Caledon Kennel Association
Saturday, November 25, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. Can. Ch. Loral's Gibraltar of Black Onyx
Owners: Dr. Brian & Janna Beard
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: William (Bill) Shelton
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
Points: 593 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: William (Bill) Shelton
Siberian Husky  Ch Snowmist's J'Espere








Group 1 - Jay Richardson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   135
Group 2nd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   133
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   122
Group 4th   Ch Nuthatch's Those Old Emotions   Pointer (German Wire-Haired)   121
BPIG   
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   N/A
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Ch Northrock's Forever Yours

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Northrock's For The Joy Of It

Best Puppy In Breed
Ch Northrock's Forever Yours


Winners Dog: (2-1-1-1)
Neigenuveaux's Playwright

Reserve Winners Dog
Northrock's Fly Me To The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Neigenuveaux's Playwright

Senior Puppy Dog Class
1st Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Northrock's For The Joy Of It

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's For The Joy Of It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 14 pts (3-3-6-3)
GCh De Lombardie Legend Of The Fall

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Winners: (3-3-6-3)
Tsara Bella Strega

Best Puppy In Breed
Stannyfield's True Patriot Love

Select Dog
Ch Legacyk Indecent Exposure

Select Bitch
GCh Leasides Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (3-3-6-3)
Stannyfield's True Patriot Love

Reserve Winners Dog
Nuthatch's Thinking Out Loud

Senior Puppy Dog Class
1st Stannyfield's True Patriot Love

12-18 Month Dog Class
1st Sepia My Favorite Wish

Open Dog Class
1st Nuthatch's Thinking Out Loud


Winners Bitch: (3-3-6-3)
Tsara Bella Strega

Reserve Winners Bitch
Mount Albion's Aussie Kiwi

12-18 Month Bitch Class
1st Mount Albion's Aussie Kiwi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tsara Bella Strega

Open Bitch Class
1st Nuthatch's Dance Magic Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Fishercreeks Dragons Breath

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Martin Chuzzlewit

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Rowansgaard Martin Chuzzlewit


Winners Dog: (1-2-0-1)
Rowansgaard Martin Chuzzlewit

Open Dog Class
1st Rowansgaard Martin Chuzzlewit


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Duenorth Emerald Isle

Reserve Winners Bitch
Zia Zinzilla Black Brianta

12-18 Month Bitch Class
1st Zia Zinzilla Black Brianta

Canadian Bred Bitch Class
1st Duenorth Emerald Isle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 10 pts (2-1-6-2)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Winners: (2-1-6-2)
Makani's Norwegian Wood

Best Puppy In Breed
GCh Sarabay's Where's The Beef

Select Dog
GCh Sarabay's Where's The Beef

Select Bitch
Ch Homewrdbound's Lida Rose


Winners Dog: (2-1-6-2)
Homewrdbound Doesnt Get Better

Reserve Winners Dog
Blackpool Funny Bone

Senior Puppy Dog Class
1st Homewrdbound Doesnt Get Better

Open Dog Class
1st Blackpool Funny Bone


Winners Bitch: (2-1-6-2)
Makani's Norwegian Wood

Open Bitch Class
1st Makani's Norwegian Wood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 18 pts (3-10-2-4)
Ch Nyroca's Mirror Image

Best Of Opposite Sex
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Winners: (3-10-2-4)
Shanbro's Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Shanbro's Sweet Dreams

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
Ch Pirate's The Valkyrie


Winners Dog: (3-10-2-4)
Cawarra's Sharpshooter

Reserve Winners Dog
Masonridge's Lieutenant Dan

Junior Puppy Dog Class
1st Masonridge's Lieutenant Dan

12-18 Month Dog Class
1st Castlegar Shoot Your Eye Out

Open Dog Class
1st Cawarra's Sharpshooter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 9 pts (2-2-3-3)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Of Winners: (2-2-3-3)
Roaneden's Rushin Thru Th'Reeds

Best Puppy In Breed
Ch Katyra's Song Of Ice And Fire

Select Dog
Ch Katyra Dragon Prince Of Avatar

Select Bitch
Ch Katyra's Next Best Thing


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Katyra Use The Force

Reserve Winners Bitch
Edenvalley Red Dory

Open Bitch Class
1st Katyra Use The Force
2nd Edenvalley Red Dory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Elaide Ticino Davaroni

Best Of Opposite Sex
Linwood Foreign Exchange

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Linwood Foreign Exchange


Winners Dog: (1-1-0-1)
Linwood Foreign Exchange

Junior Puppy Dog Class
1st Linwood Foreign Exchange


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On

Best Of Opposite Sex
Crossfire Moonlight Magic

Select Dog
Ch Aislingcudo Is Seamus Mor

Select Bitch
Ch Caniscaeli Summer Breeze



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Crossfire Moonlight Magic

Reserve Winners Bitch
Crossfire Bright Hope

12-18 Month Bitch Class
1st Clancuddy Hit The High Note

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire Moonlight Magic

Open Bitch Class
1st Crossfire Bright Hope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Fyrethorn Make Mine A Double


