Halifax Kennel Club
Sunday, September 3, 2017 - Show # 3



Related Results

Conformation

Friday, September 01 (Limited Breed Show for Sporting (Group 1))
Saturday, September 02 (Show # 1)
Saturday, September 02 (Show # 2)
Sunday, September 03 (Show # 3)
Sunday, September 03 (Show #4)
Monday, September 04 (Show # 5)

Obedience

Saturday, September 02 (Obedience Trial 1)
Sunday, September 03 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, September 02 (Rally Trial 1)
Sunday, September 03 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Allan Brown
Spaniel (English Cocker)  
Ch Giroflee Go Johnny Go
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Allan Brown
Beagle  
GCh TG Shillington Seeing Stars
Best Puppy In Group
Judge: Allan Brown
Keeshond  
Ch Keesridge Reflection O' Heaven
Best Baby Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Bulldog   Muldoon I Dream Of Angels








Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Giroflee Go Johnny Go
  Spaniel (English Cocker)   21
Group 2nd   
GCh Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   18
Group 3rd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   17
Group 4th    Prairielight All In The Family   Retriever (Flat-Coated)   14
BPIG   Ch Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Palarset's Memory O Winenroses
  Setter (Irish)   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Klaasem's Aston Martin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sagagold Hocuspocus At Jackson

Best Puppy In Breed
Sagagold Hocuspocus At Jackson


Winners Dog: (1-1-0-1)
Klaasem's Aston Martin

Senior Puppy Dog Class
1st Klaasem's Aston Martin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sagagold Hocuspocus At Jackson

Senior Puppy Bitch Class
1st Sagagold Hocuspocus At Jackson


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Madabout's Treble Maker

Best Of Opposite Sex
Bud The Spud Optimus Canis

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Doindogs Ruby 3rd

Best Puppy In Breed
Bud The Spud Optimus Canis


Winners Dog: (2-1-0-1)
Bud The Spud Optimus Canis

Reserve Winners Dog
Doindogs Lindt

Junior Puppy Dog Class
1st Bud The Spud Optimus Canis

Canadian Bred Dog Class
1st Doindogs Lindt


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Doindogs Ruby 3rd

Junior Puppy Bitch Class
1st Doindogs Ruby 3rd


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Plaisance Queen Isleen


3-6 Month Dog Class
1st Plaisance King Louis Jolliet



Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Palarset's Memory O Winenroses


Class results courtesy of: John Macdonald


Winners Dog: (1-2-2-2)
Mischtikals Tri Me Out

Junior Puppy Dog Class
1st Mischtikals Tri Me Out


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Buballoos Now I Gonna Be Hot

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Limited Edition

Junior Puppy Bitch Class
1st Buballoos Now I Gonna Be Hot

Canadian Bred Bitch Class
1st Nevaehlea's Limited Edition


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Giroflee Go Johnny Go

Best Of Opposite Sex
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ananiah Princess Fiona



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Open Bitch Class
1st Ruskate Shore Alicenwonderland


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   17
Group 2nd   Ch DaggarwoodNKingdoms Win Chill   Norwegian Elkhound   16
Group 3rd   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   15
Group 4th   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   13
BPIG    Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!   Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shillington Spot The Dog   Beagle   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley

12-18 Month Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars


3-6 Month Dog Class
1st Shillington Spot The Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Tiara Iz Taksomanii

Best Of Opposite Sex
Longonlovings Finn vom Waldhaus

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus

Best Puppy In Breed
Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus

Select Bitch
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami


Winners Dog: (1-1-0-2)
Longonlovings Finn vom Waldhaus

Canadian Bred Dog Class
1st Longonlovings Finn vom Waldhaus


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus

Senior Puppy Bitch Class
1st Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus

3-6 Month Bitch Class
1st Rockindox Cherry Cola MS


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rallee's Billie Jean MW

Best Puppy In Breed
Rallee's Billie Jean MW



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rallee's Billie Jean MW

Reserve Winners Bitch
Rallee's Miss Fischer MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Rallee's Miss Fischer MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Rallee's Billie Jean MW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!

Best Puppy In Breed
Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!

