeper's Ryn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ridgeville's Bebe

Best Of Opposite Sex
Ridgeville's Amorsolo

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ridgeville's Bebe

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Merely A Monarch


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo

Reserve Winners Dog
Ridgeville's Merely A Monarch

Senior Puppy Dog Class
1st Ridgeville's Merely A Monarch

Open Dog Class
1st Ridgeville's Amorsolo


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ridgeville's Bebe

Open Bitch Class
1st Ridgeville's Bebe


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   14
Group 2nd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   12
Group 3rd   
Ch Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   10
Group 4th   Ch Alpenbliss' Making Moonshine   Bernese Mountain Dog   9
BPIG    Kumnc Gotham City's Dark Knight   Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keikewabic's Krystalmar Tyohni

Best Puppy In Breed
Keikewabic's Krystalmar Tyohni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keikewabic's Krystalmar Tyohni

Junior Puppy Dog Class
1st Keikewabic's Krystalmar Tyohni



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Alpenbliss' Making Moonshine

Best Puppy In Breed
Kumnc Gotham City's Dark Knight


Winners Dog: (2-0-1-0)
Belnois Timeless Symphinny

Reserve Winners Dog
Kumnc Gotham City's Dark Knight

Junior Puppy Dog Class
1st Kumnc Gotham City's Dark Knight

12-18 Month Dog Class
1st Belnois Timeless Symphinny



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Medvezhya Staya Indiana Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Scandifio's Legacy Of Leo Di Pullanos



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Merlin Flirfar des Legendes de Retz

Best Of Opposite Sex
Naku's Annie Gitt Yur Gunz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Merlin Flirfar des Legendes de Retz

Best Puppy In Breed
Naku's Annie Gitt Yur Gunz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Naku's Annie Gitt Yur Gunz

Junior Puppy Bitch Class
1st Naku's Annie Gitt Yur Gunz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Puppy In Breed
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Seabury's Final Voyage

Select Dog
GCh Claircreek Faro Do Atlantico




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tundrafoot's Checkmate

Best Of Opposite Sex
Bain's Northern Royal Kate

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tundrafoot's Checkmate

Best Puppy In Breed
Tundrafoot's Checkmate


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tundrafoot's Checkmate

Senior Puppy Dog Class
1st Tundrafoot's Checkmate


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bain's Northern Royal Kate

Reserve Winners Bitch
Wildcries Runs With The Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildcries Runs With The Wind

Open Bitch Class
1st Bain's Northern Royal Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   15
Group 2nd   
Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   14
Group 3rd    Holweit's Izzy's Good Time Gal   Welsh Terrier   13
Group 4th    Rebelside Absolute Mayhem   Bull Terrier   11
BPIG   
Thunderally's Stormin Norman
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Rebelside Absolute Mayhem

Best Of Opposite Sex
Amaize Supernova

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Rebelside Absolute Mayhem


Winners Dog: (2-2-0-0)
Amaize Supernova

Reserve Winners Dog
Annwn Natural Hat Trick

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Annwn Natural Hat Trick

Open Dog Class
1st Amaize Supernova


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Rebelside Absolute Mayhem

Reserve Winners Bitch
Malajo's Prima Donna Of Paradox

12-18 Month Bitch Class
1st Rebelside Absolute Mayhem

Open Bitch Class
1st Malajo's Prima Donna Of Paradox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Thunderally's Stormin Norman

Best Puppy In Breed
Thunderally's Stormin Norman


Winners Dog: (3-0-0-0)
Thunderally's Stormin Norman

Reserve Winners Dog
Notorious In The Pocket

Junior Puppy Dog Class
1st Thunderally's Stormin Norman

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Notorious In The Pocket

Open Dog Class
1st Hellion's Ronin Samuri



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abberann Phelan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abberann Phelan

Open Dog Class
1st Abberann Phelan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Moonshadows Cara

Select Bitch
Ch Moonshadows Dreamboat Annie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Moonshadows Cara

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moonshadows Cara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CB Subliminal Message

Best Puppy In Breed
CB Subliminal Message


Winners Dog: (1-0-0-0)
CB Subliminal Message

Senior Puppy Dog Class
1st CB Subliminal Message



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal

Best Of Opposite Sex
Shiloh Morning's My Ernest Prayer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal

Open Bitch Class
1st Holweit's Izzy's Good Time Gal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenroslin's Glen Scotia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenroslin's Glen Scotia

12-18 Month Bitch Class
1st Glenroslin's Glen Scotia


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st    Akarana Angelica   Pekingese   16
Group 2nd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   13
Group 3rd    Avantgarde In Focus For Balata   Affenpinscher   12
Group 4th   
GCh DeeBet's Excalibur
  Toy Manchester Terrier   9
BPIG    Midsummer Take A Back Road   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Avantgarde In Focus For Balata

Best Of Opposite Sex
Shente's Missy Grey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Avantgarde In Focus For Balata

Best Puppy In Breed
Shente's Missy Grey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Missy Grey

Reserve Winners Bitch
Shente's Kinky Boots

Senior Puppy Bitch Class
1st Shente's Missy Grey

Open Bitch Class
1st Shente's Kinky Boots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Midsummer Take A Back Road

Best Puppy In Breed
Midsummer Take A Back Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Midsummer Take A Back Road

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer Take A Back Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Twinkle's Eye Of The Storm