Winners Dog: (1-0-1-0)
Captiva's Avenger

Open Dog Class
1st Captiva's Avenger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Jaywyck's Remember Those Magical Tymes

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Nonnies Ashleysown Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Nonnies Ashleysown Heaven Sent

Select Dog
GCh WynRidge's Make It So


Winners Dog: (2-2-2-0)
Nonnies Ashleysown Heaven Sent

Reserve Winners Dog
Ramahs Duke Of The Halls

Senior Puppy Dog Class
1st Nonnies Ashleysown Heaven Sent

12-18 Month Dog Class
1st Ramahs Duke Of The Halls


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Bulwinkle's Rocket J Squirrel

Best Of Opposite Sex
Madison Black Dangerous

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bulwinkle's Rocket J Squirrel

Select Dog
Ch Clussexx Whisper In The Wind


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bulwinkle's Rocket J Squirrel

Open Dog Class
1st Bulwinkle's Rocket J Squirrel


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Madison Black Dangerous

Open Bitch Class
1st Madison Black Dangerous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
GCh Twinsmade Viking Tale

Best Of Opposite Sex
Warwick's The Best Is Yet To Come

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Warwick's The Best Is Yet To Come

Best Puppy In Breed
Especially For You Henley

Select Dog
Ch Nonnies Fifty Shades Of Gray


Winners Dog: (2-4-2-0)
Tandridge Rough Trade

Reserve Winners Dog
Diskatia Nedstark

Open Dog Class
1st Tandridge Rough Trade
2nd Diskatia Nedstark


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Warwick's The Best Is Yet To Come

Reserve Winners Bitch
Especially For You Henley

Senior Puppy Bitch Class
1st Especially For You Henley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me

Open Bitch Class
1st Warwick's The Best Is Yet To Come
2nd Supersonic Style Of Mary


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Nanjay's Just You Wait

Best Puppy In Breed
Nanjay's Just You Wait

Select Dog
GCh Bryden's Magic Mike


Winners Dog: (1-3-2-1)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Open Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Nanjay's Just You Wait

Reserve Winners Bitch
Brayden N Springfire's Our Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Brayden N Springfire's Our Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Nanjay's Just You Wait

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Winfarthing's Harlequin

Best Of Opposite Sex
Winfarthing Greyson

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Winfarthing's Harlequin

Best Puppy In Breed
Winfarthing Greyson


Winners Dog: (1-2-0-0)
Winfarthing Greyson

Junior Puppy Dog Class
1st Winfarthing Greyson


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Winfarthing's Harlequin

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Wood Anemone

Junior Puppy Bitch Class
1st Winfarthing's Wood Anemone

Open Bitch Class
1st Winfarthing's Harlequin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 15 pts (5-4-2-5)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Winners: (5-4-2-5)
Ferngolds Celtic Thunder

Best Puppy In Breed
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Select Dog
Ch BraemarsRoses Master Splinter

Select Bitch
Ch Chakra's Just Watch Her Go


Winners Bitch: (5-4-2-5)
Lienroc Harvest Of Anya

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Zeo Enya

Junior Puppy Bitch Class
1st Calabri Hera Tine An Ghrian

Senior Puppy Bitch Class
1st Egerton Calabri Pinkrosesnlace

12-18 Month Bitch Class
1st Lienroc Harvest Of Anya

Open Bitch Class
1st Bonneterre Zeo Enya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jay Richardson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Jacqueline Stacy Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   59
Group 2nd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   58
Group 3rd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   57
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   51
BPIG   Ch Royalcityrr Primo Iambe   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Taiga Once Upon A Time

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Awbari Wow I'm Flawless

Best Puppy In Breed
Awbari Wow I'm Flawless

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka


Winners Dog: (1-1-3-1)
Candyland You Had Me At Hello

Junior Puppy Dog Class
1st Candyland You Had Me At Hello


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Awbari Wow I'm Flawless

Junior Puppy Bitch Class
1st Awbari Wow I'm Flawless


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

Best Puppy In Breed
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

Junior Puppy Dog Class
1st Fuimus's Rising Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Ch Hamlet Nijinski Ballet

Best Of Opposite Sex
Nylucha's Icing On The Cake

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Nylucha's Icing On The Cake


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Nylucha's Icing On The Cake

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nylucha's Icing On The Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund's Divine Logan MLC


Winners Dog: (3-4-2-0)
Dreamhund's Life Of Riley

Reserve Winners Dog
Keen N Egbar One True Love

Canadian Bred Dog Class
1st Keen N Egbar One True Love

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dreamhund's Sam The Man

Open Dog Class
1st Dreamhund's Life Of Riley


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Reserve Winners Bitch
Geisha Julka Of Polonez

Junior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhunds I Wish You Were Here
2nd Dreamhund's Eve

Senior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Open Bitch Class
1st Geisha Julka Of Polonez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Whisperhill Hope MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Whisperhill Hope MW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Prelude N Whisperhill Hope MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Prelude N Whisperhill Hope MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
Ch Kinnitty At Curiann

Best Of Opposite Sex
Ch Castlekeep Who Made Who

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Castlekeeps Oops I Didit Again