Senior Puppy Dog Class
1st Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Best Of Opposite Sex
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Open Dog Class
1st Alfheim's No Quarter Given


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch DaggarwoodNKingdoms Win Chill




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   21
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   17
Group 3rd   Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll   Doberman Pinscher   14
Group 4th   Ch Emilia Del Ecousse   Cane Corso   10
BPIG   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sharinway's Hey Casanova Baby   Doberman Pinscher   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Elharlen's Kindred Spirit

Best Of Opposite Sex
Ch Tiamat's High Voltage Overload

Best Puppy In Breed
Elharlen's Kindred Spirit

Select Dog
Ch Briley Officer And A Gentleman

Select Bitch
Ch Tiamat's Chiara Via Nuova



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Elharlen's Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World

Select Dog
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Emilia Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ch Elio Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll

Best Of Opposite Sex
Liberator's Making Waves

Select Bitch
Ch Sharinway's You Are Not Alone


Winners Dog: (1-0-0-3)
Liberator's Making Waves

12-18 Month Dog Class
1st Liberator's Making Waves

3-6 Month Dog Class
1st Sharinway's Hey Casanova Baby



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Best Puppy In Breed
Peakview's You Really Got Me


Winners Dog: (1-0-1-1)
Peakview's You Really Got Me

Junior Puppy Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Dushanbe Manshe Black Diamond




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   19
Group 2nd   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   18
Group 3rd   
Ch Ganymede's Alchemist
  Border Terrier   17
Group 4th    Trollhattan's Freddi The Pirate   Fox Terrier (Smooth)   16
BPIG    Trollhattan's Freddi The Pirate   Fox Terrier (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mariner's Hide and Zeke   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
The Farm Starting Something In Cape Breton

Best Of Opposite Sex
Maybush Red Skye At Knight

Best Of Winners: (2-2-0-0)
The Farm Starting Something In Cape Breton

Best Puppy In Breed
Maybush Red Starry Knight


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Maybush Red Skye At Knight

Reserve Winners Bitch
Maybush Red G'Day Shayla

Junior Puppy Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight

Open Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ganymede's Alchemist




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Freddi The Pirate



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Reserve Winners Bitch
Trollhattan's Ever So Sylvie

Senior Puppy Bitch Class
1st Trollhattan's Freddi The Pirate
2nd Trollhattan's Ever So Sylvie

Canadian Bred Bitch Class
1st Instyle's Zeta At Trollhattan


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance

Best Of Opposite Sex
Ch Kalimar's Spirited Caper

Select Bitch
Ch Inisroe's Bachram Faerie Rider


3-6 Month Dog Class
1st Mariner's Hide and Zeke



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG

Best Of Winners: (0-1-1-1)
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Girl On The Move


Winners Dog: (0-1-1-1)
Haeloganlane's Raibeart Alltan

Junior Puppy Dog Class
1st Haeloganlane's Raibeart Alltan


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Haeloganlane's Girl On The Move

Junior Puppy Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Chriscendo Consequence   Pomeranian   17
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   16
Group 3rd   
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   15
Group 4th   Ch Kildrummy's My Lucky Charm   Papillon   14
BPIG   
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Facetious Frieda V Tani Kazari




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch SuShines Paris In The Spring

Select Bitch
Ch Sushine Dancing With The Stars



Winners Bitch: (0-1-0-2)
FleurDeLys Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st FleurDeLys Queen Of Hearts


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gardine Break A Legend



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gardine Break A Legend

Canadian Bred Bitch Class
1st Gardine Break A Legend


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin

Best Of Opposite Sex
Shilohs Karma Is A Knockin'

Best Puppy In Breed
Alika Tia Princess Cinderella

Select Dog
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Shilohs Karma Is A Knockin'

Reserve Winners Bitch
Alika Tia Princess Cinderella

Senior Puppy Bitch Class
1st Alika Tia Princess Cinderella

Open Bitch Class
1st Shilohs Karma Is A Knockin'


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Little Wonders Floradora


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Gnomehaven's Red Sonja

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Dog: (1-1-1-1)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Senior Puppy Dog Class
1st Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (1-1-1-1)
MInegold Fantasy's Fantazia

Junior Puppy Bitch Class
1st MInegold Fantasy's Fantazia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chriscendo Consequence