Best Puppy In Breed
Twinkle's Eye Of The Storm

Select Dog
GCh Very Wonder Full Mano Gentis


Winners Dog: (2-0-1-0)
Twinkle's Eye Of The Storm

Reserve Winners Dog
Sedosos Some Like It Hot

Senior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Eye Of The Storm

12-18 Month Dog Class
1st Sedosos Some Like It Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Akarana Angelica

Best Of Opposite Sex
CooDeeFoo Fear The Beard

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Akarana Angelica

Best Puppy In Breed
CooDeeFoo Fear The Beard


Winners Dog: (2-1-0-0)
CooDeeFoo Fear The Beard

Reserve Winners Dog
Diaquiris Very Valentino

Junior Puppy Dog Class
1st CooDeeFoo Fear The Beard

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Very Valentino


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Akarana Angelica

Open Bitch Class
1st Akarana Angelica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (4-0-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Northgates Somebody's Watchin Me

Best Puppy In Breed
Xoe's Rocket Man


Winners Dog: (4-0-0-1)
Northgates Somebody's Watchin Me

Junior Puppy Dog Class
1st Siosalach's Hammin It Up
2nd Claripugs Celtic Lore

Senior Puppy Dog Class
1st Northgates Somebody's Watchin Me

Open Dog Class
1st Xoe's Rocket Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   23
Group 2nd    Carmichael's Abracadabra   Chinese Shar-Pei   16
Group 3rd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   13
Group 4th   
Ch Stirling's Chadklier Alexandra
  Boston Terrier   12
BPIG    Carmichael's Abracadabra   Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stirling's Chadklier Alexandra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aldars Will Always Remember

Best Of Opposite Sex
Aldars Main Squeeze

Best Puppy In Breed
Aldars Main Squeeze



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aldars Main Squeeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Aldars Main Squeeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Carmichael's Abracadabra

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Chopstix

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Carmichael's Abracadabra

Best Puppy In Breed
Carmichael's Abracadabra

Select Bitch
Ch Gumby's Marvelous Underdog


Winners Dog: (1-1-0-1)
Taipan Palace Chopstix

Open Dog Class
1st Taipan Palace Chopstix


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Carmichael's Abracadabra

Junior Puppy Bitch Class
1st Carmichael's Abracadabra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Rio's Morgan's Mystique

Best Of Opposite Sex
Chowmania's Happy Hour At Ky Ching

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Rio's Morgan's Mystique

Best Puppy In Breed
Rio's Winter Storm Warning At Cincere


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Rio's Morgan's Mystique

Reserve Winners Bitch
Rio's Winter Storm Warning At Cincere

Junior Puppy Bitch Class
1st Rio's Winter Storm Warning At Cincere

12-18 Month Bitch Class
1st Rio's Morgan's Mystique

Open Bitch Class
1st Cross B's I'll Be Treasured @ Chum-ee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Elora Elou Rouz At Favorite Child

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Elora Elou Rouz At Favorite Child

Best Puppy In Breed
Robb Isle Justice For All


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sails N Tails Mo Trouble

Best Puppy In Breed
Sails N Tails Mo Trouble


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sails N Tails Mo Trouble

Junior Puppy Dog Class
1st Sails N Tails Mo Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Duenna's Black Ambition

Best Of Opposite Sex
Duenna's Blonde Ambition

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Duenna's Black Ambition


Winners Dog: (1-1-0-0)
Duenna's Black Ambition

12-18 Month Dog Class
1st Duenna's Black Ambition


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Duenna's Blonde Ambition

Open Bitch Class
1st Duenna's Blonde Ambition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dawin Light My Fire

Best Puppy In Breed
Ch Dawin Light My Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beswicks Good Luck Charm

Best Puppy In Breed
Beswicks Good Luck Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beswicks Good Luck Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beswicks Good Luck Charm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast Believe In Magic
  Australian Shepherd   17
Group 2nd   GCh Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   16
Group 3rd    Silverwood Hoist The Colors   Welsh Corgi (Pembroke)   15
Group 4th   
Ch BergerAlemnd Catch Me If U Can
  German Shepherd Dog   13
BPIG   Ch Erena Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Uretopia's Red Sam Of Byeyo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Uretopia's Red Sam Of Byeyo

Open Dog Class
1st Uretopia's Red Sam Of Byeyo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Novacoast Believe In Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Select Dog
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Windsong Every Single Day

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Windsong Audie Murphy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Brookdale Forever And A Day

Best Puppy In Breed
Brookdale Forever And A Day


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Brookdale Forever And A Day

Reserve Winners Bitch
Cadent's Back To The Future

Senior Puppy Bitch Class
1st Brookdale Forever And A Day

Open Bitch Class
1st Cadent's Back To The Future


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Best Of Opposite Sex
Ch Erena Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ch Erena Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wind Dancer Steele The Moment

Best Puppy In Breed
Stonehaven's Bruiser Bukowski


Winners Dog: (2-0-0-0)
Wind Dancer Steele The Moment

Reserve Winners Dog
Stonehaven's Bruiser Bukowski

Junior Puppy Dog Class
1st Stonehaven's Bruiser Bukowski

Open Dog Class
1st Wind Dancer Steele The Moment



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silverwood Hoist The Colors



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silverwood Hoist The Colors

Reserve Winners Bitch
FaerieTale Curig Portia

12-18 Month Bitch Class
1st FaerieTale Curig Portia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silverwood Hoist The Colors


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 10:27:35 PM