Best Puppy In Breed
Castlekeeps Oops I Didit Again

Select Dog
GCh Kinglir At Curiann

Select Bitch
GCh Aotearoa Mana Tika


Winners Dog: (1-1-3-2)
Castlekeeps Oops I Didit Again

Junior Puppy Dog Class
1st Castlekeeps Oops I Didit Again


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Odenwolf's Sheila

12-18 Month Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Best Of Opposite Sex
Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Best Puppy In Breed
Conestoga Bailey Irish Creme C Major


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

12-18 Month Bitch Class
1st Aberdeen's Whole Enchilada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GCh Kimani's Pride And Honor

Best Of Opposite Sex
Ch Foxtrot's Kilcooly Abbey

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Royalcityrr Primo Iambe

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Primo Iambe

Select Dog
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Select Bitch
Ch Ridishia Blue Skies Ahead


Winners Dog: (2-2-3-2)
Nikokii Kopera Gardian Remi

Reserve Winners Dog
Royalcityrr Primo Morpheus

Junior Puppy Dog Class
1st Royalcityrr Primo Morpheus

Open Dog Class
1st Nikokii Kopera Gardian Remi


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Royalcityrr Primo Iambe

Reserve Winners Bitch
Jmatza's Anokosha

Junior Puppy Bitch Class
1st Royalcityrr Primo Iambe
2nd Jmatza's Anokosha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Karob Sandstorm Told You So



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Zahara Aindifae Al Daoud

Open Bitch Class
1st Zahara Aindifae Al Daoud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 10 pts (2-4-0-5)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
Azure's Fleeting Image

Best Of Winners: (2-4-0-5)
Lightfalls Inevitable At Tulanz

Best Puppy In Breed
McCartney's Feather Boa

Select Bitch
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses


Winners Dog: (2-4-0-5)
Azure's Fleeting Image

Reserve Winners Dog
Oliveridge's Remington Steel

Canadian Bred Dog Class
1st Azure's Fleeting Image
2nd Oliveridge's Remington Steel


Winners Bitch: (2-4-0-5)
Lightfalls Inevitable At Tulanz

Reserve Winners Bitch
McCartney's Feather Boa

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's She Smiled Sweetly
2nd Forgetmenot Edelweiss

Senior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Feather Boa

12-18 Month Bitch Class
1st Lightfalls Inevitable At Tulanz


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Nancy Liebes Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   141
Group 2nd   
GCh Crusade Rock Crystal
  Schnauzer (Standard)   129
Group 3rd   GCh Ironbull's Crown Royal   Bullmastiff   123
Group 4th   
GCh Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   114
BPIG   Ch Snowmist's J'Espere   Siberian Husky   N/A
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Ironpride's Echo The Fight

Best Of Opposite Sex
Ch MytukSilentAssassinAtIronpride

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bearhug's Spectre

Best Puppy In Breed
Ch MytukSilentAssassinAtIronpride


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bearhug's Spectre

Open Dog Class
1st Bearhug's Spectre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 12 pts (4-5-2-2)
Ch Brisa Sun's Bay A Don Aspen

Best Of Opposite Sex
Ch Belnois Timeless Symphinny

Best Of Winners: (4-5-2-2)
Alpenspirit The Scientist

Best Puppy In Breed
Alpenspirit The Scientist

Select Dog
Ch Haustier's I'm Not Sayin'

Select Bitch
Ch Belnois Action Reaction V Nouba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Argus Electra Onyx For Barentsnight

Best Of Opposite Sex
BarentsNight Ksenia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Argus Electra Onyx For Barentsnight


Winners Bitch: (1-1-0-0)
BarentsNight Ksenia

Canadian Bred Bitch Class
1st BarentsNight Ksenia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Ena Ap Kerideg

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Knatchbull's Thin Blue Line

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Thin Blue Line

Select Dog
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Knatchbull's Ena Ap Kerideg

Reserve Winners Bitch
Demetra Dali Land

Senior Puppy Bitch Class
1st Demetra Dali Land

Canadian Bred Bitch Class
1st Knatchbull's Ena Ap Kerideg

Open Bitch Class
1st Knatchbull's Miss Millie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 15 pts (2-5-6-3)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Journey To Viktory

Best Of Winners: (2-5-6-3)
Hausenbrook's Get Off My Cloud

Best Puppy In Breed
Ch ConnQuest Let's Get Rocked

Select Dog
Ch ConnQuest Let's Get Rocked

Select Bitch
Ch FoxFire's Alltimate Gemstone


Winners Dog: (2-5-6-3)
Redstone's 21 Nights In London

Reserve Winners Dog
Ravalleses Ready To Rumble

Senior Puppy Dog Class
1st Redstone's 21 Nights In London

Open Dog Class
1st Ravalleses Ready To Rumble


Winners Bitch: (2-5-6-3)
Hausenbrook's Get Off My Cloud

Reserve Winners Bitch
Di'Limbazi Mistress Dread

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxfire's Prominent Super Model
2nd Krymsum's Emerald Isle

12-18 Month Bitch Class
1st Karma Unga Vital Screen

Canadian Bred Bitch Class
1st Di'Limbazi Mistress Dread

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's Get Off My Cloud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GCh Grandmaster Brazen Alibi