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle


3-6 Month Dog Class
1st Rustic Lane Live Wire at Fwaggle



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Paradiselee to Marsuvica Dixie

Select Bitch
Ch Marsuvica's Life's A Treasure


3-6 Month Dog Class
1st Shanash Leader of the Pack



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st    TG Briarside All That Glitters   Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
GCh Keesridge Reflection O' Heaven
  Keeshond   12
Group 3rd    Alamo Bull MC Jagger   French Bulldog   6
Group 4th    Master Yoda (Velasco)   Chow Chow   4
BPIG   
GCh Keesridge Reflection O' Heaven
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Muldoon I Dream Of Angels   Bulldog   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramley's One and Only

Best Puppy In Breed
Bramley's One and Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramley's One and Only

Junior Puppy Dog Class
1st Bramley's One and Only


3-6 Month Bitch Class
1st Waylin's Without A Cause


Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Best Of Opposite Sex
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)


Winners Dog: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Open Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit

12-18 Month Bitch Class
1st Cocoabeach's Hot Pursuit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Best Of Opposite Sex
Glynabbey Victoria Shore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Open Dog Class
1st Alamo Bull MC Jagger

3-6 Month Dog Class
1st Carpathian Children Google


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glynabbey Victoria Shore

Open Bitch Class
1st Glynabbey Victoria Shore


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Puppy In Show
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Of Breed: 5 pts (1-0-2-3)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Of Opposite Sex
Ch Bijzondere Setsail For Seawind

Best Puppy In Breed
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Select Dog
Ch Keysmarkkee's Incognito

Select Bitch
GCh Keesridge's Raevyn Beauty


Winners Dog: (1-0-2-3)
Keysmark's Spencer Tracy

Canadian Bred Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
TG Briarside All That Glitters

Select Bitch
Ch Coquetel Nicole



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TG Briarside All That Glitters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TG Briarside All That Glitters

3-6 Month Bitch Class
1st Glicks Springtime Nova Spy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Loghavens Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Senior Puppy Bitch Class
1st Loghavens Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Viceroy's The Paragon


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   29
Group 2nd    Truespirits Nikkilen Starshine   Shetland Sheepdog   26
Group 3rd   Ch Cardross In With A Bang   Collie (Rough)   21
Group 4th   
Ch Sablehill's Red Rose
  German Shepherd Dog   20
BPIG   
Ch Truespirit Nikkilen Jasmine
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast Rumour Has It   Australian Shepherd   0



3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 7 pts (0-2-2-4)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Ch Malka's Seven Seas

Select Bitch
Ch Malka's Seven Seas


3-6 Month Dog Class
1st Novacoast Rumour Has It


Winners Bitch: (0-2-2-4)
Malka's Atlantic Dream

Reserve Winners Bitch
Malka's Perfect Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's Atlantic Dream
2nd Malka's Perfect Storm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Tom's Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Cornus One In A Row

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Navy at Quiche

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Fire N Ice



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Stonepillar's Fire N Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Fire N Ice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cardross In With A Bang




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cardross Stepping Stone

Best Of Opposite Sex
Travler's Book Of Shadows

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cardross Stepping Stone


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cardross Stepping Stone

Open Dog Class
1st Cardross Stepping Stone


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Travler's Book Of Shadows

12-18 Month Bitch Class
1st Travler's Book Of Shadows


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Ch Sablehill's Red Rose

Best Of Opposite Sex
Zeus Von Micurs

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Riverryan Lil Miss Sunshine

Best Puppy In Breed
Nala vom Troyan Schloss


Winners Dog: (2-4-0-1)
Zeus Von Micurs

Reserve Winners Dog
Chico Von Micurs

Senior Puppy Dog Class
1st Zeus Von Micurs

Open Dog Class
1st Chico Von Micurs

3-6 Month Dog Class
1st Riverryan Just Do It


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Riverryan Lil Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Nala vom Troyan Schloss

Junior Puppy Bitch Class
1st Nala vom Troyan Schloss

12-18 Month Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss
2nd Holly von Micurs

Open Bitch Class
1st Riverryan Lil Miss Sunshine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Truespirits Nikkilen Starshine

Best Of Opposite Sex
Ch Shelhaven Ignite

Best Puppy In Breed
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Select Bitch
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By