Victoria City Kennel Club
Saturday, August 12, 2017



Related Results

Conformation

Friday, August 11
Saturday, August 12
Saturday, August 12 (Limited Breed Show for Working (Group 3))
Sunday, August 13



Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Carlos Quinones
Newfoundland  
GChEx Heartsease Empress Of India
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carlos Quinones
German Shepherd Dog  
GCh Kohlein's Estrella
Best Puppy In Show
Judge: Carlos Quinones
Havanese   MistyTrails H'Dalgo's Chedo Wey
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carlos Quinones
Spaniel (English Cocker)   Elcazador's Call Me Fred
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Carlos Quinones
Bullmastiff  
GCh Shayla's SOA Irish Connection
Best Brace In Show
Judge: Carlos Quinones
American Eskimo Dog (Miniature) 
Wynneira's Born To Be Bad & American Eskimo Dog (Miniature) 
Wynneiras Smokestack Lightning








Group 1 - Juan Miranda Saucedo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   49
Group 2nd   
GChEx Eagletarn One Of The Few
  Retriever (Flat-Coated)   44
Group 3rd   
Ch QHF's Born To Fly
  Pointer (German Short-Haired)   39
Group 4th   
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   38
BPIG   
PBJ's N Shahaley's Fun With Finn
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Elcazador's Call Me Fred   Spaniel (English Cocker)   0
Best BBE In Group   
GCh Nowwithem Rooster Cogburn
  Pointer   0
Best Brace In Group   Ch Glainddu's To Light A Candle   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Brace In Group   Ch Glainddu's A Point In Time   Retriever (Flat-Coated)   0




Group 2 - Juan Miranda Saucedo Top Dog
Points
Group 1st   Ch Xenos Copper Nite Of Polo   Afghan Hound   16
Group 2nd   
Ch Tyrconnell's One For The Road
  Irish Wolfhound   13
Group 3rd   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 4th   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   9
BPIG   
Hollyrood Gin 'N Bear It
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best BBE In Group   
Hollyrood Gin 'N Bear It
  Deerhound (Scottish)   0




Group 3 - Juan Miranda Saucedo Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Empress Of India
  Newfoundland   48
Group 2nd   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   44
Group 3rd    Baldwin's Atlas   Boxer   40
Group 4th   
GCh Shayla's SOA Irish Connection
  Bullmastiff   39
BPIG    Mtn-To-Sea Let's Get Ready   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wolvereen Empire Strikes Back   Siberian Husky   0
Best BBE In Group   
GCh Shayla's SOA Irish Connection
  Bullmastiff   0
Best Brace In Group    Northernsnows Chicoutimi   Siberian Husky   0
Best Brace In Group   
Ch Arcticsun's Lady In Red
  Siberian Husky   0




Group 4 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   16
Group 2nd    Aranisle Star Of San Jacinto   Dandie Dinmont Terrier   10
Group 3rd   Ch Milar Leonard Mc.Coy   Fox Terrier (Smooth)   9
Group 4th   
Ch Sea Of Flames
  Norwich Terrier   7
BPIG    Dralion's Amblegreen Mavi Gold   Norwich Terrier   N/A
Best BBE In Group    Mimicker's Silver Bullet   Schnauzer (Miniature)   0




Group 5 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jespersen's Kingsley
  Coton De Tulear   42
Group 2nd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   41
Group 3rd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   37
Group 4th    TabuXp Caryse Don't Stop Believing   Cavalier King Charles Spaniel   32
BPIG    MistyTrails H'Dalgo's Chedo Wey   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    E.J.   Havanese   0
Best BBE In Group    MistyTrails Will'n2B Be'Same   Havanese   0




Group 6 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   28
Group 2nd   
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'
  Tibetan Spaniel   27
Group 3rd   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   24
Group 4th   
PetiteBijou Here I Come
  French Bulldog   22
BPIG   Ch Delphinium's Afternoon Delight   Poodle (Standard)   N/A
Best BBE In Group   
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'
  Tibetan Spaniel   0
Best Brace In Group   
Wynneiras Smokestack Lightning
  American Eskimo Dog (Miniature)   0
Best Brace In Group   
Wynneira's Born To Be Bad
  American Eskimo Dog (Miniature)   0


Group 7 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   35
Group 2nd   
Ch Tresta Uptown Charm
  Shetland Sheepdog   32
Group 3rd   
GCh Rallentando Rhyme
  Bearded Collie   14
Group 4th   Ch Harmony Hill's American Graffiti   Australian Shepherd   10
BPIG   Ch Mosaic Sharpshooter   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   0
Best BBE In Group   
GCh Rallentando Rhyme
  Bearded Collie   0
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 07:46:30 PM