Best Of Opposite Sex
Ch ChateauRouge's Valentin

Best Puppy In Breed
Grandmaster Brazen Skyfall

Select Dog
Ch Chateaurouge Veni Vidi Vici

Select Bitch
Ch Chateaurouge's Va Va Va Voom



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Grandmaster Brazen Skyfall

Reserve Winners Bitch
Chateaurouge's X-Rated Diva

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandmaster Brazen Skyfall
2nd Chateaurouge's X-Rated Diva

Open Bitch Class
1st Chateaurouge's Violetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Everendeavor Naku Glamour Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Everendeavor Naku Glamour Girl

Open Bitch Class
1st Everendeavor Naku Glamour Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Taking My Time

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Dantrydanes Taking My Time

Select Dog
Ch Navajodanes The Fonz B With U


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Dantrydanes Taking My Time

12-18 Month Bitch Class
1st Dantrydanes Taking My Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch Pyrvalley's Maximum Impact

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xpresspostfromgeorgia

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Cidwm's Cumae Prophecy

Best Puppy In Breed
Cidwm's Cumae Prophecy


Winners Dog: (2-5-1-0)
Cidwm's Cumae Prophecy

Reserve Winners Dog
Woolmarsh X Marks The Spot

Junior Puppy Dog Class
1st Cidwm's Cumae Prophecy
2nd Woolmarsh X Marks The Spot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Swissmount Yasashiikuma Annik



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Swissmount Yasashiikuma Annik

Open Bitch Class
1st Swissmount Yasashiikuma Annik


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
GCh Maple Woods TriPull A Birch Bark

Best Of Opposite Sex
Ch Rosaceae Tecomaria

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Little Phenix Azure

Best Puppy In Breed
Little Phenix Azure

Select Dog
Ch Cr Ultimate Encore


Winners Dog: (1-2-4-1)
Little Phenix Azure

Junior Puppy Dog Class
1st Little Phenix Azure


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Rua Soleil Hashi Hikaru

Reserve Winners Bitch
CR Zurich Romance

Senior Puppy Bitch Class
1st CR Zurich Romance

12-18 Month Bitch Class
1st Rua Soleil Hashi Hikaru


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Ashmoors Bowaters Thunderrolls

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Best Puppy In Breed
Ashmoor H2ODancer On Dreampool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 11 pts (1-4-4-3)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
GCh Fado's Magical Inspiration

Best Of Winners: (1-4-4-3)
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Best Puppy In Breed
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Select Dog
Ch Belouro's Copper Baie Fine

Select Bitch
GCh Belouro's Viana


Winners Dog: (1-4-4-3)
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Senior Puppy Dog Class
1st Fado's Tesouro Dos Sonhos


Winners Bitch: (1-4-4-3)
Lunanova Let The Storm Rage On

Reserve Winners Bitch
Valkyrie We're No Angels

Junior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Let The Storm Rage On
2nd Valkyrie We're No Angels

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Enough Said

Open Bitch Class
1st Lunanova's Legend Of Zelda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Cammcastle's Shooting Star To Eirian



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nerthus Cynderbear Maxus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 10 pts (5-3-2-1)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Ch Samtos's Sacred Haven

Best Of Winners: (5-3-2-1)
Vanderbilt's Stolen Wheels

Best Puppy In Breed
Ch Samtos's Sacred Haven

Select Dog
Ch Gilara's All Over Town


Winners Bitch: (5-3-2-1)
Vanderbilt's Stolen Pearl

Reserve Winners Bitch
Samtos's British Water Caikos

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Stolen Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Samtos's British Water Caikos

Open Bitch Class
1st White Magic's Chicka Chicka Boom Boom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Bluechip Tempest

Best Of Opposite Sex
Innovations Sargeant At Arms

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Bluechip Tempest

Select Bitch
Ch Eugen Arya Chanel


Winners Dog: (1-3-0-1)
Innovations Sargeant At Arms

Open Dog Class
1st Innovations Sargeant At Arms


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Bluechip Tempest

Reserve Winners Bitch
Nightline Encore

Open Bitch Class
1st Bluechip Tempest
2nd Nightline Encore
3rd Magisterial's Gypsy Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Crusade Rock Crystal

Best Of Opposite Sex
Chimera Curious George VShiraz

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Raintree Hicotn Above And Beyond

Best Puppy In Breed
Raintree Hicotn Above And Beyond


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Raintree Hicotn Above And Beyond

Reserve Winners Bitch
Shalimar's Shiraz

Senior Puppy Bitch Class
1st Raintree Hicotn Above And Beyond

12-18 Month Bitch Class
1st Shalimar's Shiraz

Open Bitch Class
1st Peppermill's So Much Chatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 15 pts (3-4-2-7)
Ch Unicornhill Bonfire O'Kristari

Best Of Opposite Sex
GCh Trishamar's It's My Party

Best Of Winners: (3-4-2-7)
Snowmist's J'Espere

Best Puppy In Breed
Snowmist's J'Espere

Select Dog
GCh Snowmist's Everyone's Oreo

Select Bitch
Ch Snowmist's Desert Chill


Winners Dog: (3-4-2-7)
Jalerran's Dark Spectral Dog

Reserve Winners Dog
Kristari's On The Sly

Junior Puppy Dog Class
1st Jalerran's Dark Spectral Dog

Open Dog Class
1st Kristari's On The Sly
2nd Royal Star's Call To Arms


Winners Bitch: (3-4-2-7)
Snowmist's J'Espere

Reserve Winners Bitch
Unicornhill Decadence

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's J'Espere
2nd Kannook Jedi Padawan

12-18 Month Bitch Class
1st Unicornhill Decadence

Open Bitch Class
1st Tundrafoot's Sweet Surrender


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Benny Blid von Schedvin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   54
Group 2nd   
GCh Keepsake's Wave Ryder
  Soft-Coated Wheaten Terrier   50
Group 3rd   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   45
Group 4th   
Ch Glahms Frozen In Time
  Dandie Dinmont Terrier   43
BPIG    Skyehigh Alba At Almamater   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl

Best Puppy In Breed
Accolade's Black Caviar



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Accolade's Black Caviar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Accolade's Black Caviar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Duet's Another Day In Camelot

Select Bitch
GCh Zealous My Best to You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Rebelside Absolute Mayhem

Best Of Opposite Sex
Actions Nacho II

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Rebelside Absolute Mayhem


Winners Dog: (1-3-0-0)
Actions Nacho II

Open Dog Class
1st Actions Nacho II


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Of Opposite Sex
GCh Lucia Of Bully Lake

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Jewels She's All That

Best Puppy In Breed
Jewels Samurai Kid


Winners Dog: (1-1-1-1)
Jewels Samurai Kid

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jewels Samurai Kid


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Jewels She's All That

Open Bitch Class
1st Jewels She's All That


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GCh Syryn Paisley Of Misty Isle

Best Of Opposite Sex
Nordcairn's Rocket Man

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Nordcairn's Rocket Man

Best Puppy In Breed
Cadagio Street Of Dreams

Select Dog
Ch Mistybrig Turnip The Heat

Select Bitch
Ch Skerryvore Isla Touch Of Magic


Winners Dog: (2-1-2-2)
Nordcairn's Rocket Man

Reserve Winners Dog
Cadagio Street Of Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Cadagio Street Of Dreams

Open Dog Class
1st Nordcairn's Rocket Man


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Limecastle's Catch My Breath

12-18 Month Bitch Class
1st Limecastle's Catch My Breath


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Zlatapraha Wonder



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zlatapraha Wonder

Junior Puppy Bitch Class
1st Zlatapraha Wonder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Glahms Frozen In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Glahms Golden Aelwen

Best Puppy In Breed
Glahms Golden Guardian


Winners Dog: (2-1-1-1)
Glahms Regal Canadian

Reserve Winners Dog
Glahms Golden Guardian

Junior Puppy Dog Class
1st Glahms Golden Guardian

Open Dog Class
1st Glahms Regal Canadian


Junior Puppy Bitch Class
2nd Glahms Golden Ariella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Foxhollow Amazing Grace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cashelmara Mull Of Intyre




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Souyen's Cover Girl N' Rexroth

Best Of Opposite Sex
GCh Dralion's Sweet Deal On

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Souyen's Man Of Today

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Cover Girl N' Rexroth


Winners Dog: (1-1-1-1)
Souyen's Man Of Today

Junior Puppy Dog Class
1st Souyen's Man Of Today


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Dralion Onrway Solitaire

Senior Puppy Bitch Class
1st Dralion Onrway Solitaire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Massawippi Most Magnanimously

Best Puppy In Breed
Massawippi Most Magnanimously


Winners Dog: (1-0-0-1)
Massawippi Most Magnanimously

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Most Magnanimously



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Of Opposite Sex
GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball

Best Puppy In Breed
MacRitchies Freedom Of Thought


Bred By Exhibitor Dog Class
2nd Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Gemma Stonehenge Venus La Universal

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Freedom Of Thought

Junior Puppy Bitch Class
1st MacRitchies Freedom Of Thought

12-18 Month Bitch Class
1st Gemma Stonehenge Venus La Universal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Best Puppy In Breed
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Kishniga's HMS Small Town Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Keepsake's Wave Ryder

Best Of Opposite Sex
Anloch's Bridge To Honeywheat

Best Puppy In Breed
Diamondjewels My Lil Valentine

Select Dog
Ch Waverleyglen's King In Waiting

Select Bitch
Ch I'm A Peppery Jewel



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Anloch's Bridge To Honeywheat

Reserve Winners Bitch
Diamondjewels My Lil Valentine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diamondjewels My Lil Valentine

Open Bitch Class
1st Anloch's Bridge To Honeywheat


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Select Dog
Ch Clandara Deltoro Kid Rock


Winners Dog: (1-0-1-1)
Lackyle Bairille Dubailt

Open Dog Class
1st Lackyle Bairille Dubailt



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Skyehigh Alba At Almamater

Best Puppy In Breed
Skyehigh Alba At Almamater



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Skyehigh Alba At Almamater

Reserve Winners Bitch
Blythfell Aisla

Junior Puppy Bitch Class
1st Blythfell Aisla

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh Alba At Almamater

12-18 Month Bitch Class
1st Fantasy Quintana


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Nina Karlsdotter Top Dog
Points
Group 1st   Ch Facetious Frieda V Tani Kazari   Affenpinscher   65
Group 2nd   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   64
Group 3rd   
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   54
Group 4th   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   50
BPIG    Mollydear's Bryn Terfel   Maltese   N/A
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Facetious Frieda V Tani Kazari




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Ch Tallygolds Northern Skye

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Cempa's Sure As Shoot'n


Winners Dog: (2-1-1-1)
Cempa's Sure As Shoot'n

Reserve Winners Dog
Chanctonbury Wild Abandon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cempa's Sure As Shoot'n

Open Dog Class
1st Chanctonbury Wild Abandon


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Glenire's Verity

12-18 Month Bitch Class
1st Glenire's Verity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mini's Fireball Dancer

Best Of Opposite Sex
Cogie's Yur My Summer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mini's Fireball Dancer

Best Puppy In Breed
Cogie's Yur My Summer


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mini's Fireball Dancer

Open Dog Class
1st Mini's Fireball Dancer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cogie's Yur My Summer

Reserve Winners Bitch
Ledi Una Dream Catcher

Junior Puppy Bitch Class
1st Cogie's Yur My Summer

Senior Puppy Bitch Class
1st Ledi Una Dream Catcher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cogie's Imperial Death Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SassyTails I Go Commando

Best Puppy In Breed
SassyTails I Go Commando


Winners Dog: (1-0-0-0)
SassyTails I Go Commando

Junior Puppy Dog Class
1st SassyTails I Go Commando



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Pixel De Coton Mignon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pixel De Coton Mignon

12-18 Month Bitch Class
1st Pixel De Coton Mignon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch KRA's The Mighty Hercules

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Marquant Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Marquant Worth The Wait


Winners Dog: (1-1-1-2)
Castafiore Karl Lagerfeld

Open Dog Class
1st Castafiore Karl Lagerfeld


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Marquant Worth The Wait

Junior Puppy Bitch Class
1st Marquant Worth The Wait


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 9 pts (3-2-3-2)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Winners: (3-2-3-2)
Littlewonder Sound Of Laughter

Best Puppy In Breed
Littlewonder Sound Of Laughter

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression

Select Bitch
Ch Amistosa's Eleven Pipers Pipin


Winners Bitch: (3-2-3-2)
Littlewonder Sound Of Laughter

Reserve Winners Bitch
Old Havana's Totally Breezy

Junior Puppy Bitch Class
1st Littlewonder Sound Of Laughter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Old Havana's Totally Breezy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog

Best Of Opposite Sex
Ch Rythm's Front Runner

Best Puppy In Breed
Ch Rythm's Front Runner



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Windwater Wilhelmina Beast

12-18 Month Bitch Class
1st Windwater Wilhelmina Beast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mollydear's Bryn Terfel

Best Of Opposite Sex
Pieridae Mercer Royaly Crafted

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mollydear's Bryn Terfel

Best Puppy In Breed
Mollydear's Bryn Terfel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mollydear's Bryn Terfel

Junior Puppy Dog Class
1st Mollydear's Bryn Terfel


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pieridae Mercer Royaly Crafted

Junior Puppy Bitch Class
1st Pieridae Mercer Royaly Crafted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Nightfire's Better Than Ever

Best Of Opposite Sex
Bluechip Midnight Treasure

Best Puppy In Breed
Regaloake's Leggo My Eggo



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Bluechip Midnight Treasure

Reserve Winners Bitch
Le Papillon Ravissant Alexandriya

12-18 Month Bitch Class
1st Le Papillon Ravissant Alexandriya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aubelle's Sparkling Diamond
2nd Regaloake's Leggo My Eggo

Open Bitch Class
1st Bluechip Midnight Treasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Of Opposite Sex
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Walk Of Fame

Select Dog
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon

Best Puppy In Breed
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
Ch Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Jimary Belaire Ellie Mae

Best Puppy In Breed
Jimary Belaire Ellie Mae

Select Dog
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Select Bitch
GCh Xoe's Heartbreaker


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Jimary Belaire Ellie Mae

Reserve Winners Bitch
Jimary's Dancing Dolly

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary Belaire Ellie Mae
2nd Jimary's Dancing Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh DeeBet's Excalibur

Best Of Opposite Sex
Ch Deebet's Maid Of Escalot Bijou




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 8 pts (2-4-3-0)
GCh Pastoral Rising Star

Best Of Opposite Sex
Groveshire's Classic Sensation

Best Of Winners: (2-4-3-0)
Oz's Party For Five

Best Puppy In Breed
Irish Jazz Lyubov

Select Dog
GCh Oz's Storm Chaser


Winners Bitch: (2-4-3-0)
Groveshire's Classic Sensation

Reserve Winners Bitch
Yorkhaven Its A Love Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Rigair Karaoke Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Irish Jazz Lyubov

12-18 Month Bitch Class
1st Groveshire's Classic Sensation
2nd Yorkhaven Its A Love Story


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Jacqueline Stacy Top Dog
Points
Group 1st   GCh TG Briarside All About Veda   Poodle (Standard)   66
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   56
Group 3rd   Ch Wenrick's Illusions By Opal   Shih Tzu   50
Group 4th   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   45
BPIG   Ch Wenrick's Illusions By Opal   Shih Tzu   N/A
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Best Puppy In Breed
Robb Isle Sensational Phoebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Robb Isle Sensational Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 11 pts (2-4-5-1)
GCh Delenclos Cherokee Milton

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Of Winners: (2-4-5-1)
Slaterpryce's Ask Me Anything

Best Puppy In Breed
Slaterpryce's Ask Me Anything

Select Dog
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane


Winners Bitch: (2-4-5-1)
Slaterpryce's Ask Me Anything

Reserve Winners Bitch
Pelee Frankly I'm Franktastic

Junior Puppy Bitch Class
1st Bewitched Of Bredans Ashbury
2nd Topbrass Starlight Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Slaterpryce's Ask Me Anything

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee Frankly I'm Franktastic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Opposite Sex
GCh Tzowen Queen Of Hearts




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear

Open Dog Class
1st Mi-Pao's Jasper The Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Paisley Playin' The Field

Best Of Opposite Sex
Ch Onsengeltje Secrets Enough

Best Puppy In Breed
Horizon's Wildest Dream


Winners Dog: (1-0-1-1)
Horizon's Wildest Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Horizon's Wildest Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
GCh Paris Dream Coconut

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Fullofbull's Let Them Eat Cake

Best Puppy In Breed
GCh Paris Dream Coconut

Select Bitch
Ch Ottervalley Bianca


Winners Dog: (1-2-1-2)
Robb Isle Montgomery

Open Dog Class
1st Robb Isle Montgomery


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Fullofbull's Let Them Eat Cake

Reserve Winners Bitch
Rollie Olgita

Senior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's Let Them Eat Cake

Open Bitch Class
1st Rollie Olgita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Alii Shores Annie Get Your Gun

Best Of Opposite Sex
Superlative's Bently Flyn Spur

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Alii Shores Annie Get Your Gun

Best Puppy In Breed
Superlative's Porsche Carrera

Select Bitch
GCh Superlative's Dirty Karma


Winners Dog: (1-3-0-1)
Superlative's Bently Flyn Spur

Senior Puppy Dog Class
1st Superlative's Bently Flyn Spur


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Apsolutely Get In The Game

Best Of Opposite Sex
Vanir's Twinflower Canadensis

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Vanir's Twinflower Canadensis

Select Dog
Ch El Minja's Geleg


Winners Dog: (1-2-3-0)
Sails N Tails Mo Trouble

Open Dog Class
1st Sails N Tails Mo Trouble


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Vanir's Twinflower Canadensis

Reserve Winners Bitch
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanir's Twinflower Canadensis

Open Bitch Class
1st Jeda Lasacas Jemstone For Vanir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
GCh Opus's Feel The Light

Best Of Opposite Sex
Signet Aventus

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Signet Little Miss Sunshine

Best Puppy In Breed
Signet Little Miss Sunshine


Winners Dog: (1-5-0-1)
Signet Aventus

Junior Puppy Dog Class
1st Signet Aventus


Winners Bitch: (1-5-0-1)
Signet Little Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Signet Black Opium

Junior Puppy Bitch Class
1st Signet Black Opium
2nd Bellefleet Make Believe
3rd Glow Lady Godiva

12-18 Month Bitch Class
1st Noteworthy Tarnhows Choklut

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Signet Little Miss Sunshine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 9 pts (2-3-0-5)
GCh TG Briarside All About Veda

Best Of Opposite Sex
Classique Shooting The Stars

Best Of Winners: (2-3-0-5)
Classique Shooting The Stars

Best Puppy In Breed
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Select Bitch
GCh Gardenpath Concours d'Elegante


Winners Dog: (2-3-0-5)
Classique Shooting The Stars

Reserve Winners Dog
Urban Art Freedom

Junior Puppy Dog Class
1st Classique Shooting The Stars
2nd Urban Art Freedom


Winners Bitch: (2-3-0-5)
Feldspar Kiss Me Deadly

Reserve Winners Bitch
Kinder's Let The Secret B Told

Junior Puppy Bitch Class
1st Urban Art Frida

Open Bitch Class
1st Feldspar Kiss Me Deadly
2nd Kinder's Let The Secret B Told


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Morningstar High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Wenrick's Illusions By Opal

Best Of Opposite Sex
Ch Souyen's Never Give Up

Best Puppy In Breed
Ch Wenrick's Illusions By Opal

Select Dog
GCh Schutzu's Memories Of Shente



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Schutzu's Tickle Me Pink

Reserve Winners Bitch
Celamour's Into The Candyland

12-18 Month Bitch Class
1st Celamour's Into The Candyland

Canadian Bred Bitch Class
1st Schutzu's Tickle Me Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Stacy

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Colledge Rules Don't Apply

Best Of Opposite Sex
Ch Ahkama Losar Somba Kar

Select Dog
Ch Colledge Shiver Me Timbers




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Nina Karlsdotter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh BergerAlemnd's Winning Colour
  German Shepherd Dog   67
Group 2nd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   61
Group 3rd   
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
  Old English Sheepdog   51
Group 4th   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   45
BPIG    Kyon's Lekende Lett   Norwegian Buhund   N/A
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Catalyst's Bush Party At TK

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Liebes

Best Of Breed: 9 pts (3-2-5-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Coralane's Start Your Engines

Best Of Winners: (3-2-5-0)
Coralane's A Little Bit Country

Best Puppy In Breed
Ch Fortis's He's Gonna Be

Select Dog
Ch Vulcan's Take It To The Limit


Winners Bitch: (3-2-5-0)
Coralane's Start Your Engines

Reserve Winners Bitch
Weststone's Annie Get Your Guns

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coralane's Start Your Engines

Open Bitch Class
1st Weststone's Annie Get Your Guns


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Romar's Wendy You Want To Eat

Best Puppy In Breed
Romar's Enry Claymore's Son


Winners Dog: (2-0-0-0)
Romar's Wendy You Want To Eat

Reserve Winners Dog
Romar's Enry Claymore's Son

Junior Puppy Dog Class
1st Romar's Enry Claymore's Son

Open Dog Class
1st Romar's Wendy You Want To Eat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Celebre Journey To Chantryile

Best Of Opposite Sex
Ch Chantryile Heart Of Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Mia Bella de l'Avocat de la Tour

Best Of Opposite Sex
Ch Myedan de la Vallee D'Ottawa

Best Puppy In Breed
Noble Picard's Take A Number



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Noble Picard's Take A Number

Junior Puppy Bitch Class
1st Noble Picard's Take A Number


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Cornus One In A Row

Select Dog
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Majestique Justice For All

Select Dog
GCh Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Ch Omega Hey Whatever

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Comeaway Rich And Charming

Best Puppy In Breed
Comeaway Rich And Charming


Winners Dog: (2-2-1-1)
Comeaway Rich And Charming

Reserve Winners Dog
Chatham's Nightfall On Snow

Senior Puppy Dog Class
1st Comeaway Rich And Charming

Open Dog Class
1st Chatham's Nightfall On Snow


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Comeaway Magic Spell

Reserve Winners Bitch
Ennismoor Sunshine In My Pocket

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Comeaway Magic Spell
2nd Ennismoor Sunshine In My Pocket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 5 pts (0-2-0-4)
Ch Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Best Puppy In Breed
Ch Colwick's Front Page News

Select Bitch
Ch Colwick's Front Page News



Winners Bitch: (0-2-0-4)
Moonshadows Cheyenne

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Hopeful Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Cheyenne
2nd Moonshadows Hopeful Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 5 pts (2-0-1-3)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Best Of Opposite Sex
GCh Woodside's Southern Belle

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benny Blid von Schedvin

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kyon's Lekende Lett

Best Puppy In Breed
Kyon's Lekende Lett



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kyon's Lekende Lett

Reserve Winners Bitch
Kyon's The One From Lillehammer

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Lekende Lett

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyon's One Prim And Proper
2nd Kyon's The One From Lillehammer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops

Best Of Opposite Sex
Haystac's Formal Affair

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Haystac's Formal Affair

Select Bitch
GCh Valubal Peach Blossom Bellini


Winners Dog: (2-2-0-2)
Haystac's Formal Affair

Reserve Winners Dog
Tasiahills Endless Secret

12-18 Month Dog Class
1st Tasiahills Endless Secret

Open Dog Class
1st Haystac's Formal Affair


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William (Bill) Shelton

Best Of Breed: 8 pts (4-3-1-1)
Lynphil Collateral Beauty

Best Of Opposite Sex
Shonba's Nostalgia

Best Of Winners: (4-3-1-1)
Shonba's Nostalgia

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables She's So Mystic

Select Dog
Ch Windyrose Zac Brown

Select Bitch
Ch Grandgables She's So Mystic


Winners Dog: (4-3-1-1)
Shonba's Nostalgia

Reserve Winners Dog
Cermel Quantum Leap

Junior Puppy Dog Class
1st Cermel Quantum Leap

Canadian Bred Dog Class
1st Fabina Heathrick Causn A Scene
2nd Blueshadow's The Butler Did It

Open Dog Class
1st Shonba's Nostalgia


Winners Bitch: (4-3-1-1)
Lynphil Collateral Beauty

Reserve Winners Bitch
Anamchara Fashion Piece

Senior Puppy Bitch Class
1st Anamchara Fashion Piece

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynphil Collateral Beauty

Open Bitch Class
1st Caprock Better Look Now She's Jmell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget

Best Of Opposite Sex
Ch Yasashiikuma Jaunty Jolene

Select Dog
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nina Karlsdotter

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Wenlisa's I Got A Girl Crush

Best Of Opposite Sex
GCh Becen's Fireball

Best Puppy In Breed
Bredright SS Saturn



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Bredright Stormy Night

Reserve Winners Bitch
Bredright SS Saturn

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright SS Saturn
2nd Ravinel The Enchantress

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Stormy Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By